Fotó: NS archív
Fotó: NS archív
A kupadöntő főpróbája egyik csapatnak sem sikerült jól, a debreceniek pénteken 2–2-t játszottak a tavasszal minden élcsapattal „kekeckedő” Pakssal. Így a Loki „felkínálta” a lehetőséget az MTK-nak a bajnoki cím megszerzésére, a kék-fehérek pedig éltek is vele.
Garami József csapata hétfőn a REAC 3–0-s legyőzésével végleg szertefoszlotta a hajdúságiak azon törekvését, hogy harmadjára is megvédjék bajnoki címüket.
A kispestiek szerdai ellenfelüknél kínosabb eredményt értek el a hétvégén, Nyíregyházán ugyanis 3–0-s vereséget szenvedett a Supka Attila távozása után Vass László által dirigált gárda.
A Ligakupa nagydöntőjében a Fehérvár győzte le a DVSC-TEVA csapatát, így hát a téli álomból tavaszi rémálomba merülő Budapest Honvédot kell legyűrniük a Magyar Kupában, ahhoz, hogy ne három ezüsttel zárják a 2007-2008-as évadot.
Természetesen igyekszünk komolyan venni a visszatekintést, de ehelyütt kénytelenek vagyunk egy abszurd jelenettel kezdeni.
A Debrecen nem mindennapi öngólnak köszönhetően jutott túl a Fehérvár elleni negyeddöntőn. A 87. percben 2–1-es állásnál tizenegyeshez jutott a Loki: Dombi Tibort buktatta hátulról Mohl Dávid.
Ezután nem mindennapi jelenetsort láthatott a közönség. Takács Zoltán büntetőjét Sebők kivédte, de a kipattanó labdát Pavol Durica, a Fehérvár szlovák támadója Takácsot megelőzve hatalmas erővel a saját kapujába lőtte.
Ritkán látható öngól volt – írtuk akkor, azóta persze gyakran megnézhettük a televíziókban, és most itt is:
1999-ben is jól szórakozhattunk – kicsit másképpen - amikor a DVSC történetes során először játszhatott döntőt a kupában. A Garamvölgyi Lajos vezette Loki mindjárt győzelemmel kezdett, ugyanis a Lombard FC Tatabányát győzte le 2–1-re. Vácott 12 ezer néző előtt Bagoly Gábor szerzett vezetést a DVSC-Eponának, majd az 50. percben Kiprich József egyenlített, 10 perccel a vége előtt pedig Vadicska Zsolt fejesébe „botlott” bele a tatabányai kapus Gelei Károly.
A Debrecen négyszer játszott kupadöntőt. 2001-ben a Videotont győzték le fölényesen 5–2-re. Két évvel később először fordult elő, hogy vesztesen vonultak le a pályáról a finálét követően, a Ferencváros győzte le az akkor DVSC-MegaForce néven futó csapatot 2–1-re.
A piros-fehér híveknek 2007-ig kellett várniuk, hogy kedvenceiket újra döntőben lássák, azonban ekkor sem sikerült a Lokinak elhoznia a kupát, a Honvédtól 2-2-es rendes játékidőt követően tizenegyesekkel kaptak ki.
A kispestiek gyakrabban jutottak el a végső fázisba a Kupában, mint idei vetélytársuk. A Honvéd eddig 15 döntőn vett részt, ebből hatszor (1926, 1955, 1964, 1985, 1989, 1996, 2007) hódította el a serleget.
A tavalyit megelőzően 2004-ben jutottak el a döntőbe, akkor a Ferencváros legyőzte őket 3–1-re. Május 5-én a Puskás Ferenc-stadionban, 4000 néző előtt Tököli Attila, Gera Zoltán, Sowunmi Thomas góljára csak egy kispesti válasz érkezett Bábik Tibor 75. percben szerzett gólja révén.
Az egy évvel ezelőtti döntőben Ivancsics Gellért jutotta előnyhöz a Honvédot a 28 percben, amit az akkor még debreceni színekben játszó Zsolnai Róbert egalizált a 69. percben. A hosszabbítás 97. percében Bede Ferenc a Debrecennek megítélt egy büntetőt, amelyet Ibrahim Sidibe értékesített. A 104. percben Szabó Tibor is a 11-es pont mögé állhatott, és be is talált Balogh János hálójába. A hosszabbítás utáni büntető párbajból a fővárosiak jöttek ki jobban. A Lokitól csak Sidibe volt eredményes, míg a Honvédnál csak Edouard Ndjodo nem. Ivancsics, Genito, és Szabó Tibor találatainak köszönhetően összesítésben 5–3-ra győzött a Budapest Honvéd és 11 év után került Kispestre a Magyar Kupa.