A 2018–2019-es idényben négy forduló után két százszázalékos csapat (Ferencváros, Budapest Honvéd) volt az NB I-ben, az ötödik után már egy sem. Ez a megszokott kép a magyar élvonalban, az ötödik forduló után ritkán maradnak százszázalékos együttesek – most viszont az is megtörténhet, hogy három ilyen is lesz. A 2011–2012-es évadban három csapat volt, amely négy sikerrel kezdte a bajnokságot, a DVSC, a PMFC és a Győr. Az ötödikben botlottak a pécsiek, így „csak” két százszázalékos maradt ezt követően.
Most a Mol Fehérvár FC a Kisvárdát, a szintén négy győzelemmel nyitó Mezőkövesd a Paksot, az egy mérkőzéssel kevesebbet játszó, de eddig hibátlan DVSC a Kaposvárt fogadja – ha mind a hárman győznek, akkor ritka esetnek lehetünk szemtanúi. Sőt, lehet, hogy egyedülállónak. Visszakerestük ugyanis az archív tabellákat, és az első világháborúig – ezt megelőzően nagyon nehéz „rekonstruálni” a bajnokság állását – egyszer sem fordult elő az, hogy az 5. forduló után még három százszázalékos klub legyen az élvonalban (bármennyi mérkőzést is játsszon egy csapat, tehát a DVSC elhalasztott találkozója nem zavaró tényező).
MEZŐKÖVESD–PAKSI FC
♦ Eddig 11 alkalommal találkozott egymással a két csapat az élvonalban, mindkét fél négyszer győzött, három mérkőzésen született döntetlen.
♦ A Paks négyet elveszített legutóbbi öt mezőkövesdi vendégjátékából. A Mezőkövesden lejátszott mérkőzések eddig sok találatot hoztak, egyszer sem esett kettőnél kevesebb gól, hét találkozón 29-szer zördültek meg a hálók, ez több mint négygólos átlag.
♦ A Mezőkövesd most először kezdett egy NB I-es idényt négy győzelemmel, sőt, a négy egymást követő bajnoki siker élvonalbeli klubrekordot is jelent. Kuttor Attila csapata legutóbbi nyolc NB I-es mérkőzéséből hetet megnyert, ebből hatot úgy, hogy nem kapott gólt.
♦ A Paks pocsék idegenbeli szériában van, a vendégként megvívott legutóbbi kilenc bajnokiján nyeretlen maradt. E sorozat közben a paksiak egyszer sem értek el egynél több gólt, a kilencből hatszor gólképtelenek maradtak. Nem újdonság a tolnaiak idegenbeli gyengélkedése, hiszen legutóbbi 21 vendégjátékuk közül csak kettőt nyertek meg.
♦ A Paks 2018. március 31. óta nem nyert meg idegenbeli mérkőzést olyan klub ellen, ami most is az NB I tagja. Akkor pont a Mezőkövesdet verte meg 3–2-re.
♦ A Mezőkövesd megnyerte legutóbbi négy hazai bajnokiját, s egyiken sem kapott gólt. Április 13-án a Ferencváros volt a legutóbbi csapat, mely gólt és pontokat tudott szerezni Kövesden.
MOL FEHÉRVÁR FC–KISVÁRDA
♦ Az előző idénybeli három mérkőzésükből kettőt a Fehérvár nyert meg, egyen döntetlen született, a Vidi mind a háromszor legalább két gólt ért el.
♦ A Fehérvár megnyerte az előző négy mérkőzését, s hatos bajnoki veretlenségi sorozatban van, mely május 4. (DVTK–Vidi 2–1) óta tart.
♦ Hazai pályán kilencmérkőzéses bajnoki veretlenségi sorozatban van a Fehérvár (nyolc győzelem, egy döntetlen), legutóbb február 9-én, a Diósgyőrtől szenvedett vereséget (1–2).
♦ A Kisvárda legutóbbi kilenc élvonalbeli mérkőzésén nem játszott döntetlent, hatszor győzött, háromszor kikapott. A várdaiak legutóbb április 13-án, a DVTK ellen ikszeltek (1–1).
♦ Egymás ellen a góllövőlista két éllovasa: Futács Márkó (Fehérvár) és Gheorghe Grozav (Kisvárda) egyaránt 5 gólnál jár ebben az idényben. Mind a ketten mind a négy fordulóban betaláltak, háromszor egy, egyszer két gólt szereztek.
♦ Pályaválasztóként a Fehérvár legutóbbi hetven mérkőzése közül csak négyszer maradt gólképtelen.
ÚJPEST FC–BUDAPEST HONVÉD
♦ Természetesen ez a forduló legnagyobb hagyományú párosítása, a két klub 1916 szeptemberében vívott egymással először hivatalos bajnoki meccset (előtte, 1915-ben már találkoztak egy Hadikupa-mérkőzésen is, ám az nem számít hivatalos bajnokinak). 209 első osztályú bajnoki után az örökmérleg erősen az Újpest javára billen (102–51–56).
