Általánosságban elmondhatjuk, hogy ha egy futballistát kiállítanak, annak legalább egy mérkőzést – súlyosabb esetben többet is – ki kell hagynia. Ha az adott játékos bajnoki meccsen kap piros lapot, az esetek döntő többségében a következő bajnokiról tiltják el. Ám előfordult már – nemcsak a nemzetközi gyakorlatban, hanem itthon is –, hogy videofelvételek alapján felülbírálták a játékvezető döntését, és a kiállított játékos mégis pályára léphetett a következő találkozón.
A lila-fehér klub arról tájékoztatta a Nemzeti Sport Online-t, mindent megtesz azért az MLSZ fegyelmi bizottságának mai tárgyalásán, hogy Antón ne kapjon eltiltást. |
2002 őszén igencsak meglepte a szakmát és a szurkolókat, hogy a szeptember 28-i Videoton–ZTE meccs (2–1) 60. percében kiállított Kenesei Krisztián két bajnokira szóló eltiltását a Magyar Labdarúgó Liga fegyelmi bizottsága november 30-ig felfüggesztette, így a csatár a következő (10.) fordulóban pályára léphetett a Ferencváros ellen – más kérdés, hogy a ZTE aztán 3–2-re kikapott az FTC vendégeként.
Időben hozzánk sokkal közelebb, egy másik Zete–Vidi összecsapás után viszont nem okozott meglepetést, sőt teljesen logikus döntésnek bizonyult, hogy a kiállított Milan Bogunovicsszerepelhetett a következő körben. A 2012. április 21-i, zalaegerszegi találkozón nem akármilyen események játszódtak le egy téves játékvezetői ítélet nyomán: Oláh Gábor ugyanis Giorgi Ganugrava teljesen vétlen kezezését követően büntetőt ítélt a Videoton javára. A hazaiak vehemensen reklamáltak, közben Leon Panikvar a labdával megrúgta a partjelzőt, ám a vezetőbíró nem neki, hanem Bogunovicsnak mutatta fel a piros lapot! A fegyelmi bizottság aztán Bogunovicsot felmentette (a védő játszott is a következő fordulóban, Pápán, ahol a ZTE 1–0-ra győzött), Panikvart viszont több mint három hónapra eltiltotta.
BOGUNOVICS KIÁLLÍTÁSA A ZTE–VIDEOTON MÉRKŐZÉSEN
Ki ne emlékezne 2007 szeptemberéből, a Törökország–Magyarország Eb-selejtezőről Gera Zoltán esetére. A magyar játékos a gyorsan elvégzett szabadrúgás után teljesen egyedül állt Hakan Arikan kapussal szemben, egy csellel elhúzta volna mellette a labdát, ám a kapuvédő buktatta őt. Vitathatatlan tizenegyes! A skót Stuart Dougal játékvezető azonban – legnagyobb döbbenetünkre – műesésre hivatkozva Gerának felmutatta a sárga kártyát, s mivel ezen a meccsen ez már a támadó második lapja volt, kiállította a játékost. Mindez 0–0-nál történt, a magyar válogatott aztán 3–0-ra kikapott. Az MLSZ akkori elnöke, Kisteleki István az UEFA első emberéhez, Michel Platinihoz fordult, s végül az Európai Labdarúgó-szövetség fegyelmi bizottsága nem tiltotta el Gerát, aki a következő Eb-selejtezőn, Málta ellen (2–0) pályára léphetett.
GERA ZOLTÁN PIROS LAPJA A TÖRÖKÖK ELLEN
A legfrissebb példára elég az őszi szezon hajrájáig visszaugranunk az időben. A 16. fordulóban, a Lombard Pápa–Videoton mérkőzés 33. percében egy tumultuózus, lökdösődésekkel tarkított jelenet végén Takács János játékvezető piros lapot mutatott fel a fehérváriak védőjének, Viníciusnak. A fegyelmi bizottság azonban nem találta jogosnak a kiállítást, és – szó szerinti idézet az MLSZ honlapjáról – „a tárgyalás megtartása után Souza Dos Santos Paulo Vinicius (Fehérvár) labdarúgót az ellene a Lombard elleni mérkőzésen történt kiállítása ügyében elrendelt fegyelmi eljárásban felmentette". A hátvéd a következő fordulóban, az Újpest ellen pályára is lépett.
VINÍCIUS KIÁLLÍTÁSA A LOMBARD PÁPA–VIDEOTON BAJNOKIN (2:28-TÓL)
A felsorolt esetek persze mind különbözőek, nem is lehet összehasonlítani őket, ám egy dologban megegyeznek: a – minden bizonnyal jogtalanul – kiállított labdarúgó a következő meccsen újra futballozhatott.
Nagy kérdés, hogy Antón esetében hogyan dönt a fegyelmi bizottság: mérlegel vagy automatikusan egy meccsre eltiltja az újpesti védőt.
ANTÓN PIROS LAPJA A PAKS ELLEN (0:28-TÓL)