Bűnözők miatt bűnhődhetnek

VAJDA GYÖRGYVAJDA GYÖRGY
Vágólapra másolva!
2003.06.11. 21:34
Címkék
A Magyar Labdarúgóliga fegyelmi bizottsága ez év december 31-ig betiltotta a Ferencváros Üllői úti stadionját, valamint négymillió forint bírságra kötelezte a klubot, továbbá Szeiler Józsefet, az FTC Labdarúgó és Sport Részvénytársaság ezérigazgatóját hárommillió forintra bünteti azért, mert az FTCDVSC-MegaForce bajnoki mérkőzés után a szurkolók egy csoportja a pályára rohant, s a megvadult emberek bántalmazták a vendégek játékosait, edzőit és a hazai labdarúgókat is.
Amikor nem voltak zárt kapuk az Üllôi úton: a drukkerek a pálya felé vették az irányt (Fotó: M. Németh Péter)
Amikor nem voltak zárt kapuk az Üllôi úton: a drukkerek a pálya felé vették az irányt (Fotó: M. Németh Péter)
Amikor nem voltak zárt kapuk az Üllôi úton: a drukkerek a pálya felé vették az irányt (Fotó: M. Németh Péter)
Amikor nem voltak zárt kapuk az Üllôi úton: a drukkerek a pálya felé vették az irányt (Fotó: M. Németh Péter)
Amikor nem voltak zárt kapuk az Üllôi úton: a drukkerek a pálya felé vették az irányt (Fotó: M. Németh Péter)
Amikor nem voltak zárt kapuk az Üllôi úton: a drukkerek a pálya felé vették az irányt (Fotó: M. Németh Péter)
Sokáig hallgatott a Ferencváros vezetése. Szeiler Józsefet is hiába faggatták az újságírók, a fegyelmi határozatig nem kívánt nyilatkozni. Mind ez idáig nem szólalt meg a labdarúgócsapatot működtető részvénytársaság többségi tulajdonát birtokló Fotex Rt. elnök-vezérigazgatója, Várszegi Gábor sem.
Nos, a ferencvárosiak úgy vélték, szerda az alkalmas időpont a klub álláspontjának ismertetésére. Talán nem túlzás: a sajtótájékoztatón Szeiler József úgy viselkedett, mint egy durcás gyerek: a vezérigazgató is a külső körülményekben kereste a már megtörtént baj okait.
Úgy tűnt, mindenki felelős a történtekért, csupán a Ferencváros nem. Szeiler József dokumentumokat tárt a sajtó képviselői elé, amelyekkel igazát bizonygatta, s a feltárt papírokból kiderül, a Fradi eleget tett a sporttörvényben előírtaknak. A törvény ugyanis kimondja: ha a sportrendezvényre kibocsátott belépőjegyek, bérletek száma alapján a nézőszám a háromezer főt eléri vagy meghaladja, vagy egyébként a körülmények alapján indokolt, a szervező köteles az illetékes rendőrkapitányságnál kezdeményezni a sportrendezvények, a külön jogszabályban meghatározott, szerződésben foglalt díj ellenében történő rendőri biztosítását.

Eleget tettek az előírásoknak

Szeiler József bemutatta, hogy a Ferencváros a bajnoki rajt előtt keretszerződést kötött a készenléti rendőrséggel, amely négy mérkőzésre szólt, s amelyben egyezség született arról, hogy 875 ezer forintért (plusz áfa) alkalmanként harminc-negyven rendőr lesz jelen a mérkőzések alatt a stadionban. Szeiler bemutatta azt a levelet, amelyet a BRFK osztályvezetőjétől kapott, s amelyben a rendőrségi tisztviselő közölte, az FTC–Újpest mérkőzés biztosítását minimum kétszáz rendőr megrendelése esetén vállalják, s csak akkor, ha az FTC Rt. ezért 4 millió 375 ezer forintot fizet. Szeiler bemutatta az rt. válaszlevelét arról, hogy a futballcég leírta, 1.2 millió forintnál többet nem tud áldozni a rendőri megrendelésre. Ennek következménye az lett, hogy a BRFK nem vállalta a biztosítást ezért az összegért…
A Ferencváros tehát valóban eleget tett a sporttörvényi előírásoknak, hiszen kezdeményezte a rendőrségi biztosítást. A botrányok azonban mégsem maradtak el. A rendbontások közé tartozik az FTC–ZTE mérkőzés is, amikor a lefújás után a nézők egy része a pályára rohant és bántalmazta a biztonsági őröket. Az esetről több televíziós felvétel állt rendelkezésre, de mint Szeiler József elmondta, a klubnak a mai napig nincs tudomása arról, hogy indult-e nyomozás ez ügyben, és ha igen, akkor az eredményre vezetett-e. Pedig az rt. feljelentést tett ismeretlen tettesek ellen csoportosan elkövetett garázdaság, rongálás és könnyű testi sértés alapos gyanúja miatt. Tavaly szeptember elsején játszották a Ferencváros–MTK mérkőzést, akkor egy szurkoló tiltott önkényuralmi jelképet mutatott fel a nézőtéren – az eseményen jelen volt a rendőrség, az eset mégis megtörtént, s a Ferencváros 200 ezer forintos büntetést kapott, és az egyik szektort öt mérkőzésre lezárták. Szeiler József a mai napig nem tudja, indult-e eljárás a tiltott önkényuralmi jelképet felmutató ember ellen, és ha indult, akkor milyen eredménnyel járt…

A németországi példa

Ezt követően Szeiler József németországi példával állt elő, s elmondta, a Stuttgart elleni mérkőzés előtt három magyar állampolgárt vett őrizetbe a német rendőrség. A magyar állampolgárokat gyorsított eljárás során elítélték, kiutasították Németországból, illetve letöltendő szabadságvesztésre ítélték őket. Szeiler nem érti, hogy Németországban ezt miért tudják megtenni, Magyarországon meg miért nem. A Ferencváros szerint a honi rendőri szerveknek tudomásuk van a kinti cselekményekről, tudják, kik követték el azokat. Viszont azt már nem tudja Szeiler, hogy a magyar hatóságok elkövettek-e bármit is annak érdekében, hogy ugyanezek az emberek hasonló cselekményeket ne követhessenek el magyar pályán. A cégvezető igazgató korábban megkereste Pintér Sándor akkori belügyminisztert, majd pedig kormányváltás után levelet írt Lamperth Mónika belügyminiszternek is az FTC–Újpest mérkőzés kapcsán, és segítséget kért a sportrendezvények rendőri biztosítása kapcsán jelentkező problémák megoldására. Segítséget, sőt, még választ sem kapott. Szeiler József szerint a rendőrségnek az az érdeke, hogy minél többen, minél hosszabb ideig legyenek alkalmazottai a stadionokban, s ezért minél több pénzt kasszírozhasson…
Szeiler József azonban nemcsak a rendőrséget, a sporttörvény hiányosságait teszi felelőssé a magyar pályákon, azon belül is az Üllői úton kialakult helyzet miatt, hanem a Magyar Labdarúgóliga irányítóit is. Bizonyítékul Szieben László levelét hozta fel, amelyben a liga igazgatója módosítja korábbi, a klubokkal és a rendőrséggel is egyeztetett álláspontját a Ferencváros–Újpest mérkőzéssel kapcsolatos biztonsági intézkedéseket illetően, mivel a szurkolók küldöttei meggyőzték az igazgatót arról, hogy ne csak 500, hanem 1500 lila-fehér drukkert engedjenek be az Üllői úti stadionba.

Meghökkentő felajánlás

A fentiekből talán kiderült, a klub és Szeiler felelősségéről kevés szó esett a tájékoztatón. Egészen addig, míg lapunk kérdésére (vajon Szeiler József miben hibázott a debreceni mérkőzés rendezésével kapcsolatosan?) a cégvezető azt válaszolta, két dologban érzi vétkesnek magát. Elsősorban abban, hogy nem állapodott meg a rendőrséggel, másodsorban pedig abban, mert mint mondta, nem gondolkodott "bűnözői fejjel”. Ez Szeiler értelmezésében azt jelenti, hogy nem gondolt arra, hogy a mérkőzés után lesz olyan drukker, aki képes bántalmazni a játékosokat.
Arra a kérdésre, hogy gondolkodott-e a lemondáson, azt válaszolta: a mérkőzés utáni napokban bizony megfordult a fejében, hogy leköszön, aztán mégis úgy döntött, ötven vagy száz ember garázdálkodása miatt kár lenne félbehagyni az elkezdett munkát. A hárommilliós büntetést egyelőre nem fizeti be, megvárja a liga figyelmi bizottságának írásos határozatát, s majd csak utána dönt arról, hogy fellebbez-e a határozat ellen. Mindenesetre jelentős veszteség éri a pályabezárással a Ferencvárost, ennek ellenére az rt. vezetése szívesen adna hétmillió forintot annak, aki felderíti, mit tett a liga, az MLSZ, a mindenkori sportminiszter, illetve a rendőri és belügyi vezetés a rendbontások elkerüléséért.
Szeiler tehát visszadobja a labdát, és bár érvelése logikusnak tűnik, s a bizonyítékok szinte önmagukért beszélnek, mégis adódik a kérdés, miért és kik nyitották meg a kapukat a szurkolók előtt a Debrecen elleni mérkőzésen? Kik és miért nem akadályozták meg azt, hogy a szurkolók a pályára rohanjanak? Kik nem akadályozták meg a játékosok bántalmazását?
A kielégítő válaszok egyelőre váratnak magukra…
A sajtótájékoztatón Szeiler bejelentette, az rt. vezetése nem hosszabbít szerződést Vépi Péterrel és Ebedli Zoltánnal, a bajnokságot nyert juniorcsapat két edzőjével, és a játékospályafutását befejező Keller Józsefet kérte fel az edzői teendők ellátására. Megtudhattuk továbbá azt is, hogy a távozni készülő Tököli Attiláért több külföldi klub is bejelentkezett, ám egyelőre komoly ajánlattal egyik gárda sem állt elő.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik