Férfi kézi BL: Ilyen még nem volt! Jön a videobíró a final fouron

N. T.N. T.
Vágólapra másolva!
2016.05.28. 07:56
null
A gólvonal-technológiát már 2013 óta használják a final fourokon (Fotó: EHF)
Az Európai Kézilabda-szövetség (EHF) elkötelezett a technológiai újítások bevezetése mellett, ennek újabb jeleként a férfi Bajnokok Ligája kölni négyes döntőjén már a videobírót is bevetik, így ha a játékvezetők szükségét érzik, megállíthatják a mérkőzést, és visszanézhetnek egy kérdéses szituációt.

„Más sportágak esetében is láthatjuk, hogy egyre nagyobb teret engednek a technológiának – mondta a Nemzeti Sport Online érdeklődésére JJ Rowland, az EHF kommunikációs vezetője. – Mi az európai szövetségnél sok lehetőséget megvizsgálunk, hogy lássuk, mit lehet jól használni a kézilabdában. Három évvel ezelőtt a gólvonal-technológiával kezdtünk, mert az, hogy egy kiélezett helyzetben gól született-e vagy sem, fontos, akár a végeredményt is befolyásoló ítélet lehet.”

A gólvonal-technológia (mindkét kapuban három kamera van felszerelve) eddig a Bajnokok Ligája és az EHF-kupa négyes döntőjében állt a játékvezetők rendelkezésére. Mindennek pénzügyi okai is vannak, ugyanis egyszerűbb bevezetni egy kétnapos eseményen, ahol ugyanabban az arénában rendezik az összes meccset (olyan 40 ezer eurós kiadásról van szó).

2014 óta egy LED-fény villan fel az időkérések és a játékrészek végén hallható dudaszóval párhuzamosan a final fouron. Az volt a tapasztalat, hogy sokszor nem lehetett hallani a dudaszót, ami később vitás helyzeteket szült, ezért vezettek be egy újabb jelzést.

Most pedig újabb mérföldkőhöz érkeztünk, jön a videobíró, vagyis a játékvezetők bármikor megállíthatják a játékot, és visszanézhetnek egy-egy jelenetet, ha úgy ítélik meg, szükségük van segítségre vagy megerősítésre.

„Annyit kötöttünk csak ki, hogy kulcsfontosságú helyzetekben folyamodjanak a visszajátszáshoz, emiatt ne álljon túl sokszor a játék. Nincs semmilyen plusz stáb, a bírók maguk nézik vissza a kérdéses jelenetet. A televízióban látottakon felül plusz felvételek is a rendelkezésükre állnak” – folytatta Rowland.

Fontos megjegyezni, hogy kizárólag a játékvezetők hatásköre dönteni arról, kikérik-e a videobíró segítségét, arról sem az ellenőr, sem az EHF-delegált nem határozhat. A felvételek megtekintése után hozott döntésüknek ugyanolyan a státusza, mint más ítéleteiknek, tehát tényként kell elfogadni.

És itt még nincs vége, az EHF további újításokon töri a fejét: „Egy chipet helyezünk el a játékosok pólóján, illetve a labdában, ezzel sok adatot tudunk mérni a mérkőzések során. Egy kamera azonosítja a játékosokat, és például olyan adatokhoz tudunk jutni, mint mennyit és milyen gyorsan futott az adott kézilabdázó a találkozó során, milyen magasra ugrott vagy éppen milyen gyorsan passzolt. Ezek nagyon hasznosak lehetnek az elemzésekhez, és a nézőknek is számos érdekes kimutatást lehet belőle készíteni. Ezen a fejlesztésen dolgozunk most, a januári férfi Eb-n már teszteltük, és működött.”


Utóbbit még most nem alkalmazzák a négyes döntőben, a bírókon azonban elhelyeznek egy kamerát, így a tévében akár speciális nézőpontból is láthatjuk a mérkőzéseket.

FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA, FINAL FOUR (Köln, május 28–29.)
ELŐDÖNTŐ (május 28.)
Vive Tauron Kielce (lengyel)–PSG (francia)
15.15
Vezeti: Lars Geipel, Marcus Helbig (németek), Tv: Sport1

THW Kiel (német)–MKB-MVM VESZPRÉM 18.00
Vezeti: Öyvind Togstad, Rune Kristiansen (norvégok), Tv: Sport1, élőben az NSO-n

A HARMADIK HELYÉRT (május 29.)
Az 1. elődöntő vesztese–a 2. elődöntő vesztese
15.15
Vezeti: Jonas Eliasson, Anton Pálsson (izlandiak), Tv: Sport1

DÖNTŐ (május 29.)
Az 1. elődöntő győztese–a 2. elődöntő győztese
18.00
Vezeti: Óscar Raluy López, Ángel Sabroso Ramírez (spanyolok), Tv: Sport1
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik