A svédek és a spanyolok már találkoztak egyszer az idei férfi kézilabda Európa-bajnokságon, az E-csoport 2. fordulójában a címvédő Spanyolország nyert 32–28-ra. Bár kettejüket talán kevesebben várták a fináléba, az elődöntőben kiütötték a franciákat, illetve a dánokat, így újra megmérkőznek egymással a budapesti Eb utolsó meccsén.
„Mivel vannak új játékosaink, akiknek ez az első Európa-bajnokságuk, a torna előtt senki sem tett minket a legjobb négy közé. Mi is tudtuk, hogy a generációváltás miatt meccsről meccsre kell felépítenünk magunkat a tornán, megszerezni a kellő önbizalmat és tapasztalatot. Ennek fényében éppen a svédek elleni győztes csoportmeccs jelentette a legtöbbet – mondta a Nemzeti Sportnak a Dánia ellen megnyert elődöntő után a Telekom Veszprém kapusa, Rodrigo Corrales, aki Gonzalo Pérez de Vargasszal együtt kitűnő párost alkot a spanyol csapatban. – A középdöntőben kikaptunk ugyan Norvégiától, az oroszok és a lengyelek ellen pedig szenvedtünk, de végeredményben csak az számít, hogy itt vagyunk Budapesten, és legyőztük a világ egyik legerősebb csapatát, amely Egyiptomban és Japánban is jobb volt nálunk.”
A tornán eddig harminc százalékkal védő kapus szerint a pénteki mérkőzésen nyújtották a legjobb teljesítményt, a torna legnagyobb favoritját győzték le, ami elsősorban a mentalitásuknak köszönhető: sosem adják fel, nekik nem létezik elveszített meccs. Spanyolország sorozatban negyedszer jutott be az Európa-bajnokság döntőjébe, amelyet legutóbb 2016-ban veszített el, a németekkel szemben. Jordi Ribera együttese másodszor is esélyt kapott megvédeni a címét, ami eddig kizárólag a svéd válogatottnak sikerült, 2002-ben.
A Budapesti Kézilabda Arénában szombaton kisorsolták a 2023-as svéd–lengyel világbajnokság európai selejtezőinek párosításait. A magyar válogatott az Izrael–Litvánia párharc győztese ellen vívhatja ki a részvételt a vb-re. Macedónia/Románia, Ausztria/Észtország–Izland, Izrael/Litvánia–MAGYARORSZÁG |
„Az a svéd generáció elképesztő volt, büszkék vagyunk, hogy most azonos szintre kerülhetünk vele – tette hozzá Corrales. – Tizennyolc nap alatt kilenc meccs nagyon kemény, de már csak egy van hátra, és éppen a svédek ellen. Harcolni fogunk, amíg csak marad bennünk erő, hogy újra felállhassunk a dobogó tetejére. A lengyelek elleni győzelmünk jár a fejemben, mert azon a meccsen a mi kezünkben volt a sorsunk, ott volt esélyünk kiharcolni a négybe jutást, és nem hibáztuk el. Ebből erőt meríthetünk.”
Az olimpiai bajnok franciák legyőzésében főszerepet vállalt a tizenkét lövést – háromszor annyit, mint az ellenfél két kapusa összesen – hárító Andreas Palicka. A meccs végén két óriási ziccert is hatástalanított, az utolsónál, egygólos előnyben ráült a védőjéről leforduló Ludovic Fabregas által ellőtt labdára, ezzel a döntőbe védte Svédországot.
„Óriási érzés volt, amikor a franciák utolsó lövésénél megfogtam a labdát, emlékszem, láttam, hogy Fabregas kicsit elveszítette az egyensúlyát, így hárítani tudtam. Boldog és büszke vagyok, hogy ebben a fantasztikus csapatban játszhatok, amelynek ekkora tartása van – mondta a találkozó után lapunknak a franciák ellen három egész pályás gólt szerző kapus. – Nagyon kemény mérkőzést játszottunk, de ötven percen keresztül jobbak voltunk, támadásban elkaptuk a fonalat, és nemcsak az első félidőben, hanem a meccs utolsó húsz percében is remek volt a védelmünk.”
A nyártól a PSG-t erősítő Palicka szerint azzal tudták megnyerni a franciák elleni találkozót, ami egyébként is a legnagyobb fegyverük: a csapatszellemmel. Végig tartani tudták magukat a tervükhöz, s bár Franciaország az elején megpróbálta megbontani őket a széleken, nem sikerült, ezáltal pedig irányítani tudták a játékot.
„A védekezésünkkel nyertük meg a mérkőzést. A döntőben hasonlóra számítok – az elmúlt években nemigen nyertünk a spanyolok ellen, de vasárnap megpróbálunk győzni! – tette hozzá a 35 éves játékos. – Egy napot pihenünk, elemezzük őket, aztán mindent beleadunk.”
Spanyolország és Svédország eddig kétszer csapott össze Európa-bajnoki döntőben, és mind a kétszer az esélyesebb nyert: 1998-ban a svéd (25–23), 2018-ban a spanyol válogatott (29–23). Ezúttal azonban nem beszélhetünk esélyesebb csapatról.
KÉZILABDA
FÉRFI EURÓPA-BAJNOKSÁG (Budapesti Kézilabda Aréna)
15.30: a 3. helyért, Dánia–Franciaország (Tv: M4 Sport)
18.00: döntő, Spanyolország–Svédország (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!