A HÉT CSAPATAI – HONVÉD, VIDEOTON
A Honvéd és a Videoton is leendő bajnokhoz illő produkcióval melegített az utolsó fordulóra, amelyben a listavezető kispestiek a két évvel ezelőtti bajnok, jelenleg második helyen álló fehérváriakat fogadják. A Honvéd a Debrecenre, a Videoton a Fradira mért évek óta nem látott súlyos vereséget.
Videók: Eppel is tudja már; Koszta meg be...– ünneplő kispestiek |
A DVSC az NB I-ben legutóbb 2002 augusztusában kapott hazai pályán öt gólt, akkor az Újpest nyert 5–2-re Debrecenben.
És milyen a véletlen, azon a meccsen mutatkozott be az élvonalban, a DVSC-ben Tőzsér Dániel (az Újpest elleni meccset követően került a Galatasaray utánpótlásába, majd két év múlva, 2004-ben játszotta a következő NB I-es meccsét, már a Fradiban), aki a Honvédtól kapott ötös alkalmával is ott volt a Lokiban. Az első meccsén csereként játszott 40 percet, ezúttal végigjátszotta a mérkőzést.
DVSC–Honvéd 2–5
A Ferencváros 1–0-ra még vezetett a Videoton ellen, ám 4–1-re kikapott. A Fradi csaknem négy év után kapott ismét négy gólt egy bajnokin (Thomas Doll-lal a kispadon először), 2013 augusztusában Debrecenben szenvedett 4–1-es vereséget, akkor még Ricardo Moniz irányította az FTC-t.
Videoton–Ferencváros 4–1
A MEGSIRATOTT ÉS A BENNMARADÁST ÉRŐ GÓL – A HÉT GÓLJA; ÍGY MARADT BENT A KÖVESD
A Mezőkövesd a Paks elleni meccs hajrájában, az utolsó negyedórában mutatott teljesítményének köszönhetően tudott 3–2-re győzni, amivel kiharcolta a bennmaradást. A 76. percben Ulysse Diallo góljával 2–1-re vezetett a Mezőkövesd, de erre még Bertus Lajos válaszolni tudott. A végén azonban Gohér Gergő szabadrúgása döntött.
Újpest: Balajczától elköszöntek – Győrbe tart |
A mali Diallo bevallotta: szégyen, nem szégyen, miután látta, hogy fejese nyomán a labda a paksiak hálójában köt ki, örömében könnybe lábadt a szeme. Hát még miután a játékvezető lefújta a találkozót.
„Igen, sírtam – mondta Ulysse Diallo. – Nagyon régen szereztem előtte gólt, nehéz időszakon vagyunk túl. Elvesztettem az önbizalmamat, kikerültem a kezdőből, de nem adtam fel, keményen dolgoztam, vártam a lehetőségre. Hihetetlen érzés, hogy gólt szereztem ebben a kiélezett helyzetben, és hozzá tudtam járulni a sikerünkhöz.”
Diallo október 22. után lőtt ismét gólt az NB I-ben, de tavasszal Tomiszlav Szivics már nem is úgy számolt vele, mint őszi sérülése előtt Pintér Attila, akinél egymást követő öt meccsen kezdő volt, és csak egyszer cserélték le öt percre. A szerbiai mesternél már csak egy meccset játszhatott végig.
Az általunk a hét góljának megválasztott, győztes gólt szerző Gohér Gergő így emlékezett vissza a szabadrúgására:
„Tudtam, hogy elrúgom a labdát, és utána már vége is a mérkőzésnek. Ha berúgom, a mennybe megyek, ha kihagyom, folytatódik a rémálom. Két csapattársam, Molnár Gábor és Marek Strestík állt mellettem, megkértem őket, hadd maradjak egyedül. Abban a pillanatban magányra vágytam. Tudtam, hogy nekem kell ellőnöm azt a labdát. Az egész idényben ez volt az első olyan szabadrúgás, amely kifejezetten ballábas futballistának kedvezett. Amikor megindult a labda, éreztem, hogy jó irányba tart.”
Mezőkövesd–Paks 3–2
ŐRÜLT HAJRÁ, FÓKUSZBAN A KISPESTI ARANYCSATA; KORÁBBI MTK-JÁTÉKOS IS„DÖNTHET”A KÉK-FEHÉREK SORSÁRÓL
Múlt szombaton a listavezető Bp. Honvéd és a második helyen álló Videoton FC is nyert, mind a két csapatnak 62 pontja van, Marco Rossi együttese a több győzelem miatt áll az élen. A záró fordulóban a két gárda egymás ellen játszik a fővárosban, a Bozsik József Stadionban. Roppant egyszerű a képlet: ha a Honvéd győz vagy döntetlennel zárul a mérkőzés, akkor a kispesti együttes a bajnok; ha a Videoton nyer, akkor a fehérváriaké az NB I aranyérme.
Urbányi kiakadt: „Hány bíró kell, hogy ezt észrevegyék?" – MESTERMÉRLEG | |
Itt az elveszett Vidi-gól – GÓLÖSSZEFOGLALÓ |
A harmadik helyért a Vasas és a Ferencváros vív csatát, ráadásul ez a két csapat játszik majd egymással május 31-én a Magyar Kupa döntőjében. Az már eldőlt, hogy mind a ketten indulnak az Európa-ligában, ám nem mindegy, hogy melyikük lesz a bronzérmes, és nemcsak a medáliák, hanem a díjazás miatt sem. A szombaton Gyirmóton 2–1-re győző Vasasnak 51 pontja van, a Felcsúton a Viditől vereséget szenvedő Ferencvárosnak maradt 49 pontja, ráadásul a zöld-fehéreknek kettővel kevesebb a győzelmük (13), mint az angyalföldieknek (15). Ha az utolsó fordulóban a Vasas legalább egy pontot szerez a bennmaradást már kiharcoló Mezőkövesd ellen (döntetlent játszik, vagy legyőzi a borsodiakat), akkor bronzérmes lesz. Az FTC csak abban az esetben lehet harmadik, ha a záró játéknapon odahaza legyőzi az Újpestet, és közben a Vasas a Szusza Ferenc Stadionban kikap a Mezőkövesdtől.
A szombati forduló előtt még öt csapatot fenyegetett a kiesés réme, ám győzelmével az Újpest és a Mezőkövesd is kivívta a bennmaradást, így már csak a Debrecen, a Diósgyőr és az MTK szurkolói „retteghetnek”. Az utolsó fordulóban az MTK Paksra látogat, a DVTK és a DVSC egymással játszik a diósgyőriek pályaválasztásával Mezőkövesden. Nem bonyolult itt sem a képlet: ha az MTK kikap vagy ikszel Pakson, akkor kiesik (ekkor mindegy, hogy a Diósgyőr–Debrecen meccs milyen eredménnyel ér véget). Ha az MTK legyőzi a tolnaiakat, akkor viszont biztosan bent marad. Ebben az esetben a DVTK–DVSC mérkőzés dönt a kiesés sorsáról. A házigazda diósgyőrieknek 37, a debrecenieknek 38 pontjuk van, DVTK-siker esetén a Debrecen esik ki, döntetlen vagy debreceni győzelem esetén a diósgyőriek búcsúznak.
A jelenleg kieső helyen álló MTK sorsa – a DVTK-hoz és a DVSC-hez hasonlóan – a saját kezében van, a fővárosi kék-fehéreknek nem kell foglalkozniuk azzal, hogy mi történik Mezőkövesden a Diósgyőr–Debrecen találkozón. Egyetlen egy esélyük van: le kell győzniük a Paksot. A tolnaiakat Csertői Aurél irányítja, aki 1995 és 1997 között az MTK labdarúgója volt, bajnoki címet és kupát is nyert a kék-fehérekkel. Leegyszerűsítve a helyzetet: a korábbi MTK-játékos csapata dönthet Kanta Józsefék sorsáról…
MEGELEVENEDIK AZ 1988–1989-ES BAJNOKSÁG „SZELLEME” – EZÚTTAL IS KISPESTEN
Bár az érmek, a nemzetközi kupaszereplést érő helyek elosztása is fontos, a kiesés, feljutás kérdése meg még inkább az, valljuk be, akkor igazán izgalmas egy futballidény, ha az utolsó pillanatokig kiélezett harc folyik a bajnoki címért – úgy, mint most.
A mögöttünk hagyott hétvégén akár el is dőlhetett volna az aranyérem sorsa, ha a Honvéd debreceni sikere után szombat este a Videoton kikapott volna otthon a Ferencvárostól, ám a fehérváriak nem tették meg ezt a „szívességet", így a záró fordulóra maradt a döntés arról, hogy melyik csapat nyeri meg a bajnokságot: a Honvéd vagy a Videoton. Kell-e ennél izgalmasabb hajrá?...
Az előző évek idényei ebből a szemszögből nézve meglehetősen unalmasra sikerültek, tavaly például a Ferencváros már április 2-án, hat fordulóval a szezon vége előtt ünnepelhetett (debreceni vereséggel), de említhetnénk a két évvel ezelőtti kiírást is, amikor a Videoton négy körrel a zárás előtt biztosította bajnoki címét (szintén Debrecenben, csak győzelemmel).
Az NB I-ben legutóbb hét évvel ezelőtt, 2010 tavaszán dőlt el az utolsó fordulóban a bajnoki cím sorsa – bár a főszereplők nem biztos, hogy ilyen forgatókönyvet képzeltek el. A záró játéknap előtt a listavezető Debrecennek 62, a második helyezett Videotonnak 61 pontja volt, a Loki Kecskemétre, a Vidi Győrbe (az ETO-hoz) látogatott. Mind a két csapatnak az volt a célja, hogy nyerjen – a fehérváriak kevesebb győzelmük miatt kizárólag siker esetén előzhettek volna, míg a debreceniek úgy futottak neki a meccsüknek, hogy az a biztos, ha győznek, mert akkor nem kell figyelniük a Vidi-találkozó eredményének alakulását –, ám a DVSC és a Videoton is 1–0-ra kikapott, így a Loki lett a bajnok.
A Honvéd és a Videoton mostani aranycsatája azért különleges, mert a két csapat az utolsó fordulóban egymással játszik, így egyik sincs kiszolgáltatva harmadik szereplőnek, az egymás elleni összecsapáson érhetik el azt az eredményt, amely bajnoki címet jelent.
2004 májusában annyiban hasonlított a helyzet a mostanihoz, hogy a bajnoki címre hajtó Debrecen és Ferencváros a záró fordulóban egymás ellen lépett pályára, és utólag akár bajnoki döntőnek is nevezhetnénk ezt a meccset, mert gyakorlatilag azé a csapaté lett az aranyérem(a 3–1-re diadalmaskodó FTC-é), amely ezt a rangadót megnyerte. Ám ebben a szezonban nemcsak a Fradi és a Loki, hanem az Újpest is az aranyért szállt harcba az utolsó fordulóban, csakhogy a Puskás Ferenc Stadionban csupán 1–1-es döntetlenre volt képes az MTK-val, így a Ferencváros–Debrecen mérkőzés győztese, a Fradi lett a bajnok.
Az utóbbi két-három évtizedben többször is az utolsó fordulóban dőlt el az aranyérem sorsa, ám a bajnoki címért harcolók más-más csapatok ellen igyekeztek megszerezni az első helyhez szükséges pontokat. A 28 évvel ezelőtti hajrá viszont már tökéletesen párhuzamba vonható a mostanival.
1989 júniusában az utolsó forduló előtt ugyanúgy a Bp. Honvéd volt a listavezető, mint most. Akkor ugyan nem a Videoton állt a második helyen (a fehérváriak a negyedik pozíciót foglalták el), hanem az MTK-VM, ám a kék-fehéreknek ugyanannyi pontjuk volt, mint a kispestieknek – ráadásul a két csapat ugyanúgy egymás ellen játszott a záró körben, mint most a Honvéd és a Videoton. A két, 58 pontos együttes mögött a Ferencváros állt a harmadik helyen 56 ponttal, s mivel akkoriban is három pont járt a győzelemért, azt gondolhatnánk, hogy a Honvéd–MTK mérkőzés döntetlenje esetén a Fradi – veszprémi sikerével – akár bajnok is lehetett volna. De nem így van, abban a kiírásban ugyanis iksz esetén a meccsek végén tizenegyesrúgások döntöttek, az ebben győztes gárda két, a vesztes egy pontot kapott, így tehát biztos volt, hogy a maximum 59 pontig jutó FTC már nem lehet bajnok, hiszen a Honvéd–MTK mérkőzésen már döntetlen esetén is az egyik csapat két ponttal gazdagodott volna, így legalább 60 ponttal zárt volna.
