Ez a Lakers nem az a Lakers

S. TÓTH JÁNOSS. TÓTH JÁNOS
Vágólapra másolva!
2005.06.16. 21:19
Címkék
Kilenc NBA-bajnoki gyűrűje van (igaz, csak az egyiket viseli), s már ennyi bőségesen elegendő lenne ahhoz, hogy a neve aranybetűkkel kerüljön be a tengerentúli profi liga történelemkönyvébe. A most 83 éves Tex Winter azonban nem "csak" egy, a sikeres amerikai kosárlabdaedzők közül: igazi guruja a sportágnak. Az általa tökélyre fejlesztett támadótaktika, a triangle offence forradalmasította a kosárlabdázást. A Los Angeles Lakershez a múlt hét végén visszatért Phil Jackson örökös alkotótársa (a kilencvenes években hat bajnoki címhez segítették hozzá ők ketten a Chicago Bullst, majd 2000 és 2002 között további háromhoz a Lakerst) a védőjátékban új fejezetet nyitó SOS Pressure Defence feltalálója, a Seattle SuperSonics volt trénere, Bob Kloppenburg társaságában mától Székesfehérvárott tart eladásokat a magyar edzőtestület által szervezett nemzetközi továbbképzésen.
Michael Jordannek aligha lehetne hat bajnoki aranygyûrûje, ha a Bulls nem alkalmazza Tex Winter forradalmi találmányát, a „háromszög-támadást”
Michael Jordannek aligha lehetne hat bajnoki aranygyûrûje, ha a Bulls nem alkalmazza Tex Winter forradalmi találmányát, a „háromszög-támadást”
Michael Jordannek aligha lehetne hat bajnoki aranygyûrûje, ha a Bulls nem alkalmazza Tex Winter forradalmi találmányát, a „háromszög-támadást”
Michael Jordannek aligha lehetne hat bajnoki aranygyûrûje, ha a Bulls nem alkalmazza Tex Winter forradalmi találmányát, a „háromszög-támadást”
Michael Jordannek aligha lehetne hat bajnoki aranygyûrûje, ha a Bulls nem alkalmazza Tex Winter forradalmi találmányát, a „háromszög-támadást”
Michael Jordannek aligha lehetne hat bajnoki aranygyûrûje, ha a Bulls nem alkalmazza Tex Winter forradalmi találmányát, a „háromszög-támadást”
- A Lakers új másodedzőjét köszönthetjük az ön személyében?
- Nos, valóban úgy tűnik, hogy visszatérek Los Angelesbe - mondta Tex Winter, aki a tegnap délelőtti budapesti sajtótájékoztatót követően nyilatkozott lapunknak. - Vasárnap hívott fel Phil Jackson telefonon azzal, hogy másnap fontos bejelentést tesz. Mint kiderült, engedett a Lakers unszolásának, és újra átveszi a szakmai munka irányítását. Arra kért, segítsek neki, én pedig igent mondtam. Egyébként, amikor tavaly júniusban Phil távozott, én is búcsút intettem a klubnak. Az idegenbeli meccsekre már az előző időszakban sem kísértem el a csapatot, de az edzéseken részt vettem, a STAPLES Centerben pedig ott ültem a kispad mögött.

- Kockázatos kísérletbe kezdenek.
- Tény, hogy ez a Lakers már nem az a Lakers, amely kétezer és kétezer-kettő között három világbajnoki címet szerzett. Új csapatot kell építeni Kobe Bryant köré, de fontos szerepet kaphat Lamar Odom és Caron Butler is. Most még minden képlékeny, várhatóan összeállítunk egy négy-öt játékosból álló "csomagot", és e kosarasokért cserébe megpróbálunk szerezni egy sztárt.

- Esetleg visszatérhet Shaquille O’Neal?
- Aligha hiszem. Shaqnek szerződése van a Miami Heattel, ami önmagában nem kizáró ok, de nem a legjobb szájízzel hagyta el Kaliforniát. Többekkel nézeteltérése támadt, így Jerry Buss tulajdonossal is…
- … no meg Kobe Bryanttel…
- Igen, vele is.

Fred „Tex” Winter

Született: 1922. február 25.
Sportága: kosárlabda
Klubja: University of Southern California
Klubjai edzôként: University of Southern California (1947, másodedzô), Kansas State (1947–51, másodedzô), Marquette University (1952–53), Kansas State (1953–68), University of Washington (1968–71), San Diego Rockets (1971–73, NBA), Northwestern University (1973–78), California State (1978–83), Louisiana State (1983–85, másodedzô), Chicago Bulls (1985–99, másodedzô, NBA), Los Angeles Lakers (1999–2004, másodedzô, NBA)
Legjobb eredményei: 9x NBA-bajnok (1991, 1992, 1993, 1996, 1997, 1998, 2000, 2001, 2002)
- Phil Jackson azt mondta a visszatérését követően: "Nem gondoltam volna, hogy ez valaha megtörténhet…"
- Sokakat meglepett a döntése, s bennem is vannak aggodalmak. Ugyanakkor Jerry Bussnak volt egy remek ütőkártyája a Phil meggyőzésére.
- Arra gondol, hogy a trénert köztudottan gyengéd szálak fűzik a tulajdonos lányához, a Lakers egyik ügyvezető alelnökéhez, Jeannie Busshoz?
- Jó helyen kapisgál.

- Nagy kérdés persze, lesz-e értelme minden idők legjövedelmezőbb, harminc-harminchat millió dolláros edzői szerződését megkötni a háromszázhatvanegy napos szünet után visszatérő "Zen Masterrel"? Hiszen egyelőre az is kérdéses, elindulhat-e az új évad.
- Tény, hogy néhány napja David Stern ligaigazgató reális veszélynek mondta a lock outot, mivel a tulajdonosok és a játékos-szakszervezet képviselői ez ideig nem tudtak megállapodni az új kollektív szerződés részleteiben. Az 1998-99-es évadban már kialakult hasonló helyzet, amikor az évad egy részét törölni kellett.

- A vita egyik sarkalatos pontja az, megtiltható-e a húszévesnél fiatalabb játékosok szerződtetése. David Stern ezt szorgalmazza a jelenlegi helyzettel szemben, amikor a korhatár tizenhét, illetve a külföldieknél tizennyolc év. Ez amúgy az európai klubokat is aggasztja, hiszen igen fiatalon elszipkázhatja a játékosaikat az NBA.
- Sokaknak nem tetszik ez az Egyesült Államokban sem, ám a törvények tiltják a szabad munkavállalás korlátozását, ami nehezíti a megoldást. A közvélemény persze csak azt látja, hogy napjaink sztárjai közül LeBron James, Kevin Garnett vagy éppen Kobe Bryant a középiskolából a profi ligába csöppenve csillagászati összegeket tehet zsebre. Ám korántsem ez a jellemző, sokan csalódnak álmaikban. Nem lenne szabad kihagyni a főiskolát, egyetemet, és az is hasznos lenne, ha a felsőoktatási intézményben az első évben a tanulásra koncentrálnának a játékosok, s másodikban kezdenének érdemben a kosárlabdázással foglalkozni. Ez mostanság nem így van, de nem hibáztatom a gyerekeket: ugyan kit ne szédítene meg a nagy pénz lehetősége?

Szavazás

NBA, 2004-05: melyik csapat nyeri a bajnokságot?

- Ha már a sztárokat említette: a Bulls meg a Lakers extraklasszisai közül önnek ki volt a kedvence?
- Nem szívesen emelnék ki senkit, már csak azért sem, mert az az alapfilozófiám, hogy a kosárlabda csapatjáték, azaz sokkal több mint azonos színű mezbe öltöztetett játékosok társasága. Ezt szerte a világban megtanulták, nem véletlen, hogy a tavalyi athéni olimpián a parádés csapatteljesítményt produkáló argentinok lettek az aranyérmesek, noha az Egyesült Államokat NBA-kosarasok képviselték. Aztán azért is nehéz lenne választanom, mert Michael Jordannél profibban tréningező sportolót nem láttam, Scottie Pippen elképesztően fogékony volt minden taktikai újdonságra, de méltatlan lenne, ha nem említeném Steve Kerr, John Paxson vagy éppen Luc Longley nevét. Arról nem is beszélve, hogy Shaquille O’Nealnél pompásabb centerrel sosem dolgoztam.

- Volt a Bullsnak egy magyar játékosa, Dávid Kornél. Emlékszik a nevére?
- Persze. Tehetséges, szorgalmas kosaras volt. Játszik még? Bevallom, abban a hitben éltem, hogy ő lengyel származású…
- Ötvenhét évet edzősködött folyamatosan amerikai egyetemi és profi csapatoknál, mégis kevesen tudják, hogy Fred Winter a becsületes neve.
- Tényleg mindenki Texnek hív. Ez a becenév Kaliforniában ragadt rám, és a texasi gyökereimre utal. Egy kisvárosban, Wellingtonban születtem. Eleinte a rúdugrással próbálkoztam, aztán az University of Southern Californián már a kosárcsapat irányítója voltam. A világháború alatt a haditengerészetnél szolgáltam, 1947-ben ültem le először a kispadra.

- Azt még árulja el, hogyan került Budapestre?
- Bob Kloppenburg barátom, akivel egy évet együtt kosaraztam az University of Southern Californián, öt esztendeje már tartott előadást Magyarországon, és csupa szépet mesélt az önök hazájáról. Ha már hívtak, nem hagyhattam ki ezt a látogatást. ---- M ---- A
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik