NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG,JAPÁN
ELNÖK-KUPA-DÖNTŐ – A VB 13. HELYÉÉRT
FRANCIAORSZÁG–MAGYARORSZÁG 26–21 (12–12)
Kumamoto, 2920 néző. Vezette: Alpaidze, Berezkina (oroszok)
FRANCIAORSZÁG: GABRIEL – Coatanea 2, Niombla, Zaadi 1, Edwige, Nze Minko 2, Houette 2. Csere: Leynaud (kapus), Sercien, LACRABERE 6 (4), Horacek 2, Flippes 3, FLOPPA 3, KANOR 3, Nocandy 2, Bouquet.Szövetségi kapitány: Oliver Krumbholz
MAGYARORSZÁG: KISS É. – LUKÁCS V. 7, Kovacsics 3, Tomori 2, Tóvizi 2, Háfra N., Schatzl Nadine 1. Csere: Bíró B. (kapus), Szabó L. 3 (3), Vámos P., Kiss N., MÁRTON 3, Tóth G., Pásztor N., Klujber. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
Az eredmény alakulása. 8. p.: 2–4. 14. p.: 4–6. 18. p.: 7–7. 26. p.: 9–12. 37. p.: 14–16. 42. p.: 18–16. 46. p.: 18–18. 50. p.: 21–18. 56. p.: 24–19.
Kiállítások: 6, ill. 4 perc
Hétméteresek: 4/4, ill. 3/3
ÖSSZEFOGLALÓ
Magyar–francia meccsel zárult számunkra a világbajnokság: mi tagadás, ezt a párosítást el tudtuk volna képzelni a torna későbbi szakaszában is, de a csoportkörben mind a két válogatott elbukta a továbbjutást, így aztán az előkelőnek nem nevezhető 13. helyért és egyben az Elnök-kupáért csaptak össze.
Felbolydult a találkozónak otthont adó Park Dome, és az újságírók számára is speciális szabályokat vezettek be, ugyanis a vb fővédnöke, a japán hercegnő is megtekintette a meccset Hasszan Musztafa, az IHF elnökének társaságában. Takamado Hiszako hercegnő a japán labdarúgó, jégkorong, vitorlázó, vívó és fallabda szövetségében tiszteletbeli elnöki posztot tölt be. Minden bizonnyal ezzel volt összefüggésben, hogy felcsavarták a fűtést is, így a ponyvával fedett létesítményben a kora esti időpont ellenére már egészen elviselhető volt a hőmérséklet.
A még hat napig regnáló világbajnok és Európa-bajnoki címvédő francia válogatott keretében négy NB I-es légiós is található, három győri (Amandine Leynaud, Béatrice Edwige, Estelle Nze Minko) és egy siófoki (Gnonsiane Niombla) elosztásban.
Kiss Éva nyitott nálunk a kapuban, és többször is jól avatkozott játékba (a szünetig 40 százalékkal védett), amire szükség is volt, mert a franciáknál az igen gyors Niombla, Zaadi, Nze Minko belső hármas támadott. Szélre lejátszott labdákkal kétgólos előnyre tettünk szert, míg az ellenfél a korábbi találkozóihoz hasonlóan hadilábon állt a lövések pontosságával. Felállt fal ellen nekünk sem volt könnyű a helyzetünk a masszív franciákkal, Kim Rasmussen több mozgást kért a játékosaitól. Az ellenfélnél hamar pályára kerültek a cserék, mi Tóvizi Petra beállós találataival tartottuk a vezetést.
Mindkét oldalon sok volt a pontatlanság, látszódott, hogy a két csapatnak tíz nap alatt ez már a hetedik mérkőzése. Rasmussen időkérése után gyorsan egyenlítettek a franciák (7–7). Az egyedüli jobbszélsőnk, Lukács Viktória gyakran a testi épségét sem kímélve ugrott be, az ő jó játéka is kellett hozzá (hét kísérletből hatot bevágott az első harminc percben), hogy újra a mieink vezessenek, a 26. percben már 12–9-re. Lukácsnak azonban nem igazán akadt társa mezőnyben, Háfra Noéminak nem jöttek be a próbálkozásai, a szünet előtti percekben újra ikszre jöttek fel a franciák (12–12).
A második játékrészben hamar visszaállítottuk a kétgólos különbséget, majd Olivier Krumbholz időkérése után érkezett a francia kapuba Leynaud. A győri kapus is tevékeny részese volt, hogy csapata 41. percben először vezessen a meccsen. Amikor a csendesen csordogáló mérkőzésen kettővel megléptek a franciák (16–18), Rasmussen is megnyomta a piros gombot. Háfra a bokáját fájlalva ült le a kispadra, de később vissza tudott állni.
Márton Gréta találataival vissza tudtunk jönni, és fordíthattunk is volna, de jött néhány elszórt labda, amit megbüntetett az ellenfél, így aztán négygólos hátrányban érkeztünk a hajrához (19–23). Nem volt sok elképzelés a támadójátékunkban, hiába próbálkoztunk a kapus lehozatalával, most az sem hozott áttörést. Végül kilencszer találtunk be a második harminc percben, a franciák 26–21-es sikerükkel nyerték meg az Elnök-kupát.
