Meglehetősen gyorsan véget ért tegnap délelőtt a Magyar Labdarúgóliga (MLL) igazolási és átigazolási bizottságának ülése. Noha hét székesfehérvári és egy zalaegerszegi labdarúgó beadványát kellett tárgyalnia a testületnek, mégsem vett sok időt igénybe az elsőfokú határozatok kihirdetése. A ZTE hatszoros válogatott csatára, Waltner Róbert ügyében például azért, mert nem is kellett dönteniük a bizottság tagjainak: az egerszegi futball-rt.-t szerződésszegés miatt feljelentő futballista jogi képviselője ugyanis bemutatott egy előzetes megállapodást, amely lényegében azt jelenti, hogy január 21-én vagy 22-én egyezség születik a felek között a válás feltételeiről, s nem kérik a liga közbenjárását.
Ami az FC Fehérvár futballistáit illeti, nos, Miski Zoltán, Hercegfalvi Zoltán, Szabó Tibor, Szalai Tamás, Halgas Tibor, Csordás Csaba és Tereánszki-Tóth Péter kérelmére az igazolási és átigazolási bizottság kimondta a Fehérvár FC Kft. szerződésszegését. Lapunkat Jakab Sándor, a testület elnöke arról tájékoztatta, hogy "…a szerződésszegés tényét a futballcég ügyvezetője, Gál László sem tagadta". Ennek ellenére a kft. természetesen fellebbezhet a határozat ellen. Gál László érdeklődésünkre azt mondotta, ezt meg is teszik, mert e megoldással talán együtt lehet tartani a társulatot addig, amíg végre új főtulajdonosa érkezik a labdarúgó-vállalkozáshoz. Igen ám, de a fellebbezés pénzbe kerül, s mivel minden játékos esete külön ügy, a másodfokú eljárás kérelmezése 1.7 millió forintba kerülne a filléres gondokkal küszködő Fehérvár FC Kft.-nek.
Ha azonban jogerősen is a játékosoknak adna igazat a másodfokú testület, az további anyagi terheket jelentene a futball-kft. számára. A labdarúgók ugyanis az átigazolási szabályzat alapján szabadon igazolhatóvá válnának, és azonnal játékjogosultságuk lenne. Másként: a Fehérvár FC Kft. értük egy fillért sem kapna, a futballistákkal szembeni tartozásaitól ellenben nem szabadulhatna. A hatályos paragrafusok szerint ráadásul fegyelmit kellene indítani a kft. ellen, ami újabb szankciókkal járhatna. A fegyelmi szabályzat szerint például a vétkes futballvállalkozástól büntetőpontokat lehet levonni (legfeljebb a versenyrendszerben megszerezhető bajnoki pontok negyedét), maximum két évre eltiltható a nemzetközi szerepléstől, legfeljebb két esztendőre megvonható tőle az igazolási és átigazolási joga, alacsonyabb versenyrendszerbe sorolható, sőt egy évre még a szakszövetségből is kizárható.
A játékosok, ha nem is boldogok, de érthetően elégedettek voltak az igazolási és átigazolási bizottság döntésével. Ám mint megkeresésünkre a csapatkapitány, Szabó Tibor elmondta: egyelőre tovább tréningeznek Fehérvárott. Ha viszont jogerősen is kimondják a Fehérvár FC Kft. szerződésszegését, vélhetően mindenki veszi a kalapját - feltéve, hogy addig nem történik valami csodaszámba menő fordulat Székesfehérvárott.
Ennek az esélye óráról órára haloványabb. Legfőképpen azért, mert a Skóciába, a Livingstonhoz igazoló Horváth Ferenc és Kriston Attila után egy harmadik piacképes kulcsember, Tóth Balázs is vette a kalapját - a fedezet Törökországban, a Malatyaspornál próbál szerencsét. A válogatott középpályás távozása súlyos csapást jelentett a Fehérvár FC Kft. többségi tulajdonára elővásárlási jogával élve pályázó AMV Kft. azon tervére, hogy úgymond előlegfizetéssel legalább még egy ideig együtt tartsa a keret legértékesebb játékosait. Tóth Balázs döntése után, aki mindenképpen menni akar, a jelenleg is kisebbségi tulajdonos AMV Kft.-nél le is tettek arról, hogy némi pénzt átutaljanak az alapjuttatásaikra és a prémiumukra tavaly október óta mindhiába váró futballistáknak. A kialakult helyzetet Viniczai Tibor, az AMV Kft. egyik tulajdonosa, a Videoton FC korábbi ügyvezetője egyetlen szóval minősítette: "Tragikus…"
Az üzletember többet nem is mondott, ám emlékezetes: lapunkban korábban már megjelent, hogy az AMV Kft.-nél roppant kockázatosnak tartják a 447 millió forintos adósságtól fuldokló Fehérvár FC Kft. megvásárlását. Emiatt felvetődött az ötlet, hogy talán érdemesebb lenne egy pénzügyileg "tiszta" futballvállalkozást vásárolni. Akár még olyan áron is, hogy Székesfehérvár időlegesen élvonalbeli csapat nélkül marad. Az AMV Kft. tehát újabb és újabb határidőket kért arra, hogy eldöntse, aláírja-e az üzletrészvásárlást a várossal. A nagy bejelentés azonban mindmáig elmaradt, és bizony még az is előfordulhat, hogy a társaság végül nem is él az elővásárlási jogával.
Hogy miként alakul akkor a Fehérvár FC Kft., s ekként a székesfehérvári profifutball sorsa, az talán már ma kiderülhet. Délelőtt tartják ugyanis az önkormányzat székházában a labdarúgócég taggyűlését, amelynek eredeti napirendje ugyan másként festett volna, ám a fenyegető csődveszély miatt a tulajdonosok aligha tehetik meg, hogy ne beszéljenek a folytatásról.
Már nincs több időHa egyéb ötlet nem vetődik fel, akkor alighanem csak két lehetőségük marad: elismerni, hogy a futball-kft. összeomlott, vagy ahhoz a Kiss Józsefhez fordulni, aki a tavaly november 29-i rendkívüli közgyűlés óta, amikor a városatyák Kocsis György licitajánlatát fogadták el a FIFA-licences menedzser által igazgatott ISM Kft.-vel szemben, folyamatosan hangoztatja, társasága és a mögötte álló - máig meg nem nevezett üzleti kör - tartja a vételi ajánlatát, azaz hajlandó megmenteni a Fehérvár FC Kft.-t. Kiss József mindezt legutóbb szerdán erősítette meg egy, Warvasovszky Tihamér polgármesternek küldött levélben. Bármi is lesz, a gondolkodási idő lejárt…