Ismét zűrzavar a profifociban

S. TÓTH JÁNOSS. TÓTH JÁNOS
Vágólapra másolva!
2005.03.11. 21:14
Címkék
Pontosan tíz óra volt, amikor az Újpest Megyeri úti székházának nagytermében Szieben László maga elé vette a lemondásáról írott papírját, és alákanyarította a nevét a gépelt szöveg aljára. Ezzel tegnap délelőtt végérvényessé vált, hogy a Magyar Labdarúgóliga 2003. november 4. óta hivatalban lévő elnöke befejezi a munkáját a Magyar Labdarúgó-szövetség tagozataként működő szervezet élén.
Szieben László
a távozása hátterérôl:


„Miközben Európában egyre erôsödik a ligák szerepe, Magyarországon ezzel ellentétes folyamat zajlik. Ha a csapatok önként sétálnak be ebbe a zsákutcába, akkor nekem nincs más lehetôségem, mint félreállni.”
Szieben László
a távozása hátterérôl:


„Miközben Európában egyre erôsödik a ligák szerepe, Magyarországon ezzel ellentétes folyamat zajlik. Ha a csapatok önként sétálnak be ebbe a zsákutcába, akkor nekem nincs más lehetôségem, mint félreállni.”
Mindez persze már nem okozott meglepetést a profifutballvállalkozások képviselőinek, hiszen Szieben László többek között éppen lapunkban jelezte: veszi a kalapját. S tegnap reggel, még az MLL taggyűlése előtt, külön is találkozott a második ligás együttesek irányítóival, akikkel részletesen megtárgyalta a kialakult helyzetet.

Hiába voltak azonban az előzetes egyezkedések, a küldöttek igencsak feszült hangulatban várták a taggyűlés kezdetét az Újpest-székházban.Többen úgy érezték, ez egyszer megint a fejük fölött játszódtak le a szakág életét döntően befolyásoló események, olyan is akadt, aki csendben megjegyezte: "Remélem, azok is bele tudnak majd nézni este a tükörbe, akik most homlokegyenest más véleményt hangoztatnak, mint amit néhány hete hajtogattak…"

Éles szóváltás a nagy döntések előtt

Bár elôre bejelentette a távozását, a végleges döntés igencsak megviselte Szieben Lászlót
Bár elôre bejelentette a távozását, a végleges döntés igencsak megviselte Szieben Lászlót
Bár elôre bejelentette a távozását, a végleges döntés igencsak megviselte Szieben Lászlót
A zárt ajtók mögött megrendezett tanácskozás egy óra 10 perc alatt lepörgött, majd Bozóky Imre, az MLSZ elnöke, Tarsoly Csaba, a Győri ETO tulajdonosa, az NB I-es ligatanács elnöke, az ülés levezetője, illetve Szieben László, a távozó MLL-elnök rögtönzött sajtótájékoztatót tartott. Tarsoly Csaba megerősítette, hogy Szieben László benyújtotta a lemondását, s ezzel a Magyar Labdarúgóliga elnöksége is kéttagúvá zsugorodott, tehát automatikusan megszűnt a megbízatása (a volt újpesti ügyvezető, Sallói István és a REAC klubigazgatója, Kutasi Róbert már korábban leköszönt elnökségi tagságáról). Ezt követően a küldöttek életre hívták a már említett háromtagú ad hoc bizottságot, amelybe a szolnoki Ferencz Gábor mellett az élvonal képviseletében - információink szerint néhány élesebb szóváltás után - Tarsoly Csaba, valamint a DVSC tulajdonosa, Szima Gábor került be. E trió feladata lesz, hogy 60 napon belül összehívja a tisztújító taggyűlést, összekötve azt az MLL egyébként is esedékes, éves összejövetelével. A bizottság teljes jogkörrel veszi át a ligaelnökség feladatait, ugyanakkor a menedzsment irányítására ügyvezetőt szeretne alkalmazni. Úgy tudjuk, Szieben László ajánlotta is e posztra Sallói Istvánt, a csapatok többsége azonban erre nemet mondott…
A február végi MLSZ-elnökválasztás kapcsán amúgy jó néhány pengeváltás zajlott le a szövetség vezérkara és az MLL elnöke között, s gyanítható: e sérelmek nem feledhetőek egyik napról a másikra. Ennek ellenére Bozóky Imre is azzal kezdte hozzászólását, hogy megköszönte Szieben László munkáját. Lapunk kérdésére azonban, hogy vajon milyen következményei lehetnek annak, ha a búcsúzó MLL-elnök beváltja fenyegetésízű ígéretét, és eztán hétről hétre kiteregeti az iparág szennyesét, már az MLSZ-elnök is keményebben fogalmazott.

"Mindenkinek jogában áll a nyilvánosság elé állni, és bármiről beszélni - mondta a civilben jogász Bozóky Imre. - Egészen addig megteheti ezt, amíg másoknak a személyiségi jogait nem sérti vele. Egy bizonyos: én nem üzengetek a sajtón át senkinek, és csak a legvégső esetben válaszolok bármiféle vádaskodásra. Nekem az a feladatom, hogy a Magyar Labdarúgó-szövetséget vezessem. Biztosan hibáztam és hibázok ezután is, de a problémáinkat házon belül kell rendezni. Eléggé szétzilált és szétesett a magyar futball ahhoz, hogy nincs szükség újabb fórumra, amely még inkább lejáratja a labdarúgásunkat."

Bozóky Imre érdeklődésünkre nem kívánt részletesen felelni Szieben Lászlónak a Nemzeti Sportban megjelent kritikáira, de valótlanságnak mondta, hogy az MLSZ magánál tartotta és romos költségvetése kipofozására használta fel az Európai Labdarúgó-szövetségtől - a licencek kapcsán - az MLL-nek szánt öszszesen 800 ezer svájci frankot. Azt is álproblémának minősítette, hogy három sportvállalkozás, a Kaposvár, a Nyíregyháza és a Vasas licence nincs regisztrálva az UEFA-nál, s emiatt e három együttes a magyar szabályozás alapján jogosulatlanul versenyez az Arany Ászok Ligában. Hogy mindez óvási alap lehet-e a többi futballcég számára, arról megoszlottak a vélemények. ---- Szieben László egyébként utóbb azt mondta lapunknak, a csapatok nyomatékos kérésére letett arról, hogy hetente egy-egy, a szövetséget és a ligát érintő témakörrel a nyilvánosság elé álljon. Azt ellenben nem zárta ki, hogy háttéranyagokkal és információkkal segítse mindazon labdarúgó-vállalkozásokat, amelyek a kérdéseiket maguk szeretnék megfogalmazni… Az MLL lemondott elnöke a távozását amúgy újfent azzal indokolta, hogy a szövetség felügyelete alatt működő profitagozat vezetőjeként nem tud együtt dolgozni az MLSZ vezérkarával: "Ahhoz sem kívánok aszszisztálni, hogy a futballcégektől olyan szerzett jogok kerüljenek viszsza napi taktikai csaták eredményeként a szövetséghez, amely jogok elvesztése sérti a csapatok autonómiáját."
E megjegyzésre már Bozóky Imre is riposztozott, s közölte: sosem beszélt arról, hogy az MLSZ-nek célja lenne a labdarúgó-társaságok szerzett jogainak önkényes megnyirbálása. Egyúttal megerősítette, hogy a továbbiakban is szükség van a csapatok véleményét a szövetség felé közvetítő ligára, más kérdés, hogy az MLL milyen struktúrában működjön a jövőben.

