HA HIBA ÉS ÖNGÓL, a honi futball kedvelőinek szinte biztosan két játékos jut eszébe: az egyik Tokody Tibor, a másik Pavol Durica. Tokody Tibor a 2001. április 21-i, Újpest FC–Dunaferr SE (3–2) NB I-es meccsen szerzett öngólt: a vendégek játékosa, Lengyel Ferenc lőtt, Bíró Szabolcs lábbal hárított, a labda éppen Tokody elé került, aki nem teketóriázott, nyolc méterről, középről jobbal kilőtte a kapu bal oldalát... Még ma is hihetetlen visszanézni a képkockákat – kérdés, hogyan emlékeznek vissza rá a pályán lévők.
„Néztünk egymásra, lehetett érzékelni, hogy egy pillanatig mi sem örülünk, hiszen nem tudtuk, ilyen valóban megtörténhet-e – mondta lapunknak a korábbi kilencszeres válogatott hátvéd. – Mindenki ledöbbent, nem hittünk a szemünknek. Egyetértek azzal, aki azt mondja, Tokody Tibor ösztönösen lőtt, mégiscsak benne volt a csatárvér. Kihagyott egy pillanatra, s megtörtént a baj. Akad negatív és pozitív példa is arra, hogy ilyen vagy ehhez hasonló szituációban egy csapat megroggyan, vagy pluszerőt merít és talpra áll: sajnos ebben a történetben az utóbbi történt, hiszen bár Tokody öngóljával vezettünk kettő egyre a Megyeri úton, kikaptunk három kettőre. Érezni lehetett, hogy érte is harcol az Újpest.”
A másik emlékezetes öngól egyértelműen Pavol Duricához köthető: a Debrecen–Fehérvár FC Magyar Kupa-negyedöntő visszavágóján (2008. március 27.) 2–1-re vezetett a Loki, s mivel az első mérkőzésen is ez az eredmény született, az együttesek készültek a hosszabbításra. Aztán a DVSC tizenegyeshez jutott, a labda mögé Takács Zoltán állt, akinek ballábas, jobb alsó sarok felé tartó lövése után a Vidi kapusa, Sebők Zsolt kiütötte a labdát, az érkező szlovák játékos pedig próbált felszabadítani, de érthetetlen módon jobbal, tizenegy méterről nem a lelátóra, hanem a bal oldali kapufa segítségével a kapu bal oldalába bombázta. Az eredmény maradt a 3–1, így a Loki jutott az elődöntőbe, sőt a döntőt is megnyerte a Honvéd ellen, 9–1-es összesítéssel.
„Már mindenki a hosszabbításra készült, amikor tizenegyest kaptunk – mondta a korábbi 11-szeres válogatott támadó középpályás. – Egy pillanatig dühösek voltunk, hiszen a tizenegyes kimaradt, de érkezett Durica, és elképesztően nagy gólt rúgott. Nyilván fel akart szabadítani, nos, nem sikerült. A legtöbb fehérvári magába roskadt, fogta a fejét – mi is, csak éppen örömünkben. Ilyen nem mindennap történik, még tizenöt év után is beszélünk róla.”
„Próbáltunk a támadósorban frissíteni, ezért küldtük pályára Duricát, akinek mondtuk is, próbáljon gólt szerezni, de nem egészen erre gondoltunk... – így a korábbi 28-szoros válogatott védő. – Amikor külföldön jártam, még ott is emlegették az emberek ezt az öngólt, annyira szokatlan mozdulatsort láthattunk. Ez a gól teljesen a földbe döngölt minket, mindenki a fejét fogta, ráadásul így már a Loki állt továbbjutásra. Ezután Durica nem is játszott a Vidiben, nem ezért, más probléma miatt váltak el az útjaink. Nyilván sajnálta az ember, hiszen segíteni érkezett, a karrierjét akarta építeni, ám csalódnia kellett. Ez az öngól óriási csapást mért rá.”
„Éppen a napokban, edzésen mondta a mezőnyjátékos a kapusnak, hogy jó helyre üsd ki a labdát tizenegyes után, nehogy baj legyen... – mondta az ETO FC kapusedzője. – Ami Durica öngólját illeti: már a büntető előtt volt feszültség, hiszen megbeszéltük, nehogy bántsuk a Loki játékosát, Dombi Tibort a tizenhatoson belül, mivel előszeretettel esik el. Mohl Dávid mégis megtette, csapatkapitányunk, Koller Ákos jól meg is rázta Dávidot... Szerettem az éles szituációkat, amikor úgymond hőssé válhatsz, így pozitív gondolatokkal vártam a tizenegyest, ki is ütöttem a labdát, de a kipattanót Durica a lelátó helyett a bal felsőbe rúgta. A világ omlott össze bennünk, le akartunk menni a pályáról. Bede Ferenc is csak mosolygott, a játékvezető sem hitte el, amit látott. Az öltözőben nyilván senki sem bántotta, tudtuk, nem akart ő rosszat, de utána távozott tőlünk.”
