Nincs többé olyan futballista, aki a téli nagy hidegben vagy éppen a júliusi kánikulában egyedül kénytelen róni a köröket. Nincs többé olyan - éppen csapat nélkül álló - játékos, aki előre elkészített edzésterv hiányában, minden különösebb szakmai háttér nélkül próbálja meg olyan állapotba hozni magát, amellyel minden probléma nélkül bekapcsolódhat leendő csapatának felkészülésébe.
A sérülés minden játékos rémálma, a visszatérés a pályára pedig gyötrelem, fôleg akkor, ha a profi futballistának nem segít senki (Fotó: Németh Ferenc)
A sérülés minden játékos rémálma, a visszatérés a pályára pedig gyötrelem, fôleg akkor, ha a profi futballistának nem segít senki (Fotó: Németh Ferenc)
Ennek elérése is szerepel - többek között - ugyanis a Hivatásos Labdarúgók-szervezetének (HLSZ) és a Magyar Labdarúgóedzők Testületének (MLT) tervei között. A két szervezet a külföldön már sikeresen működtetett, de Magyarországon még új szolgáltatás bevezetését tűzte ki célul, és ezen szolgáltatás az átigazolási időszakban még állás nélkül lévő játékosok és edzők részére nyújtana segítséget. A megállapodás értelmében a klub nélküli játékosok heti három edzésen és - szerda és szombati ritmusban - edzőmérkőzéseken bizonyíthatnak az MLT által előírt edzésterv alapján. A program segítségével megfelelő edzettségi állapotban kapcsolódhatnak be új csapatuk munkájába, az edzőmérkőzéseken pedig felhívhatják magukra a klubok figyelmét. A HLSZ emellett az elmúlt időszakban egyre gyakrabban jelentkező pénzügyi nehézségek ellen is szeretne tenni. Ennek megoldására a következő szezonra egy olyan, úgynevezett bérgarancia-alapot kíván létrehozni, amely az időlegesen likviditási gondokkal küszködő csapatok játékosainak nyújtana segítséget.
"Nem arról van szó, hogy a problémákkal bajlódó klubokat a tulajdonosaik helyett szeretnénk működtetni - mondta Horváth Gábor, a HLSZ főtitkára. - A bérgarancia-alap kizárólag a nehéz anyagi helyzetben lévő klubok játékosait segítené, azért, hogy a futballisták családjai ne kerüljenek olyan nehéz helyzetbe, mint például ebben a bajnokságban a Fehérvár vagy éppen a Békéscsaba futballistái. Mindössze két-három hónapos támogatásról lenne szó, ennyi idő ugyanis elegendő lehet az adott klub financiális helyzetének helyrebillentéséhez." Az alapot a HLSZ működtetné, és ha a klubok a szabott határidő után sem fizetnek, úgy fegyelmi szankció lenne az ügy vége. A rendszer működéséhez a megfelelő pénzügyi alapot a Magyar Labdarúgó-szövetségtől és a Magyar Labdarúgóligától befolyó hozzájárulásból, valamint olyan marketingbevételekből tervezi az érdekvédelmi szervezet, amelyekhez az MLL, az MLSZ és a klubok támogatására is szükség lesz.
Szavazás
A HLSZ-nél a komoly sérüléseket szenvedő labdarúgókra is gondoltak. A szervezet öt éve megbízhatóan működtet egy emelt szintű biztosítási konstrukciót: a szervezet ugyanis a befizetett tagdíjakból minden játékos részére emelt szintű élet- és balesetbiztosítást köt. A tagdíjaknak a biztosításra szánt összeggel csökkentett része lenne a bérgarancia-alap egyik pillére, amely a klubok számára semmilyen hátrányt nem jelentene, sőt lehetőséget kínál a likviditási zavarok idejére, valamint olyan kiegészítő biztosítás megkötésére, amely pótolhatná a játékos sérülése esetén szükségszerűen kifizetendő bérjellegű juttatásokat. A szándék tehát megvan, és e téma napirenden lesz a mai MLSZ elnökségi ülésen. ---- A ---- F