Született: 1979. november 22., Zenta Nemzetisége: magyar Állampolgársága: szerb-magyar-spanyol Magassága, testsúlya: 200 cm, 110 kg Posztja: kapus Klubjai: Jugovics Kacs (Káty – 2001-ig), Veszprém (2001–2004), Ciudad Real (2004–2011), Atlético Madrid (2011–2012), Barcelona (2012–2014), Vardar Szkopje (2014–2018), Veszprém (2018–) Válogatottsága: 120 szerb, 75 spanyol Legjobb eredményei: világbajnok (2013), 3x vb-3. (1999, 2001, 2011), vb-5. (2005), vb-8. (2003), Európa-bajnok (2018), Eb-2. (2016), 4x Bajnokok Ligája-győztes (2006, 2008, 2009, 2017), 5x BL-2. (2002, 2005, 2011, 2012, 2013), Challenge-kupa-győztes (2001), a világ legjobb játékosa (2005) |
– Hol szeret és tud a legjobban pihenni, kikapcsolódni?
– A családtagjaim és a barátaim között. A szkopjei barátaimtól és csapattársaimtól többnapos, elérzékenyülésektől sem mentes búcsúzkodással már június elején elköszöntem, azóta ingázgatom Veszprém és Ada, szeretett vajdasági szülőfalum között. Illetve hát Zentán születtem, de az édesanyámék adaiak, ott nőttem fel. Szóval én a szülőfalumnak tekintem. Pillanatnyilag így telik a szabadság, meg azzal, hogy hordom a holmikat Veszprémbe.
– Adához erős gyökerek kötik?
– Nagyon erősek. Amikor csak tudok, futok haza apuékhoz. Igaz, ők meg jönnek hozzám, hála Istennek, elég gyakran. A bajnoki szezon közben inkább ők ülnek autóba, amikor a közelben játszik a csapatom. Szegeden és Veszprémben is szinte mindig ott voltak, mindegy, melyik együttesemmel érkeztem, és Szkopjéban is kevés olyan nemzetközi meccsem volt, amelyről hiányoztak volna.
– Legutóbb tavaly ősszel Szegeden találkoztunk a szüleivel és Andrea húgával, aki férjével és kislányukkal együtt ült a lelátón. Akkor éppen döntetlenre végzett a Szeged a Vardarral.
– És akkor még Bajnokok Ligája-győztesként érkeztünk… A Vardar címvédése májusban elmaradt, de remélem, a Veszprémmel jövőre visszamegyek Kölnbe még egy aranyért.
– Veszprémet is köztudottan kedveli. Ide miért húz a szíve?
– Ezt csak hosszan tudnám sorolni.
– Tizenegy év után… Megértettem a csalódottságot, de most már inkább azt érzem a csapaton, hogy dacosan vissza akar vágni.
– Nem szeretnénk leragadni a kérdésnél, de ön is sokkal esélyesebbnek tartotta a Veszprémet?
– Sokkal talán nem, mert az utóbbi években már nagyon szorongatta a Szeged, de azt hittem, szoros csatában ismét megszerzi az aranyat. A szoros csata meg is volt, egy gólon múlott a címvédés. A Szeged viszont kitett magáért, kiváló formába lendült a tavaszi fordulókban. Csak hát a BL-ben szintén lemaradt a végjátékról.
– Kanyarodjunk még vissza Adához, a családhoz! Édesapjának, Sterbik Lajosnak, aki szintén kézilabdázott, mekkora szerepe volt abban, hogy ön csodás karriert futhatott be ebben a sportágban?
– Hatalmas, és bátran mondhatom, neki köszönhetem a legtöbbet. Ahogy húgom, Andrea is, aki ugyancsak első osztályú játékossá vált. Apu Adán játszott, és azt mondták, ő volt a csapat lelke. Jobbkezes átlövőként tényleg a csapat meghatározó alakja volt, eljutott a B-válogatottságig, és a legjobb volt jugoszláv csapatok ostromolták az ajánlatukkal. Mégis maradt, és már majdnem negyvenéves volt, amikor befejezte. Én a sportcsarnokban tanultam meg járni, ott nőttem fel, az lett volna a nagyobb csoda, ha nem lesz belőlem kézilabdázó.
– De miért éppen kapus?
– Nem lehettem túlságosan ügyetlen, mert amikor mezőnyjátékosként a serdülők között edzettem, az ifik edzője marasztalt ennek a korosztálynak a tréningjére is. Ebben meg többször nem volt kapus, hát engem küldött a kapuba. Elakadtak bennem a lövések, és nekem is tetszett ez a feladat. Aztán egyre gyakrabban küldtek a kapuba, és végül ott ragadtam.
– Nem bánta meg?
– Dehogy! Lépésenként haladtam előre, előbb a Káttyal Challenge-kupát nyertem, aztán jöttek a nagyszerű veszprémi, majd madridi, barcelonai és szkopjei évek. Fantasztikus, amit a kézilabdától kaptam, és nem csupán az eredményekre, a trófeákra gondolok, hanem arra a rengetek kiváló emberre is, akit megismertem, aki segített, vagy akivel vállvetve elérhettem a legjobb eredményeket.
– Ezek felsorolása tényleg hosszú lenne, de ilyenkor kötelező megkérdezni, hogy van-e legemlékezetesebb.
– És erre kötelező azt válaszolni, hogy több is, mert nem tudok egyet vagy kettőt kiemelni. Mindegyiknek külön története van, mindegyikhez más út vezetett, csaknem két évtizeden át mindegyikért meg kellett izzadni, néha szenvedni. Most ezek közül melyiket válasszam?
