Női kosárlabda: sok fájdalom, egy vigaszdíj

GYŐRI FERENCGYŐRI FERENC
Vágólapra másolva!
2024.12.30. 09:03
AZ ÉV KÉPE: Minden a hitetlenkedő arcokra írva: 22 ponttal is vezetett a válogatott Sopronban a spanyolok ellen, mégsem sikerült kivívni a párizsi olimpiai kvalifikációt… (Fotó: Árvai Károly)
Válogatottunk elképesztő körülmények között maradt le az olimpiáról, de ez még csak a kezdet volt – a 3x3-as nemzeti csapat sem kvalifikálta magát Párizsba, klubcsapatainkat elkerülték a nemzetközi sikerek és jött még egy megmagyarázhatatlan vereség Miskolcon Bulgáriától. A mérleg másik serpenyőjébe szép ruandai tornagyőzelem került.
AZ ÉV AZ NSO-N

138 966 kattintás
 

 

Soproni dráma Spanyolország ellen
Ha valaki csak egy női kosárlabda-mérkőzésre emlékezik ebből az évből, ez lesz az… Válogatottunk több mint húsz ponttal is vezetett, de eggyel kikapott Spanyolországtól az olimpiai selejtező harmadik, utolsó fordulójában. Ki ne tudná, ha győzünk, Párizsban eggyel több magyar csapatért szoríthattunk volna…

 

NEKÜNK, AKIK OTT VOLTUNK a Novomatic Arénában a magyar–spanyol olimpiai selejtezőmérkőzésen, örökre az emlékeinkbe ivódott, amikor a nagyszünetben 19 pontos vezetésünknél önfeledten beszélgetünk arról, hogy nyáron miként közelítsük majd meg Párizsból Lille-t, ahol az ötkarikás játékok csoportkörét rendezték. Elképzelni sem tudtuk, hogy a biztos kijutó spanyolok szempontjából már tét nélküli összecsapást elveszíthetjük. Aztán sajnos elveszítettük, hogy mi pörgette fel ellenfelünket, annak több oka lehet, talán túlságosan vaskos és kényelmesítő volt az előnyünk (22 pont volt a legnagyobb különbség), lehet, hogy a később a pokolból a mennybe jutó kanadaiak spanyol szövetségi kapitánya, Víctor Lapena valóban rápirított honfitársaira a fél­időben, hogy ezt nem tehetik meg vele, akinek több játékos annyi mindent köszönhet – ennyi idő távlatából csaknem mindegy is, de ott elképesztő tragédiaként élte meg mindenki, ami lezajlott. Most, hogy Európa-bajnoki selejtezőn megmagyarázhatatlan vereséget szenvedtünk idehaza Bulgáriától és megmagyarázható, ám a továbbjutás szempontjából rendkívül fájó zakót kaptunk Szlovéniában, kicsit már más a fénytörése a februári eseménysorozatnak is, hiszen Sopronban a válogatottól talán sosem látott jó játékkal felül tudtuk múlni Japánt. Úgy állunk, hogy jövő februárban alaposan el kell páholnunk a finneket, majd Bulgáriát, hogy a 2021-es után szégyenszemre le ne maradjunk a 2025-ös kontinensviadalról is. Miközben ugyebár tavaly Eb-negyedik lett jó erőkből álló együttesünk, amely a nyáron igazolta, képes nagy tettek véghezvitelére. Noha nem volt túlságosan kemény a ruandai világbajnoki előselejtező-csoportunk, a márciusban Székely Norbertet váltó Völgyi Péter csapata előtt így is megemelhetjük a kalapunkat, mert folyamatosan fejlődve, a körülményekhez jól alkalmazkodva megnyerte a tornát, így 2026 márciusában vb-selejtezőt játszhat, amelyről nem lehetetlen kiharcolni a kvalifikációt.