Hihetetlen jelenet játszódott le 1994. május 7-én, az MTK–Sopron (1–2) NB I-es bajnoki mérkőzésen. A találkozót a házigazda kék-fehérek kezdték, a játékosok a saját térfelükön passzolgatták a labdát, amikor Turbék István úgy döntött, hogy bevonja a játékba a csapat kapusát, Piel Zoltánt. A probléma csak az volt, hogy a kapus nem tudta átvenni a labdát, elpattant a lába mellett, és a kapu jobb alsó sarkában kötött ki. Popovics Sándor vezetőedző együttese úgy került hátrányba, hogy a soproni játékosok közül csak Deák Gábor ért labdába a félpálya környékén, ő is csak azért, mert rárúgták a labdát. „Egy-egy átsörözött este után arra riadok, hogy álmomban középkezdés után Kenesei Krisztián Hámori Ferenchez passzol, ő hátrateszi a labdát a jobbhátvéd Turbék Istvánnak, ő pedig hazaad. Látom, ahogy gurul a labda harmincöt méterről a saját kapunk felé, kapusunk, Piel Zoltán pedig akkora luftot rúg, hogy a jobb lába majdnem átszáll a szomszédos BKV-sporttelepre. Úgy kaptunk gólt a Soprontól a meccs első percében, hogy az ellenfél még labdába sem ért. Igazi világszám volt” – emlékezett vissza a történtekre 2010-ben, lapunknak adott interjújában Popovics Sándor. N. ZS. |
TODOROVICS ÖNGÓLJA 0:55-NÉL
Váratlan, olykor kupadöntő kimenetelét meghatározó hibák határainkon túl is előfordulnak. Muhamed Besicnek megadatott, hogy a Premier League-ben futballozzon: a Ferencvárostól 2014 nyarán igazolt az Evertonhoz, és bemutatkozása után egy perccel sarkazása után gól is született. Csakhogy a Chelsea középpályását, John Obi Mikelt indította a trükkel, aki aztán Diego Costának adott gólpasszt, beállítva a 6–3-as végeredményt. Steven Gerrardnak néhány hónappal korábbról lehettek keserű emlékei a Chelsea-ről: a Liverpool három fordulóval a vége előtt a második helyezett Manchester Cityhez képest három pont előnnyel fogadta a Chelsea-t, ám az első félidő hosszabbításában éppen a Pool klublegendája csúszott el utolsó emberként és adta ajándékba Demba Bának a vezető gólt, s mint kiderült, a győzelemmel együtt a Manchester Citynek a bajnoki címet is. Loris Karius a 2018-as Bajnokok Ligája-döntőben írta be nevét a futballtörténelem lapjaira – nem dicső módon. A Liverpool két gólt kapott közvetlenül a német kapus súlyos hibája miatt, és a Real Madrid éppen két góllal, 3-1-re megnyerte a meccset. Bár a nyári világbajnokság döntőjében szerzett öngóljáért kevésbé okolható Mario Mandzukic, különösen fájó lehet neki, hogy Franciaország ezzel szerzett vezetést, és hogy a sportág legfontosabb eseményén csúsztatta saját kapujába a labdát. Romelu Lukaku két európai kupadöntőben nyújtott alakításával is kiérdemelte a szereplést ebben a gyűjtésben. A 2020-as Sevilla–Inter Európa-liga-döntőben 2–2-es állásnál Diego Carlos ollózta volna méterekkel a kapu mellé a labdát, ám a belga csatár reflexmozdulattal a saját kapujába lőtt, és az utolsó húsz percben már nem változott az eredmény. Az idei Bajnokok Ligája-döntőben előbb csapattársa, Federico Dimarco kapura tartó fejesét blokkolta, majd az utolsó percekben közvetlen közelről Edersonba fejelte a labdát a döntő legnagyobb ziccerénél. A Manchester City köszönte szépen, és megnyerte a Bajnokok Ligáját. A 2021-es Villarreal–Manchester United Európa-liga-döntő különleges tizenegyespárbajjal zárult. Egymás után huszonegyszer lőttek a csapatok hibátlanul a kapuba, ráadásul a spanyolok kapusa, Géronimo Rulli is betalált. David de Geán múlt, hogy újraindul-e a sorozat az első rúgóval, ám gyenge lövését hárította Rulli, így az El-serleg a Villarrealé lett. M. D. |