Női kézi NB I: kevés, de minőségi légióst foglalkoztattak a klubok

B. M.B. M.
Vágólapra másolva!
2013.06.27. 09:55
null
Lunde mellett Löke kapott tízes osztályzatot a teljesítményéért (Fotó: Imago)
Miközben a kosárpalánkok alatt lassan alig lehet magyar szót hallani, a labdarúgópályákon meg egy jól összevágott DVD-re már megélhetést tudnak alapozni a hazájukban középszerűnek számító és nálunk még ezt is alulmúló légiósok (tisztelet, mint mindig, a kivételeknek), a női kézilabdázás őrzi hadállásait. Megvizsgálva az elmúlt szezon csapatnévsorait, kiderül, hogy az NB I-ben pályára lépő 237 játékos közül csak 17 számít idegenlégiósnak, azaz nagyjából minden tizennegyedik kézilabdázónak van idegen útlevele.

A legtöbb légióst a bajnok Győr foglalkoztatja: az ETO-ban több külföldi játszott, mint a Ferencvárosban, a Fehérvárban, a Siófokban, a Vácban, a Debrecenben, a Kiskunhalasban és a BSE-ben együttvéve. A hat győri külföldi azonban külön-külön is világklasszis, négy közülük posztján nagyjából a világ legjobbja, a másik kettő (vagyis Jovanka Radicsevics és Andrea Lekics) meg úgyis távozott a nyáron.

LÉGIÓSOK CSAPATONKÉNTI BONTÁSBAN
Győr 6
Érd 3
Békéscsaba 2
FTC 2
Dunaújváros 1
Fehérvár 1
Siófok 1
Vác 1

A toplistán második Érdben három légiós szerepelt, az FTC és a Békéscsaba két-két külföldivel kísérletezett. Kiskunhalason, a BSE-nél és Debrecenben alighanem inkább anyagi, a győri ifisták fejlődése érdekében működtetett Veszprémben pedig szakmai okokból nem játszott légiós.

És hogy mit tettek hozzá a bajnoksághoz a légiósok?

A Győrt illetően ez nem kérdés, és amint osztályzatainkból (amelyek nem csak a teljesítményt, az adott játékos fontosságát is igyekeznek tükrözni) kiderül, a legtöbb csapatban rendre fontos szerepet töltöttek be a külföldiek. A két békéscsabai átlövő például a házi góllövőlista első két helyét foglalja el, Érden Szara Vukcsevics és Alja Koren egyaránt sok örömet szerzett, a Ferencvárosnál pedig alighanem még évekig keserűen sóhajtanak fel arra gondolva, mi lett volna, ha Nerea Pena nem sérül meg súlyosan a BL-középdöntők derekán.

Különösebb csalódást talán csak az újvárosi kapus, Sanela Knezovic és a Fehérvár átlövője, Szandra Nikcsevics okozott, de őket az új esztendő már nem is találta Magyarországon. A siófoki beállós, Andrea Seric, valamint az Érd átlövője, Kristina Franic is eligazolt már – a felsoroltakon kívül viszont talán nincs is légiós a mezőnyben, aki ne állt volna helyt remekül.

Vagyis ha egy magyar csapat külföldi játékosra költ, csak akkor teszi, ha jó oka van rá, és ha jó játékost talál: a 17 légiós majdnem mindegyike volt vagy aktuális válogatott. Az pedig már a hazai női kézilabdázás erejét mutatja, hogy van elég tehetséges játékos ahhoz, hogy ne kelljen más sportágakhoz hasonlóan itt is külföldiekkel feltölteni a sorokat – akik pedig mégis idejönnek, szinte mindannyian színesítik az NB I-et.

A 2012–13-AS SZEZONBAN MAGYARORSZÁGON JÁTSZÓ LÉGIÓSOK
Játékos Nemzetiség Csapat Poszt Mérkőzés Gól NS-osztályzat
Alena Abramovics fehérorosz FTC kapus 22 8
Eduarda Amorim brazil Győr átlövő 20 83 9
Kristina Franic horvát Érd átlövő 22 83 6
Leposava Glusica szerb Békéscsaba átlövő 22 93 8
Sanela Knezovic horvát Dunaújváros kapus 9 5
Alja Koren szlovén Érd jobbszélső 22 72 7
Andrea Lekics szerb Győr átlövő 18 73 8
Heidi Löke norvég Győr beálló 22 106 10
Katrine Lunde norvég Győr kapus 22 10
Ana Niksic horvát Vác jobbszélső 22 42 6
Szandra Nikcsevics montenegrói Fehérvár átlövő 2 3 4
Olha Nikolajenko ukrán Békéscsaba átlövő 22 144 8
Nerea Penas spanyol FTC irányító 15 72 7
Jovanka Radicsevics montenegrói Győr jobbszélső 22 101 8
Andrea Seric horvát Siófok beálló 21 41 5
Raphaelle Tervel francia Győr védő 21 19 8
Szara Vukcsevics montenegrói Érd beálló 22 34 7
POSZTONKÉNTI BONTÁS ORSZÁGONKÉNTI BONTÁS
átlövő 6 Horvátország 4
jobbszélső 3 Montenegró 3
kapus 3 Norvégia 2
beálló 3 Szerbia 2
irányító 1 Brazília 1
védő 1 Franciaország 1
balszélső Spanyolország 1
Fehéroroszország 1
Szlovénia 1
Ukrajna 1

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik