–Noha nem volt már esélyük a következő csoportkörbe jutni, fontos, hogy legyőzték a Strasbourgot?
–Alapvetően elvárom, hogy adjunk ki magunkból mindent az összes meccsen – felelte Milos Konakov, a Bajnokok Ligája A-csoportjának záró fordulójában a SIG Strasbourgot 89–71-re felülmúló, ám négyesének küzdelmeit így is sereghajtóként befejező Falco-Vulcano Energia KC Szombathely szerb-magyar mestere. – Ebben a tekintetben természetesen ez a mérkőzés is fontos volt, arról nem beszélve, hogy rangsorolási pontokat szereztünk a következő idényre a magyar csapatoknak, aminek a jelentőségét nem kell magyaráznom. Mindig így kellene játszanunk, a srácok a végsőkig követtek engem, és energiájuk száz százalékát beletették a találkozóba.
–Korábban itthon az Alba Fehérvárt és a Körmendet is felülmúlták. Jó úton halad a csapatépítés?
–Ahogy a nyáron is mondtam, nekem és mindenkinek nehéz lesz ez az évad, hiszen hatvan százalékban átalakult a keretünk. Kellett egy kis idő, hogy elkapjuk a ritmust, és a helyes útra térjünk – amelyen most járunk. Néhány apróságban még tudunk javulni csapatként, az edzéseken és a mérkőzéseken dolgozunk majd rajta.
–Ez a BL-négyes hasonló nehézségű volt, mint az előző idény második csoportköre?
–Igen, erre utaltam is, amikor a sorsolás után beszélgettünk. A játékoskerete alapján a Tofas volt a favorit az első helyre, aztán problémák jelentkeztek a klubban, és érkezett egy magasember. A törököknél és a Murciánál is korábbi euroligás edző dolgozik, a Strasbourg nemrég váltott a kispadon, és hozott egy szintén Euroliga-tapasztalattal felvértezett, válogatottnál is dolgozó szakembert. Látható, mindannyian jelentős célokat tűztek ki az európai porondon, vagyis ez top 16-os erősségű négyes volt. Ahogyan mi, az ellenfeleink is túljutottak az első körön az elmúlt idényben, a Tofas és a Strasbourg a nyolc közé került. Még erősebbnek is érzem ezt a kvartettet, mint a legutóbbi, második körös csoportunkat, ám ez semmi esetre sem lehet kifogás részünkről.
–A Falco és a szakmai stáb tagjaként ön is a negyedik Bajnokok Ligája-idényén van túl. Mit gondol, egyre masszívabb a mezőny?
–Igen, olyannyira, hogy már nem érzek különbséget, ha összehasonlítom az ULEB Európa-kupáéval, a kettő többé-kevésbé hasonló szintet képvisel. A Kolozsvár legutóbb negyeddöntős volt a BL-ben, s most a továbbjutásért harcol a másik sorozatban. Egyre jobb a Bajnokok Ligája, s hogy ez a folyamat miképpen alakul, attól is függ, milyen irányt vesznek a FIBA és az ULEB tárgyalásai.
–Tud bármit a következő évadról? Lehet ismét két helye a magyar csapatoknak a BL-ben?
–Nem kérdeztem erről még senkit. Ahogy nézegetem az eredményeket, annyit tudok, hogy az átlagos pontszámokat tekintve Magyarország a tizenhatodik helyet foglalja el a kontinensen, ami arra biztosan elégnek tűnik, hogy a bajnok ismét főtáblás legyen. A bajnoki második helyezett státusát nem ismerem pontosan.
–Összességében min múlott, hogy nem jutott a következő csoportkörbe a Falco?
–Nem szeretek utólag okosnak látszani, de a képlet a következő: a Murciát és a Strasbourgot is legyőztük egyszer, egymás elleni eredményben mindkettőnél jobbak voltunk, rossz szájízem a Tofas Bursa elleni mérkőzések miatt van. Idegenben a legrosszabb meccsünket játszottuk, teljesen esélytelenek voltunk, míg otthon rengeteg üres dobást hibáztunk, s bár védekezésben jól tettük a dolgunkat, támadásban sokat rontottunk – holott tudtuk, azon a találkozón múlik a tizenhat közé jutásunk. Strasbourgban hosszabbításban maradtunk alul, Murciában csaknem egylabdás meccset játszottunk. Francia élvonalbeli és ACB-ligás csapatot is le tudtunk győzni, tehát nem akarok semmit számon kérni az együttesen, a maximumot nyújtottuk. Korrekt idényt zártunk a nemzetközi porondon, méltóképpen képviseltük Magyarországot – az általunk felülmúlt Strasbourg három nappal korábban sokáig szoros meccset játszott az euroligás Lyonnal. Csúsztak be hibák, de minden alkalommal teljes erőbedobással harcoltunk, amivel meg vagyok elégedve.