LABDARÚGÓ NB I
26. FORDULÓ
PÉNTEK
PUSKÁS AKADÉMIA FC–FEHÉRVÁR FC
♦ Már a 28. Fejér vármegyei rangadó jön az NB I-ben, és bár a az utóbbi bő három évben a felcsútiak az eredményesebbek, az örökmérleg még mindig a fehérváriak jelentős fölényét mutatja: 6 Puskás Akadémia-győzelem, 10 döntetlen, 11 Vidi-siker.
♦ Legutóbb, december elején a télen távozott Kenan Kodro duplájával 3–1-re nyertek a házigazda fehérváriak, és ezzel megszakították a Puskás Akadémia elleni 10 tétmeccses (9 bajnoki és 1 kupa) nyeretlenségi sorozatukat (7 iksz, 3 vereség).
♦ Amikor a Puskás Akadémia volt a pályaválasztó, 4-szer nyertek a felcsútiak, 5 döntetlen és 5 fehérvári siker mellett. Az első PAFC-diadal csak a hetedik hazai próbálkozásra, a 2018. szeptemberi, bunyóval véget érő meccsen jött össze (2–1), majd a többi is egygólos volt (1–0, 1–0, 2–1). A Pancho Arénában legutóbb augusztusban úgy végeztek 2–2-re, hogy Katona Mátyás góljával a 95. percben egyenlítettek a fehérváriak.
♦ A Puskás Akadémia február 18-án 6–1-re kiütötte az MTK-t, azóta azonban képtelen volt győzni (2 iksz, 2 fiaskó) – az előző fordulóban az Üllői úton 1–1-et játszó felcsútiaké jelenleg a leghosszabb nyeretlenségi sorozat az élvonalban.
♦ A Vidi legutóbb 1–0-ra nyerni tudott Kecskeméten, és ezzel véget vetett a 3 bajnokin át tartó vereségszériájának, valamint a 363 játékperces góltalansági sorozatának.
♦ A PAFC vendéglátóként a legtöbbször maradt gólképtelen (5) és a leggyakrabban ikszelt (6) a mezőnyben, továbbá a ZTE-vel holtversenyben a legkevesebb győzelmet (3) aratta, így mindössze 3 csapatot előz meg a hazai tabellán.
♦ A Fehérvár vendégként ebben a bajnokságban egyedül a Pancho Arénában remizett, emellett 5 győzelmet és 7 vereséget számlál, a 2024-es naptári évben pedig 3 siker és 3 kudarc az egyenlege.
♦ Az előző idényben még a Puskás Akadémia alkalmazásában álló, jelenleg fehérvári Tóth Balázs az NB I legtöbb kapott gól nélküli meccset (9) lehozó kapusa ebben az idényben. A Sofascore-nál 10-es skálán elért 7.47-es osztályzatával nemcsak posztján a legjobb, hanem a bajnokság harmadik legmagasabb teljesítményindexű labdarúgója azok közül, akik a összes játékperc legalább 60 százalékán szerephez jutottak.
SZOMBAT
KISVÁRDA MASTER GOOD–DEBRECENI VSC
♦ A 15. élvonalbeli ütközetük következik ebben a párharcban, a szabolcsiak minimális különbséggel állnak jobban, a mérleg 6 kisvárdai győzelem, 3 iksz, 5 Loki-siker, a gólkülönbség viszont 19–18 a hajdúságiak javára.
♦ 2021 és 2022 folyamán a várdaiak 5 meccsen át nem kaptak ki a Debrecentől (3 győzelem, 2 döntetlen), a tavalyi 3 találkozójukból viszont egyet sem tudtak megnyerni ellene (1 iksz, 2 vereség).
♦ A Várkerti Stadionban 7-szer csaptak össze, az első 4 találkozón nem termett babér a DVSC-nek: sorrendben 3–0, 1–0, 2–1 és 1–0 volt az eredmény a hazaiak javára. 2022 júliusában 2–2-re, tavaly decemberben 0–0-ra végeztek, míg az egyetlen debreceni siker az előző márciusban, a már távozott Dorian Babunszki góljával jött össze nekik (0–1).
♦ A legutóbbi 2 fordulóban egyedül a Kisvárda nem szerzett pontot az NB I-ben – igaz, mind a kétszer idegenben lépett pályára (1–3 a KTE és 1–2 az MTK ellen). Feczkó Tamás együttese így már csak több győzelmével előzi meg a szintén 20 pontos, utolsó Mezőkövesdet.
♦ A Loki legutóbb 5–1-re kiütötte a vendég ZTE-t, Szrdjan Blagojevics vezetőedző érkezése óta először szerzett négynél több gólt, Bárány Donát pedig első ízben duplázott az élvonalban. Az előző 5 fordulóban az FTC mögött a második legkevesebb gólt kapta (4) és 7 pontjával harmadik a formatabellán.
♦ Hazai pályán zsinórban 4 vereséggel kezdte a 2024-es évet a Várda, legutóbb viszont a ZTE elleni 1–0-s sikerrel megtörte a rossz szériáját.
♦ A DVSC látogatóként eddig mindössze egyszer – éppen Kisvárdán – úszta meg kapott gól nélkül – ezzel négyes egálban a mezőny végén áll. Idegenben a legutóbbi 6 fellépéséből csupán az újpestit tudta győzelemmel zárni – 3 iksz és 2 vereség mellett.
MTK BUDAPEST–KECSKEMÉTI TE
♦ A KTE 2008 és 2015 közötti, első élvonalbeli időszakában lejátszott 12 meccsük után még teljesen kiegyenlített volt a mérleg (4–4–4), ebben a bajnoki kiírásban azonban mindkét eddigi találkozójukat a kék-fehérek nyerték meg (1–0 és 2–1), így most ezzel a 2 győzelemmel állnak jobban.
♦ A kecskemétiek a legutóbbi 4 egymás elleni bajnokijukon képtelenek voltak legyőzni az MTK-t, sőt, az előző 8-ból is csak egyszer, 2014 áprilisában a Széktói Stadionban 3–0-ra.
♦ A kék-fehérek pályaválasztása mellett minimálisan billen a mérleg a fővárosiak felé: 3–2–2. Legutóbb, tavaly augusztusban Hej Viktor hajrában szerzett góljával 1–0-ra győztek a budapestiek.
♦ A legutóbbi 5 fordulóban hullámzóan szerepelt az MTK (2 győzelem, 1 döntetlen, 2 vereség), viszont ezalatt a ZTE-vel holtversenyben a legtöbb gólt kapta az élvonalban (12) – ennek a felét egy meccsen, a Puskás Akadémiától (1–6).
♦ Az előző 4 bajnokijából hármat elbukott és csupán a kiesésre álló Kisvárdát tudta legyőzni a Kecskemét (3–1), amely legutóbb idei első hazai vereségét szenvedte el a Fehérvártól (0–1).
♦ A kék-fehérek otthon legutóbb augusztus 11-én a Kisvárda ellen ikszeltek (0–0), azóta 7-szer nyertek, 4-szer kikaptak. Az előző 5 hazai meccsükön felváltva győztek, illetve vesztettek. Ha a sorminta folytatódna, most egy vereségnek kellene jönnie.
♦ A KTE idegenben csak egy bajnokit tudott eddig lehozni kapott gól nélkül – a tavaszi rajton, Mezőkövesden (3–0). Azóta mind a három vendégfellépését elvesztette, ráadásul közben mindössze egyszer talált be.
ZALAEGERSZEGI TE FC–DIÓSGYŐRI VTK
♦ Ötvenkétszer mérkőztek eddig a legfelső osztályban, ebben a bajnokságban rendre az aktuális vendégcsapat nyert, így az örökmérleg teljesen kiegyenlített: mindkét csapat 18 győzelmet aratott, a döntetlenek száma 16. A gólkülönbség 75–72 a DVTK javára.
♦ A legutóbbi 5 bajnoki összecsapásukból 4 az egerszegiek sikerével zárult, és csak egy a diósgyőriekével. Márton Gábor vezetőedző második kinevezése óta az első győzelmét épp a borsodiak ellen aratta, Miskolcon (3–0).
♦ A DVTK eddig 26 élvonalbeli bajnokit játszott Zalaegerszegen, és csak hármat tudott megnyerni – először 1975-ben (1–2), majd 2020 januárjában (1–3) és tavaly augusztusban (1–3). 2005 óta a 11 zalai bajnoki fellépéséről mindössze 4-szer tudott ponttal távozni (2 siker, 2 iksz).
♦ Február végén a Magyar Kupa nyolcaddöntőjében is találkoztak, és a házigazda DVTK már az első negyedórában kétgólos előnybe kerülve 4–2-re verte meg az első játékrészben tartalékosan felálló ZTE-t.
♦ A Zalaegerszeg a remek tavaszi rajt – 5 bajnokin 13 pont – után erősen behúzta a féket és az előző 3 fordulóban már csak 1 pontot kapart össze. Legutóbb 5–1-re maradt alul Debrecenben – ez Márton Gábor visszatérése óta a legsúlyosabb veresége.
♦ A Paks elleni 2–1-es győzelemmel 4 bajnoki alatt 10 pontot gyűjtött és még veretlen a DVTK a 20. fordulót követően kinevezett Vladimir Radenkoviccsal (3 győzelem, 1 iksz). A klub történetében legutóbb 9 évvel ezelőtt, 2015 májusában, a Tomiszlav Szivicset megbízott trénerként váltó Vitelki Zoltán rajtolt hasonlóan jó mérleggel, majd utóbbi akkor az 5. bajnokiját is megnyerte a piros-fehérekkel, akik abban az évben a 7. helyen zártak.
♦ A ZTE 3–4–5-ös mérlegével utolsó előtti a hazai táblázaton, viszont a legutóbbi 5 otthoni mérkőzésén már nem szenvedett vereséget, felváltva ikszelt, illetve győzött.
♦ A Diósgyőr az utóbbi időben hullámzóan szerepelt látogatóként, az előző 5 vendégfellépésén szerzett és kapott is gólt, 2024-ben 1–1–1 az idegenbeli mutatója.
VASÁRNAP
PAKSI FC–ÚJPEST FC
♦ 2006 óta 44-szer mérték össze erejüket az NB I-ben, az utóbbi években eredményesebb tolnaiak 2022-ben fordították a maguk javára az örökmérleget, amely most 16 paksi győzelmet, 15 ikszet és 13 újpesti sikert mutat. A meccsenkénti gólátlag kereken 3, az előző 9 bajnokijukon mindig megvolt a legalább 3 találat.
♦ A párharc elején a Paks az Újpest mumusának számított, hiszen 2009 és 2013 nyara között 10 meccsükből csak egyet tudtak megnyerni a fővárosiak. 2016-tól 2021 februárjáig viszont a tolnaiak 16 találkozón keresztül képtelenek voltak legyőzni a lila-fehéreket. Az előző 9 bajnoki összecsapásukból egy sem lett döntetlen, a legutóbbi 5-ből 4-et a zöld-fehérek nyertek meg. Ebben a bajnokságban otthon 3–0-ra, Újpesten 2–1-re diadalmaskodott Bognár György együttese.
♦ Február utolsó napján a Magyar Kupában találkoztak a Szusza Ferenc Stadionban, és a paksiak hosszabbítás után, Könyves Norbert góljával győztek 2–1-re.
♦ Az atomvárosban 22 bajnokit játszottak, a mérleg 9 tolnai győzelem, 7 döntetlen, 6 újpesti siker. Pakson legutóbb 2018 augusztusában ikszeltek (1–1), az előző 4 bajnokijukból 3-at nyertek meg a hazaiak és csak egyet a vendég lila-fehérek.
♦ Az előző 2 fordulóban nem tudott nyerni a Paks (1–1 otthon a Lokival, majd 1–2 Diósgyőrben). Ilyen dupla eddig csak kétszer fordult elő ebben a bajnokságban, előbb rögtön az idény elején, majd legutóbb novemberben (0–0 odahaza az MTK-val, majd 0–1 Debrecenben).
♦ Az Újpest a két Fejér vármegyei együttes – Fehérvár, Puskás Akadémia – elleni egymás utáni 2–0-s sikerét követően legutóbb hiába fordított a hajrában két perc alatt a Mezőkövesd ellen, a borsodiak a 93. percben elért találattal egyenlítettek, így az Újpestnek be kellett érnie a döntetlennel (2–2). Ez már a 4. alkalom volt, hogy a lila-fehér együttes a 90. perc után kapott gólt – ez egálban a legtöbb a mezőnyben.
♦ Bár a Paks az előző két otthoni meccsét nem tudta megnyerni, 9–2–1-es mérleggel még így is 3 pontos előnnyel vezeti a hazai tabellát.
♦ A lila-fehérek idegenbeli mutatója 3–2–7, viszont Mészöly Géza vezetőedző érkezése óta a 3 házon kívül találkozójukból kettőt megnyertek és közben csak Kecskeméten maradtak alul.
MEZŐKÖVESD ZSÓRY FC–FERENCVÁROSI TC
♦ Huszonöt bajnoki meccsük volt már az NB I-ben, és összességében a zöld-fehérek fölénye elsöprő: az örökmérleg 4 mezőkövesdi siker, 6 iksz, 15 ferencvárosi győzelem.
♦ A sereghajtó matyóföldiek ebben a kiírásban, a decemberben négy napon belül lejátszott két mérkőzésen nem tudtak betalálni a zöld-fehéreknek (0–0 Pesten, majd 0–2 Kövesden). Mivel azonban az előző bajnokságban veretlenek maradtak ellenük (2–1, 1–1, 1–0), így a legutóbbi 5 egymás elleni bajnokijukból csak egyet veszítettek el a ferencvárosiakkal szemben – 2 győzelem és 2 iksz mellett.
♦ A borsodi kisvárosban 11-szer kerültek egymással szembe a legfelső osztályban, 4 kövesdi győzelem mellett 6 ferencvárosi diadal született, és egyedül a 2021. februári meccsük lett döntetlen (2–2). A két véglet: 2020 februárjában a borsodiak, 2021 novemberében a zöld-fehérek nyertek 3–0-ra.
♦ A Mezőkövesd legutóbb a 93. percben egyenlített Újpesten (2–2), de 5 forduló alatt így is csak 4 pontot kapart össze február közepén kinevezett vezetőedzőjével, Milan Milanoviccsal. A matyóföldi gárda nemcsak a tabellán elfoglalt helyét, hanem a győzelmei (5) és a szerzett góljai (24) számát tekintve is utolsó a mezőnyben, viszont a kerete a legidősebb átlagéletkorú (26.9 év)
♦ Bár a Puskás Akadémia elleni hazai 1–1-gyel véget ért az FTC 7-es bajnoki győzelmi sorozata, a 8 meccses veretlensége még így is a leghosszabb ilyen aktív széria a magyar élvonalban. A Ferencvárosnak a 3. és a 10. forduló között már volt egy ugyanilyen eredménysora, de annak az első két meccsén még nem Dejan Sztankovics, hanem elődje, Máté Csaba irányította a csapatot. Hasonló, 8-as veretlenségi sorozatra még a Paks volt képes ebben az idényben, a paksiak szériája az 5. fordulótól kezdve 6 nyertes mérkőzésből és 2 ikszből állt össze.
♦ A matyóföldi együttes 9 pontjával a hazai táblázaton is sereghajtó, az előző 6 otthoni bajnokiját kivétel nélkül elbukta, és saját pályáján még egyszer sem játszott döntetlent ebben a bajnokságban.
♦ A Ferencváros fölényesen vezeti az idegenbeli tabellát, a mérlege 9 győzelem, 1 iksz, 2 vereség. 2024-ben mind a 4 házon kívüli bajnoki meccsét megnyerte, s a gólkülönbsége is imponáló: 12–2.
A 26. FORDULÓ PROGRAMJA
Március 29., péntek
20.00: Puskás Akadémia–Fehérvár (Tv: M4 Sport)
Március 30., szombat
14.30: Kisvárda–Debreceni VSC (Tv: M4 Sport)
17.00: MTK Budapest–Kecskemét (Tv: M4 Sport)
19.30: Zalaegerszegi TE–Diósgyőri VTK (Tv: M4 Sport)
Március 31., vasárnap
15.30: Paks–Újpest (Tv: M4 Sport)
18.00: Mezőkövesd–Ferencváros (Tv: M4 Sport)
1. Ferencváros | 24 | 16 | 4 | 4 | 62–23 | +39 | 52 |
2. Paksi FC | 25 | 15 | 5 | 5 | 44–29 | +15 | 50 |
3. Fehérvár FC | 25 | 13 | 3 | 9 | 43–36 | +7 | 42 |
4. Debreceni VSC | 25 | 10 | 6 | 9 | 37–31 | +6 | 36 |
5. Puskás Akadémia | 25 | 9 | 9 | 7 | 38–29 | +9 | 36 |
6. Diósgyőri VTK | 24 | 10 | 5 | 9 | 39–37 | +2 | 35 |
7. MTK Budapest | 25 | 10 | 5 | 10 | 33–47 | –14 | 35 |
8. Kecskeméti TE | 25 | 10 | 3 | 12 | 35–38 | –3 | 33 |
9. Újpest FC | 25 | 9 | 4 | 12 | 33–49 | –16 | 31 |
10. Zalaegerszegi TE | 25 | 8 | 5 | 12 | 36–50 | –14 | 29 |
11. Kisvárda | 25 | 6 | 2 | 17 | 26–41 | –15 | 20 |
12. Mezőkövesd | 25 | 5 | 5 | 15 | 24–40 | –16 | 20 |