A fiatal Josh Smith elkápráztatta a zsûri sokat látott tagjait a zsákolóversenyben. Talán az is a segítségére volt, hogy a döntôbeli elsô gyakorlatát az egykor két ilyen viadalt megnyerô, manapság Atlantában ôt is sok jó tanáccsal ellátó Dominique Wi
A fiatal Josh Smith elkápráztatta a zsûri sokat látott tagjait a zsákolóversenyben. Talán az is a segítségére volt, hogy a döntôbeli elsô gyakorlatát az egykor két ilyen viadalt megnyerô, manapság Atlantában ôt is sok jó tanáccsal ellátó Dominique Wi
Harmincmillió dollár, vagyis 5.7 milliárd forint. Ennyi bevételt remélnek a szakemberek az idei NBA All Star-hétvégétől. Szó se róla, az észak-amerikai kosárlabdaliga mindent meg is tesz azért, hogy az amúgy is virágzó üzlet még jobban menjen. Ezért ötlötték ki például a liga New York-i központjának marketingszakértői, hogy most külön is megcélozzák az NBA spanyol ajkú rajongóit. A latin napok ötlete nem új keletű, kísérletképpen 2002-ben Philadelphiában is rendeztek egy kétórás show-t, ez alkalommal viszont hat napon át bombázza vonzóbbnál vonzóbb programokkal az NBA az Egyesült Államok spanyolul beszélő lakosságát.
A választás persze nem véletlen, hiszen a latin világnak immár 16 képviselője pattogtat a ligában, így a San Antonio Spurs argentin hátvédje, Manu Ginóbili, Carlos Arroyo, a bajnok Detroit Pistons Puerto Ricó-i irányítója, Nené, az All Star-házigazda Denver Nuggets brazil erőcsatára, vagy éppen Pau Gasol, a Memphis Grizzlies spanyol bedobója. S a felmérések azt mutatják, hogy az Egyesült Államok latin gyökerű polgárainak 65 százaléka rajong a kosárlabdasportért. Egy másik roppant ígéretes piac Kína, ahol Jao Ming Houstonba szerződése nyomán NBA-őrület tombol. A "sanghaji toronydaru" Amerikába költözése óta sajátságos valóságshow főszereplője lett: NBA-karrierjének első évét, a 2002-03-as bajnokságot tíz kínai riporter követte nyomon, s négyen közülük minden egyes napjáról beszámoltak. A Rockets 228 centis centere élete első NBA-meccsét szülőhazájában 300 millióan nézték meg - többen, mint ahányan összesen az Egyesült Államokban élnek. S Denverben sincs egy nyugodt perce sem, a pénteki sajtóbeszélgetésen részletesen be kellett számolnia arról, mit ebédelt aznap.
Jao Ming türelmesen felelgetett, olykor tolmácsa, Colin Pie segítségével. Hiába jött ugyanis olyan országból, ahol a tájékoztatást vaskézzel tartja felügyelete alatt a máig mindenható kommunista párt, az Újvilágban gyorsan megtanították neki is: a média kiszolgálása mindennél fontosabb. A nagy tévétársaságok ugyanis nem sajnálják a pénzt, hogy exkluzív információkhoz juttassák nézőiket. A TBS-csatornával, illetve az ABC/ESPN-nel 2002-ben kötött, 2008-ig érvényes televíziós szerződések összesen 4.6 milliárd dollárt, vagyis 874 milliárd forintot hoznak az NBA, ekként a klubok konyhájára.
Persze a csapattulajdonosoknak kiadásaik is vannak bőségesen, elsősorban amit a játékosokra költenek. Amíg az 1985-86-os évadban 370 104 dollár volt az átlagfizetés az NBA-ben, és a legjobban honorált kosaras, Magic Johnson (Lakers) is "csupán" 2.5 millió dollárt keresett, addig manapság ötmillió dollár az átlagfizetés, a topbér pedig Shaquille O’Nealé (Miami), aki ebben a bajnokságban 27.6 millió dollárt (5.24 milliárd forintot) vág zsebre.
Az NBA azonban nemcsak a jelen csillagaira figyel, igyekszik megbecsülni a múlt nagyjait is. Nem véletlen, hogy - a magyar idő szerint vasárnap hajnalban megrendezett - All Star-Saturday zsákolóversenyének zsűrijébe éppen az 1976-os denveri ABA All Star-meccs zsákolóshow-jának közreműködői kaptak meghívást, köztük a győztes Julius Erving (a dicsőségen túl 1000 dollár volt a jutalma).
Dr. J-nek nem adatott meg, hogy NBA All Star-gálán is a légtér királyává koronázzák, nem úgy, mint Fred Jonesnak, aki tavaly Los Angelesben nyert. Az Indiana Pacers kosarasa az idén nem indult, de ennél is nagyobb csalódást okozott, hogy LeBron James lemondta a fellépést. A Cleveland Cavaliers hátvédje azzal magyarázta a távolmaradását, hogy influenzával bajlódik, ráadásul a bokája is rakoncátlankodik, nem véletlenül hagyott ki két meccset még januárban. James király távollétében néhány gyatra kísérletet is láthatott a Pepsi Center publikuma, Josh Smith (Atlanta Hawks) négy gyakorlata közül viszont hármat is a maximális 50 ponttal jutalmazott a zsűri, így a végeredmény nem lehetett kétséges (az első helyhez 25 ezer dollár jár).
A tripladobó-viadalon - a hazai szurkolók örömére - rajthoz állt a címvédő, azaz a Denver Nuggets hátvédje, Voshon Lenard is, noha a bajnokság első meccsén, tavaly november 2-án Achilles-ín-sérülést szenvedett, és várhatóan csak márciusban térhet vissza a parkettre. Dupláznia azonban nem sikerült, mert a szenzációs teljesítményeket hozó hármas döntőben a végső nyertes, Quentin Richardson (Phoenix Suns), illetve Kyle Korver (Philadelphia 76ers) is megelőzte. Ami a további számokat illeti: a Shooting Stars elnevezésű csapatdobóversenyt (csapatonként három-három játékosnak kellett a pálya hat különböző részéről a kosárba hajítania a labdát) a Phoenix nyerte meg Majerle, Marion, Taurasi összeállításban. A skills challenge ügyességi vetélkedő Steve Nash (Phoenix Suns) sikerével zárult, azaz a szombati négy versenyszámból három Phoenix-diadalt hozott.
Szavazás
---- Bármennyire is hihetetlen, a 2005-ös All Star-meccs korelnöke Shaquille O’Neal lesz: a Miami Heat centere március 6-án már 33. születésnapját ünnepelheti. A 12. All Star-hétvégéjére készülő (három mérkőzést sérülés miatt kihagyó) Shaq a sajtóbeszélgetésen feltűnően jókedvűen válaszolgatott a nekiszegezett kérdésekre. - Még mindig kedveli az All Star-Weekendeket? - Persze, kiváló móka, noha nagy a tömeg, sok a parti, és keveset lehet pihenni. Mégis jó összejönni olyan remek srácokkal, mint Vince Carter, Dwyane Wade, Antawn Jamison meg a többiek. - Volt Los Angeles-i csapattársával, Kobe Bryanttel is összefuthat? - A jégautomatánál vagy a hotel portáján, miért ne… - Másutt nem? - Nős férfi vagyok öt gyerekkel, nincs időm arra, hogy felnőtt embereket pesztráljak, etetgessek vagy éppen a barátságukat keressem. - Biztos, hogy könnyű kijönni önnel? - Kevin Garnett a Minnesotából mondta ezzel kapcsolatban a legjobbat: ha nem szereted Shaquille O’Nealt, valami nem stimmel veled. - Amióta távozott Los Angelesből, tavaly karácsonykor meccselt először új csapata, a Miami Kobe Bryant együttesével, és Los Angelesben le is győzte. Mit gondol, milyen a Lakers Shaquille O’Neal nélkül? - Van egy régi bölcsesség, mely szerint a számok önmagukért beszélnek. A Heat listavezető keleten, a Lakers a nyolcadik nyugaton. Nem nekem kell minősítenem a mai Los Angelest. A szurkolók a saját szemükkel látják a különbséget. - Mi az álma az idei All Star-meccs kapcsán? - Szeretném úgy vezetni a labdát a pálya közepén, hogy jobbra tőlem LeBron James, balra meg Vince Carter fut. Aztán adnék nekik egy-egy őrült passzt, mert ők biztosan kosárral zárnák az akciót. Igen, azt hiszem, ezt ki is próbálom… ---- 54. NBA ALL STAR-GÁLA, DENVER
ZSÁKOLÓBAJNOKSÁG (Sprite Rising Stars Slam Dunk): 1. Josh Smith (Atlanta) 195 pont, 2. Amare Stoudemire (Phoenix) 187. Az 1. fordulóban: J. R. Smith (New Orleans) 95, C. Andersen (New Orleans) 77 HÁROMPONTOSDOBÓ-VERSENY (Foot Locker Three-Point Shootout): 1. Quentin Richardson (Phoenix) 19 pont, 2. Kyle Korver (Philadelphia) 18, 3. Voshon Lenard (Denver) 16. Az 1. fordulóban: R. Allen (Seattle) 13, J. Johnson (Phoenix) 8, V. Radmanovics (Seattle) 6 ÜGYESSÉGI VERSENY (Play Station Skills Challenge): 1. Steve Nash (Phoenix) 25.4 másodperc, 2. Earl Boykins (Washington) 37.6. Az 1. fordulóban: L. Ridnour (Seattle) 35.4, G. Arenas (Washington) 51.7 CSAPATVERSENY (RadioShack Shooting Stars): 1. Phoenix (Diana Taurasi, Shawn Marion, Dan Majerle) 28 másodperc, 2. Denver (Becky Hammon, Andre Miller, Alex English) 44.3, 3. Detroit (S. Cash, R. Dupree, A. Dantley) 78, 4. LA Lakers (L. Leslie, L. Walton, M. Johnson) 83