„A csapat és a szakmai stáb fantasztikus teljesítményt nyújtott, amiért minden dicséretet megérdemel. Példaértékű volt az egység, ami kívülről is látszott a válogatotton” – idézi az MKSZ honlapja az elnököt.
Kocsis úgy fogalmazott, jó volt látni, hogy a tapasztaltabb játékosok és a – felnőttválogatott szereplést először megtapasztaló – fiatalok milyen remekül működtek együtt, ez pedig kiemelkedő szakmai és emberi stabilitást adott a csapatnak.
A sportvezető szerint jó úton jár a válogatott, és most látszik igazán, milyen hasznos, ha sok magyar fiatal jut klubszinten is játéklehetőséghez.
„Olyan jelenünk van, ami nagyon biztató jövőt hordoz magában, és reális esély látszik arra, hogy a magyar válogatott tartósan is visszatérjen az elitbe. Ehhez összefogásra, ugyanilyen megfeszített, tudatos munkára, és a mostanihoz hasonló csapategységre van szükség” – magyarázta Kocsis Máté.
A magyar válogatott előbb 28–25-re kikapott Hollandiától, majd Horvátországot 24–18-ra, Spanyolországot pedig 32–26-ra legyőzte, így a montbéliard-i C-csoport második helyén végzett. A középdöntőben 38–25-re kikapott a címvédő Norvégiától, majd Németország ellen 26–25-re, Románia ellen pedig 31–29-re nyert, ám négy győzelme és két veresége ellenére nem jutott tovább csoportjából, és a hetedik helyen végzett, ami reménykeltő az olimpiai kvalifikáció szempontjából.
A 2020-as tokiói ötkarikás játékok biztos résztvevője lesz a házigazdák együttese, illetve a jelenlegi Európa-bajnokság és a jövő évi kumamotói világbajnokság aranyérmese. Selejtezőt játszhat a világbajnokság 2-7. helyezettje, valamint további két válogatott Európából: a mostani kontinenstorna azon két legjobb csapata, amely a vb-n nem kerül a hét közé, tehát az Európa-bajnoki hetedik helyezés ebből a szempontból is értékes.
Pálinger Katalin, az MKSZ alelnöke emlékeztetett, hogy amikor 2016 nyarán Kim Rasmussen lett a szövetségi kapitány, akkor is az idei kontinensbajnokságot tűzték ki mérföldkőként, jelezve, hogy ezen a versenyen már látszania kell a fejlődésnek.
„Büszke vagyok rá, hogy kezd beérni az elvégzett munka. A helyezés talán nem tükrözi a mutatott játékot, és azt, hogy a mérkőzések kétharmadát megnyertük” – nyilatkozta a korábbi 254-szeres válogatott kapus.
Zsiga Gyula, az MKSZ szakmai igazgatója kiemelte, bebizonyosodott, hogy egy mérkőzésen belül is képes vert helyzetből felállni a csapat. Megfogalmazása szerint arra is ritkán volt példa korábban, hogy egy adott meccs kiélezett végjátékában a gyengébb teljesítményű percek után nyerő pozícióba tudtak kerülni a magyarok.
„Mindezek arra engednek következtetni, hogy a fiatal játékosaink is kishitűség nélkül tudtak pályára lépni. Bizakodásra pedig az a tény ad okot, hogy a női utánpótlás szakágunk minden korosztályban a világ élvonalában van” – tette hozzá.
CSOPORTKÖR, C-CSOPORT (MONTBÉLIARD) |
December 1.: Magyarország–Hollandia 25–28 |
December 3.: Horvátország–Magyarország 18–24 |
December 5.: Magyarország–Spanyolország 32–26 |
KÖZÉPDÖNTŐ, 2. CSOPORT (NANCY) |
December 7.: Magyarország–Norvégia 25–38 |
December 9.: Magyarország–Németország 26–25 |
December 12.: Magyarország–Románia 31–29 |