Már csak arra lennék kíváncsi, mindez Dennis Bobenriecht háta mögött, avagy nevezett úriember jóváhagyásával történt?Franciaország bizonytalan? Ki tudja, mindazonáltal tény: a franciák az utolsó pillanatban villámigazoltak egy (félig) külföldi labdarúgót. Hogy még erősebbek legyenek. Ez jó. Tartanának a mezőnytől?
Roger Milla joggal büszke az érmeire
Roger Milla joggal büszke az érmeire
Didier Six, a vasárnap a Budapest Sportarénában megrendezendő Képes Sport All Stars Európa-kupa egyik szervezője, nem mellékesen a futballgálán fellépő francia légió egyik vezéregyénisége úgy vélekedhetett, csapatának szüksége lenne még egy gólvágóra. S ha ő valamit a fejébe vesz! Az 1984-ben Európa-bajnoki címert nyert, a Világjáró becenévre hallgató legenda úgy lehetett vele: egy aranylabdás (Jean-Pierre Papin) nem elég a brigádban! Mivel pedig aranylabdásban (is) mérhetetlenül "szegény” a francia futball, Six egy házzal odébb kopogtatott, a kameruni-francia kettős állampolgár Roger Millánál, aki 152 találatig jutott a francia első ligában, és nem mellékesen három világbajnokságon tíz meccsen lépett pályára a zöld-piros-sárga színkombinációban, s e találkozókon összesen öt gólt szerzett. S a derék Roger – csakúgy, mint fénykorában a pályán – ezúttal is bólintott. Az afrikai aranylabdát kétszer is bezsebelő klasszis igenje annyit jelent, hogy a vasárnap a Sportarénába kilátogató publikum az ő játékát is megcsodálhatja a francia színekben, a már emlegetett Papin, Six, a világ- és Európa-bajnok Bernard Lama, a kétszeres BL-döntős Jocelyn Angloma és az Eb-első, vb-harmadik Manuel Amoros mellett. Persze Dennis Bobenriecht, a focishow-n pályára lépő francia együttes szakvezetője utóbb aligha teszi szóvá Six partizánakcióját. Igaz, Bobenriecht az úr az öltözőben és a kispadon is, na de a gála főszervezőjének így sem valószínű, hogy azt mondja majd: ejnye-bejnye, Didier, nem kellett volna! Fűzzük hozzá: mi sem. Sőt…
Percrôl percre, meccsrôl meccsre Íme, a vasárnapi program: 14.30: Megnyitó, a játékosok bemutatása 14.50: Portugália–Franciaország (A csoport) 15.15: Magyarország–Németország (B csoport) 15.40: Portugália–Ausztria (A) 16.05: Dánia–Németország (B) 16.30: Ausztria–Franciaország (A) 16.55: Magyarország–Dánia (B) 17.20: Elôdöntô (A1–B2) 17.45: Elôdöntô (A2–B1) 18.10: Mérkôzés az 5. helyért 18.35: Mérkôzés a 3. helyért 19.00: Döntô 19.30: Gálamérkôzés
Mindazonáltal a Szelídíthetetlen Oroszlánok (ez lenne ugyebár a kameruni nemzeti csapat beceneve) históriájában önálló fejezettel büszkélkedő, a futball világkönyvébe nevét arannyal beíró Milla már-már elvész a káprázatos mezőny főszereplői között, végtére is a másik négy külföldi (portugál, dán, német, osztrák) gárdában is hemzsegnek a csillagok. Rui Barros, Brian Laudrup, Manfred Kaltz, Toni Polster – hogy csak egyet-egyet említsünk az érkező korszakos "futballzsenik” közül. És persze itt van a számunkra legkedvesebb együttes, a magyar, Mészöly Kálmánnal és Nyilasi Tiborral a technikai zónában, Kiprich Józseffel, Kovács Kálmánnal és Kozma Istvánnal a pályán. De visszakanyarodva a karrierjét az afrikai fővárosban, Yaoundéban kezdő Millára (aki egyébként akkoriban még Millerként riogatta az ellenfeleket), érdemes vele kapcsolatban néhány dolgot megemlíteni. Például azt, hogy bár egy kameruni körzeti választáson ezrek voksoltak rá, ő elutasította a hivatalt, mondván, a nagypolitika nem az ő asztala. Annál inkább otthon érzi magát a sportban és a fiatalokat felvilágosító programok szervezésében, amelynek alátámasztásaként csak annyit: személyében nem csupán a fekete kontinens valaha élt legismertebb labdarúgóját, de Kamerun utazó sport- és az UNAIDS-nagykövetét is tisztelhetjük. Szóval senhor Barros és Herr Polster (a franciák a portugálokkal és az osztrákokkal alkotnak egy csoportot): nem árt majd szólni a társaknak, hogy a francia "légiós” megrúgása akár diplomáciai bonyodalmakat is okozhat…