VIDEOTON FC–FERENCVÁROS
Az időbeli sorrendet fordítsuk meg, és kezdjünk a Videoton–Ferencváros csúcsrangadóval. A két élcsapat között egy pont a különbség a listavezető FTC javára, az már egy fordulóval ezelőtt matematikailag biztos volt, hogy csak e két klub közül kerülhet ki az NB I 2017–2018-as idényének bajnoka. Eddig 94 élvonalbeli mérkőzést játszott egymással a két csapat. Az örökmérleg a házigazda Videoton szempontjából 25 győzelem, 26 döntetlen és 43 vereség. Idézzünk fel öt emlékezetes találkozót a múltból!
1. ARANYRANGADÓ 1976-BÓL
A két csapat talán legemlékezetesebb találkozója az 1976-os „bajnoki döntő” volt az Üllő úton. Az 1968 óta a bajnoki címre hiába áhítozó Ferencváros a Videotonnal futott versenyt az elsőségért, az egyik kispadon Dalnoki Jenő, a másikon Kovács Ferenc ült. A Vidi Szalmásy Tamás góljával megszerezte a vezetést, és sokáig tartotta is, annak ellenére, hogy Müncz György játékvezető labdaelrúgásért kiállította Májer Lajost a 65. percben – a fehérváriak meg voltak győződve arról, hogy a nagyhírű bíró „elfújta” a rangadót.
A június 11-i Nemzeti Sport meg is jegyezte, hogy bár Májer kiállítása „betű szerint” helyes döntés volt, ezen a mérkőzésen sem ő volt az egyetlen, akit labdaelrúgásért ki lehetett volna állítani, azaz Müncz nem alkalmazta következetesen a szabályt. Pusztai László a 79. percben egalizált, és az 1–1 azt jelentette, hogy a Ferencváros kezében maradt az irányítás az aranycsatában. Az utolsó fordulót a Ferencváros kétpontos előnnyel kezdte, nyert is Zalaegerszegen, így a Videoton szegedi sikere már nem osztott, nem szorzott. Évtizedekkel később a Ferencváros akkori játékosa, Juhász István és a Videoton akkori mestere, Kovács Ferenc is azt állította, a ZTE–FTC találkozó bundameccs volt.
2. FEHÉRVÁRI GÓLÖZÖN AZ ÜLLŐI ÚTON
A Videoton 1976-ban lemaradt a bajnoki címről, de 2011-ben megnyerte története első aranyérmét. A Mezey György irányította Vidi márciusban az Üllői úton megrendítő erejű, 5–0-s csapást mért a Fradira, ezzel kilenc pontra növelte előnyét a tabella élén, s a Paksot és a Ferencvárost megelőzve öt pont előnnyel nyerte meg a bajnokságot. A Vidi a szezon 30 fordulójából csak ötöt nem zárt éllovasként, a 7. és a 30. forduló között végig az élen állt. Ez a Videoton legnagyobb különbségű bajnoki sikere a Ferencváros ellen.
3. NAGY FORDÍTÁS – NÉGY PERC ALATT
Az 1992–1993-as bajnokságban úgy tűnt, hogy a Fradi hamar döntésre viszi a Vidi elleni mérkőzést, lévén Lipcsei Péter és Balogh Gábor találatával 20 perc elteltével 2–0-ra vezetett a Sóstói Stadionban – az első találat félpályás szóló végén született meg. A Ferencváros két gólja négy percen belül esett, de a Videoton ezt tromfolni tudta: a házigazda az 58. és a 62. perc között három gólt pakolt be, megfordítva a mérkőzést.
4. MESTERNÉGYES, DE MESTERHÁRMAS
A két csapat 50. bajnoki mérkőzése izgalmakat nem hozott, Fischer Pál-parádét viszont igen: a Fradi centere négy góllal tömte ki a fehérváriakat, a zöld-fehérek 4–0-ra győztek 1990-ben. Legalábbis azt hitte, hogy mind a négy gól az övé, mert az első (egy megpattanó beadás) végül László öngóljaként került be a jegyzőkönyvbe. Fischer később meg is jegyezte, hogy a külföldi tudósítók nem ilyen szőrösszívűek, és minden bizonnyal megadták volna neki a gólt – mindenesetre a csatár így is 10-es osztályzatot kapott lapunktól, hiszen messze kiemelkedett a mezőnyből.