Hogy mit tartogatott még a 2024-es esztendő? A debreceni olimpiai selejtezőn 3x3-as válogatottunk utolsó pillanatos kosárral maradt alul a németekkel szemben, akik később diadalmaskodtak Párizsban, aztán nem élt a második esélyével sem, Kanada könnyen múlta felül a mieinket – szegény Kiss Virág februárban és májusban is nagy trauma részese volt. Klubszinten a DVTK Hun-Therm közel járt ahhoz, hogy Euroliga-final fourt játsszon, azonban a Lille kiütötte, majd ősszel csupán egyetlen győzelmet számlált a csoportkörben, így a nyeretlen Győrrel együtt az Európa-kupába pottyant, amelyben mindketten talpon vannak még, hasonlóan a Sopron Baskethez és a Pécshez. Itthon a DVTK a döntőre darabjaira hulló Győrrel szemben biztosan szerezte meg első magyar bajnoki címét, ugyanakkor a Magyar Kupa döntőjében meglepték a borsodiakat: a gyengébb kerettel felálló soproniak hatalmas szívvel küzdve meg tudták védeni a címüket. Az aktuális NB I-es évadban az első öt helyen álló klub mindegyike pályázik a legjobb négy közé jutásra, és nyílt lehet a küzdelem a sorozat megnyeréséért.


AZ ÉV JÁTÉKOSA 
JUHÁSZ Dorka (Minnesota Lynx)
Nem is kérdés, hogy a legjobb magyar női kosárlabdázóvá vált. Tudását a válogatottban először 2023 őszén mutathatta meg, aztán az idén februári olimpiai selejtezőn ő nyújtotta a legkiegyensúlyozottabb teljesítményt a mieink közül. A ruandai diadalnak nem volt részese, a novemberi Eb-selejtezős vereségeknek viszont igen. A Minnesota Lynxszel WNBA-finálét játszhatott októberben, s bár nem volt meghatározó tagja az együttesnek, igazán büszkék lehetünk az eredményére. Az olasz Schio soraiban lemaradt az Euroliga négyes döntőjéről, bajnoki ezüstérmes lett, míg az Olasz Kupában győzelemnek örülhetett.

AZ ÉV LÉGIÓSA
Kathryn WESTBELD (Szekszárd)
Az amerikai center 2023 novemberében érkezett meg a tolnai megyeszékhelyre, és hamar bizonyította kvalitásait. A bajnoki bronzérmet szerző Szekszárdban teljesítményindex és pontátlag alapján is a harmadik lett az élvonal előző idényének alapszakaszában, aztán a rájátszásban ugyancsak remekelt, míg a jelenleg zajló évadban a teljesítményindex alapján ő a legjobb, a pontokat tekintve pedig a második helyen áll a játékosok között. Egyértelmű, jó döntést hozott a klub, amikor a nyáron maradásra bírta a nagyszerű magasembert, aki a nemzetközi mezőnyben is több ízben megmutatta már, hogy mire képes.

AZ ÉV EDZŐJE
VÖLGYI Péter (DVTK)
A rutinos szakember a DVTK-t korábban nem látott magasságba, a negyeddöntőbe vitte az elitsorozatban, a klub történetének első bajnoki címét is megszerezte, címe tehát a Magyar Kupa döntőjének elvesztése dacára is megérdemelt. A válogatottnál ennél jóval vegyesebb a kép, a világbajnoki előselejtező ruandai tornájának megnyerése remek eredmény és szép mérföldkő, azonban a két novemberi Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésen elszenvedett vereségek nagyon sokba kerülhetnek – a Bulgária elleni kudarc sehogyan sem fér a fejünkbe. A 2025-ös évben minden fronton jelentős feladatok várnak rá, és képes lehet csapataiból a legtöbbet kihozni.

EZ VÁR RÁNK 2025-BEN

Erősen reméljük, hogy magyar részvétellel zajlik majd az előttünk álló esztendő legnagyobb eseménye, az Eb, amelyet Csehország, Görögország, Németország és Olaszország rendez meg közösen. A kvalifikációt a februári két selejtezőn kell kivívni, nagy szükség lesz szurkolóinkra a finnek elleni hazai találkozón. A 3x3-as válogatott már biztossá tette helyét a mongóliai vb-n, köszönhetően előkelő pozíciójának a világranglistán. Bízunk benne, hogy ha már az Euroliga végelszámolásáról lemaradnak klubcsapataink, legalább az Európa-kupában messze juthatnak.

 

FEBRUÁR 6. ÉS 9. Előbb idehaza játszik Finnországgal a válogatott, majd három nappal később Bulgáriában szerepel, hogy kijavítsa a DVTK Arénában elszenvedett fiaskót. Előzetes számítások szerint nem elég mindkét találkozót megnyerniük legjobbjainknak, nem ártana 20-25 pont körüli különbséget kialakítaniuk fellépéseiken, hogy összejöjjön a kijutás az Eb-re.
MÁRCIUS 22–23. Pécs ad otthont a Magyar Kupa négyes döntőjének, amelyen könnyen lehet, hogy nem vesz részt a címvédő Sopron Basket, mert a negyeddöntőt idegenben játssza a DVTK-val.
MÁRCIUS 26. Az Európa-kupa döntőjének első felvonását játsszák ekkor, a DVTK, valamint a nyolcaddöntőben egymás ellen küzdő Győr és a Sopron is ide vágyik.
MÁRCIUS 29. Kezdődik az NB I rájátszása, a döntő április végén indul. A DVTK címvédése nem lenne meglepetés, ahogyan az sem, ha végre ismét célba érne a Győr, esetleg visszafoglalná a trónját a Sopron.
JÚNIUS 18–29. Négy ország lesz a házigazdája a 40. női Európa-bajnokságnak, a címvédő Belgium.
JÚNIUS 23–29. 3x3-as világbajnokságot rendeznek a mongóliai Ulánbátorban, a mieink részvételével.

EZ TÖRTÉNT 2024-BEN

FEBRUÁR 11. Miután előbb 67–55-re kikapott Kanadától, aztán 81–75-re megverte Japánt a magyar válogatott a soproni olimpiai kvalifikációs tornán, elég lett volna egyetlen ponttal felülmúlnia a már biztos ötkarikás résztvevő Spanyolországot, ám a második félidőben mutatott óriási lefagyás következményeként 22 pontos előnyből 73–72-re kikapott, így lemaradt Párizsról.
MÁRCIUS 6. Noha megrendezhette volna az Euroliga négyes döntőjét, nem élt a lehetőséggel a DVTK Hun-Therm, elbukott a negyeddöntőben. A pályaelőnyben játszó borsodi csapat a francia Lille elleni harmadik találkozót hazai pályán veszítette el simán, 73–58-ra.
MÁRCIUS 17. Köszönhetően Jelena Brooks klasszismegoldásának, a Sopron Basket megvédte címét a Magyar Kupában, így megszerezte a klub 12. trófeáját a sorozatban. Gáspár Dávid tartalékos együttese a győri döntőben 73–71-re győzte le a DVTK-t.
 

 

MÁRCIUS 26. A távozó Székely Norbert helyére Völgyi Pétert, a DVTK edzőjét és sportszakmai igazgatóját nevezték ki válogatottunk élére.
MÁJUS 7. Söpréssel lett először bajnok a honi élvonalban a DVTK, a Völgyi-csapat esélyt sem adott a legjobb játékosát, a kanadai Bridget Carletont a finálé előtt elveszítő Győrnek, a harmadik találkozót 66–56-ra nyerte meg a DVTK Arénában.
MÁJUS 19. Dudaszós duplával kapott ki 19–17-re a németektől 3x3-as válogatottunk a debreceni olimpiai selejtezőn, s az elveszített elődöntő után a bronzmeccset, egyúttal a kijutást is elbukta: Kanada könnyedén győzött, 21–10-re iskolázta le az elfáradó mieinket.
AUGUSZTUS 11. Nem történt meglepetés, az Egyesült Államok lett a párizsi olimpia bajnoka. A 2010 óta uralkodó válogatott a házigazda elleni döntőben alaposan megizzadt, de a 21 pontig jutó A’ja Wilson vezetésével nyerni tudott. A bronzérem Ausztráliáé lett.
AUGUSZTUS 25. A csoportban még kikapott Szenegáltól, de a döntőben már nem adott esélyt afrikai ellenfelének válogatottunk, s 63–47-es sikerével megnyerte a ruandai világbajnoki előselejtező-tornát, így bejutott a 2026 márciusában esedékes selejtezőbe, amelyen négy hatos csoportban küzdenek majd egymással a csapatok.
OKTÓBER 20. A lehető legnagyobb küzdelemben, a végső ötödik mérkőzésen hosszabbításban elszenvedett 67–62-es vereséggel bukta el az észak-amerikai profi női liga (WNBA) nagydöntőjét a New York Libertyvel szemben a Minnesota Lynx, amely a magyar válogatott magasemberét, Juhász Dorkát is csatába küldte.
NOVEMBER 7. ÉS 10. Lesújtó 83–68-as zakóval sokkolta a közvéleményt nemzeti együttesünk a Bulgária elleni miskolci Európa-bajnoki selejtezőn, aztán 74–67-re Szlovéniában is alulmaradt, így már nincs a saját kezében a sorsa a kijutást illetően.

 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik