Kezdjük a dátummal, hiszen egészen extrémnek tűnik a február 2-i nyitány. Az előző idényben február 24-én kezdődött a tavaszi szezon, és ez a szokásos időpont történelmileg is a magyar futballritmusban – általában február közepe-vége vagy március legeleje volt a tavaszi start. Ugyan voltak januári „egyke” meccsek, de ezek általában egy év végi fordulóból kerültek át az új évre – a leghíresebb példa az 1955. január 9-én lejátszott 9:7-es Bp. Honvéd–Bp. Vörös Lobogó (MTK) találkozó, mely a két sztárcsapat zsúfolt programja miatt csúszott át januárra, és lett már tét nélküli rangadó a hóhányásokkal körülvett Üllői úti pályán.
Ugyanakkor két feljegyzésünk is van extrém korai időpontról: 1902-ben és 1936-ban is volt mérkőzés február 2-án, sőt, 1936-ban a magyar élvonal történetében egyedülálló módon január 25–26-án csaknem teljes fordulót rendeztek – igaz, őszről átcsúsztatottat! Ez az egyetlen alkalom 1901 óta, amikor február előtt megkezdődött a futballtavasz. „Életre kelt a futball!” – írta 1936. január 26-i címlapján a Nemzeti Sport. Az új esztendő első bajnoki mérkőzésén a Budafok 1:0-ra győzte le a Budai 11 csapatát a Postás-pálya nyolcszáz fagyoskodó nézője előtt.
2018–2019 | Február 2. |
2017–2018 | Február 24. |
2016–2017 | Február 18. |
2015–2016 | Február 13. |
2014–2015 | Február 27. |
2013–2014 | Február 28. |
2012–2013 | Március 1. |
2011–2012 | Március 2. |
2010–2011 | Február 25. |
2009–2010 | Február 26. |
2008–2009 | Február 21. |
2007–2008 | Február 22. |
2006–2007 | Február 23. |
2005–2006 | Február 24. |
2004–2005 | Március 12. |
„Nem lehet tudni, melyik csapat áll ki ma felkészültebben a porondra. NB-együtteseink egy része csak nemrégiben jött meg portyájáról. A közbeeső időt inkább pihenéssel, mint gyakorlatozással töltötték. A közönség tájékozatlan, hogy milyen formában vannak a csapatok” – jellemezte lapunk a januári „vakrepülést”.
Több csapat egyébként megpróbálta legalább a hivatalos, február 2-i tavaszi rajtot elhalasztatni, de a kísérlet nem járt sikerrel, a Nemzeti, az Erzsébet és a Nagytétény „meglőtte” a javaslatot. Korábban volt néhány próbálkozás arra is, hogy hozzák előre decemberre a januári mérkőzéseket – ez sem sikerült, de jól jelzi, hogy a klubok nem feltétlenül örültek az augusztus 20-án nyilvánosságra hozott menetrendnek. Mindenesetre a pályákkal nem volt probléma.
„A pályák – a januárhoz képest – egészen jó állapotban voltak, s minden futballintéző így imádkozott: »Csak ezután se legyen rosszabb!«” – így a korabeli beszámoló. A kor nagy csapatai kivétel nélkül győzelemmel indítottak: a Hungária (MTK) 8:0-ra ütötte ki a Kispestet, az Újpest 5:0-ra a Salgótarjánt, a Ferencváros 6:3-ra múlta felül a Bocskait az élvonal történetének első és egyetlen januári fordulójában.
A korai szezonkezdés egyébként teljesen logikusnak tűnik, hiszen az NB I programja immár alkalmazkodik ahhoz, hogy az európai kupaporondon egyre korábbra „kúszik előre” a kezdés. Ez mostanra már júniusi kezdést jelent: 2019. június 27-re írta ki az UEFA a 2019–2020-as Európa-liga kvalifikációjának első fordulóját. A BL-selejtezőben még korábban kezdenek az előselejtezős csapatok, ám magyar klub itt nem érintett.