5. A LEGELSŐ
A két csapat először 1968. április 14-én találkozott élvonalbeli bajnokin. A márciusban hét mérkőzést játszó, fáradt Ferencváros ellen majdnem meglepetést szerzett az újonc, ám Branikovits László találata a zöld-fehérek javára döntött. Az 1:0 ellenére az FTC legendás edzője, Lakat Károly annyit jegyzett meg, hogy amióta a csapat kispadján ül, a Fradi még nem játszott ennyire rosszul. Amikor napokkal később bővebben is értékelte a mérkőzést, még keményebb volt: „A Videoton elleni rossz teljesítményünkre nincs magyarázat. Ha egy magasugró 220 cm átvitelére képes, akkor egyszer sem ugorhat 160 cm-t, mert az szégyen” – füstölgött.
♦ A Ferencváros hetes veretlenségi sorozatban van, ez a leghosszabb aktív jó széria a mezőnyben.
♦ A Videoton még nem veszített pályaválasztóként ebben az idényben, és csak háromszor hullajtott pontokat 14 mérkőzésből. A Videoton kapta hazai pályán a legkevesebb gólt, csupán nyolcat. A fehérváriak legutóbbi nyolc hazai bajnokijuk mindegyikét megnyerték, a legutóbbi hármon gólt sem kaptak – és 2017. április 8. óta, azaz csaknem 13 hónapja nem veszítettek a Pancho Arénában. Akkor a Vasas győzött 2–1-re a Videoton ellen.
♦ A Videoton legutóbbi 47 hazai bajnoki mérkőzése mindegyikén szerzett legalább egy gólt. Legutóbb, 2015 júliusában a Haladás tudta lenullázni a Vidit.
♦ A Ferencváros nyeretlen legutóbbi 3 idegenbeli bajnokiján. A Diósgyőrtől kikapott, Újpesten és Debrecenben ikszelt.
♦ Az FTC legutóbb 2015. augusztus 8-án győzte le a pályaválasztó Videotont bajnoki mérkőzésen, 3–1-re nyert ekkor. Azóta négy bajnokiból hármat a Vidi nyert meg.
♦ 1994 és 2010 között a Videoton egyik hazai mérkőzését sem tudta megnyerni a Ferencváros ellen.
♦ Danko Lazovics és Marko Scsepovics 24-et vállalt magára a Videoton eddigi 56 találatából, a másik oldalon Varga Roland és Böde Dániel 29-et jegyez az FTC 60 találatából.
♦ A Videoton hazai mérlege (11–3–0) a második legjobb a mezőnyben, ahogy a Ferencváros idegenbeli mutatója (5–5–3) is a második legjobb.
FORDULÓ | FERENCVÁROS | VIDEOTON |
29. | Videoton (i) | Ferencváros (o) |
30. | Vasas (o) | Haladás (o) |
31. | Bp. Honvéd (i) | Vasas (i) |
32. | DVTK (o) | Bp. Honvéd (o) |
33. | Balmazújváros (i) | DVTK (i) |
BP. HONVÉD–DEBRECENI VSC
♦ 88 első osztályú bajnoki mérkőzést vívtak eddig egymással, a Honvéd 37-et, a Debrecen 29-et nyert meg, 22 döntetlenre végződött.
♦ A szezon előtt a Loki hetes nyeretlenségi sorozatban volt a Honvéd ellen, ám ebben az idényben mindkét bajnokin diadalmaskodott a kispestiek felett – sőt, a Magyar Kupától is búcsúztatta a fővárosiakat.
♦ A Loki a kétezres évek előtt csak kétszer tudott nyerni a Honvéd vendégeként, azóta viszont már nyolcszor is.
♦ A Honvédé az 5. legjobb hazai mérleg a mezőnyben (6 győzelem, 3 döntetlen, 5 vereség), ám a kispestiek gólkülönbsége negatív, és ők kapták pályaválasztóként a legtöbb gólt, 25-öt.
♦ A Debrecené a harmadik legjobb idegenbeli mutató (5 győzelem, 4 döntetlen, 5 vereség), és a Videoton után a Loki szerezte a legtöbb gólt vendégként (22) ebben a szezonban.
♦ A Debrecen legutóbbi 10 bajnoki mérkőzéséből csak egyet nyert meg, és 3 mérkőzéses nyeretlenségi sorozatban van.
♦ A Loki legutóbbi 7 bajnoki mérkőzése mindegyikén kapott gólt, legutóbb március 3-án, a Puskás Akadémia ellen tudta megőrizni hálója épségét (0–0).
VASAS FC–PAKSI FC
♦ Ez a 21. NB I-es mérkőzésük egymás ellen, talán kicsit meglepő, de a Paks sokkal jobban áll – 13 találkozót nyert meg ezek közül. A Vasas hatszor diadalmaskodott, a párharc csupán egy döntetlent hozott eddig.
♦ A Vasas mind a hat, Paks elleni bajnoki győzelmét pályaválasztóként aratta.
♦ A Vasas mérlege pályaválasztóként nem túl fényes, csak a 9. legjobb az NB I-ben (5 győzelem, 3 döntetlen, 6 vereség). A Paks 7. az idegenbeli rangsorban (4–4–5).
♦ Az angyalföldi csapat nem tudott győzni legutóbbi 3 hazai bajnokiján, és a legutóbbi nyolcból csak egyet nyert meg.
♦ A Paks veretlen maradt legutóbbi 3 idegenbeli mérkőzésén.
♦ Az NB I összes csapata közül 28 forduló után csak a Vasas jár 50-nél több kapott gólnál: Michael Oenning csapata már 53 találatot kasszírozott. A védelemnek össze kell szednie magát a hátralevő öt körben, mert 60-nál több kapott góllal nem gyakran sikerül megmenekülni a kieséstől egy csapatnak…
BALMAZÚJVÁROS–ÚJPEST FC
♦ Az eddigi két NB I-es mérkőzésükből egyet az Újpest nyert meg, egy döntetlenre végződött. Két és fél héttel ezelőtt a Magyar Kupa elődöntőjének első mérkőzésén találkoztak a Szusza Ferenc Stadionban, és az újpestiek 2–1-re győztek.
♦ A Balmazújváros hazai mérlege nem nevezhető túl jónak (3 győzelem, 5 döntetlen, 5 vereség). Az Újpest idegenben az 5. legjobb mérleggel bír (5–4–5), csak a Ferencváros és a Debrecen kapott kevesebb gólt a liláknál vendégként.
♦ A Balmazújváros hazai pályán hatos veretlenségi sorozatban van, igaz, a hat meccsből négyszer döntetlent játszott. Mindenesetre 2017. október 28. óta (Balmaz–Kispest 0–3) nem talált legyőzőre saját stadionjában az abszolút újonc.
♦ Az Újpest legutóbbi három idegenbeli mérkőzésén nem szerzett gólt, így értelemszerűen nyeretlen is ezeken.
♦ A mezőny összes csapatából az Újpest játszotta a legtöbb döntetlent, 11-et.
♦ E két csapat mérkőzésein esik a legkevesebb gól az élvonalban. Az Újpest találkozóin csupán 2.50, a Balmazújváros mérkőzésein 2.54 a gólátlag. Összehasonlításul: a legtöbb találat a Honvéd és a Vasas meccsein esik, 3.14 a gólátlag.
♦ Eddig az Újpest 11 bajnoki mérkőzése végződött 0 vagy 1 góllal ebben az idényben.
DIÓSGYŐRI VTK–MEZŐKÖVESD
♦ A két borsodi csapat eddig 7 élvonalbeli mérkőzést játszott, az örökmérleg a házigazda DVTK szempontjából 3–3–1. A Mezőkövesd még sosem tudott győzni a Diósgyőr vendégeként.
♦ Végre hazatér a DVTK, hiszen megnyílik az új stadion – a diósgyőriek 2016 novembere óta nem játszhattak saját pályájukon, a menesztett Bódog Tamás például nem vezette egyszer sem valóban hazai környezetben a piros-fehéreket. A dvtk.eu számításai szerint az elmúlt másfél év „hazai” mérkőzéseire nagyjából 4660 kilométert utazott a Diósgyőr – ez Miskolc és a kazahsztáni Karagandi közti távolságot fedi le.
♦ A Diósgyőr elveszítette legutóbbi négy bajnoki mérkőzését és legutóbbi öt tétmeccsét, ráadásul hetes nyeretlenségi szériában van az NB I-ben. A DVTK a legrosszabb formában levő élvonalbeli csapat – több mint két hónapja nem szerzett három pontot bajnoki mérkőzésen.
♦ Hetesnél hosszabb bajnoki nyeretlenségi sorozata ebben az idényben eddig csak a Mezőkövesdnek (14), a Vasasnak (9) és a Balmazújvárosnak (8) volt.
