ITTHONRÓL MENTEK KÜLFÖLDRE – PINTÉR ÁDÁMÉ A NYÁR LEGNAGYOBB DOBÁSA
Légiósainkkal átigazolási összefoglalónk 2. részében foglalkozunk bővebben, de azt a tényt már most leszögeznénk, hogy míg az elmúlt egy évben sorban jöttek haza az utánpótlás- és felnőttválogatottak, addig ezen a nyáron csak az ötszörös válogatott Tisza Tibor jött haza a belga másodosztályból, ahol kölcsönben szerepelt. Sőt, éppen az ellenkezője történt, hiszen Szélesi Zoltán (Olympiakosz Volosz), Rudolf Gergely (Genoa) és Halmosi Péter (Hull City) az NB I után (ismét) külföldön szerepelhet, csakúgy, mint az U21-es válogatott Szatmári Lóránd (Salernitana), Korcsmár Zsolt (Brann) Pintér Ádám (Zaragoza) és Megyeri Balázs (Olympiakosz Pireusz), illetve a náluk fiatalabb Varga Roland (Foggia).
Igaz, Szatmári és Varga esetében nem biztos, hogy beszélhetünk előrelépésről, hiszen az olasz harmadosztályba kerültek, és az is kérdés, hogy Korcsmár Zsolt mennyit fejlődik majd a norvég első osztályban, míg Megyeri Balázs esetében egyelőre úgy tűnik, hogy csak a kispadon jut neki hely a görög Olympiakosz Pireuszban, vagy még ott sem... És a jelek szerint hasonlóra számíthat Rudolf és Halmosi is.
A nyár magyar vonatkozású átigazolási szenzációját egyértelműen Pintér Ádám szolgáltatta. A védőként és középpályásként bevethető futballista már 22 éves, így nem szerepelhetett a tavalyi U20-as vb-n, így a közvélemény kevésbé ismeri, és menedzsere, Filipovics Vladan szerint eddig a honi szakma sem kezelte értékének megfelelően az MTK-nál felnevelt tehetséget, aki a spanyol élvonalbeli Zaragozánál mutathatja meg képességeit. Molnár Balázs 1999-es Espanyolba szerződését követően Pintér az első, aki az NB I-ből igazolt a spanyol élvonalba, de remélhetőleg ő több szerephez jut majd, mint a jelenleg a Haladásban játszó középpályás, akinek mindössze négy bajnoki jutott az élvonalban a barcelonai csapatnál.
Összesen egyébként 12 magyar szerződött az NB I-ből külföldre a nyáron: az említettek mellett Szentpéteri Viktor Máltára (Sliema Wanderers), Zsidai László Hollandiába (Volendam), Vági András Svájcba (Aarau), a szolnoki kapus, Farkas Balázs pedig Ciprusra (Akritasz Hlorakasz) szerződött.
TUCATLÉGIÓSOK? – AVAGY MESSI NAGYNÉNJE MIKOR JÖN?
Ami a hazai élvonalba érkező légiósokat illeti, nagyon színes a kép. Először is három kontinensről és közel húsz különböző nációból (azért nem lehet egyértelmű számot mondani, mert sok a kettős állampolgár) kerültek ki azok a játékosok, akik nyáron szerződtek az NB I-be. Találunk közöttük kilenc szerbet, öt brazilt, három kamerunit, két argentint, két montenegróit, horvátot, szlovákot, Sierra Leone-it, bosnyákot, marokkóit, spanyolt, németet, csehet, szlovént, macedónt és hollandot. Emellett pedig hét kettős állampolgár (bosnyák-holland, marokkói-francia, szerb-spanyol, francia-tunéziai, svéd-szerb, svéd-ugandai, osztrák-szerb) és két szlovákiai magyar is szerepel a nyáron az NB I-be szerződő légiósok listáján, ami még sokszínűbb lehetne, ha a ZTE-nél tesztelt új-zélandi támadó, Jason Hayne szerződést kapott volna.
Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a Hivatásos Labdarúgók Szervezete (HLSZ) közzétett egy kimutatást, amely szerint tovább nőtt a légiósok aránya, az NB I 1. fordulójában ugyanis a pályára lépő futballisták 35 százaléka volt külföldi.
A képet egyébként a hazánkba érkezett futballisták előélete és rokoni kapcsolatai is színesítik. Megtaláljuk közöttük például az argentin klasszis, Juan Sebastián Verón öccsét, a legutóbb az Estudiantesben futballozó Iani Martín Verónt, aki a Ferencvároshoz szerződött, és szintén a zöld-fehérek kötöttek szerződést a Videotonban játszó André Alves testvérével, a jó nevű Adrianóval.
Érdekesség, hogy télen a Vasas kis híján szerződtette Kaká öccsét, Digaót, aki végül mégis inkább Olaszországot választotta Angyalföld helyett. A „kis" Verón érkezésekor egyik olvasónk meg is kérdezte, hogy Maradona lánya és Messi nagynénje mikor jön, mire egy másik hozzátette, Agüero apósát azért elfogadná, de csak játékosnak, és nem edzőnek...
