Paul visszatérése sem segített a Clippersen a Spurs ellen

Gobodics TamásGobodics Tamás
Vágólapra másolva!
2017.02.25. 09:32
null
Chris Paul visszatért, de a Clippers így is kikapott a Spurstől (Fotó: AFP, archív)
Hiába tért vissza Chris Paul, a fáradtabb Clippers a hajrában nem tudta tartani a lépést a Pau Gasollal megerősödő San Antonióval, így újabb rangadót bukott el az észak-amerikai profi kosárliga (NBA) alapszakaszában. A Sixers meglepetésre megverte a Washingtont, a Miami szétszedte az Atlantát, míg a Toronto Kyle Lowry nélkül húzta be a keleti rangadót a Boston ellen. Nyugaton győzött a Jazz és az OKC, hozta a kötelezőt a Denver, a Wolves pedig ki-ki meccset nyert meg a Dallasszal szemben.

 

Philadelphia 76ers–Washington Wizards 120–112

Szenzációs Philadelphia. A hazaiak elcserélték Noelt és Ilyasovát, bejelentették, hogy Ben Simmons nem lép pályára egész szezonban, Joel Embiid pedig továbbra is sérült, mégis parádés játékkal verték meg 2017 egyik legjobb csapatát. A kezdőbe kerülő Saric remekelt (20 pont, 11 lepattanó, 4 gólpassz), Covington elöl-hátul villogott (25 pont, 5/9 tripla, 11 pattanó, 4 labdaszerzés), Gerald Henderson is elérte a húsz pontot, a McConnell-Rodriguez irányítópáros pedig 16 gólpasszt szét – ráadásul a cserecenterként dupla-duplázó és öt blokkot kiosztó Holmes is említést érdemel. A nagyszerűen működő gépezet a második negyedben, főleg a cserék révén lépett meg és már nem is adta ki a kezéből a vezetést, a találkozó nagy részében tíz pont feletti előnyben volt, így komoly bravúrt hajtott végre.

A Nemzeti Sport Online szakmai 
együttműködő partnere a kezdo5.hu.
A Nemzeti Sport Online szakmai együttműködő partnere a kezdo5.hu.

Váratlan pofon. Támadásban most is megvolt az alap a Wizardsnál, Bradley Beal 40 pontja mellett John Wall dupla-duplát hozott (29 pont, 14 gólpassz), de egyrészt az összjáték most kevésbé volt hatékony (csapatszinten 42,2% mezőnyből, 5/24 tripla), másrészt a védekezésük teljesen szétesett. Egy pillanatra sem tudták lelassítani a kintről-bentről büntető Philadelphiát, így nem tudtak fordítani a játék menetén – ugyan kétszer is nekiveselkedtek a felzárkózásnak, de nyolc egységnél közelebb nem jutottak. Elsőre az új igazolás Bogdanovic sem tett hozzá sokat, 18 perc alatt két pontot szerzett és a csapat legrosszabb +/- mutatójával zárt.

A 76ers legjobb dobói: Covington 25/15, Saric 20, Henderson 20/9
A Wizards legjobb dobói: Beal 40/6, Wall 29, Morris 14

Indiana Pacers–Memphis Grizzlies 102–92

Összekapta magát a Pacers. Az előző mérkőzések gyengélkedései és sorozatban hat vereség után most sokkal fegyelmezettebben, pontosabban kosárlabdáztak a hazaiak még akkor is, ha Paul George csak szenvedett (9 pont, 3/12 mezőnyből) támadásban – a cserehatáridő lejárta után végül maradó kiscsatárt egyébként hatalmas ovációval köszöntötte a publikum. Egyénileg nem nagyon lehet kiemelni senkit (az 5/9 triplás Milest, vagy a 10 pontos, 10 gólpasszos Teague-et talán), ezúttal csapatként voltak sokkal hatékonyabbak – mezőnyből 50% felett céloztak, 40% felett tripláztak és egyetlen büntetőt sem hibáztak el. Emellett nagy fegyverük volt az utóbbi időben hiányzó védekezés és keménység, 50-39-re megnyerték a lepattanózást és elszívták a levegőt a Memphis ászai elől, borzasztóan megnehezítették Gasol és Conley dolgát – ezen felül könyörtelenül büntették a Grizzlies hibáit, ugyan ők adtak el több labdát, mégis ők szereztek sokkal több pontot (29-et) ezekből.

A két középső negyedben nem volt partiban a Memphis. Az első tizenkét percet még hozta a Grizzlies, de aztán egy 16-5-ös rohammal meglépett az Indiana és innentől végig tisztes távolból figyelte az eseményeket a vendégcsapat. Félidőben 12, a harmadik negyed végén pedig már 21 pont volt a különbség, egyáltalán nem találtak megoldást Allenék támadásban, Conley megállt tíz pontnál, Marc Gasolnak 15 mezőnykísérletre volt szüksége a 12 egységhez, Parsons ezúttal is használhatatlannak bizonyult, Zach Randolph pedig szintén csak erőlködött. Védekezésben sem álltak a helyzet magaslatán és bár a hajrában kozmetikáztak, reális esélyük nem volt a győzelemre ezen az estén – fél meccsel előzik jelenleg az OKC-t.

A Pacers legjobb dobói: Miles 17/15, Ellis 16/6, Turner 12
A Grizzlies legjobb dobói: Daniels 13/12, Gasol 12, Allen 11/3, Randolph 11, Carter 11/6

Toronto Raptors–Boston Celtics 107–97

Lowry nélkül nyert rangadót a Toronto. Csuklósérülés miatt nem léphetett pályára a hazaiak karmestere, de ezúttal elbírta a hiányát a gárda, így is legyőzte legnagyobb riválisát. Amellett, hogy a két új igazolás rögtön remekelt (Ibaka kezdőként 15 pont, 7 pattanó, Tucker csereként 29 perc alatt 10 pattanó, 3 labdaszerzés) és Cory Joseph is jól helyettesítette Lowry-t védekezésben, nagy szükségük volt DeMar DeRozan karriercsúcsára is: a dobógép 28 mezőnykísérletéből 15-öt értékesített, 12/12 büntetővel zárt és végül 43 pontig jutott. Neki és a nagyszerű csapatvédekezésnek köszönhetően fokozatosan őrölte fel ellenfelét a hazai csapat, a gyenge első negyed után ledolgozták a hátrányt, átvették az irányítást, az utolsó negyedben pedig megszerezték a győzelmet – a záró percben DeRozan és Tucker fontos játékaival, büntetőivel végül behúzták a rangadót.

Elfogyott a Boston. Nagyszerűen kezdtek a vendégek, bőven 50% felett céloztak mezőnyből és ültek a tripláik is, de ahogy a Toronto elkapta a ritmust, úgy lassult le fokozatosan a játékuk – Thomas 6/17, Smart 6/15, Horford 3/5 mezőnykísérlettel zárt, a playmakereket parádésan védekezte le a Raptors. Ez a negyedik negyedben domborodott ki igazán, addigra elfáradtak Crowderék, Bradley és Green nélkül nem tudtak mit kezdeni DeRozan játékával, a palánk alatt is Ibakáék voltak fölényben, ráadásul most nem jött a Thomas-megőrülés sem, így végül nagyon fontos mérkőzést veszítettek el – az egymás elleni párharcot 3-1-re nyerte ezzel az alapszakaszban a Toronto.