♦ Nem mintha a Mezőkövesd szárnyalna, a matyóföldiek ötös nyeretlenségi sorozatot „halmoztak fel.”
♦ A DVTK ebben az idényben csak egyszer nem kapott gólt pályaválasztóként – nem egy „egészséges” mutató.
♦ Hazai pályán csak a 10. legjobb mutató a Diósgyőré (5 győzelem, 2 döntetlen, 6 vereség), a Mezőkövesd a 6. legjobb csapat idegenben (4–5–5). Érdekesség, hogy a Mezőkövesd sokáig pocsékul szerepelt vendégként, de legutóbbi 6 idegenbeli mérkőzésén 11 pontot szerzett, és csak egyszer veszített. Ráadásul a kövesdiek Kispesten, Újpesten és Debrecenben tudtak nyerni – nem kis bravúr.
HALADÁS–PUSKÁS AKADÉMIA
♦ Eddig 9 NB I-es mérkőzést játszottak, ötször a Haladás győzött 2 döntetlen és 2 felcsúti siker mellett.
♦ A Haladás pályaválasztóként megnyerte az első három PAFC elleni mérkőzését, hogy aztán „belenézzen” tavaly augusztusban egy 1–5-ös pofonba.
♦ Pintér Attila csapata veretlen legutóbbi 5 mérkőzésén, ez a második leghosszabb aktív jó sorozat a mezőnyben. Tavaly augusztus-szeptemberben a PAFC-nak volt már egy ötös veretlenségi sorozata, azt akkor nem sikerült hatossá „bővíteni” – most újból itt a lehetőség.
♦ Ha most sem kap ki a Puskás Akadémia, akkor élvonalbeli klubrekordját dönti meg, hiszen ötösnél hosszabb veretlenségi szériája még egyik NB I-es idényben sem volt a klubnak.
♦ A Haladás veretlen legutóbbi 5 hazai bajnoki mérkőzésén, hármat megnyert, kettőn ikszelt.
♦ A Haladásé a 6. legjobb hazai mérleg az NB I-ben (6 győzelem, 3 döntetlen, 5 vereség), a Puskás Akadémia a 8. legjobb mutatóval bír idegenben (4–4–6).
♦ A Puskás Akadémiánál (25) csak a Balmazújváros (26) és a Vasas (34) kapott eddig több gólt idegenben.
MÁJUS 5., SZOMBAT | HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ |
17.00: Budapest Honvéd–Debreceni VSC | Budapest, Bozsik József Stadion | Kassai Viktor |
17.00: Vasas FC–Paksi FC | Budapest, Szusza Ferenc Stadion | Vad II István |
17.00: Balmazújváros–Újpest FC | Balmazújváros, Városi Stadion | Solymosi Péter |
17.00: Diósgyőri VTK–Mezőkövesd (Tv: M4 Sport) | Miskolc, Diósgyőr, DVTK Stadion | Erdős József |
17.00: Haladás–Puskás Akadémia | Szombathely, Haladás Stadion | Andó-Szabó Sándor |
19.30: Videoton FC–Ferencváros (Tv: M4 Sport) | Felcsút, Pancho Aréna | Bognár Tamás |
TABELLA •TÉLI ÁTIGAZOLÁSOK |
1. Ferencvárosi TC | 28 | 17 | 8 | 3 | 60–26 | +34 | 59 |
2. Videoton FC | 28 | 17 | 7 | 4 | 56–26 | +30 | 58 |
3. Újpest FC | 28 | 10 | 11 | 7 | 36–34 | +2 | 41 |
4. Budapest Honvéd | 28 | 11 | 7 | 10 | 43–45 | –2 | 40 |
5. Paksi FC | 28 | 10 | 9 | 9 | 41–43 | –2 | 39 |
6. Debreceni VSC | 28 | 10 | 7 | 11 | 46–38 | +8 | 37 |
7. Puskás Akadémia FC | 28 | 9 | 9 | 10 | 35–40 | –5 | 36 |
8. Szombathelyi Haladás | 28 | 9 | 4 | 15 | 30–43 | –13 | 31 |
9. Diósgyőri VTK | 28 | 8 | 6 | 14 | 40–45 | –5 | 30 |
10. Vasas FC | 28 | 8 | 6 | 14 | 35–53 | –18 | 30 |
11. Balmazújváros | 28 | 6 | 10 | 12 | 30–41 | –11 | 28 |
12. Mezőkövesd Zsóry FC | 28 | 6 | 10 | 12 | 31–49 | –18 | 28 |