Belehúztak a magyar edzők. Az MLSZ szakmai- és edzőképző központja által immár hatodik alkalommal rendezett szakmai napokon a magyar szakemberek többségének nem lesz más dolga, mint a futballal kelni és feküdni, hogy tanuljanak és közben vitatkozzanak. A Mezey György irányította továbbképzésre azért van szükség, mert az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) vezetői a Magyarországon is akkreditált edzőképzési rendszer kidolgozásakor úgy gondolták, hogy az oktatás nem fejeződhet be a diploma megszerzésével. Tegnap Tatán a konferencia keretében a magyar válogatott szövetségi kapitánya, Lothar Matthäus értékelte a nemzeti csapat elmúlt esztendejét.
Nagy találkozás egy év elteltével: a kritikus edzô, a hajdani világválogatott Détári Lajos és az aranylabdás Lothar Matthäus kézfogása a kapitányi beszámoló elôtt (Fotók: M. Németh Péter)
Nagy találkozás egy év elteltével: a kritikus edzô, a hajdani világválogatott Détári Lajos és az aranylabdás Lothar Matthäus kézfogása a kapitányi beszámoló elôtt (Fotók: M. Németh Péter)
A tatai edzőtáborba pénteken tehát sorra érkeztek a magyar futball fókuszban lévő edzői, Reszeli Soós Istvántól László Csabáig, Gálhidi Györgytől Pintér Attiláig szinte mindenki megjelent. Elsőként Bozóky Imre, a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke köszöntötte a résztvevőket, majd a hét végi program egyik szervezője, Mezey György szólt kollégáihoz: az MLSZ szakmai- és edzőképző központjának vezetője arra kért minden trénert, hogy a három nap alatt aktívan vegyen részt a megbeszéléseken, és ha van olyan kérdés, amelyre év közben nem kapott választ, azt most bátran tegye fel. Kérdésekben eztán nem is volt hiány, hiszen a köszöntők után Lothar Matthäus lépett az emelvényre, és a válogatottal kapcsolatban - eredményesség, további esélyek… - volt miről faggatózni. Ezt követően Dajka László, valamint Simon Antal tartott négy előadást az Arany Ászok Liga és az NB I B elmúlt szezonjának legfontosabb szakmai kérdéseiről. A program tehát megkezdődött, a három napon át összezárt edzők láthatóan is élvezték egymás társaságát - mert bár a pályán ellenfelek, egy ilyen szakmai tanácskozáson a legjobb kollégák. Lothar Matthäus Magyarországra érkezése óta többször is hangoztatta: szívesen találkozna gyakrabban a magyar edzőkollégákkal. Nos, komolyabb szakmai beszélgetésre az elmúlt egy év alatt eddig négyszer került sor, így a német szakember természetesen nagy örömmel érkezett a tatai edzőkonferenciára. A kapitány ekkor még nem tudhatta, hogy a portugálok lemondták a svájci, semleges helyszínre tervezett mérkőzést, ellenben kiderült, hogy lesz majd meccs Szaúd-Arábia ellen - mégpedig Törökországban, Isztambulban. - Milyenek a tapasztalatai az elmúlt időszakról? Mennyire tud együtt dolgozni a magyar edzőkkel? - Úgy gondolom, ideérkezésem óta sokat javult kapcsolatom - mondta Lothar Matthäus. - Való igaz, vannak még akadályok, hiszen a kommunikációs problémák gyakran okoznak gondot, de ettől eltekintve véleményem szerint jó úton járunk. A válogatott sikere egy ország számára mindig nagyon fontos, hiszen azon játékosok számára, akik hazai klubokban futballoznak, egy-egy válogatott mérkőzés mindig óriási kiugrási lehetőséget biztosít. A jó kapcsolat kiépítése tehát mindennél fontosabb, és erre jó példa a német szövetségi kapitány, Jürgen Klinsmann is. Korábbi csapattársam, miután átvette a Nationalelf irányítását, első lépésként megkereste a Bundesligában dolgozó edzőket, és úgy gondolom, ebben teljesen igaza van, hiszen a korrekt együttműködés nélkül semmire sem menne a válogatott élén.
Arcok Tatáról: a mosolygós (László Csaba, balra), a vidám (Reszeli Soós István, középen) és a töprengô (Gálhidi György, jobbra)
- Mégis, mi az, amiben jobban együttműködhetne a kluboknál dolgozó trénerekkel? - Nos, például kiderült: az edzők szeretnék azt, hogy én gyakrabban keressem őket. Most kellett rádöbbennem arra, hogy az elmúlt időszakban sokszor egymásra vártunk, azaz míg én úgy éreztem, nekik kellene lépniük, addig ők rám vártak. Látja, a mostani szakmai konferencia kitűnő alkalmat kínált arra, hogy tisztázzuk ezeket a félreértéseket. - Térjünk át a válogatottra. Milyenek az elmúlt év tapasztalatai, és mi az, amiben még előre léphetne a magyar futball? - Az egyik legfontosabb problémát az utánpótlásképzésben látom. A gyerekeknél nem az a cél, hogy minél több győzelmet arassanak, hanem az, hogy céltudatosan a felnőttkori játékra készítsük fel őket. Tudom, hogy a feltételrendszer nem éppen ideális Magyarországon, és ebben is megpróbálok minél többet lobbizni a magyar futball érdekében. Magyarországon igenis rengeteg a tehetséges fiatal, egyszerűen csak bíznunk kell bennük, és minél több lehetőséget adni nekik. Emellett nagy gondot jelent még az is, hogy nincs olyan magyar csapat, amelyik az utóbbi években részt vett volna a Bajnokok Ligájában, vagyis az mindenképpen jót tenne a magyar futballnak, ha az itthon játszók minél több nemzetközi mérkőzésen léphetnének pályára. - Gondolom, az ön számára is az lenne a jó, ha a válogatott is minél többször találkozhatna. - Ez természetesen így van. Éppen ezért jött jól a szaúdiak mostani megkeresése: meghívtak bennünket egy barátságos mérkőzésre, amelyet február másodikán játszanánk Isztambulban. Erre a találkozóra a thaiföldihez hasonló kerettel, azaz azokkal a játékosokkal utaznék el, akik eddig kevesebb bizonyítási lehetőséget kaptak tőlem. Itt volt a remek alkalom, és kikérhettem az edzőkollégáim véleményét, mit szólnak ehhez a túrához, elengednék-e játékosaikat erre az egy-két napra februárban. Öröm számomra, hogy mindenkitől pozitív visszajelzést kaptam. ---- A ---- A