– Megvan már, hol tartja az érmeit, serlegeit?
– Még nincs teljesen kész a norvégiai ház, de tudom, hol lesz a helyük, hiszen fontos részei az életemnek – kezdte Kari Aalvik Grimsbö, a Győri Audi ETO KC mindent megnyerő kapusa, aki a csonka idény végeztével befejezte pályafutását.
Született: 1985. január 4., Bergen Magassága/testsúlya: 180 cm/80 kg Sportága: kézilabda Posztja: kapus Klubjai: Börsa/Skaun (norvég, 1998–2000), Orkdal (norvég, 2000–2005), Byasen (norvég, 2005–2010), Esbjerg (dán, 2010–2015), Győri Audi ETO KC (2015–2020) Válogatottsága/gólja: 173/1 Kiemelkedő eredményei: 2x olimpiai bajnok (2008, 2012), olimpiai 3. (2016), 2x világbajnok (2011, 2015), 2x vb-2. (2007, 2017), vb-3. (2009), 5x Európa-bajnok (2006, 2008, 2010, 2014, 2016), 3x Bajnokok Ligája-győztes (2017, 2018, 2019), BL-2. (2016), EHF-kupa-2. (2014), 4x magyar bajnok (2016, 2017, 2018, 2019), 4x Magyar Kupa-győztes (2015, 2016, 2018, 2019) Egyéni elismerések: 2x az olimpiai torna legjobb kapusa (2012, 2016), 3x a BL legjobb kapusa (2016, 2017, 2018), a BL négyes döntő legértékesebb játékosa (2019) |
– Nem akart közéjük tenni még egy Bajnokok Ligája-trófeát?
– Átfutott a fejemen, hiszen jelen állás szerint szeptemberben rendezik meg a négyes döntőt, ám sok részletet kellett mérlegelni. A klubnak új csapata lesz, a szerződésem lejár, ráadásul a családom is fontos tényező. Kezdetben csak napról napra akartam tenni a dolgomat, aztán dönteni kellett, és arra jutottam, vége.
– Mit mondott a szervezete?
– Nem titok, a térdem nem az igazi, fontos volt azelőtt abbahagyni, hogy rosszabbá váljon. Szerettem volna, hogy a pályafutásom után ne hátráltasson a mindennapokban.
– Hogyan lehet lezárni egy pályafutást ilyen csonka idénnyel?
– Nem így képzeltem el a befejezést, az biztos, a koronavírus-járvány mindent megváltoztatott. Ugyanakkor legalább az idény végén játszottam, a pályán hagyhattam abba. A sérülést követő hosszú rehabilitáció alatt végig az volt a célom, hogy ismét a csapat része legyek, visszatérjek a társak, a szurkolók közé. Nagyon rossz lett volna úgy búcsút mondani, hogy egyáltalán nem játszom, de legalább három mérkőzésen a többiekkel voltam a pályán. A Bajnokok Ligájában a tavalyi döntőn védtem utoljára – erre emlékezni fogok. Bár az élet átírta a terveket, jó, hogy így tudtam lezárni a győri öt évemet és a húszéves pályafutásomat, még ha elképesztően szomorú is búcsút mondani a sportágnak.
– Sérült pótlására, amolyan gyorsmegoldásként érkezett az ETO-ba. Sejtette, hogy innen vonul vissza?
– Nem is képzelhettem ilyen éveket. Álmodtam arról, hogy Győrben játszom, aztán a semmiből megkaptam a lehetőséget. Ideges voltam, hiszen nagy klub nagy elvárásokkal, de nem sok idő kellett megtalálni önmagam. Akkor védek a legjobban, ha jó emberekkel vagyok körülvéve, és biztonságban, ideális környezetben, boldognak érzem magam – azért is tudtam a legjobbamat adni, mert ez igaz volt a Győrre.
– Klubszinten az ETO-nál töltött időszak hozta meg a legnagyobb sikereit.
– Bajnokok Ligája-trófeákat nyertem a közönségünk előtt, ráadásul megtapasztaltam, milyen elképesztő az érdeklődés a kézilabda iránt. A szurkolók mindig hihetetlenül lelkesek voltak, mellettem álltak. Emberileg is sokat tanultam, hiszen új országot, új kultúrát ismertem meg, ráadásul sokszor megfordultam Budapesten, Pozsonyban és Bécsben, ezek is maradandó élmények.
– A norvég válogatottal minden világversenyt többször is megnyert. Hogyan vívta ki a helyét a legendás vetélytársak között?
– A válogatottban mindig remek kapusedző dolgozott, külön is foglalkoztunk azzal, hogy mi, kapusok amolyan kisebb csapat legyünk az együttesen belül, és segítsük egymást. Kezdetben nagyon türelmesnek kellett lennem, az első világversenyeimen nem is játszottam túl sokat, a hetesekhez küldtek be. Nehéz volt, hiszen fiatalként egyszerre akartam mindent, miközben várni kellett a soromra és harcolni, hogy odakerüljek. Persze voltak pillanatok, amikor türelmetlen voltam, de a család sokat segített, megtanultam megragadni a lehetőséget.
– Mit kezd a jelzőkkel, hogy legendás, klasszis kapus vonult vissza?
– Egyelőre próbálom feldolgozni, hogy nem kézilabdázom többé, és sosem fogok olyasmit tapasztalni, mint eddig a pályán. Próbálom a pozitívumokat eltenni, szóval a szívemben őrzöm az ilyen megjegyzéseket.
– Beszélt korábban arról, hogy szinte két különböző személyiséget látunk a pályán és azon kívül. Mi lesz a játékosénjével?
– Új oldalát kell felfedeznem önmagamnak, és meg kell találni azokat a feladatokat, amelyekben megélhetem a pályán mutatott szenvedélyt. Biztos hiányolni fogom azokat a különleges élményeket, a döntő pillanatokat, amelyekért olyan keményen dolgoztunk a társakkal, jó barátokkal… Nem is lehet ezeket leírni.
– Mihez kezd?
– Még nem döntöttem el. Próbálom élvezni a nyári szünetet, aztán megtalálni, mit szeretnék csinálni. Érzem, szívesen foglalkoznék kapusokkal. Most nem az én edzéseim, meccseim, a karrierem áll a középpontban, a családdal is több időt tudok tölteni. A legutóbbi idényben ők már Norvégiában éltek, és bár a kisfiam szomorú, hogy befejeztem, mert imádott meccsekre járni, örül, hogy visszakapta az anyukáját.
– Hogy bírta a családja nélkül?
– A kisfiam elkezdte az iskolát, a férjem munkát kapott, egyszerűbb volt így, én pedig a visszatérésre koncentrálhattam. Tudtam, hogy ez lesz az utolsó idényem, mindenképpen a pályán akartam befejezni a játékot.