Az év egyik legrangosabb viadalára, a svédországi 10. férfi Világkupára, amelyet 1971 óta rendeznek meg, meghívták a világbajnoki hatodik és olimpiai negyedik helyezett magyar együttest, amely - több vetélytársához hasonlóan - a csapatépítésre, a fiatal tehetségek rutinszerzésére használta a hatnapos tornát. Skaliczki László szövetségi kapitány kísérleti gárdája a nyolccsapatos mezőnyben a hetedik helyen zárt. A vasárnapi, göteborgi helyosztókon legyőzte a vb- és olimpiai aranyérmes horvátokat.
"Kezdjük a végén - mondta Skaliczki László, aki hétfőn csapatával együtt Göteborgban rekedt, mert a zord időjárás miatt a repülőjük csak késő délután kapott felszállási engedélyt. - Legalább a torna hajrájában kitettünk magunkért, hiszen a világ legjobbjával - amelyben nyolc olimpiai bajnok szerepelt - végig partiban voltunk, és a döntetlenre záruló csatát hétméteresekkel megnyertük. A körülményeinkhez képest a hetedik hely megszerzése tisztes eredmény. Nem lepett meg, hogy nem végeztünk előrébb, hiszen főleg azok a játékosaink kaptak főszerepet, akik a korábbiakban a második sorban játszottak. Ôk a Világkupán előreléptek, és azt kértem tőlük, hogy a lehető legnagyobb akarással és lelkesedéssel küzdjenek. A horvátok legyőzése önmagáért beszél, és a sikert sosem kell magyarázni."
A veszprémi Iváncsik Gergô (8) a mieink Vk-góllövôlistáján a nyíregyházi Tombor és a veszprémi Gál mögött zárt (Fotó: Meggyesi Bálint)
A helyosztókig azonban négy fiaskón át vezetett a magyarok útja. A csoportküzdelmekben a franciáktól (26-23), a németektől (30-29) és az izlandiaktól (33-29) kaptak ki legjobbjaink, majd a keresztbejátszáson a szlovénoktól (30-24). Sovány vigasz volt, hogy a horvátok - akik Lino Cervar szövetségi kapitány nélkül érkeztek a Vk-ra - hasonló kanosszát jártak. "Több célunkat elértük, mert sok tapasztalatot szereztek fiataljaink, valamint látjuk a pótlásra váró hiányosságainkat, és az is kiderült, milyen sok munkával maradhatunk a jövőben a nemzetközi elitben - folytatta Skaliczki mester. - A legfontosabb, hogy bővitsük azon tehetségeink körét, akik akár a világ legjobbjaival szemben is jó eséllyel veszik fel a versenyt. Sarkalatos kérdés, hogy az irányítóposztra kit állítunk, hiszen neki kell összefognia társait. Az átlövők szerepe szintén kulcsfontosságú, ezért aztán a Világkupán többet vártam volna Laluskától és Katzirztól. Ugyanakkor nem szabad túlságosan lehúznunk játékosainkat, hiszen többnyire olyan vetélytársakkal álltak szemben, akik rettentően erős bajnokságokból - például a német Bundesligából - jöttek, miközben a mieink más hőfokú összecsapásokhoz szoktak hozzá az NB I-ben. Ennek ellenére a svédországi elvesztett mérkőzések egy-egy szakaszában is akadtak sikerélményei játékosainknak, gondoljunk például a németek elleni második félidőre." A megfiatalított svéd válogatott jó szereplése nem volt túl nagy meglepetés, hiszen játékosaiban égett a bizonyítási vágy a vb-13. és az Eb-7. helyezés után, hogy a kénytelen-kelletlen kihagyott olimpiát (Sydneyben, Atlantában és Barcelonában döntőt játszottak) már ne is említsük… Ingmar Linnell szövetségi kapitány, aki a legendás Bengt Johansson nyomdokain szeretne haladni, hazai közönség előtt megtette az első lépést tekintélye megszerzése felé. Hasonló cipőben jártak a vb-9. és Eb-3. dánok is, akik ugyancsak hiányoztak Athénból. Skaliczki László szerint a Vk-fináléba jutott csapatokon az utóbbi hónapokban nem volt akkora teher, mint ellenfeleiken, s ez meglátszott játékosaik erőnlétén és taktikai felkészültségén. A címvédő franciák gyakorlatilag az első csapatukkal szerepeltek, és nem okoztak csalódást, míg a németek folytatják több ifjú titán csapatba építését (Athén után - miként nálunk is - klasszisok sora köszönt el a címeres meztől). A Vk-mezőny hét tagja keddtől a januári, tunéziai vb-re, a magyar gárda a szintén januári Eb-előselejtezők csoportküzdelmeire készül.
Hatalmas északi fölény A fináléba jutó svéd és dán együttes már a csoportküzdelmekben is öszszeakadt egymással, és akkor is a házigazdák nyertek (30-27). Ezután nem volt falrengető meglepetés, hogy Ingmar Linnell szövetségi kapitány csapata a döntőben is parádézott és nyert (27-23). A hazai közönség láthatta a hajdan világverő Wislander, Staffan és Mats Olsson, Hajas, Carlen, Andersson, Lindgren, Lövgren (hosszan folytatható a sor) utódait, akik hasonló babérokra vágynak, mint világhírű, többszörös vb- és Eb-anyérmes elődeik.
Férfi Világkupa A végeredmény: 1. Svédország, 2. Dánia, 3. Franciaország, 4. Németország, 5. Izland, 6. Szlovénia, 7. Magyarország, 8. Horvátország A góllövőlista élcsoportja: Robert Gunnarsson (izlandi) 44 (5 mérk.), Mirza Dzomba (horvát) 37 (5), Siarhei Rutenka (szlovén) 36 (5), ...Tombor Csaba 23 (5), ...Gál Gyula 19 (5), ...Iváncsik Gergő 17 (5), ...Ilyés Ferenc 13 (3), ...Laluska Balázs 12 (4), ...Iváncsik Tamás 12 (4)