Kilenc és fél év után nyerne újra NB I-es meccset odahaza a Nyíregyháza

P. Gy.P. Gy.
2024.08.23. 10:58
Kilenc és fél év után a Fehérvár ellen nyerhet újra Nyíregyházán NB I-es meccset a Szpari (Fotó: nyiregyhazaspartacus.hu)
Mivel a nemzetközi kupák rájátszásában érintett mindhárom csapat, a Ferencváros, a Paks és a Puskás Akadémia is élt a versenykiírás által biztosított halasztás lehetőségével, a hétvégén mindössze három mérkőzést játszanak le a labdarúgó NB I 5. fordulójából. Péntek este a múlt héten derbit vesztő Újpest a Debrecen ellen javíthat, szombaton a Diósgyőr a Kecskemétet fogadja, vasárnap pedig a Fehérvár vendégjátékával avatják fel a Nyíregyháza vadonatúj stadionját.

ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK A LABDARÚGÓ NB I 5. FORDULÓJA ELÉ

PÉNTEK

ÚJPEST FC–DEBRECENI VSC

Az utóbbi években a vendég Loki az eredményesebb, összességében azonban még így is jelentős a lila-fehérek fölénye, az örökmérleg 112 mérkőzésen 51 újpesti győzelem, 36 döntetlen, 25 debreceni siker.
(Megjegyzés: 1950-ben 1:1-es állásnál Kecskeméti játékvezető „a debreceni játékosok sportszerűtlen viselkedése miatt” a második félidő 18. percében lefújta a Debrecen–Újpest találkozót. A szövetség a két pontot 0:0-s gólaránnyal a fővárosiak javára írta, így az örökmérlegben is újpesti győzelemként szerepel.)

A tavasszal véget ért bajnokságban mindhárom összecsapásukon volt kiállítás, és rendre az emberelőnyben játszó csapat bizonyult jobbnak egy góllal: a legutóbbi két mérkőzésen a DVSC, előtte az Újpest.

A legutóbbi 6 egymás elleni találkozójukból a fővárosiak csupán egyet tudtak megnyerni, tavaly szeptember végén a Nagyerdei Stadionban hátrányból felállva, a nyáron távozó Heinz Mörschel duplájával 2–1-re. Azon a meccsen a debreceniektől Dusan Lagator már a 13. percben piros lapot kapott.

A DVSC az Újpest vendégeként mindössze ötször tudott győzni, 1982-ben, 2003-ban, 2012-ben, 2013-ban, majd egy 11 meccses nyeretlenségi sorozatot megszakítva idén februárban (2–1). Amúgy odahaza hatalmas a lilák fölénye, hiszen az 55 alkalomból 33-szor győztek, a döntetlenek száma pedig 17.

Miután az Újpest egy 92. percben kapott góllal elvesztette a derbit, 3 vereség mellett csupán 1 győzelmet tud felmutatni. A lila-fehéreknél nem ritkaság mostanában, hogy beragadnak a rajtnál, hiszen 2021, majd 2022 nyarán is nyeretlenül, mindössze 2 ponttal álltak az első négy bajnokijuk után.

A Loki még csak háromszor lépett pályára a bajnokságban, és lefelé ível a formája: a fölényes győri győzelem után egy kecskeméti iksz, majd a Diósgyőrtől elszenvedett hazai vereség következett (0–1). Igaz, az utóbbi két találkozóján – a hosszabbításokat nem számolva – összesen 73 percet játszott emberhátrányban. A debreceni az egyetlen csapat, amely már két piros lapot gyűjtött be a bajnokságban.

A lila-fehérek otthon eddig 50 százalékos teljesítményt nyújtottak: előbb 2–1-re alulmaradtak a legutóbb bronzérmes Puskás Akadémiával szemben, majd 4–1-re legyőzték vezetőedzőjük, Bartosz Grzelak korábbi csapatát, a tavasszal negyedik helyen záró Fehérvárt.

A DVSC idegenben még veretlen (1 diadal, 1 iksz), és vendégként még egyetlen percig sem volt hátrányban ebben a kiírásban.

SZOMBAT

DIÓSGYŐRI VTK–KECSKEMÉTI TE

♦ Tizenötször találkoztak az élvonalban, a mérlegük abszolút kiegyenlített, mindkét csapat 5 győzelmet ért el, és ugyancsak 5-ször ikszeltek. A gólkülönbség 19–17 a diósgyőriek javára.

♦ A 2023–2024-es bajnokságban a két együttes csatájában mindhárom eredménytípus egyszer fordult elő: előbb a DVTK (3–1), majd a KTE (2–1) is hozta a hazai mérkőzését, legutóbb, április végén pedig – a párharc során először – nem esett gól a mérkőzésükön.

♦ A Diósgyőrben lejátszott 8 NB I-es meccse közül a KTE csak egyet tudott megnyerni, 2011 júliusában 2–1-re győzött – igaz, akkor több mint egy félidőt emberfölényben játszott. Ezen kívül még két alkalommal úszta meg Miskolcon vereség nélkül: az említett ez év tavaszi (0–0), illetve a 2013. augusztusi (1–1) találkozójukon. A többi 5 alkalommal a DVTK nyert, a legnagyobb különbséggel 2009 augusztusában 4–1-re.

♦ A 2020–2021-es idényben az NB II-ben találkoztak, Miskolcon 1–1-re végeztek, a KTE otthonában pedig 3–2-re a DVTK győzött.

♦ A DVTK 3-as nyeretlenségi sorozatát (1 iksz, 2 vereség) zárta le múlt heti debreceni sikerével, és az idényben most először tudta megőrizni kapuját a góltól (1–0).

♦ A Kecskemét mérkőzésein volt eddig átlagban a második legkevesebb találat az NB I-ben: 4 találkozón mindössze 6 (1.50-as átlag). A lila-fehérek eddig kétszer nem szereztek, illetve egyszer nem kaptak gólt.

♦ A Diósgyőr otthon még nem tudott győzni (1 iksz, 1 vereség), bár nehéz volt a sorsolása, hiszen az előző bajnokság ezüst-, majd aranyérmesét fogadta (2–2 a Paks, majd 0–2 az FTC ellen). Utóbbi találkozón szakadt meg a 8 bajnoki meccses hazai veretlenségi sorozata.

♦ A KTE az egyetlen együttes a mezőnyben, amely házon kívül még nem talált be – igaz, csak egyszer lépett pályára, ráadásul a bajnok FTC otthonában (0–1).

VASÁRNAP

NYÍREGYHÁZA SPARTACUS FC–FEHÉRVÁR FC

♦ 1980 óta 22-szer mérkőztek meg az első osztályban, és a fehérváriak hatalmas fölényben vannak, az örökmérleg ugyanis 3 nyíregyházi győzelem, 3 iksz és 16 Vidi-diadal.

♦ A Szpari NB I-es mérkőzésen legutóbb 1998 novemberében, hazai pályán tudta legyőzni a Fehérvárt (4–2), amely annak az idénynek a végén kiesett az élvonalból. Hozzá kell tenni, hogy a vendégek akkor 10 emberrel játszották végig a második félidőt. A nyírségi csapat ebben a párharcban 10 vereség mellett azóta is csupán egy döntetlent tudott kiharcolni, 2008 novemberében (1–1).

♦ Nyíregyházán csak az ötödik próbálkozásra, 1992 őszén, Takács Lajos góljával jött össze az első győzelem a Vidinek, az is az utolsó fél órában, emberelőnyben játszva (0–1). Ezt a sikert azóta még négyszer sikerült megismételniük a Fejér vármegyeieknek, 3-szor játszottak döntetlent és ugyancsak 3-szor nyert a vendéglátó Szpari.

♦ A  mezőkövesdi nyitányon az ETO-t legyőző, újonc Nyíregyháza sorozatban 3 vereséget – mindegyiket idegenben szenvedte el – követően kieső helyről, a mezőnyben egálban a legtöbb kapott góllal (9) és a második legrosszabb gólkülönbséggel (–5) a háta mögött fogadja a Fehérvárt.

♦ A Vidi Kovács Patrik 94. perces góljával mentett meg legutóbb egy pontot odahaza a ZTE ellen (1–1), így a mindössze 17 éves játékos egymást követő két fordulóban tudott eredményes lenni a hajrában.

♦ A szabolcsi piros-kékeknek lesz az első mérkőzése a 8219 fő befogadóképességű új Városi Stadionban. A Szpari több mint hároméves szünet – balmazújvárosi, sényői, kisvárdai és mezőkövesdi albérlet – után tér vissza saját otthonába, hiszen a régi stadionban utoljára NB II-es együttesként 2021. május 9-én, a Vasas ellen játszott tétmeccset, és a 2–0-s sikerével akadályozta meg az angyalföldieket a feljutásban. A jelenlegi keretből a kapus Fejér Béla, valamint a fővárosiak ellen az első gólt szerző Gresó Mátyás szerepelt azon a mérkőzésen.

♦ A Szpari 2015. május 23-a óta először játszhat újra élvonalbeli bajnokit Nyíregyházán, akkor 2–1-es vereséget szenvedett a Diósgyőrtől. A szabolcsi csapat a legutóbbi NB I-es győzelmét 2015. február 28-án a Bp. Honvéd felett aratta a régi létesítményben (2–0), a szurkolói tehát vasárnap 9 és fél éves szünet után élhetik át újra, milyen érzés, ha kedvenceik Nyíregyházán tudnak élvonalbeli meccset nyerni.

A Fehérvár két fellépés után még nyeretlen idegenben: Kecskeméten megúszta kapott gól nélkül (0–0), Újpesten viszont négyet is beszedett (1–4) – egy mérkőzés alatt ilyen sokszor még egyetlen másik csapat védelmét sem mattolták ebben a bajnokságban.