A Raptors legjobb dobói: DeRozan 43/3, Ibaka 15/3, Joseph 11
A Celtics legjobb dobói: Thomas 20/9, Crowder 19/12, Smart 19/3

Chicago Bulls–Phoenix Suns 128–121 – hosszabbítás után

Ott volt a Suns kezében. Nagyon közel állt a győzelemhez a vendégcsapat, hiszen szűk öt perccel a vége előtt még tizenegy ponttal vezetett – ezúttal több megbízható fegyverük is volt támadásban és a védekezésük sem volt olyan reménytelen, mint ahogy azt sokszor láttuk már. Az előny azonban elfogyott, az utolsó percben Bledsoe hagyta el a labdát kulcshelyzetben és Butler öt pontjával fordított a Chicago, ám 1,5 másodperccel a vége előtt Bookernek esélye nyílt megnyerni a derbit – mínusz kettőnél faultolta őt Wade tripladobás közben. A hátvéd azonban elrontotta a harmadik büntetőt, így maradt az egál és a hosszabbítás, amit már nem bírtak el a vendégek – szétestek hátul, amelyet megbüntetett a Bulls, így újabb vereséget könyvelhettek el Warrenék.

Érdekes rotáció a Bullsnál. Gibson és McDermott távozásával két alapembert kell nélkülöznie a Chicagónak, akik helyére egyelőre nem volt kit beépíteni, hiszen a Morrow-Lauvergne-Payne trió még nem léphetett pályára. Így viszont Fred Hoiberg érdekesen keverte a kártyákat, a kezdőből Carter-Williams csak nyolc, Portis 16 percet kapott, a padról pedig a 20 pontos Mirotic, az 5/8 triplát elsüllyesztő Valentine, valamint Rondo is minimum félórát tölthetett parketten – előbbi kettő egyébként gyakorlatilag a gárda kinti tűzerejét jelentette, óriási szükség volt rájuk. A cseresornak mindenesetre nagy szerepe volt a győzelemben, de a 22 pontos, 9 gólpasszos Butler, valamint a hosszabbításban nagy játékokat bemutató, 23 pontos Wade is dicsérhető – ha nehezen is, de kiizzadta a győzelmet a Bulls, így készülhet a ma esti, Cleveland elleni összecsapásra.

A Bulls legjobb dobói: Wade 23, Butler 22/3, Mirotic 20/12
A Suns legjobb dobói: Booker 27/6, Bledsoe 17/6, Warren 17, Chriss 17/6

Milwaukee Bucks–Utah Jazz 95–109

Jobb volt a Jazz. A gyenge rajt (11-3-as Bucks-előny) után összekapták magukat a vendégek és Gordon Hayward vezetésével átvették az irányítást – a 29 pontos kiscsatárnak Antetokounmpo sem okozott gondot, mindent megcsinált, amit edzője kért tőle. Quin Snyder alakulata parádésan művelte a kettő-kettőket, ezekből folyamatosan jó helyzeteket alakított ki, de a Favors-Gobert páros egyébként is kihasználta fizikai fölényét a magasember nélkül kezdő és ezen a poszton nagyon vékony Milwaukee ellen. Ennek köszönhetően uralta a festéket a Utah és a félidőre kiépített 13 pontos előnyt megtartotta a folytatásban, kontrollálni tudta a találkozót a gárda, így ismét nyugati negyedik.

Nem talált megoldást Jason Kidd. Folyamatosan forgatta csapatát a Bucks trénere, igyekezett olyan ötöst találni, ami működik, de ezen az estén nem volt ilyen – pedig nyolcan kaptak legalább húsz percet és ebben a kezdőbe bekerülő Thon Maker nem is volt benne. A Dellavedova-Snell-Maker trió csődöt mondott az első ötösben, hárman együtt hat pontot tettek hozzá, de a padról sem érkezett megoldás – túlságosan Antetokunmpo (33 pont, 12 lepattanó, 5 labdaszerzés) és Beasley (22 pont, 6 pattanó) körül forgott a támadójáték, nem volt meg a kellő ritmus, nem léptek be a többiek. Semmivel sem tudták ellensúlyozni, hogy a festékben 52-34-re kikaptak, ezen az estén nem találtak ellenszert, így ismét utolérte őket a tabellán a Miami.

