Sok múlhat a csapat elsô számú irányítóján, a BEAC-os Halmos Nórán (Fotó: Pluzsik Tamás)
Sok múlhat a csapat elsô számú irányítóján, a BEAC-os Halmos Nórán (Fotó: Pluzsik Tamás)
Nagy itt a kavarodás… Vagy inkább a kavarás? Egyelőre senki sem tudja, mint ahogy azt sem tudta sokáig senki, hol is lesz pontosan a pénteken kezdődő második női junior Eb. Először Dubrovnik szerepelt a nemzetközi szövetség hivatalos versenynaptárában helyszínként, aztán, immár idén nyáron közölték a szervezők, hogy a magyar határhoz közeli Daruvár ad otthont a kontinensviadalnak, majd két hete jött az újabb értesítés, hogy mégsem: technikai okok miatt a főváros, Zágráb lesz a házigazda. Mivel a magyar válogatott már a helyszínen tartózkodik, és gyülekeznek a csapatok, illetve a játékvezetők, a jelek arra mutatnak, újabb változás nem várható. Most már azért tényleg nehéz lenne elköltöztetni a rengeteg érkezőt… Áttérve az esélylatolgatásra, szinten, minden együttes azzal a tervvel érkezett az Európa-bajnokságra, hogy kivívja a korosztályos világbajnokságon való részvétel jogát. Ehhez az első öt közé kell bekerülni a tizenkettes mezőnyben, illetve a hatodik hely is elég lehet akkor, ha a horvátok is beférkőznek az elitbe, mivel a vb-t ugyancsak déli szomszédaink rendezik jövő nyáron. Állítólag Dubrovnikban… "Mi megelégednénk azzal, ha az utolsó vb-helyet megcsípnénk – fejtegette Buttás Pál, a magyar lányok vezetőedzője.
A magyar válogatott kerete Bartha Csilla, Halmos Nóra, Izsák Judit és Pénzes Kinga (BEAC-Siemens), Horváth Zsuzsanna, Vajda Anna és Zsovár Orsolya (GYSEV-Ringa), Császár Andrea (Kent State University), Csontos Eszter (Atomerômû-KSC Szekszárd), Horváth Zsófia (University of Findlay), Kocsis Boglárka (MiZo-Pécsi VSK), Szlimák Hajnalka (Diósgyôri KSK)
– Nagyon egységes, de nemzetközi mércével mérve kiemelkedő játékos nélküli válogatottunk van, aminek vannak előnyei is, meg hátrányai is. A legnagyobb előnye, hogy minden meccsen nyugodt szívvel pályára küldhetek nyolc-tíz embert, a legfőbb hátrány pedig az, hogy nincs a keretben olyan kosárlabdázó, aki bármikor képes lenne meccseket eldönteni. Összességében úgy ítélem meg, hogy jól sikerült a felkészülésünk, összekovácsolódott a csapat, jó erőben van, a kérdés az, hogy ez itt mire lesz elegendő.” Több mint egy hónapja már, hogy együtt dolgoznak a lányok, egészen pontosan június 17-én kezdték meg az edzéseket az Eb-re, vagyis volt idejük összeszokni. A munka java része Mátraházán és Sopronban zajlott, az előkészületi mérkőzéseket viszont kivétel nélkül külföldön játszották Császárék. A mérleg nyolc összecsapásból öt győzelem és három vereség, ez is arra utal, hogy a tudásszinttel és a formával nincsen gond. Van viszont a csoportbeosztással, mivel Buttás Pál szerint egyértelmű, hogy a B jelű hatos az erősebb a kontinens-vetélkedő két csoportja közül, és a mieink bizony ebbe soroltattak. Egy potenciális esélyes, Oroszország a legerősebbnek ígérkező rivális, de valószínűsíthető, hogy az élbolyban végeznek a házigazda horvátok, a tavalyi aradi középdöntőn a mieink előtt végző szlovákok, és ugyanez mondható el a remek utánpótlással bíró spanyolokról. Gyengébbnek talán csak a görögök tűnnek, de ők is csupán első látásra, és ahhoz, hogy továbbjussanak a magyar húszévesek a legjobb nyolc közé, alighanem legalább két győzelemre lesz szükség. "A Görögország elleni találkozó vízválasztó lehet” – jegyezte meg Buttás Pál, de azt is hozzátette, hogy gyakorlatilag semmit sem tudunk csapatunk pénteki ellenfeléről. Felkészülni tehát egyáltalán nem tudtunk a hellénekből, mégis kötelező őket megverni, különben már a torna legelején nagyon megcsappanhatnak reményeink. A győzelem viszont a szombati, oroszok elleni, borzasztó nehéznek ígérkező összecsapásra is lendületet adhat.