NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, JAPÁN
ELŐDÖNTŐ
Norvégia–Spanyolország 22–28 (13–13)
Ld: Aune 5., ill. Barbosa 7
A spanyol játékosok reggel szobájában köszöntötték a Siófok éppen ma 30 éves irányító-átlövőjét, Nerea Penát, akinek a legszebb ajándékot minden bizonnyal a döntőbe jutás jelentette. Az ibériaiak eddigi produkciója alapján ez nem is volt akkora meglepetés, még ha a nagy tornák végjátékában rutinosnak számító Norvégia is volt az ellenfelük.
A meccs elején ismét sokat hibáztak a norvégok, volt benne rossz lövés, kimaradt hetes és több pályáról kidobott labda is, így aztán a rendkívül motiváltnak tűnő spanyolok 8–6-ra elhúztak. Alexandrina Barbosa fontos gólokat lőtt, míg a kapuban Silvia Navarro adott tartást a társainak. Thórír Hergeirsson először cserékkel próbálkozott, majd a 19. percben mínusz háromnál már kénytelen volt időt kérni.
A spanyolok gyors lábmunkájukkal többször meg tudták zavarni a norvégokat, akiknél a győri Stine Oftedal gyújtotta be a rakétákat, és az így megteremtett helyzetekből sorozatban elért három találattal előbb egyre zárkóztak, majd a szünetre egyenlítettek is a norvégok (13–13).
A folytatásban újra a spanyolok kerültek előnybe, és Navarro védéseire is alapozva ismét elmentek hárommal. Nagyobb átütőerő mutatkozott a spanyolok játékában, akik felszabadultan és ötletesen tették a dolgukat, míg a norvégok inkább csak szenvedtek. Hergeirssonnak rövid időn belül kétszer is időt kellett kérnie, mert kezdett kicsúszni a meccs a norvégok kezei közül, miután a spanyolok már hattal mentek (18–24).
Heidi Löke ugyan okozott némi zavart a spanyolok védekezésében, de a norvégok több hetest is elhibáztak, és már az idővel is hadilábon álltak. A spanyolok egymás után vezethették a lerohanásokat is, amelyből nyolcra nőtt az előnyük. A norvégoknak ezen az estén semmi sem jött össze, Spanyolország – amely harmadszor jutott be a legjobb négy közé – 28–22-es győzelmével első vb-döntőjére készülhet. 2011-ből van egy bronzérme, így már mindenképpen története legjobb vb-eredményét érte el.
Mindez azt is jelenti, hogy összejött ugyan az orosz–norvég párosítás, csak nem ott, ahol mindenki várta. A bronzmeccs győztese érkezik negyediknek a magyar, a szerb és a kínai válogatott mellé az olimpiai selejtezőcsoportba. Miután a norvégok biztosan nem rendezhetnek (megteszik ezt a férfiaknál), míg az oroszokat a doppingbotrány miatt tiltották el a rendezéstől, jó esély van arra, hogy hazai közönség előtt léphessünk pályára jövő márciusban.
A Bajnokok Ligája-címvédő Győri ETO norvég játékosai közül a beálló Kari Brattset egy, Oftedal két gólt dobott.
Az Oroszország–Hollandia elődöntőről itt olvashat!
KORÁBBAN
Oroszország–Hollandia 32–33 (16–16)
Ld: Vjahireva 11, ill. Polman 9
AZ 5. HELYÉRT
Montenegró–Szerbia 28–26 (13–12)
Ld: Sztoiljkovics 6, ill. Ramuszovics 4, Raicsevics 4
A 7. HELYÉRT
Németország–Svédország 24–35 (13–18)
Ld.: Stolle 6, ill. Gulldén 7
A VB VÉGEREDMÉNYE
5. Montenegró
6. Szerbia
7. Svédország
8. Németország
9. Dánia
10. Japán
11. Dél-Korea
12. Románia
13. Franciaország
14. MAGYARORSZÁG
15. Angola
16. Argentína
17. Brazília
18. Szenegál
19. Szlovénia
20. Kongói DK
21. Kuba
22. Kazahsztán
23. Kína
24. Ausztrália