Csak így lehet? – Thury Gábor jegyzete

THURY GÁBORTHURY GÁBOR
Vágólapra másolva!
2021.12.20. 22:06

Kíváncsian várom a fejleményeket. Hétfőtől az oszét-orosz Sztanyiszlav Csercseszov a Ferencváros labdarúgóinak edzője. Magam gyakran hangoztatom, magyar klubcsapatokhoz vaskezű tréner kell, aki munkára fogja a labdarúgókat. Fel lehet tenni a kérdést: a honi futballban nincsen munka? Van, mégis, Szerhij Rebrov idejében megtapasztalhattuk, a gyakorlásokon és a mérkőzéseken nem volt kilengés, aki nem lépett egyszerre vagy nem illeszkedett az elképzeléseibe, az megnézhette magát. Az ukrán ritkán mosolygott, nem látszott érzelem az arcán – viszont három bajnoki cím, egy-egy Bajnokok Ligája- és Európa-liga-csoportkör a mérlege. Ennél többet csak akkor érhetett volna el, ha a BL-ben vagy az El-ben továbbmegy a Fradi. Az egykori szovjet iskola, azon belül Valerij Lobanovszkij követője. Mégis, nem csupán Ukrajnában élt, sok időt töltött az angliai futballkultúrában.

Peter Stögernek – akit a zöld-fehérek vezetősége nyílt, a futballról mindig szívesen értekező européernek tartott – fegyelmezési gondjai voltak, persze az a kérdés is feltehető: profik között nincs fegyelem? Emlékezzünk, Franck Boli renitenskedett, az osztrák szakvezető ki is tette a keretből, míg több játékosnál motivációs problémák vetődtek fel.

Most Csercseszov váltja Stögert. Az orosz – Rebrovhoz hasonlóan – az egykori Szovjetunióban szocializálódott, ahol nemigen foglalkoztak azzal, mit gondol a beosztott a főnökéről. Az orosz válogatott korábbi szövetségi kapitánya rendre orosz együttesekkel dolgozott, ez alól – a kezdeti, ausztriai időszakot leszámítva – csupán a lengyel Legia Warszawánál tett egyéves kitérő a kivétel. Tehát olyan kluboknál tevékenykedett, amelyekben a labdarúgók zöme is a szovjet-orosz közegben nőtt fel. A megismert információk alapján munkamódszeréhez inkább illik a korbács, mint a kalács, s kommunikációjában is mintha a pokróc stílus lenne az uralkodó.

Ugyanakkor ne tévedjünk: edzőnek jön, nem kedvesnővérnek. Egy honi klubhoz, amelyben többségében vannak az idegenlégiósok, akik a Stöger idejében tapasztaltak szerint hajlamosak lazítani a gyeplőn. Kinevezése nem feltétlenül a magyar futball kritikája – ugyanakkor azon érdemes elgondolkodni, hogy a jóval az itthoni színvonal fölött élő légiósok – ha átmenetileg is – miért „züllenek” le.

Csercseszov tehát jön, és megtanít kesztyűbe dudálni. Nagy kérdés: csak így lehet?

Kíváncsian várom a fejleményeket.

A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik