MÁR BIZTOS OLIMPIAI RÉSZTVEVŐK (5 válogatott a 12-ből): Angola (az afrikai kvalifikációs torna győztese), Brazília (a Pánamerikai Játékok győztese), Dél-Korea (az ázsiai kvalifikációs torna győztese), Franciaország (Európa-bajnok), Japán (házigazda)
Az öt válogatotthoz csatlakozik még a világbajnok, illetve a jövő évi három olimpiai kvalifikációs torna hat továbbjutója. Három négyes csoportban zajlanak a küzdelmek, március 20. és 22. között, a három nap alatt kell lejátszania a csapatoknak a három meccsüket, csoportonként az első két helyezett jut ki Tokióba.
A vb-ről a 2–7. helyezettek szereznek jogot a selejtezőn való indulásra, ezen kívül Európa, mint legjobb kontinens, további két helyre volt jogosult, amit a tavalyi tornáról az a két legjobb csapat (a negyedik Románia és a hetedik Magyarország) kapott, amely nem vívta ki a közvetlen indulást vagy a kvalifikációs tornán való szereplés jogát a mostani vb-n.
A mieink már biztos összecsapnak Kínával és Szerbiával, valamint a vb 3. helyezettje is a csoportunkban szerepel, ez az orosz, norvég kettesből kerül ki. Tehát az egyik európai riválist meg kell előznünk a továbbjutáshoz.
AZ OLIMPIAI SELEJTEZŐK CSOPORTBEOSZTÁSA
1. CSOPORT
A vb 2. helyezettje (Hollandia vagy Spanyolország)
A vb 7. helyezettje: Svédország
A világbajnokság 3. legjobb kontinensének (Afrika) képviselője: Szenegál
A világbajnokság 4. legjobb kontinensének (Amerika) képviselője: Argentína
2. CSOPORT
A vb 3. helyezettje (Oroszország vagy Norvégia)
A vb 6. helyezettje: Szerbia
A világbajnokság 2. legjobb kontinensének (Ázsia) 1. képviselője: Kína
A világbajnokság legjobb kontinensének (Európa) 2. képviselője: MAGYARORSZÁG
3. CSOPORT
A vb 4. helyezettje (Oroszország vagy Norvégia)
A vb 5. helyezettje: Montenegró
A világbajnokság legjobb kontinensének (Európa) 1. képviselője: Románia
A világbajnokság 2. legjobb kontinensének (Ázsia) 2. képviselője: Észak-Korea
Az olimpiai selejtezőtornák rendezési jogának odaítéléséről a nemzetközi szövetség (IHF) december 15. után hoz döntést, a korábbiaktól eltérően pályázatot írtak ki a tornák rendezésére. A magyar szövetség (MKSZ) beadta jelentkezését, és a hírek szerint a svédek is szívesen rendeznének. Mivel Norvégia férfi selejtezőt rendez, egyik nőit sem kaphatja meg, az oroszok pedig a doppingbotrány miatt nem adhatnak otthont a csoportunknak. A helyszíni háttérbeszélgetések alapján jó esélyünk van a rendezésre, ebben az esetben Győr lehet a helyszín.
A magyar válogatott hatszor vett részt olimpián, legutóbb 2008-ban. Kim Rasmussen szövetségi kapitány szerződése az olimpiai ciklus végéig szól, valószerűtlen lenne, hogy váltanánk a poszton a selejtező előtt. Árnyalja a képet, hogy az IHF fegyelmi eljárást indított ellene, erről itt olvashatnak.