– Hogyan figyeltek fel a magyar játékosokra? Hány megfigyelővel dolgoznak, milyen rendszerességgel látogatnak Magyarországra?
– Hat megfigyelőnk van – válaszolta Piotr Rutkowski, a Lech Poznan alelnöke a Nemzeti Sport Online kérdésére. – A magyar bajnokságot minden hétvégén a televízión keresztül követjük, akkor utazunk Magyarországra, ha felfigyelünk egy játékosra és szeretnénk jobban feltérképezni. Az ősszel gyakorlatilag kéthetente jártunk az önök hazájában.
– Miért pont most szerződtettek egy átigazolási időszak alatt két magyar játékost?
– Holman Dávid teljesítményét kétezer-tizenhárom óta követjük. Akkor nagyszerűen teljesített a huszonegy éven aluliak válogatottjában, azóta szerettük volna szerződtetni. Kádár Tamásra is felfigyeltünk akkoriban, de végül csak most sikerült átigazolnunk őket.
– Sokszor nem szerencsés, ha egy nemzetből több játékost szerződtetnek, hiszen így klikkesedés alakulhat ki. Kádár Tamásnak, Holman Dávidnak és Lovrencsics Gergőnek lehetnek követői Magyarországról?
– Nagyon fontos, hogy megtartsuk az egyensúlyt az öltözőn belül. Úgy gondoljuk, az az ideális, ha egy nemzetből maximum három játékos van a keretben.
– Ettől függetlenül hosszabb távon továbbra is szerepel az elképzeléseik között magyar tehetségek megtalálása és megvásárlása?
– Egészen biztos vagyok benne, hogy továbbra is követjük a magyar élvonal eseményeit, de egy országból három játékos a limit nálunk. Szeretnénk megtartani, hogy az öltözőben lengyelül beszélünk, ezért a légiósoknak kötelező megtanulniuk a nyelvünket. Lovrencsics Gergő már kiválóan beszél lengyelül.
– A magyar játékossal már könnyebb megállapodni, mint a klubjával? Mennyire nehéz tárgyalópartnerek a magyar klubok?
– Szerettünk volna másokat is átigazolni, de nem tudtunk megállapodni a klubjukkal. Sokszor előfordul, hogy olyan játékost találunk, aki nagyon szeretne hozzánk jönni, de a csapata nem engedi el. Nem vagyunk németek vagy angolok, mi nem tudunk irreális összegeket kifizetni egy labdarúgóért, emiatt sokszor nem vagyunk könnyű helyzetben.
– A Lech minden bizonnyal magasabb fizetéseket tud kínálni a magyar átlagnál…
– Ne gondolja, hogy ez feltétlenül így van. Igaz, hogy egy átlagos magyar klubnál többet tudunk fizetni, de van három magyar együttes, amely képes ugyanolyan vagy jobb körülményeket kínálni a futballistáknak. Mi a nemzetközi hírnevünkkel tudjuk meggyőzni a jelöltünket, valamint azzal, hogy láthatják, a korábbi labdarúgóink hogyan fejlődtek és hová jutottak el. Ezeken kívül vonzó lehet még a stadionunk atmoszférája, ami sokszor extrákat tud kihozni a játékosainkból a mérkőzések alatt.
– Cél, hogy a tőlünk megvásárolt játékosokat továbbadják a nyugati piacnak?
– A Lechnek kiváló tapasztalatai vannak a labdarúgók értékesítésében. Az első számú célpont természetesen Nyugat-Európa. Hat éve foglalkozunk ezzel, és azt láthatjuk, hogy minden szezonban el tudunk adni egy futballistát a top öt bajnokság egyikébe. Mielőtt elhagynak minket, azt szeretnénk, hogy nyerjenek valamit nálunk, nyerjenek például trófeákat vagy legalább szerepelhessenek hazájuk válogatottjában, illetve nemzetközi szinten. A sikereket kell leginkább szem előtt tartaniuk, az, hogy hová tudnak átigazolni, csak másodlagos kell legyen.
Az NSO-n 2013-as térségi piacelemzésünkben részletesen is bemutattuk a Lech Poznan üzletpolitikáját. Kitértünk arra is, hogyan vált Robert Lewandowski utódjává a ZTE-től távozó Artjoms Rudnevs, akit aztán jelentős haszonnal a Hamburgnak adtak tovább. Lewandowski-utód az NB I-ből – hány út van keletről nyugatra? |
Mi minden hiányzik a magyar futballból? |
– Mit gondol, Lovrencsics Gergő értéke mennyit emelkedett, mióta a Lechhez szerződött?
– Gergő piaci értéke nagyjából hét-nyolcszorosára emelkedett, mióta a mi játékosunk. Mára egészen más futballista, mint amikor hozzánk igazolt. Elképesztő fejlődésen van túl, ezt a személyiségének és példaértékű hozzáállásának köszönheti, utóbbi nagyon sokat segített neki.
– Mi lesz vele a nyáron?
– Jó kérdés, de azt hiszem, ezt inkább neki kellene feltenni… Ahhoz, hogy erről lehessen beszélni, nyernünk kell valamit ebben a szezonban, ki kell harcolnunk az európai kupaszerepléshez való jogot. Emellett fontos az is, hogy rendszeresen szóhoz jusson a válogatottban. Ha a kitűzött célok szerint alakul a tavasza, azt hiszem, készen áll rá, hogy előrelépjen.
– Általánosságban véve mi a véleménye a magyar futballról? Szakmailag, gazdaságilag előrébb tart-e a Lech a magyar élcsapatokhoz képest?
– Kedveljük a magyar bajnokságot, mert remekül szervezett és technikás játékosokat találni, akiknek kiváló a hozzáállásuk. Olyan labdarúgókat látunk ott, akik – legalábbis egyelőre – a Bundesligához vagy a Premier League-hez még nem elég érettek, de a mi céljainknak tökéletesen megfelelnek. Nekünk jelen pillanatban a holland és a belga csapatokkal kell versenyeznünk, ha meg akarunk szerezni valakit, gyorsabbnak és ügyesebbnek kell lennünk náluk. A lehetőségeink nem feltétlenül jobbak, mint egy magyar topklubnak. Nagyon büszkék vagyunk ugyanakkor a megfigyelői hálózatunkra és az akadémiánkra, mi ezekre építkezünk.
A FOLYTATÁSBAN KÖVETKEZIK – összeállításunk második részében Maciej Skorza vezetőedző szakmailag értékeli Holman Dávidot és Kádár Tamást, elemzi, milyen szerepet játszhatnak a Lechben, mit vár tőlük.