Bajnoki döntőnek illett tehát be a Bozsik József Stadionban rendezett Bp. Honvéd–MTK-VM mérkőzés, lapunk tudósítói 12 ezerre becsülték a meccsre kilátogató nézők számát. Akár drámaian is alakulhatott volna a találkozó, hiszen ha a kilencven perc után iksz lett volna az állás, akkor a bajnoki cím sorsa tizenegyesekkel dőlt volna el. Ám a kispestiek középpályása (a tavaly a Puskás Akadémia FC-t vezetőedzőként irányító) Szijjártó István tett arról, hogy ne így történjen, az 53. és a 87. percben is betalált, így a lefújás után a Honvéd játékosai, vezetői, szurkolói ünnepelhettek.
A mostani hétvége nagy kérdése: megismétlődik-e a 28 évvel ezelőtti eset, azaz a Honvéd a kispesti stadionban képes lesz-e megnyerni az aranycsatát (ehhez már a döntetlen is elég neki), vagy ezúttal a vendégcsapat, a Videoton diadalmaskodik, s lesz bajnok. Szombat este minden kiderül.
AZ 1989-ES HONVÉD–MTK MÉRKŐZÉS GÓLJAI
MÁJUS 20., SZOMBAT | HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ |
Újpest–Haladás 2–1 | Budapest, Szusza Ferenc Stadion | Erdős József |
DVSC–Honvéd 2–5 | Debrecen, Nagyerdei Stadion | Farkas Ádám |
MTK–DVTK 0–0 | Budapest, Új Hidegkuti Nándor Stadion | Szabó Zsolt |
Mezőkövesd–Paks 3–2 | Mezőkövesd, Városi Stadion | Andó-Szabó Sándor |
Gyirmót FC Győr–Vasas 1–2 | Gyirmót, Alcufer Stadion | Solymosi Péter |
Videoton–Ferencváros 4–1 | Felcsút, Pancho Aréna | Iványi Zoltán |
TABELLA • MENETREND • GÓLLÖVŐLISTA |
MÁJUS 27., SZOMBAT | HELYSZÍN |
19.00: Vasas–Mezőkövesd | Budapest, Szusza Ferenc Stadion |
19.00: Ferencváros–Újpest | Budapest, Groupama Aréna |
19.00: Budapest Honvéd–Videoton (Tv: M4 Sport) | Budapest, Bozsik József Stadion |
19.00: DVTK–DVSC | Mezőkövesd, Városi Stadion |
19.00: Paks–MTK | Paks, Városi Stadion |
19.00: Haladás–Gyirmót | Sopron, Városi Stadion |
TABELLA • MENETREND • GÓLLÖVŐLISTA |
1. Budapest Honvéd | 32 | 19 | 5 | 8 | 54–30 | +24 | 62 |
2. Videoton FC | 32 | 18 | 8 | 6 | 65–27 | +38 | 62 |
3. Vasas FC | 32 | 15 | 6 | 11 | 49–39 | +10 | 51 |
4. Ferencvárosi TC | 32 | 13 | 10 | 9 | 52–44 | +8 | 49 |
5. Paksi FC | 32 | 11 | 11 | 10 | 40–36 | +4 | 44 |
6. Szombathelyi Haladás | 32 | 12 | 7 | 13 | 41–44 | –3 | 43 |
7. Újpest FC | 32 | 10 | 12 | 10 | 47–49 | –2 | 42 |
8. Mezőkövesd Zsóry FC | 32 | 10 | 9 | 13 | 38–53 | –15 | 39 |
9. Debreceni VSC | 32 | 10 | 8 | 14 | 39–45 | –6 | 38 |
10. Diósgyőri VTK | 32 | 10 | 7 | 15 | 38–55 | –17 | 37 |
11. MTK Budapest | 32 | 8 | 12 | 12 | 25–35 | –10 | 36 |
12. Gyirmót FC Győr | 32 | 4 | 9 | 19 | 19–50 | –31 | 21 |