Ami a futballisták előéletét illeti: találunk az érkezők között korábban a BL-ben a Juventusnak is gólt lövő szlovák válogatottat (Branislav Fodrek – Haladás), a 2004-es Eb-n villogó cseh csatárt (Marek Heinz – Ferencváros), a Manchester Unitedben az 1999–2000-es szezonban az év fiatal tehetségének megválasztott középpályást (Bojan Djordjic – Videoton) és korábbi Barcelona-csatárt (Goran Marics – Pápa).
KINÉL HOGY SIKERÜLT AZ ERŐSÍTÉS? – FEHÉRVÁRI CSALÓDÁSOK
Az NB I-es csapatok nyári átigazolásai! |
Ahhoz még túl kevés idő telt el, hogy komplett véleményt alkothassunk arról, hogy melyik csapatnak, hogy sikerült megerősítenie csapatát, de azért néhány következtetés már öt forduló után is levonható.
A gyengén rajtoló, de az elmúlt három meccsét megnyerő, a sok légiósa miatt a szakma által kezdetben sokat kritizált Honvédnál a nyáron érkezők közül a Danilo, Rufino, Karim Rouani hármas egyre inkább bizonyítja, hogy megüti az NB I szintjét és erőssége lehet csapatának.
Debrecenben a DVTK-tól szerződtetett kapus, Mindaugas Malinauskas egyre jobb formában véd, Kulcsár Tamásnak és Farkas II Balázsnak viszont még időre van szüksége a beilleszkedéshez, Kabát Péter pedig megsérült.
A Ferencváros Marek Heinzcel sokat erősödött és két nagy hibája ellenére Marko Ranilovic kapus is jó vételnek tűnik, a többiekről azonban ezt még nem lehet egyértelműen eldönteni, nekik még bizonyítaniuk kell.
Győrben az új játékosok még nem tudtak megfelelően beilleszkedni – ezt a csapat vezetőedzője, Pintér Attila nyilatkozta. Egyelőre úgy tűnik, hogy Tarmo Kink elvesztése miatt inkább gyengült a csapat.
Az egy csapatra való új játékost szerződtető Kaposvár a jelek szerint nagyon megerősödött. Bojan Pavlovics, Danian Dzsavad és Drazsen Okuka is képzett labdarúgónak tűnik, sok meglepetést szerezhet még Sisa Tibor csapata.
A Kecskemét a Foxi Kethevoama, Sindou Dosso, Christian Ebala afrikai hármas, illetve az eddig két gólt szerző Tököli Attila érkezésével rendkívül támadóvá vált, ugyanakkor védekezésben akadnak gondjai.
Az MTK-nál továbbra is a saját nevelésű játékosokban hisznek, nem pedig az átigazolásokban. Pakson nem sokat változott a keret összetétele, és az biztosan látszik, hogy nem is lett ütőképesebb a tolnai gárda.
Pápán a második meccsén két gólt és egy gólpasszt jegyző Goran Marics tűnik egyértelműen erősítésnek.
Szombathelyen az utolsó pillanatban kaptak észbe: az átigazolási hajrában megszerzett szerb Nemanja Obricsra és a kétszeres szlovák válogatott Branislav Fodrekre nagy teher hárulhat.
Újpesten elsősorban a fiatalítás jegyében telt a nyár, de Sitku Illés és Böőr Zoltán személyében azért két rutinos labdarúgó is érkezett, valamint szerződtettek két légióst (a horvát Marin Matost és az egyszeres szerb válogatott Nikola Mitrovicsot – a krusaveci Gattusót) és visszatért Tisza Tibor is, ám a felsoroltak közül eddig senki sem nyújtott igazán kiemelkedő teljesítményt.
Ugyanez a Vasasra nem mondható el: Ferenczi Istvánnal és a kölcsönből visszatérő Lázok Jánossal az angyalföldiek támadósora, a szerb Goran Arnauttal pedig a védelme vált hatékonyabbá. A középpályán az egy hete Oroszországból visszatérő Németh Norbert jelenthet erősítést.
A bajnoki rajtot megelőzően még úgy tűnt, a Videoton erősített a legjobban, hiszen többek között megszerzett két svéd bajnokot, egy montenegrói válogatottat és a Bariból hazatérő Gosztonyi Andrást. Eddig azonban az új játékosok keveset tettek hozzá a fehérváriak szerepléséhez. A hírek szerint 600 ezer euróért érkezett Bojan Djordjic, Martin Mutumba duó a bajnokságban még egy percet sem játszott, Mladen Bozsovics az 1. fordulóban a Siófok elleni potyájával „kivédte" magát a csapatból, míg Gosztonyi András eddig két bajnokin 51 percet kapott, legutóbb pedig már az NB II-es csapatnál kellett bizonyítania.
A ZTE továbbra is az elmúlt szezon keretére épül, de Artjoms Rudnevs Lengyelországba szerződése és Marián Sluka távozása jelentős veszteség a zalaiak számára, őket nem sikerült pótolni.
A szolnokiak eddig csak négy meccset játszottak (a Haladás elleni találkozójuk az 1. fordulóból elmaradt), egyelőre hullámzó a csapat játéka, így nehéz véleményt mondani az újakról. Siófokon az átigazolási időszak hajrájában a Nyíregyházától megszerzett Honma Kazuótól és a ZTE-től érkezett Ivancsics Gellérttől a támadójáték megerősödését várják a vezetők, ami nem csoda, hiszen eddig mindössze két gólt szerzett a csapat.