Mielőtt még az élvonalbeli csapatok közvetítési jogait birtokló Football Duó Kft. hétfői taggyűléséhez hasonlóan parázs vita kerekedett volna, Tarsoly Csaba lezárta a sajtótájékoztatót. Ezután másfél órás szünet következett, a labdarúgó-szövetségtől független Magyar Hivatásos Labdarúgóliga közgyűlését tudniillik 14 órára hirdették meg. Az eredeti forgatókönyv szerint Szieben László e szervezetben megtartotta volna elnöki tisztét, azaz a profiszakág életében továbbra is döntő szava maradt volna. S nem véletlenül: amíg ugyanis az MLL-nek lényegében a két profiosztály bajnokságának lebonyolítása a fő feladata, az MHLL kapcsolt vállalkozásai, a Profi Liga Kft., a Ligamarketing Kft. és a Football Duó Kft. révén a marketingjogok értékesítője, tehát az üzletág fő pénztermelő. A kassza kulcsának első számú őrzője pedig nyilvánvalóan az MHLL elnöke. ---- Sejteni lehetett azonban, hogy a Szieben László-féle terv a szemétkosárban köt ki, tudniillik a szünetben - az ilyenkor általában szokásos szendvicsevés és pogácsaropogtatás helyett - kisebb-nagyobb csoportokba verődve tanácskoztak a csapatok képviselői. A feszült hangulatot pontosan tükrözi, hogy amikor az egyik NB I B-s "frakcióról" egy fotóriporter képeket próbált készíteni, Ferencz Gábor udvariasan, mégis indulatosan kérte őt a kattogtatás befejezésére. Egy idő után Szieben László is el-eltűnt az újpesti klubház második emeleti szobáiban, s amikor előkerült, arckifejezése elárulta lelkiállapotát. Végül több mint félórás csúszással indult a közgyűlés, igaz, alig több mint 20 perc alatt véget is ért. A tanácskozás után Tarsoly Csaba bejelentette: Szieben László az MHLL elnöki posztjáról is leköszönt. Az éves rendes közgyűlésig a feladatait a győri tulajdonos veszi át, míg az elnökségbe - a kaposvári ügyvezető, Illés János mellé - Szima Gábor, Ferencz Gábor, valamint a BKV Előre technikai igazgatója, Mátyás Tibor került be (Szieben Lászlón kívül ugyanis az Újpest kisebbségi tulajdonosa, Gyulay Zsolt és Kutasi Róbert is elköszönt a testülettől). "Lezárult egy fejezet, és mi azt szeretnénk, ha mindenki elásná a csatabárdot, munkabéke lenne a profik között, Szieben László pedig érdemei elismerése mellett emelt fővel távozhatna" - magyarázta Tarsoly Csaba.

Az MHLL volt elnöke nem tagadta, szerette volna megőrizni e tisztségét: "Megértettem, hogy jelen pillanatban a csapatok többsége másként képzeli el a szakág működését, mint én. Meggyőződésem, az eddigi stratégiánknak nincs működőképes alternatívája. Eljutottunk egy határig, amelyet már nem óhajtottam átlépni."

A felvetésre, eszébe jutott-e, hogy az MLL taggyűlése és az MHLL közgyűlése a Szaknévsor ügyvezetője, Bodnár György forgatókönyve szerint zajlott, aki még az MLSZ rendkívüli, tisztújító közgyűlése kapcsán azt mondta, Szieben Lászlónak el kell tűnnie a ligák éléről, a búcsúzó sportvezető azt felelte: "Továbbra is fenntartom azon véleményemet, hogy Bodnár György a legképzettebb szurkoló, aki a jelek szerint jósnak is kitűnő. Sokat tanultam tőle, jót és rosszat is… Egyébként ahhoz, milyen a megítélésem a profiknál, csupán egyetlen adalék: a tőlem elköszönő vezetők közül öten is állást ajánlottak a csapatuknál…"


E hónapban kell benyújtaniuk a bajnoki induláshoz nélkülözhetetlen licenckérelmeiket a futballvállalkozásoknak. Bozóky Imrét, az MLSZ elnökét arról faggattuk: az MLL elnökének lemondása és az elnökség megszűnése nem veszélyezteti-e a 2005-2006-os évad előkészítését, hiszen már a tavalyi nyáron is jókora zűrzavar kísérte a licenckérelmek és a nevezések elbírálását? ---- "A magyar futballban minden év nagyon nehéz, és a következő még nehezebb lesz - mondta Bozóky Imre. - Meggyőződésem azonban, hogy az új bajnokságot rendben elindítjuk majd. Az ad hoc bizottsággal és a tulajdonosokkal leülünk tárgyalni, és közösen kidolgozzuk, milyen feladata és szerepe legyen a jövőben a Magyar Labdarúgóligának, a megállapodást pedig majd az MLSZ májusi közgyűlése szentesíti. Még egyszer mondom azonban, mindez a soron következő bajnokság előkészítését nem érinti, hiszen a menedzsment tovább dolgozik, miképpen a licencbizottság is, utóbbi munkáját pedig éppen a közelmúltban ismerte el és állította példaként az UEFA."
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik