ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK A LABDARÚGÓ NB I10. FORDULÓJA ELÉ
SZOMBAT
KISVÁRDA MASTER GOOD–MEZŐKÖVESD ZSÓRY FC
♦ Ez lesz a 4 ponttal sereghajtó Kisvárda első hazai mérkőzése ebben a bajnokságban, a ZTE ellen ugyanis az ellenfél kérésére, utána meg azért cserélték fel a pályaválasztói jogot a csapatok, mert a szabolcsiak pályájának gyepszőnyege gombás fertőzés miatt alkalmatlan volt a játékra.
♦ Tizenöt NB I-es összecsapáson vannak túl, az örökmérleg a vendég várdaiak fölényét mutatja: 4 kövesdi győzelem, 5 döntetlen, 6 szabolcsi siker.
♦ Az első 5 találkozójukból hármat a matyóföldiek nyertek meg, a következő 10-ből azonban már csak a tavaly áprilisit. Akkor a bennmaradás szempontjából fontos, 2–1-es győzelmet aratott Várdán a Kövesd, az előző idényben viszont képtelen volt legyűrni a szabolcsi gárdát (2 iksz, 1 vereség).
♦ Kisvárdán 8 mérkőzés után kiegyenlített a mérleg: mindkét csapat 3-szor nyert, 2-szer pedig ikszeltek, a gólkülönbség 12–10 a hazaiaknak. A Várkerti Stadionban legutóbb 4–2-re győztek az 55 percet emberelőnyben focizó várdaiak.
♦ A Kisvárda két hete Felcsúton zsinórban a 6. bajnokiján maradt alul (0–1) – a legutóbbi 3-on már Mátyus János irányításával –, ez a leghosszabb vereségsorozata, amióta 2018-ban feljutott az élvonalba.
♦ Az ugyancsak 4 ponttal utolsó előtti Mezőkövesd egyaránt 2–1-re bukta el előző két NB I-es találkozóját – Pakson, majd otthon a ZTE ellen –, előtte Kecskeméten aratta az egyetlen őszi diadalát (2–0).
♦ A Várda legutóbb május 19-én, a Vasas ellen (2–1) rendezett bajnokit a Várkerti Stadionban, az előző bajnokságban 6 győzelem, 7 döntetlen, 4 vereség volt a mérlege, amivel 9. lett a hazai tabellán. Otthon legutóbb március 11-én, a DVSC-től kapott ki (0–1), azóta 3-szor ikszelt, majd 2-szer győzött.
♦ A Kövesd eddig minden pontját idegenben gyűjtötte be, vendégként 1–1–3 a mérlege.
ZALAEGERSZEGI TE FC–PAKSI FC
♦ Ez abszolút kiegyensúlyozott párharc, hiszen valamennyi eredménytípus 8-szor fordult elő, a gólok számában a zalaiak állnak jobban: 45–43. Még sosem játszottak 0–0-t, sőt, az is csak hatszor fordult elő, hogy az egyik fél nem talált be. A gólátlag igen magas, 3.7.
♦ Az előző 11 egymás elleni meccsükből a zalaiak csak egyet tudtak megnyerni, tavaly októberben hazai pályán 3–0-ra – 6 paksi siker és 4 iksz mellett.
♦ Tizenhárom zalai fellépéséről csupán kétszer távozott győztesen a Paks. 2021 szeptemberében 5–2-re lépte le vendéglátóját, tavaly áprilisban pedig Ádám Martin triplájával 3–2-re verte meg. A többi 11-ből 5 meccsük lett iksz, 6-szor pedig a házigazda ZTE győzött.
♦ Ebben a párosításban a bajnokság legfiatalabb (24.7 év) átlagéletkorú együttese fogadja a legidősebbet (27.3 év).
♦ Mezőkövesdi 2–1-es sikerével véget ért a ZTE 6 forduló óta tartó nyeretlenségi sorozata (2 iksz, 4 fiaskó), de Boér Gábor csapata az egyetlen a mezőnyben, amely minden bajnokiján kapott gólt.
♦ Bár a kecskeméti 1–1-gyel megszakadt a Paks 4-es győzelmi szériája, már 5 forduló óta veretlen – ez a bajnok FTC-é után a második leghosszabb ilyen aktív sorozat az NB I-ben.
♦ A tolnaiak kapusa, Szappanos Péter kapta eddig a legkevesebb gólt a mezőnyben (10), és egyedüliként már 4 olyan meccset tud felmutatni, amelyen nem találtak be neki az ellenfelek.
♦ A zalaiak pontjaik felét otthon gyűjtötték be, a hazai mérlegük 1–1–3, és vendéglátóként magasan a legtöbb gólt szedték be, 13-at.
♦ A paksiak házon kívüli mérlege 50 százalékos (1–3–1), Felcsúton tudtak nyerni, az Üllői úton viszont kaptak egy 6-ost.
ÚJPEST FC–KECSKEMÉTI TE
♦ Tizennyolcadszor rendezik meg az NB I-ben a lila-fehér rangadót, az eddigiek alapján az újpestiek lényegesen jobban állnak: 8-szor nyertek, 4 döntetlen és 5 vereség mellett.
♦ Az előző idényben mindhárom meccskimenetel egyszer fordult elő, a legutóbbi 4 bajnokijukon pedig rendre legalább 3 gól esett, így nem meglepő, hogy a mérkőzésenkénti átlag 3.5 találat.
♦ A Szusza Ferenc Stadionból az első 7 bajnokijáról vesztesen tért haza a KTE, a mélypontot a 2014. májusi 1–6 jelentette. A Bács-Kiskun vármegyeiek rossz szériája a tavaly októberi 2–1-es sikerükkel ért véget, legutóbb, májusban azonban simán,3–0-ra kikaptak a IV. kerületben.
♦ Az Újpest az előző körben a DVTK ellen (2–0) az idényben először hozott le egy mérkőzést kapott gól nélkül, 9 forduló alatt már 17 pontot gyűjtött, ilyen rajtra legutóbb 14 éve, William McStayjel volt képes. Azt a bajnokságot a 4. helyen zárta.
♦ A KTE 4 egymást követő vereség után legutóbb hazai pályán megmentett 1 pontot a Paks ellen (1–1), a nyeretlensége azonban már 5 forduló óta tart – ez a második leghosszabb ilyen negatív széria most az élvonalban. Hasonlóra legutóbb 2015 májusában volt példa a klub élvonalbeli történetében.
♦ A fővárosiak a pontjaik több mint háromnegyedét hazai pályán zsebelték be, 17-ből 13-at, az otthoni mérlegük 4–1–1, egyedül az MTK-tól kaptak ki.
♦ A kecskemétiek mind a 4 idegenbeli találkozójukat elbukták az ősszel, 1–7-es gólkülönbséggel sereghajtók a vendégtabellán. Házon kívüli vereségsorozatuk az előző idényt is hozzávéve már 6 meccs óta tart, legutóbb április 22-én Fehérváron szereztek pontot, akkor ráadásul 3-at (2–1).
VASÁRNAP
MTK BUDAPEST–PUSKÁS AKADÉMIA FC
♦ Eddig 16-szor találkoztak a legfelső osztályban, 9-szer győzött az MTK, 5-ször a Puskás Akadémia, 2 mérkőzésük lett döntetlen, mindjárt a legelső, 2013 novemberében, Székesfehérváron (1–1) és a legutóbbi, tavaly májusban a Hungária körúton (0–0).
♦ Az előző 6 egymás elleni találkozójukból négyet az éppen aktuális vendégcsapat nyert meg, kettőt az egyik, kettőt a másik.
♦ Amikor az MTK volt a pályaválasztó, 1 iksz mellett 4-szer a fővárosiak, 3-szor a felcsútiak győztek, a vendégsiker mindannyiszor 1–0-s volt.
♦ A fővárosi kék-fehérek az előző három hazai meccsükön képtelenek voltak betalálni a felcsútiaknak.
♦ A 7. forduló után Bognár Istvánék még a második helyen álltak, és addig ők kapták a legkevesebb gólt az élvonalban (5). Azóta fordult a kocka, mert az előző két körben 9-et szedtek be (1–6 az FTC ellen otthon, majd 0–3 Fehérváron – igaz, az utóbbi találkozón Kádár Tamást már a 20., Thiamot pedig a 43. percben kiállították). Kádár és Thiam eltiltás miatt most nem játszhat.
♦ A Puskás Akadémia a Pakstól elszenvedett hazai vereséget (0–2) követően a legutóbbi két fordulóban csak egy-egy gólt szerzett, mégsem kapott ki: ikszelt Egerszegen, majd legyőzte a Kisvárdát.
♦ Az MTK hazai pályán a második legkevesebb gólt szerezte, mindössze 5-öt, a mérlege 2 győzelem, 2 iksz, 1 vereség.
♦ Idegenben eddig a felcsútiak gyűjtötték a legtöbb pontot az NB I-ben (10), kétszer annyit, mint odahaza (5). Vendégként 3–1–1 a mérlegük, egyedül Kecskeméten maradtak alul, de ott méretes zakót kaptak (1–4).
DEBRECENI VSC–FEHÉRVÁR FC
♦ Eddig 86-szor találkoztak az élvonalban, a párharc kiegyensúlyozott, hiszen 33-szor nyert a DVSC, 35-ször a Vidi, 18-szor pedig ikszeltek. A gólkülönbségben viszont a debreceniek állnak jobban: 116–112.
♦ A Loki a legutóbbi 6 egymás elleni találkozójukból csak egyet bukott el, az előző idényben meg veretlen maradt a Fehérvár ellen (1–0 és 2–0 otthon, 1–1 idegenben). Az azóta eligazolt Dorian Babunszki mindhárom meccsen betalált a piros-kékek kapujába.
♦ A DVSC pályaválasztása mellett 24-szer született hazai siker, 9-szer nyert a Vidi, és 9 találkozó lett döntetlen. A debreceni csapat a Nagyerdőben 2015-től 7 éven át egyszer sem tudott nyerni a fehérvári gárda ellen (2 iksz, 6 vereség), majd tavaly szeptemberben akkor törte meg a rossz szériát, amikor – beugróként – Dombi Tibor irányított. Legutóbb, április végén, már Szrdjan Blagojevics dirigálásával ismét a Loki győzött.
♦ A Debrecen az előző körben egyhuzamban 3 vereség után szerzett újra pontot, ráadásul úgy, hogy kétgólos hátrányból felállva ért el döntetlent a bajnok FTC otthonában (2–2).
♦ A Fehérvár az MTK ellen (3–0) sorozatban a harmadik bajnokiján ért el három gólt – bár a 20. perctől emberelőnyben, a 43-iktól pedig kettős fórban játszott. A legutóbbi 3 fordulóban 7 pontot gyűjtött – ilyen jó meccstriplája korábban egyszer sem volt svéd vezetőedzője, Bartosz Grzelak érkezése óta.
♦ A DVSC egy híján az összes pontját hazai pályán gyűjtötte be, 13-ból 12-t, a mérlege 4 diadal, 2 fiaskó; a Vidi idegenben négyből háromszor kikapott, egyedül Felcsútról vitt haza egy pontot (2–2).
DIÓSGYŐRI VTK–FERENCVÁROSI TC
♦ Ez lesz a 105. egymás elleni élvonalbeli bajnokijuk, a mérleg jókora ferencvárosi fölényt mutat: 20 diósgyőri győzelem, 17 döntetlen, 67 FTC-siker. Legutóbb 2017 áprilisában, a Groupama Arénában ikszeltek (1–1), azóta 10-szer nyertek a zöld-fehérek, és csak 2-szer a miskolciak.
1998. október 24., Ferencváros–Diósgyőr 3–4 |
2009. október 31., Ferencváros–Diósgyőr 0–3 |
2014. október 4., Diósgyőr–Ferencváros 2–1 |
2018. március 3., Diósgyőr–Ferencváros 2–1 |
2021. január 20., Ferencváros–Diósgyőr 0–1 |
(Csak az élvonalbeli bajnoki mérkőzéseket figyelembe véve. A 2009. október 31-i mérkőzés 3–1-es diósgyőri vezetésnél szurkolói rendbontás miatt a 69. percben félbeszakadt, a szövetség a három pontot 3–0-s gólkülönbséggel ítélte a DVTK-nak.) |
♦ A DVTK legutóbb 2021. január 20-án, zárt kapus Üllői úti NB I-es mérkőzésen tudta legyőzni az FTC-t (1–0). A találkozó arról maradt emlékezetes, hogy ekkor szakadt meg a zöld-fehérek 61 bajnoki meccsen át tartó hazai veretlenségi sorozata.
♦ A Diósgyőr pályaválasztásával 48-szor csaptak össze az első osztályban, 15-ször született piros-fehér diadal, 9 döntetlen és 24 ferencvárosi győzelem mellett. Vendégként legutóbb 2018 márciusában, Debrecenben kapott ki a Fradi a DVTK-tól, Miskolcról pedig mostanáig utoljára több mint 9 éve, 2014 októberében távozott vesztesen – mindkét találkozót 2–1-re nyerték meg a borsodiak.
♦ A hazaiak honlapja szerint vasárnap telt ház, több mint 12 ezer szurkoló előtt lép pályára a bajnokcsapat a DVTK Stadionban. Ez rekordközeli nézőszám, hiszen az NB I jelenlegi idényében eddig 12 793 a nézőcsúcs – az előző forduló FTC–Debrecen találkozójára mentek ki ennyien. Diósgyőrben legutóbb 2005 márciusában látták 12 ezernél többen a Fradi vendégjátékát, akkor 15 ezer nézőről számolt be a Nemzeti Sport.
♦ Két otthoni győzelem után legutóbb Újpesten alulmaradt a Diósgyőr (0–2), ám ha most nyer, pontszámban beéri az egy mérkőzéssel kevesebbet játszva is listavezető Ferencvárost.
♦ Az előző körben megszakadt az FTC 5-ös bajnoki győzelmi sorozata, miután kétgólos vezetésről csak 2–2-t ért el a DVSC ellen, Dejan Sztankoviccsal azonban továbbra is veretlen (3 siker, 1 iksz).
♦ A Diósgyőr a legutóbbi 3 hazai meccsén kétgólos diadalt aratott, a mérlege 3–1–1; eközben a Fradi még hibátlan vendégként ebben az idényben – igaz, csak 3-szor lépett pályára házon kívül, a gólkülönbsége viszont imponáló: 17–6!
♦ Lisztes Krisztiánt a 9. fordulóban kiállították, így nem léphet pályára Diósgyőrben.
♦ Kuznyecov Szergej, a DVTK vezetőedzője játékosként 4-szer lépett pályára az NB I-ben, 2001-ben épp a Ferencváros színeiben.
HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ | NÉZŐSZÁM | |
Október 21., szombat | |||
12.30: Kisvárda–Mezőkövesd (Tv: M4 Sport) | Kisvárda, Várkerti Stadion | Pillók Ádám | |
14.45: Zalaegerszegi TE FC–Paksi FC (Tv: M4 Sport) | Zalaegerszeg, ZTE Aréna | Erdős József | |
17.00: Újpest FC–Kecskeméti TE (Tv: M4 Sport) | Budapest,Szusza Ferenc Stadion | Bognár Tamás | |
Október 22., vasárnap | |||
13.15: MTK Budapest–Puskás Akadémia FC (Tv: M4 Sport) | Budapest,Új Hidegkuti Nándor Stadion | ||
15.30: Debreceni VSC–Fehérvár FC (Tv: M4 Sport) | Debrecen, Nagyerdei Stadion | ||
17.45: Diósgyőri VTK–Ferencváros (Tv: M4 Sport) | Miskolc,DVTK Aréna |
1. Ferencvárosi TC | 8 | 6 | 1 | 1 | 28–11 | +17 | 19 |
2. Paksi FC | 9 | 5 | 3 | 1 | 15–10 | +5 | 18 |
3. Újpest FC | 9 | 5 | 2 | 2 | 15–14 | +1 | 17 |
4. Diósgyőri VTK | 9 | 5 | 1 | 3 | 17–11 | +6 | 16 |
5. Puskás Akadémia | 9 | 4 | 3 | 2 | 14–14 | 0 | 15 |
6. MTK Budapest | 9 | 4 | 2 | 3 | 11–14 | –3 | 14 |
7. Debreceni VSC | 9 | 4 | 1 | 4 | 15–14 | +1 | 13 |
8. Fehérvár FC | 9 | 3 | 2 | 4 | 17–16 | +1 | 11 |
9. Kecskeméti TE | 9 | 3 | 1 | 5 | 10–12 | –2 | 10 |
10. Zalaegerszegi TE | 9 | 2 | 2 | 5 | 12–20 | –8 | 8 |
11. Mezőkövesd | 8 | 1 | 1 | 6 | 9–17 | –8 | 4 |
12. Kisvárda | 9 | 1 | 1 | 7 | 7–17 | –10 | 4 |