Vége van az olimpiának, ami miatt az unokáink majd irigykedhetnek ránk. Végignéztük az elképesztő meccseket (USA-Kanada), a nézőszám-rekordokat, az emberfeletti teljesítményeket, az öröm és a bánat könnyeit. Tegnap a USWNT megnyerte az olimpiát, Japán a szívünket, Kanadát pedig kárpótolta az élet az elődöntő fájdalmáért.Vége van az olimpiának, ami miatt az unokáink majd irigykedhetnek ránk. Végignéztük az elképesztő meccseket (USA-Kanada), a nézőszám-rekordokat, az emberfeletti teljesítményeket, az öröm és a bánat könnyeit. Tegnap a USWNT megnyerte az olimpiát, Japán a szívünket, Kanadát pedig kárpótolta az élet az elődöntő fájdalmáért.
Bronzmérkőzés
Kanada-Franciaország: 1-0
(Matheson)
Kanadában kitörtö a palotaforradalom az USA elleni elődöntő után: a bírónak az összes felmenőjéről leszedték a keresztvizet, miután 3-3-as döntetlen és a hosszabbításután Aley Morgan 123. percben szerzett góljával az amerikai csapat jutott a döntőbe. A harag kiváltója a bíró által megadott közvetett szabadrúgás és tizenegyes volt,amely tulajdonképpen befújható volt, ám úgy, hogy az első félidőben egy hasonló kezezésnél Kanada javára nem adtak büntetőt, már kicsit kiverte a biztosítékot. (Azzalmondjuk egy kanadai se dicsekszik, hogy Melissa Tancredi oly becsületesen arcbatalpalta ellenfelét, hogy máris elnevezték a női futball Pepéjének...)
Másnap a kanadai lapok ellopott aranyról harsogtak a címlapjaikon, és szabályosmozgalmat indítottak, hogy a záróünnepségen az elődöntő hőse, a mesterhármast szerzőSinclair vihesse a kanadai zászlót.
A franciák ehhez képest rezignáltan fogadták, hogy csak a bronzért küzdhetnek - és ez a rezignáltság tükröződött a bronzmeccsbeli játékukon is. Sokáig úgy tűnt, hogy akét kiábrándult csapat 0-0 után hosszabbításban fogja eldönteni a dobogó harmadik fokának sorsát, ám ekkor érkezett Matheson. Kanada egyértelműen megérdemelte aharmadik helyet, ha nem megyünk bele bírózásba, akkor is elismerhetjük, hogy nagyszerűen játszottak az egész tornán.
Döntő
USA-Japán: 2-0
(Lloyd 7', 53', ill. Ogimi)
A Nadesiko sportemberi nagysága: meghajoltak ellenfelük és a szurkolók előtt
Megismétlődött a tavalyi vb-döntő, de csak a felek kilétét illetően: a tavaly legyőzhetetlennek tűnő japán válogatott a döntőben szokatlanul nagy hibaszázalékkaljátszott ugyanis. Lloyd, akit biztos, hogy az első ötbe nem tippelek, a leendő gólszerzőről kérdeznek, már a meccs legelején sokkolta Szaváékat, aztán beakasztott mégegyet, és bár az olimpián kiváló formában játszó Ogimi szépíteni tudott, igazából nem kellett attól rettegni, hogy a tavalyihoz hasonlóan az utolsó utáni pillanatbanegyenlít Japán. Ismét volt egy tizenegyesgyanús eset, ami miatt nyilván szénné fogják fikázni az amerikai csapatot, de ez újabban divat lett. A USWNT a női futballBarcelonája.
Az éremátadó ceremóniára a kanadaiak keserűsége elszállt, a roppant szimpatikus japánok pedig örömmámorban úszva vették át ezüstjüket - felüdülés ilyet látni azolimpián. Solóék természetesen eksztatikus állapotban énekelték himnuszukat, így a szokatlanul hosszúra nyúlt ünnepély végére se aludtunk be az unalomtól. Ez voltminden idők legnézettebb nőifutball-mérkőzése: a Wembleyben 80.203 néző tombolt.
A meccset egyébként különleges labdával játszották: Albert, az olimpia hivatalos labdája aranypecsétet kapott a nagy napra.
A nap hőse, a duplázó Carli Lloyd a következő tervvel állt elő a jövőre vonatkozóan:
"Pekingben egyet rúgtam, Londonban kettőt. A harmadik olimpiámra mesterhármassal készülök!" Twitteren azóta már azt is elárulta (reggel nyolckor, tehát addigünnepeltek), hogy ma jól megérdemelt aranyérmével alszik.
Barack Obama elnök (akiről tudjuk, hogy maga is nagy rajongója a USWNT-nek) szinte azonnal elküldte gratulációját a lányoknak.
A legszebb gesztus mégis a csapat legfiatalabb tagjától, Sydney Leroux-tól érkezett, aki így üzent édesanyjának Twitteren:
"Szeretlek, Anya! Köszönöm, hogy megtanítottál, hogy sohase fogadjak el nemet válaszul."