Alighogy bevezették a legújabb lesszabályt, máris itt az új változtatási lehetőség: a FIFA a szeptemberi U17-es perui vb-n próbáljaki azt a labdába épített csipet (az esemény szervezőbizottságának tagja Bozóky Imre MLSZ-elnök is), amely a gólvonalon való áthaladáskor figyelmezteti a játékvezetőt. Puhl Sándort (képünkön) kérdeztük, mit várhatunka gépek versenyében.
- A csipes próbálkozásról csak hallottam, de hamarosan én is utazom Peruba, ahol kiderül, mennyit ér - mondta a korábban négyszer a világ legjobbjának választott játékvezető. - De látatlanban elfogadom, hogy szükség lehet technikai módosításokra, hiszen egy-egy rossz ítélet komoly indulatokat szülhet.
- Miért csak a gólvonalon átsuhanva sípolna a csip, amikor annyi vonal van a pályán? - Ez egy ilyen verzió. Ám éppen egy magyar találmány az, amely az oldalvonalakat, az alapvonalat elhagyva is csipogna, sőt, a lest is jelezné. Ha minden jól megy, az év végén már e komplexebb változatot is tesztelhetjük.
Puhl Sándor
- Biztos, hogy a megye kettes ifimeccs résztvevői megengedhetik maguknak a csipet? - Bár a törekvés valóban az, hogy egyféleképpen játsszák a futballt, ez már most sincs így, hiszen a megye kettőben szerintem nincs például játékoskijáró… A szabályok ugyanazok, de a körülmények nem. Biztos, hogy az első hónapokban, években drága lenne a csip, de idővel elterjedne, és minden technikai újdonsághoz hasonlóan veszítene az árából.
- Tényleg jó, ha olyan áron szűnnek meg a játékvezetői tévedések, hogy az emberek helyett a gépek bíráskodnak? - A bírói bakikra igenis szükség van, és ez nem vicc. Pedig én is ellene vagyok a tévedéseknek, de a futball kevesebb lenne a játékvezetők hibái nélkül. A gépeket aligha lenne nagy élvezet szidni.
- Elképzelhetőnek tartja, hogy a közeljövőben még hallunk egy-két orbitális butaságról szabályváltoztatás címszó alatt? - Nem valószínű, de sosem lehet tudni… A labdarúgásban százötven éve a rúgd és fuss elmélet van érvényben, mert tradíciók nélkül a futball már nem lenne futball. A tökéletesség néha nem előny. Hát hogy nézne az ki, ha születésekor minden gyerek négy nyelven beszélne?