– Húszéves sem volt, amikor világbajnoki bronzérmes lett Egyiptomban, aztán két év múlva Franciaországban. Így kezdődött. Az idén pedig Európa-bajnok lett úgy, hogy a torna végén beugróként hívta be a spanyol kapitány. És még nyilván nincs vége…
– Én is ezt remélem.
– Az idei négyes döntőn Noelről készült kölni kép bejárta a világsajtót…
– Igen, szívszorító fotó. A legjobb barátjával, pályaedzőnk, David Davis kisfiával együtt nézte a lelátóról az elődöntőt, amelyet elvesztettünk, és ő elsírta magát. Azt hiszi, mert ehhez szokott, hogy az apja csapata mindig nyer, és nehezen éli meg, ha mégsem. De ezt nekem sem könnyű feldolgozni, főleg akkor nem, ha nemigen megy a játék, ha rajtam is múlik a botlás.
– Néhány napja megérkeztek Veszprémbe, pontosabban ön és Mónika tizenhat év után visszatért. A gyerekek viszont a barátaikat Szkopjéban hagyták. Ebből nincs újabb sírás?
– Megbeszéltük, tudták, mi következik. A barátaikat pedig nem veszítik el, csak újabb formákat, alkalmakat kell találni, hogy tartsák a kapcsolatot.
– Ez önnek már számtalanszor sikerült.
– Ha nem is számtalanszor, de többször. Amikor elmentem Veszprémből, aztán amikor elhagytam a Ciudad Realt, vagyis Madridot, majd a Barcelonát. Tíz év spanyolországi szereplés után a Balkánon egészen más mentalitást és életritmust kellett megszoknom. Mégis kitűnően éreztem magam, újabb barátokra leltem, és nem csak a kézilabdában.
– Hogyan alakul majd az élete Veszprémben?
– Lassan berendezkedünk, intézzük a gyerekeknek az iskolát és az egyéb papírügyeket. Már alig vártak a régi barátok, és nekem ez a legfontosabb. A csapatunk kiváló lesz, zsúfolva a világ legjobbjai közé tartozó játékosokkal. Persze változik, erősödik a Veszprém, szerintem nagyon jó idény elé néz. Ha a védekezésünk stabil marad, és én ebben reménykedem, akkor a támadóink is megteszik a dolgukat még a legjobb ellenfelekkel szemben is. Mikler Rolanddal biztosan jól kijövünk egymással.
– A fiatalabb kapusok közül kit tart kiugróan tehetségesnek?
– Nehéz kérdés, mert a nagyon fiatalokra alig van rálátásom, nincs időm, erőm követni az utánpótlás-világversenyeket. A szlovén Urh Kastelicet és Borbély Ádámot mégis megemlítem, bár ők már a legjobb klubcsapatokban és a válogatottban is megmutatták tudásukat. Azt viszont ne feledjük, hogy negyven felé közelednek, vagy azon már túl is vannak a jelen legjobbjai, a francia Thierry Omeyerre, a svéd Mattias Anderssonra, a bosnyák Danijel Saricra vagy Fazekas Nándorra gondolok.
– Ők tényleg igazi példaképek. Ön kire nézett fel fiatal kapusként?
– Adai kapus volt Hodik Sándor, aki később magyar klubokban is védett, ő volt az első, akit nagyon csodáltam. Aztán felnéztem a szerb Dejan Pericsre, a volt veszprémire is, többször játszottam ellene, a szerb válogatottban pedig edzőm is volt.
– Újra és újra előjön Veszprém… Két évre szerződött, ez gyorsan elrepül majd. Mi lesz utána?
– Lassacskán körvonalazódik családunk jövője, és ezzel együtt az enyém is, nyilván a sporthoz kapcsolódva. Veszprémhez erősen kötődöm, és abban is biztos vagyok, hogy Magyarországon fogunk véglegesen letelepedni.
Sterbik Árpád húga, a 34 esztendős Sterbik Andrea korábban jobbszélsőként játszott. „Négyéves Amira lányom születése óta több magyar élklub is keresett, kacérkodtam a gondolattal, hogy ne csak a fittségem megőrzéséért sportoljak, de aztán nem jutottam el a döntésig, hogy visszatérjek. Nyolc hónapja pedig megérkezett második kislányunk, Mila, a két gyerek mellett már sehogy sem tudom elképzelni magam újra profi kézilabdázóként.” Arra a kérdésre, milyen testvér Árpád, Andrea így válaszolt: „Röviden? Fantasztikus! Bővebben? Olyan a pályán a forró hangulatú meccseken is, mint civilben: halálosan nyugodt, türelmes, megfontolt. A legjobb tulajdonsága a jólelkűség. Nem is emlékszem, mikor mondott valakinek nemet. Segít nekem és veszprémi férjemnek, Németh Balázsnak is mindenben, legyen szó építkezésről, gyereknevelésről, bármiről. Persze a gyerekei is imádják, és Amira is rajong érte. Amikor csak teheti, hazajön, neki a családnál nincs fontosabb. A haza Adát jelenti, ott nőttünk fel, onnan kerültünk magyar klubokhoz, majd Magyarországon kezdtük el élni az önálló életünket. Jelenleg a haza Adát és Veszprémet jelenti, mert a családommal magam is itt élek. Árpi is lezárta a spanyol és macedón éveit, a jövő neki és a családjának is Veszprém.” |