A Bucks legjobb dobói: Antetokunmpo 33/6, Beasley 22, Middleton 9/3
A Jazz legjobb dobói: Hayward 29/3, Favors 19, Hill 19/9

Oklahoma City Thunder–Los Angeles Lakers 110–93

Nem dobtak jól, de kézben tartották a meccset a hazaiak. Két olyan játékos játszott igazán jól támadásban az OKC-nél, akitől ezt talán kevésbé vártuk, hiszen a 3/3 triplát és karriercsúcsot jelentő 19 pontot elsüllyesztő Roberson, valamint a sérült Oladipo helyén kezdő, szintén 19 pontos karriercsúcsot szállító Abrines volt megbízható opció. Rajtuk kívül a többiek nem dobtak jól, Russell Westbrook 4/18-at szenvedett össze mezőnyből, de 8/9 büntetővel, 18 lepattanóval és 17 gólpasszal így is bőven hozta szokásos tripla-dupláját, rá építve pedig azért csak megnyerte az összecsapást a Thunder – védekezésben megtették, amit lehetett, így kordában tartották a Lakerst. A kispadra visszatért kéztörése után Enes Kanter, de nagyon nem találta magát (2/12 mezőnyből) és egyelőre a két új igazolás, McDermott és Gibson sem váltotta meg a világot – használhatók voltak, de ők sem játszottak igazán jól.

Tűzerő nélküli Lakers. Hiába harcolt meglepően eredményesen a lepattanókért a Lakers, egyszerűen nem volt elég fegyverük támadásban, hogy tartsák a lépést még akkor sem, ha az OKC sem brillírozott – a vendégeknél nem volt Westbrook, aki 17 gólpasszal tudta kontrollálni a játékot és a mérkőzést. D'Angelo Russell sokat vállalt (29 pont, 6 gólpassz, 4 labdaszerzés), de Nick Young terített betlit hozott (3 pont, 1/9 mezőnyből), Lou Williams elcserélésével pedig a kispad is messze elmaradt a várttól – Jordan Clarksonnak sem ment a játék, az új igazolás Brewer pedig mindössze négy percet töltött parketten. Így végül különösebb esélyük nem is volt a győzelemre, a harmadik negyedben eldőlt a meccs, egyre inkább leszakadnak a mezőnytől a tabellán.

A Thunder legjobb dobói: Roberson 19/9, Abrines 19/15, Westbrook 17/3
A Lakers legjobb dobói: Russell 29/9, Clarkson 14/6, Randle 13

Minnesota Timberwolves–Dallas Mavericks 97–84

Egy fecske kevés. Csapatként nagyon gyengén muzsikált most a Dallas, gyakorlatilag a játék minden elemében elmaradtak a várttól a vendégek – nem voltak elég agresszívek, nem voltak elég erősek fejben, nem voltak elég pontosak. Mindent elmond róluk, hogy a negyedik negyedben Dirk Nowitzki egy üres triplából még a gyűrűt sem találta el, Harrison Barnes nagyjából hozta a szokásost és csak Seth Curry 31 pontos karriercsúcsa miatt nem lett kiütéses a vereség – az ő dobóformája (13/17 mezőnyből) miatt maradtak látótávolságon belül, de Barnes szerint őt sem használták elég jól. A texasiak sorozatban harmadik vereségükkel kisebb lépéshátrányba kerültek a playoff-harcban, éppen a Minnesota előzte meg őket most.

Rubióra szükség van. A spanyol irányítót kis híján elcserélte a Wolves a határidő lejárta előtt Derrick Rose-ra, de végül nem adták oda a Knicksnek egy-egyben és Towns szerint ez így is van jól – szükségük van Rubióra, mert ő mentálisan is tartást tud adni a csapatnak. Ezúttal is ő volt a gárda vezére, 13 pontja mellett 14 gólpasszt, öt lepattanót és három labdaszerzést tett a közösbe, ráadásul védekezésben is hozta magát – mellette természetesen az említett Towns (26 pont, 18 lepattanó) és Wiggins (27 pont, 7 pattanó) emelhető ki, a befejezésekért ők feleltek. Tom Thibodeau elégedett lehet, nagyon fegyelmezetten védekezett csapata, nem voltak leolvadásaik, kihagyásaik, így stabilan meg tudtak verni egy közvetlen riválist – ebből kellene sokkal több és akkor lehet esélyük a rájátszásra.

A Timberwolves legjobb dobói: Wiggins 27/3, Towns 26, Rubio 13
A Mavericks legjobb dobói: Curry 31/9, Barnes 20/3, Nowitzki 8, Harris 8/6

Atlanta Hawks–Miami Heat 90–108

Hiányzott Schröder. Az Atlanta irányítója hazatért Németországba az All-Star szünetre, de nem érkezett vissza időben, így egymeccses eltiltást kapott – magával szúrt ki a Hawks, Schröder játéka nagyon hiányzott ezen az estén. Az együttes borzasztóan szenvedett a félpályás támadójátékkal, sem Delaney, sem Hardaway nem tudta ezt megoldani, így pedig az első negyed után nem tudták már tartani a lépést – még Millsapnek volt egy jobb szériája (sorozatban tíz pont), de aztán legyűrte őket a Miami. Mike Budenholzer érezte is, hogy nincs értelme ezt erőltetni, 13 (!) játékosa kapott legalább tíz percet és Millsap 28 minutuma volt a legtöbb – az új igazolás Ilyasova kilenc ponttal (3/7 mezőnyből) mutatkozott be, ő 16 percet játszott.

Triplaeső a Heatnél. Érdekes, hogy úgy nyert simán a Miami, hogy Dragic (5/16, 17 pont), Waiters (6/19, 14 pont, 10 gólpassz) és Whiteside (1/9, 2 pont) is elég gyengén dobott, de a jó védekezés és Tyler Johnson extrája (23 pont, 9/11 mezőnyből) megtette a hatását. Összességében elsősorban a kinti dobásokkal vették el a Hawks kedvét a játéktól, sok jó helyzetük volt, de a nehezeket is bedobták ezen az estén, végül szezoncsúcsot jelentő 17 hármast süllyesztettek el – a harmadik negyed végén 21 pont volt a különbség, itt végleg lezárult a találkozó érdemi része. A labda folyamatosan járt, kiosztottak harminc gólpasszt és bár a festékből közel sem voltak ilyen hatékonyak, így is újabb magabiztos győzelmet könyvelhettek el – a 11-30-as mérleg óta 15-2-t futottak és továbbra is üldözik a Detroitot a rájátszást érő nyolcadik helyért.

A Hawks legjobb dobói: Millsap 21, Hardaway Jr. 11/9, Bazemore 10/6
A Heat legjobb dobói: T. Johnson 23/9, Dragic 17/6, Waiters 14/6

Denver Nuggets–Brooklyn Nets 129–109

Ujjgyakorlat a Denvernek. A back-to-back ellenére jól mozogtak a hazaiak, igaz, Nikola Jokics ezúttal is kissé érthetetlen módon passzív volt, csak 15 percet játszott és mindössze egyetlen egy mezőnykísérlettel zárt – a szünet előtt ligaelit szinten játszó center „az öltözőben ragadt" egyelőre az All-Star után. Ezúttal ez nem számított, nagyon egyoldalú volt a meccs, Gary Harris 25 pontos karriercsúcsot szórt, Wilson Chandler és Danilo Gallinari is kedvére hajigált, csapatszinten pedig végül 14 hármast süllyesztettek el – nem is erőltették meg magukat, a harmadik negyedben eldöntötték az összecsapást, majd pihenhettek a kulcsemberek. A hajrában pályára lépett a hetek óta sérült Mudiay is öt percre, az új igazolás Roy Hibbert viszont nem érkezett meg a meccsre, az utazással akadtak problémái.