A korai nemzetközi kezdés miatt az NB I-es csapatoknak is hasznosabb, ha korán zárul a bajnokság és több idő lesz felkészülésre, az infrastruktúra pedig most már nem jelenthet gondot – persze a nemzetközi ritmus jövőbeni megváltoztatásáért a magyar klubok is tehet(né)nek a minél jobb szerepléssel…
MTK BUDAPEST–PAKSI FC
♦ A két csapat eddig 23 NB I-es bajnoki mérkőzést játszott egymással, a mérleg a házigazda MTK szemszögéből 10 győzelem, 7 döntetlen és 6 vereség.
Az NB I-es csapatok téli felkészülési meccsei |
Az NB I-es csapatok téli átigazolásai |
Az NB II-es csapatok átigazolásai |
A legfrissebb piaci hírek |
♦ A csapatok legutóbbi négy összecsapásából egyet sem tudott megnyerni az MTK, kétszer kikapott, kétszer nem született döntés. Az MTK legutóbb 2016 áprilisában tudta legyőzni a Paksot – Dunaújvárosban. Pályaválasztóként az MTK tízből kétszer (2011-ben 3–4, 2017-ben 1–2) kapott ki a tolnai csapattól.
♦ Az MTK hazai mérlege nem fényes, a kék-fehérek 9 mérkőzésen csak 14 pontot szereztek, ez a 8. legjobb hazai mutató a mezőnyben. A Paks idegenben keveset nyer, de sokat ikszel: Csertői Aurél csapata csak egyszer nyert bajnokit vendégként ebben az idényben, 8 pontot szerzett 9 mérkőzésén (1 győzelem, 5 döntetlen, 3 vereség). Ez a 7. helyre rangsorolja a paksiakat az idegenbeli tabellán.
♦ A Paks csak egyet nyert meg legutóbbi nyolc bajnoki találkozójából, és hatos nyeretlenségi szériából érkezik. Ez az élvonal leghosszabb aktív nyeretlenségi sorozata.
♦ Az MTK idénybeli első öt hazai bajnokijából csak egyet nyert meg, azóta viszont négyből hármat.
DEBRECENI VSC–ÚJPEST FC
♦ Ez lesz a 99. élvonalbeli találkozó a Loki és az Újpest között. Az eddigi 98 újpesti fölényt hozott, a mérleg 20 debreceni siker, 32 döntetlen és 46 lila diadal.
♦ Az Újpest megnyerte legutóbbi három bajnokiját a DVSC ellen (2–1, 2–1, 1–0), és veretlen a legutóbbi négyen.
♦ A Loki megnyerte legutóbbi három bajnoki mérkőzését, ráadásul úgy, hogy gólt sem kapott ezeken. Az MTK-t 1–0-ra, a Honvédot 2–0-ra, a Haladást szintén 2–0-ra győzték le a debreceniek.
♦ Ha most is nyer a Debrecen, akkor 2017. augusztus-szeptembere óta először épít legalább négymérkőzéses győzelmi szériát.
♦ Az Újpest veretlen maradt legutóbbi négy bajnokiján, igaz, a négyből csupán egyet tudott megnyerni, hármon döntetlent játszott.
♦ A Debrecen hazai mérlege a harmadik legjobb a mezőnyben, 9 mérkőzésen 18 pontot szerzett a Loki, mely csak egyszer kapott ki a Nagyerdei Stadionban. Az Újpest idegenbeli mutatója 2 győzelem, 4 döntetlen, 3 vereség, 10 pont – ez a 6. helyre elegendő a vendégmérlegek között.
♦ Az Újpest az NB I-es mezőny egyetlen csapata, melynek a mérkőzésein ebben az idényben átlagban kettőnél kevesebb gól esett (1.94). A Debrecen meccsein sincs gólzápor, a Loki vonatkozó átlaga 2.44, ez a harmadik legalacsonyabb gólátlag az NB I-ben.
MOL VIDI FC–PUSKÁS AKADÉMIA FC
♦ Eddig 11 alkalommal találkoztak az NB I-ben, a mérleg 7–3–1 a Vidinek – a fehérváriak először ebben az idényben veszítettek mérkőzést a felcsútiakkal szemben.
♦ A Puskás Akadémia a 2018–2019-es idényben eddig hat győzelmet aratott – hármat a bajnoki címért, illetve a dobogóért harcoló csapatok ellen. A felcsúti csapat a Vidit (jelenleg a 2. helyezett, 2–1), a Honvédot (4., 1–0), a Ferencvárost (1., 1–0) is le tudta győzni.
♦ A Vidi hazai mérlege 5 győzelem, 2 döntetlen, 1 vereség, ez a 6. helyre sorolja a címvédőt pályaválasztóként (ebből is látszik, feltűnően sok a hazai pályán jól teljesítő csapat). A PAFC Achilles-sarka az idegenbeli mutató: nyolc meccsen csak egy árva pontot gyűjtött a Puskás Akadémia, legutóbbi hét bajnokiját kivétel nélkül elveszítette vendégként.
♦ Az előző bajnoki idényre nyúlik vissza a Puskás Akadémia idegenbeli nyeretlenségi sorozata, mely immár kilenc mérkőzést számlál – a PAFC legutóbb tavaly május 12-én, az Újpest vendégeként tudott győzni. Az egymást követő kilenc nyeretlen idegenbeli bajnoki mérkőzés még nem negatív élvonalbeli klubrekord (az ugyanis 11), az egymást követő hét idegenbeli zakó viszont igen.
♦ A PAFC új szakvezetője, Radoki János 2016 novemberében debütált edzőként (illetve megbízott edzőként) a Bundesliga 2-ben, akkor csapata, a Greuther Fürth 2–1-re legyőzte az Arminia Bielefeldet. A mostani lesz Radoki edzői pályafutásának első, nem Németországban lejátszott tétmérkőzése.
♦ A Vidi legutóbbi 29 hazai bajnoki mérkőzéséből csupán egyet veszített el, az MTK tréfálta meg a székesfehérváriakat.
DIÓSGYŐRI VTK–MEZŐKÖVESD
♦ Ez lesz a 10. megyei presztízscsata az élvonalban a két csapat között, eddig teljesen kiegyenlített a mérleg: 3 diósgyőri siker, 3 döntetlen, 3 mezőkövesdi győzelem.
♦ A Mezőkövesd öt kísérletből egyszer nyert élvonalbeli bajnokit a Diósgyőr vendégeként – a matyóföldiek tavaly májusban pont a stadionavatón játszották az ünneprontó szerepét.
♦ A Diósgyőr kimondottan jól zárta az őszt, legutóbbi öt bajnokiján veretlen maradt – ez az NB I leghosszabb aktív veretlenségi sorozata.
♦ Ilyen hosszú bajnoki veretlenségi szériája legutóbb 2017 tavaszán volt a diósgyőrieknek, ötösnél hosszabb pedig 2015-ben – akkor hat NB I-es találkozón nem talált legyőzőre a DVTK.
♦ A Mezőkövesd pont ellenkező előjelű sorozatból érkezik, hiszen a legutóbbi négy bajnokijából egyet sem tudott megnyerni.
♦ A DVTK hazai mérlege 3 győzelem, 3 döntetlen, 3 vereség (10. hely a hazai mutatók alapján), a Mezőkövesd idegenbeli mérlege 1 győzelem, 4 döntetlen, 4 vereség (8. hely vendégként). A kövesdiek legutóbbi 10 idegenbeli NB I-es mérkőzésükből csak egyet tudtak megnyerni, a Kisvárdát verték meg tavaly októberben.