A magyar válogatott a hivatalos céltól, a legjobb hétbe kerüléstől elmaradva a 14. helyen fejezte be a világbajnokságot, ami a két évvel ezelőtti 15. pozíció után a második legrosszabb végső eredményünk. Mind a négy európai ellenfelünktől kikaptunk, a három győzelmünket más kontinensről érkezettek ellen arattuk. Az olimpiai kvalifikáció lehetősége még nem veszett el teljesen, de a sorsunk már nem a mi kezünkben van. Nagy kérdés, ha pályára is léphetünk a jövő márciusi selejtezőn, a mostani világbajnokság után változtat-e valamit a magyar szövetség a válogatott irányításában.
PERCRŐL PERCRE
MÁSODIK FÉLIDŐ
60. perc: Vége a meccsnek, Franciaország nyerte az Elnök-kupát. 21–2631. perc: Elkezdődött a második félidő.
ELSŐ FÉLIDŐ
30. perc: Vége az első félidőnek, döntetlen az állás. 12–121. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat tiszta pirosban, a francia tiszta fehérben játszik.
ELŐZMÉNYEK
A szövetségi kapitány a 13. helyért rendezendő, Franciaország elleni meccsről a következőket mondta:
„Ha már itt vagyunk az Elnök-kupán és a tizenharmadik helyért játszunk, akkorszinte ajándék, hogy a franciákkal találkozunk– vélekedett Kim Rasmussen. –Minden tiszteletem Angoláé, de ha már itt kell játszanunk, akkor inkább egy olyan erős riválissal, mint Franciaország. Ez a mérkőzés újabb lehetőség arra, hogy tanuljunk, és meglegyen a kellő motivációnk is, hiszen a még regnáló világbajnokkal és az Európa-bajnokkal meccselhetünk. Jó teszt lesz, sokat tanulhatunk, jó esély a fejlődésre a fiatal keretünknek.”
Rasmussen kiemelte, a franciák védelme rendkívül erős és masszív, az lesz a kérdés, hogy találjuk meg a réseket rajta.„Fontos, hogy támadásban gyorsak legyünk, kellő tempóval könnyű gólokat szerezzünk, hogy ne kelljen hosszú harcba bonyolódni a francia hatos védelmi fallal, a gyors találatokkal meglephetjük a riválist. Nyilván mind a két csapat csalódott, hogy csak a tizenharmadik helyért küzdhet.”
A GYŐRI LÉGIÓ
A legutóbbi olimpián ezüstérmes, a – hat napig még – regnáló világbajnok, illetve Európa-bajnoki címvédő francia női nemzeti csapat az elmúlt években elkényeztette rajongóit, Japánban viszont jókora pofonokba szaladt bele a legendás Olivier Krumbholz irányította együttes. Maguk a franciák sem értik, de a csoportkörben kezdésként alulmaradtak Dél-Koreával szemben, majd csak döntetlent játszottak Brazíliával, aztán hiába tömték ki 46–7-re szegény ausztrálokat és gyűrték le a németeket, a mieinkhez hasonlóan a középdöntőbe jutásról határozó utolsó körben kikaptak a dánoktól is. Ami vigasztalhatja a franciákat, hogy Eb-aranyuknak hála, már egy évvel ezelőtt kiharcolták a jövő évi olimpiai részvétel jogát.
Sok ismerős arccal találkozhatunk hétfőn a magyar szempontból, hiszen a 16-os francia keret tagja a Bajnokok Ligája-címvédő Győrt erősítő kapus, Amandine Leynaud, a beálló Béatrice Edwige és az irányító Estelle Nze Minko is, míg Gnonsiane Niombla az EHF-kupa-győztes Siófokban légióskodik. A két együttes a legutóbbi vb-n is összecsapott, méghozzá a negyeddöntőbe jutásért, ahol 29–26-ra Franciaország nyert.
ELLENFÉLNÉZŐ: FRANCIAORSZÁG
Olimpia: 2. (2016), 4. (2004), 5. (2008, 2012), 6. (2000) – 5 részvétel
Vb: 1. (2003, 2017), 2. (1999, 2009, 2011), 5. (2001, 2007) – 13 részvétel
Eb: 1. (2018), 3. (2002, 2006, 2016), 5. (2000, 2010, 2014) – 10 részvétel
Magyar mérleg ellene: 49 mérkőzés, 30 győzelem, 2 döntetlen, 17 vereség, 1165–1020
Legutóbb egymás ellen: 2018. 11. 24., felkészülési mérkőzés, Oslo, Franciaország–Magyarország 19–18 (11–9). Magyar gólszerzők: Planéta 6, Tóth G. 4, Kovacsics 2, Háfra N. 2, Kiss N., Szabó L., Lukács V., Schatzl Nadine
A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE FRANCIAORSZÁG ELLEN –NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!
Kapusok:Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Kiss Éva (Győri Audi ETO), Triffa Ágnes (DVSC Schaeffler)
Jobbszélső:Lukács Viktória (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbátlövők:Kiss Nikoletta (Érd), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria),
Irányítók:Kovacsics Anikó (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóth Gabriella (Érd), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók:Pásztor Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szabó Laura (Érd), Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler)
Balátlövők:Háfra Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tomori Zsuzsanna (Siófok KC)
Balszélsők:Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Schatzl Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Szövetségi kapitány:Kim Rasmussen
Edző:Siti Beáta
Kapusedző:Bakos István
Tartalékok:Faluvégi Dorottya (Győri Audi ETO), Kovács Anna (DVSC Schaeffler)