♦ A két csapat legutóbbi négy bajnokija iksz lett, sőt a legutóbbi tizenhatból tíz döntetlenre végződött.
♦ A kispestiek legutóbbi húsz újpesti „fellépésükből” csak négyszer tudtak nyerni: 2004-ben (1–2), 2010-ben (0–1), 2013-ban (2–4) és 2016-ban (0–2).
♦ A Honvéd az előző bajnokságban négy forduló után százszázalékos volt, most viszont pont nélkül áll. A kispestiek legutóbb 1941-ben kezdték négy vereséggel a bajnokságot, akkor a vereségsorozat öt, a nyeretlenségi széria hét meccsnél állt meg. A Kispest a Gamma (2:3), a Ferencváros (5:11), az Elektromos (0:1), a Salgótarjáni BTC (1:3) és az Újpest (0:6) elleni vereségekkel startolt.
„…a Kispest sehogy sem tud magára találni. A szegedi vasutas-újoncnak elnézik, hogy még mindig nem szerezte meg első pontját, a Kispestnek ez a szakadatlan vereségsorozat már kevésbé áll jól. Igaz, nemcsak az eladások, de sérülések is megritkították a kispesti sorokat” – írta lapunk az Újpest elleni hatost követően, 1941. szeptember 16-án.
♦ A Honvéd legutóbbi nyolc bajnoki mérkőzése mindegyikén szerzett is, kapott is gólt. A sorozat pont egy Újpest elleni 0–0 után kezdődött.
♦ A kispestiek legutóbbi 12 idegenbeli bajnokijukból csak egyet tudtak megnyerni, a kieső MTK ellen.
♦ Az Újpest nyeretlen pályaválasztóként legutóbbi öt mérkőzésén (3 döntetlen, 2 vereség), legutóbb április 6-án tudott győzni, a Mezőkövesd ellen (2–1).
ZALAEGERSZEGI TE FC–PUSKÁS AKADÉMIA FC
♦ A két csapat még sosem találkozott az élvonalban, hiszen amikor a PAFC először feljutott az NB I-be, a ZTE már nem volt az első osztály tagja. A másodosztályban legutóbb a 2016–2017-es idényben vívtak meg egymással, Felcsúton döntetlen lett (2–2), Zalaegerszegen a Puskás Akadémia győzött 1–0-ra.
♦ A ZTE a másik újonc, a Kaposvár ellen megszerezte hosszú idő óta első NB I-es sikerét, most hazai pályán próbálja begyűjteni a három pontot – 2011. május 6. (ZTE–MTK 1–0) óta első élvonalbeli győzelme lenne ez pályaválasztóként a zalaegerszegieknek. A 2011–2012-es, kiesést hozó idényben a Zete végig nyeretlen maradt hazai pályán, egyetlen bajnoki győzelmét a Lombard Pápa otthonában aratta.
♦ A Puskás Akadémia az előző idényben a leggyengébb idegenbeli mérlegű csapat volt, látogatóként csak 9 pontot szerzett az évad során. Ebben a kiírásban két meccsen 3 pontot gyűjtött.
♦ A PAFC legutóbbi négy idegenbeli bajnoki győzelméből hármat az Újpest ellen aratott, egyet a Fehérvár otthonában.
♦ A ZTE az előző idényben csak négy tétmérkőzést veszített el hazai pályán, az NB II-ben a Kaposvártól (1–2), a Vasastól (2–3), a Budaörstől (0–2), illetve a Magyar Kupában a DVTK-tól (0–2) kapott ki.
DEBRECENI VSC–KAPOSVÁRI RÁKÓCZI
♦ Eddig 24 élvonalbeli bajnoki mérkőzést vívott egymással a két klub, hatalmas a Debrecen fölénye. A mérleg a Loki szemszögéből nézve 17 győzelem, 5 döntetlen, 2 vereség.
♦ A Rákóczi 1987-ben és 2012-ben tudta legyőzni a DVSC-t, egyetlen debreceni sikere 1987-re datálódik (0–1). A kaposváriak ezt leszámítva az összes többi debreceni mérkőzésüket elveszítették, jelenleg tízmérkőzéses vereségszériában vannak. Legutóbb 7–1-es vereséggel távoztak.
♦ A DVSC megnyerte legutóbbi négy bajnoki mérkőzését, úgy, hogy mindegyiken három vagy négy gólt szerzett, gólkülönbsége 14–6. A mostani a Loki legjobb rajtja a 2011–2012-es, veretlenül megnyert bajnoki idény óta.
♦ A Loki hazai pályán legutóbbi kilenc bajnokijából nyolcat megnyert, egyet elveszített, a Kisvárda tudott győzni a Nagyerdei Stadionban (1–3).
♦ A DVSC legutóbbi tizenegy bajnoki mérkőzésén szerzett is, kapott is gólt. A Loki március 16. (DVSC–DVTK 1–0) óta nem tudott kapott gól nélkül hozni NB I-es mérkőzést, igaz, március 2. (Puskás Akadémia–DVSC 2–0) óta mindegyik találkozóján szerzett gólt.
♦ A Kaposvár legutóbb 2014. április 19-én szerzett pontokat az NB I-ben (a Haladást győzte le 2–0-ra), azóta kilenc vereség a mérleg.
♦ Az előző idényben a Kisvárda rajtolt ilyen rosszul újoncként (4 mérkőzés, 4 vereség, 0–11-es gólkülönbség), most a Rákóczi mutatója sem sokkal jobb (4 mérkőzés, 4 vereség, 3–11). Tegyük hozzá: a Kisvárda bent maradt a pocsék rajt ellenére is.
FERENCVÁROS–DIÓSGYŐRI VTK♦ Ez lesz a 99. mérkőzés a Ferencváros és a Diósgyőr között az élvonalban. Az örökmérleg: 62 Fradi-siker, 17 döntetlen, 19 diósgyőri győzelem.
♦ A Ferencváros otthonában óriási meglepetésre rögtön győzni tudott a Diósgyőr 1941-ben (0:1), ám azóta csak háromszor – 1972-ben, 1998-ban és 2009-ben – hagyta el győztesen a zöld-fehérek otthonát. A Ferencváros pályaválasztóként 12 mérkőzéses veretlenségi sorozatban van a Diósgyőr ellen.
♦ A Ferencváros megnyerte legutóbbi 12 bajnokiját a Groupama Arénában, s hazai veretlensége immár 38 találkozót számlál. A klubrekord 40, egymás után veretlenül megvívott hazai mérkőzés (1966–1969). NB I-es mérkőzésen legutóbb (2017. április 15-én) a Vasas tudott nyerni az FTC otthonában (1–2), pontot pedig a Debrecen tudott csenni a Fraditól (2018. október 6., 2–2).
♦ A Ferencváros legutóbbi 21 bajnoki mérkőzése mindegyikén szerzett gólt, 2018. november 10-én a Haladás tudta „lenullázni”.
♦ A Diósgyőr elveszítette legutóbbi három mérkőzését, ebben a naptári évben ez már a második hasonlóan rossz szériája a borsodi csapatnak.
♦ Idegenben nem megy jól a DVTK-nak, pedig az év jól kezdődött. Február 9-én a Diósgyőr 2–1-re győzni tudott a Fehérvár otthonában, ám azóta nem tudott vendégként három pontot szerezni, kétszer döntetlent játszott, hatszor kikapott. A nyolc mérkőzésből ötször három vagy több gólt kapott a DVTK, összesen 28-szor kapitulált a védelem, ami riasztóan magas szám.
♦ A Diósgyőr legutóbbi nyolc bajnokijának mindegyikén három vagy több gól esett.
AUGUSZTUS 31., SZOMBAT | HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ |
19.30: Debreceni VSC–Kaposvár | Debrecen, Nagyerdei Stadion | Pillók Ádám |
19.30: Mezőkövesd–Paks | Mezőkövesd, Városi Stadion | Pintér Csaba |
19.30: Mol Fehérvár FC–Kisvárda | Székesfehérvár, Mol Aréna Sóstó | Berke Balázs |
19.30: Újpest–Honvéd (Tv: M4 Sport) | Budapest, Illovszky Rudolf Stadion | Iványi Zoltán |
19.30: Zalaegerszeg–Puskás Akadémia | Zalaegerszeg, ZTE Aréna | Bogár Gergő |
SZEPTEMBER 1., VASÁRNAP | ||
18.00: Ferencváros–DVTK (Tv: M4 Sport) | Budapest, Groupama Aréna | |
TABELLA •GÓLLÖVŐLISTA |
1. Mol Fehérvár FC | 4 | 4 | – | – | 13– 3 | +10 | 12 |
2. Mezőkövesd Zsóry FC | 4 | 4 | – | – | 7– 1 | +6 | 12 |
3. Debreceni VSC | 3 | 3 | – | – | 10– 5 | +5 | 9 |
4. Kisvárda | 4 | 3 | – | 1 | 7– 5 | +2 | 9 |
5. Puskás Akadémia FC | 4 | 2 | – | 2 | 7– 5 | +2 | 6 |
6. Paksi FC | 4 | 1 | 1 | 2 | 4– 5 | –1 | 4 |
7. Újpest FC | 4 | 1 | 1 | 2 | 4– 7 | –3 | 4 |
8. Zalaegerszegi TE FC | 3 | 1 | – | 2 | 6– 4 | +2 | 3 |
9. Ferencvárosi TC | 2 | 1 | – | 1 | 2– 4 | –2 | 3 |
10. Diósgyőri VTK | 4 | 1 | – | 3 | 4–11 | –7 | 3 |
11. Budapest Honvéd | 4 | – | – | 4 | 5–11 | –6 | 0 |
12. Kaposvári Rákóczi FC | 4 | – | – | 4 | 3–11 | –8 | 0 |