♦ A Mezőkövesd legutóbbi 11 idegenbeli bajnokijának mindegyikén kapott gólt – a matyóföldiek legutóbbi idegenbeli nullázása pont Diósgyőrben volt, 2018. május 5-én (DVTK–Mezőkövesd 0–1).
SZOMBATHELYI HALADÁS–KISVÁRDA
♦ A két csapat eddigi egyetlen élvonalbeli mérkőzését a Kisvárda nyerte meg 4–1-re – ez egyébként eddig az abszolút újonc legnagyobb különbségű győzelme és egy meccsen szerzett legtöbb gólja is az NB I-ben.
♦ A két csapat stadionja között a legnagyobb a távolság a jelenlegi NB I-es mezőnyben, közel 530 kilométert kell autóznia annak, aki el akarná kísérni a Kisvárdát Szombathelyre.
♦ A Haladás hazai mérlege (2 győzelem, 2 döntetlen, 5 vereség) a legrosszabb az élvonalban, a Kisvárda idegenbeli teljesítménye (1 győzelem, 2 döntetlen, 6 vereség) pedig a harmadik legrosszabb. A várdaiak csak az MTK-t tudták legyőzni idegenben eddig.
♦ A Hali az egyetlen élvonalbeli csapat, amely hazai pályán 10 gólnál kevesebbet szerzett (8) ebben a bajnokságban. A Kisvárda szerezte idegenben holtversenyben a legkevesebb gólt (5).
♦ A Kisvárda hárommérkőzéses veretlenségi, a Haladás négymérkőzéses nyeretlenségi szériában van.
♦ A Haladás legutóbbi 14 találkozójából csak egyet nyert meg, és csupán 9 ponttal kezdi a tavaszi szezont, 7 ponttal leszakadva a szintén kieső helyen álló Kisvárdától és 8 pontnyira a bennmaradást érő 10. helyen álló Diósgyőrtől. Az 1995–1996-os idényben is igen nehéz helyzetből várhatta a tavaszi folytatást a Hali, de akkor megmenekült még az osztályozótól is feljavuló teljesítményének köszönhetően. Más kérdés, hogy most még nagyobb a szakadék... Mindenesetre az 1996-os nagy menekülésről Király Gábor mesélhet társainak, hiszen már akkor is a Haladás kapusa volt.
FERENCVÁROS–BP. HONVÉD
♦ Ez a forduló legnagyobb történelmű összecsapása, a Ferencváros és a Honvéd eddig 205 élvonalbeli bajnokin mérkőzött meg egymással. Óriási a Fradi-fölény az örökmérlegben: 113 zöld-fehér siker mellett 32 döntetlen és 60 kispesti győzelem volt eddig.
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
♦ A Fradi legutóbbi öt hazai mérkőzésének mindegyikét megnyerte dél-pesti riválisával szemben (5–2, 3–2, 2–1, 2–1, 1–0). A kispestiek legutóbb 2013. október 6-án tudtak győzni a Fradi vendégeként (1–2) – 2009 és 2013 között ráadásul egymás után öt bajnokin maradtak veretlenek legnagyobb riválisuk otthonában.
♦ Ez a két csapat játszotta a magyar futballtörténelem egyik leggólgazdagabb élvonalbeli mérkőzését: 1941. augusztus 24-én a Ferencváros 11:5-re győzte le a kispestieket. Ráadásul a Fradi legnagyobb sztárja, Sárosi György nem is játszott… A Honvéd 1952-ben 9:1-re gázolta le az épp Bp. Kinizsi néven szereplő FTC-t
♦ Pályaválasztóként a Ferencváros az NB I egyetlen veretlen csapata. A Fradié a legjobb hazai mérleg a bajnokságban, 6–3–0, 21 pont. A zöld-fehérek szerezték a legtöbb gólt (20) hazai környezetben. A Honvéd idegenbeli mérlege 3 győzelem, 3 döntetlen, 3 vereség, ez a 4. legjobb a mezőnyben.
♦ A Honvéd 9 idegenbeli mérkőzésén csupán 12 gól esett eddig a bajnokságban – a kispestiek kapták vendégként a legkevesebb gólt (6), holtversenyben a Ferencvárossal.
♦ A Ferencváros 29 mérkőzéses hazai bajnoki veretlenségi szériában van, legutóbb 2017. április 15-én a Vasassal szemben maradt alul a Groupama Arénában (1–2). Azóta 21 győzelem és 8 döntetlen – érdekes módon a fővárosi csapatok közül egyedül a Vasas tudott pontot csenni ebben a periódusban a Ferencváros otthonából.
♦ A Honvéd egyet sem tudott megnyerni legutóbbi öt bajnoki mérkőzéséből, kétszer kikapott és háromszor döntetlent játszott. A kispestiek 2018. november 3. óta várnak újabb bajnoki sikerre.
♦ A Honvéd legutóbbi három idegenbeli bajnokiján nem tudott gólt szerezni: 0–0-t játszott a Pakssal, 2–0-ra kikapott a Viditől és a Debrecentől.
♦ Az egész idényben eddig csak egy olyan mérkőzés volt (MTK–Bp. Honvéd 1–1), melyen a vendégként szereplő Honvéd és az aktuális házigazda is betalált. A többi találkozón vagy a kispestiek nulláztak, vagy őket nullázta le a vendéglátó.
• A Honvéd vezetőedzője, Supka Attila legutóbb 2011-ben ünnepelhetett bajnoki győzelmet a Ferencváros ellen (akkor is a kispestiek kispadján ült), és még nem tudott edzői pályafutása során NB I-es meccset nyerni csapatával a Fradi otthonában.
FEBRUÁR 2., SZOMBAT | HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ |
14.00: MTK Budapest–Paksi FC | Budapest,Új Hidegkuti Nándor Stadion | Bognár Tamás |
17.00: Debreceni VSC–Újpest FC (Tv: M4 Sport) | Debrecen, Nagyerdei Stadion | Karakó Ferenc |
17.00: Mol Vidi FC–Puskás Akadémia | Székesfehérvár, Mol Aréna Sóstó | Kassai Viktor |
17.00: Diósgyőri VTK–Mezőkövesd Zsóry | Miskolc, DVTK Stadion | Szőts Gergely |
17.00: Haladás–Kisvárda | Szombathely, Haladás Stadion | Bogár Gergő |
19.30: Ferencváros–Budapest Honvéd (Tv: M4 Sport) | Budapest, Groupama Aréna | Berke Balázs |
TABELLA • GÓLLÖVŐLISTA |
1. Ferencvárosi TC | 18 | 12 | 3 | 3 | 36–15 | +21 | 39 |
2. Mol Vidi FC | 18 | 10 | 4 | 4 | 30–16 | +14 | 34 |
3. Debreceni VSC | 18 | 8 | 6 | 4 | 25–19 | +6 | 30 |
4. Budapest Honvéd | 18 | 8 | 5 | 5 | 21–15 | +6 | 29 |
5. Újpest FC | 18 | 7 | 7 | 4 | 21–14 | +7 | 28 |
6. MTK Budapest | 18 | 8 | 3 | 7 | 27–25 | +2 | 27 |
7. Mezőkövesd Zsóry FC | 18 | 6 | 6 | 6 | 25–23 | +2 | 24 |
8. Paksi FC | 18 | 5 | 7 | 6 | 22–25 | –3 | 22 |
9. Puskás Akadémia FC | 18 | 6 | 3 | 9 | 21–24 | –3 | 21 |
10. Diósgyőri VTK | 18 | 4 | 5 | 9 | 18–29 | –11 | 17 |
11. Kisvárda | 18 | 4 | 4 | 10 | 16–35 | –19 | 16 |
12. Szombathelyi Haladás | 18 | 2 | 3 | 13 | 13–35 | –22 | 9 |