Csak a szokásos. Nem történt meglepetés, védekezésben mintha pályán sem lett volna a Nets, ezt pedig az egyébként nem reménytelen támadójátékkal nem tudták ellensúlyozni Lopezék – ők sem játszatták túl a kezdőket, 27 percnél senki nem kapott többet. Ott volt az első ötösben Jeremy Lin és nem is mozgott rosszul (7 pont, 5 gólpassz, 15 perc), de hatása neki sem igazán volt a találkozóra – félidőben 11 pont volt még „csak" a különbség, a fordulás után viszont hamar elérte ez a szám a húszat. A Nuggets így hozta a kötelezőt, míg a Nets ma a Golden State-nél vendégeskedik, hiszen sorozatban nyolc összecsapást vív idegenben a gárda, mivel a Barclays Center cirkuszi előadásnak ad otthont – mondhatnánk, hogy amúgy is, csak most nem a Nets lép fel...

A Nuggets legjobb dobói: Harris 25/12, Chandler 24/6, Gallinari 20/9
A Nets legjobb dobói: Lopez 17/3, Booker 15, Hollis-Jefferson 15/3

Los Angeles Clippers–San Antonio Spurs 97–105

Chris Paul sem tudott segíteni. Hosszú szünet után léphetett ismét pályára a Clippers vezére és nem is játszott rosszul (17 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz), de nem tudta győzelemre vezetni csapatát a Spurs ellen – a back-to-backet játszó LAC két nap alatt a liga két legjobbja ellen maradt alul. Blake Griffin villogott (29 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz) és Austin Rivers is megszórta magát, de azt nem bírták el, hogy a Felton-Crawford páros pont nélkül (!) zárja az estét és ezúttal Speights sem tudta megtolni a szekeret, így a harmadik negyed második felétől komoly gödörbe kerültek – ott egy kicsit elfáradtak és a Spurs egy 22-5-ös rohammal átvette a vezetést, illetve az irányítást. A hiányzó tűzerő mellett a lepattanózást is simán elveszítették, a negyedik negyedben pedig már sem erejük, sem fegyverük nem volt a felzárkózáshoz, pláne a fordításhoz – ezzel ismét csak ötödikek Nyugaton, de CP3 visszatérésével így is fényesebben süt náluk a nap, mint eddig.

Mélyebb volt a Spurs. A texasiakhoz visszatért Pau Gasol, ám ezúttal a cserepadról beszállva szerzett 17 pontot és 11 lepattanót, közte 3/3 triplával – vele, a 14 pontos Millsszel, valamint a szintén remekül beszálló Ginobilivel nagyon sokat tett hozzá a meccshez a Spurs kispadja. Még azt is elbírták, hogy a 21 pontos, 6 gólpasszos Leonard faultgondokba kerüljön, annyival több lábon álltak, annyival frissebbek voltak, hogy ez a meccs hajrájában nagyon kijött – a sokkal jobb lepattanózás és a gyilkos kosarak mellett védekezésben megtették, amit kellett. A záró etap nagy részében már nyolc-tíz pontos előnyben játszhattak, de érdekesség, hogy az ezt megelőző, meccsfordító rohamukat Leonard nélkül vitték véghez – Ginobili a meccs után azt mondta erről, hogy nem nagyon talál rá magyarázatot, egyszerűen így alakult.

A Clippers legjobb dobói: Griffin 29, Rivers 23/6, Paul 17/6
A Spurs legjobb dobói: Leonard 21, Parker 17/3, Gasol 17/9

NBA, ALAPSZAKASZ
Indiana Pacers–Memphis Grizzlies 102–92
Philadelphia 76ers–Washington Wizards 120–112
Atlanta Hawks–Miami Heat 90–108
Chicago Bulls–Phoenix Suns 128–121 – h. u.
Milwaukee Bucks–Utah Jazz 95–109
Minnesota Timberwolves–Dallas Mavericks 97–84
Oklahoma City Thunder–Los Angeles Lakers 110–93
Toronto Raptors–Boston Celtics 107–97
Denver Nuggets–Brooklyn Nets 129–109
Los Angeles Clippers–San Antonio Spurs 97–105

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik