– Nem érzi hontalannak magát?
– Ezen még nem sokat gondolkodtam – mondta Kiss László. – Most, hogy mondja, van benne valami. Már több mint tizenöt éve egyedül élek, és a világ különböző pontjain kaptam munkát, így rengeteget utazom. De így van ez jól. Hálával tartozom a sorsnak, hogy különböző egzotikus országokban és városokban élhettem, olykor évekig is.
– Hogy került Torontóba?
– Egy Kanadában élő magyar üzletember, Deák F. László hívott többször is. Azt mondta, ragaszkodik hozzám, azt szeretné, ha irányítanám a csapatát, én lennék a torontói Vasas edzője. Óriási Angyalföld- szurkoló, él-hal a Vasasért. Pénzt, időt és energiát nem sajnál arra, hogy Torontóban legyen saját piros-kék csapata.
Ha már Toronto Vasas FC, akkor idézzük fel egy korábbi, a világ különös csapatneveivel foglalkozó Sportlegünket, mert nem ez az egyetlen „magyaros” nevű csapat a világfutballban. Az egyesült államokbeli Carpathia Kickerst osztrák és magyar emigránsok hozták létre, de sokkal érdekesebb, hogy miként kerül Chilébe egy Club Deportivo János Farkas, valamint Peruba egy Deportivo Hungaritos. Nos, utóbbi két esetben nincs köze magyar bevándorlókhoz a kluboknak: Farkas Jánosról a Hexagonal-tornán nyújtott parádés teljesítménye miatt neveztek el egy csapatot, a legendás Vasas-csatárnak emléktáblája is van Talcahuanóban. A Deportivo Hungaritos Agustinost a magyar futballért rajongó peruiak alapították Iquitosban, a klub becenevei között szerepel a „Magyarok” is. Grenadában egy Honved Sports Club utal magyar inspirációra, a csapat többek között a Karibi Hurrikánnal (Carib Hurricane) és a kiváló nevű Bernie's Ice Cream St. John's Sportsszal is megküzd rendszeresen. A színük viszont zöld-fehér! |
– Tehát irigylésre méltó körülmények közé került.
– Ez így, ebben a formában… Az a helyzet, hogy rendkívül hálás vagyok, mert a patrónusunk valóban mindent megtesz, hogy minél jobb körülményeket biztosítson. Csakhogy a Toronto Vasas FC igazi amatőr csapat, amelynek nincs saját pályája. De ez a legkisebb gond, itt általában a legtöbb együttes a meccseken bérel egy-egy sporttelepet. Csakhogy ebből adódóan saját öltözőnk sincs, a találkozók előtt rendre az autóban öltöznek a srácok, ilyesmi mondjuk a Real Madridnál, vagy a Bayern Münchennél azért furcsa lenne.
– Akkor miért csinálja?
– Márciusban utaztam ki Kanadába, Deák F. László szeretettel fogadott, és azt mondta, próbáljuk meg összehozni a Torontóban élő magyarokat, ez az itteni Vasas legyen az ő csapatuk. Én meg úgy voltam vele, nemes cél ez is, és sokkal többről szól, mint egy edző munkájáról.
– És? Egymásra találtak a magyarok?
– Nem mondanám. Van itt mindenféle náció. Portugálok, spanyolok, olaszok, írek, és azt látom, hogy sokkal összetartóbbak, mint mi. Furcsa ez. Persze a helyzet még javulhat, Salgó atya, az itteni lelkipásztor, és persze a futball javíthat ezen a helyzeten.
– Jó a csapat?
– Hogy is mondjam... A játékosok többsége velem együtt Magyarországról jött, de ha hiszi, ha nem, olyanok is akadnak közöttük, akik nem ismernek. Sohasem hallottak rólam. Nem vagyok én valami híres nótaénekes vagy valóságshow-hős, de azért a futballban, még ha NB II-es vagy NB III-as labdarúgóról is van szó, illik tudni, ki az a Kiss László. Mindegy, ezen is túl vagyunk. De nem csak a srácok tehetségével van baj. Sokkal inkább a hozzáállásukkal.
– Azt hinné az ember, hogy mindennap hálaimát rebegnek el istentiszteletkor, Salgó atya prédikációja után azért, hogy ott lehetnek.
– Örülnek is neki, csak a futball nem érdekli őket igazán. Tisztelet a kivételnek. A patrónusunk építési vállalkozó, így a legtöbbjük maltert kever, lapátol, cipel, pakol. Kétkezi munkások, végigmelózzák a napi nyolc órát, és este már nincs kedvük edzeni. Pedig jól keresnek, nagyon is jól.
– Jól hangzik.
– Tényleg így van, a portugál kolónia Benfica néven játszik, a skótok Celticként. De bánom is én, hogy hívják őket, az a lényeg, hogy mi legyünk a bajnokok, mert igenis meg akarom nyerni az aranyat. Most pályát keresünk, állandó otthont, legalább erre a szezonra. A keretet frissítjük, reményeink szerint erősödünk.
– Hihetetlen lelkesedés dolgozik önben, hatvankét évesen képes ilyen amatőr körülmények között is profi szemlélettel dolgozni.
– Másként mi értelme lenne? Kicsit zavaró, hogy Toronto óriási város, volt, hogy eltévedtem, másik pályára mentem, és a velem lévő egyetlen futballistának tartottam edzést. A cicázás azon a napon kimaradt. Aztán az is előfordult, hogy eltévedtem az autópályán.Rossz helyen mentem le, és nagyjából három órát kavarogtam, mire végre szinte száraz tankkal visszavergődtem, de így is jól érzem magam. A szabadidőmben rock-és blueskoncertekre járok. Sőt még New Yorkba is átruccanok egy jó kis buli miatt. Persze a futball az első. Az az igazi szerelem.
– S most már pro licences edzőnek vallhatja magát.
– Örülök, hogy végre elvégeztem a tanfolyamot, hogy és sokat tanultam Mezey Györgytől, ezt mindenképpen el akartam mondani.
– Meddig akar még odakint dolgozni?
– Az év végéig biztosan. A fejembe vettem, hogy futballiskolát csinálok a kanadai magyar srácoknak. A szülők lelkesek, remélem, szeptembertől beindulhat a képzés. Ez az igazi kihívás a számomra. És persze az is, hogy a Vasas Torontóban a legjobb legyen. Hadd legyen büszke a csapatára Deák F. László.