Harmadik olimpiája lesz a londoni. Athénba sérülten, Pekingbe bombaformában ment – hogy London után mit írhatunk majd, az a jövő zenéje.
S hogy előtte mit írhatunk? Annyit bizonyosan: Cseh László hatalmas változáson ment keresztül. Nem is a 2008- as énjét idézi, sokkal szebbet, jobbat, összeszedettebbet.
Cseh László valamikor a múlt esztendő második felében indult változásnak. Szép lassan, fokozatosan. „Az utóbbi években nem volt hibátlan a szereplésem – tesz meghökkentő kijelentést. – Végig azt éreztem, hogy többre vagyok képes, mint ami kijön belőlem a versenyeken. Folyamatosan alakult ki, hogy min is kell változtatnunk. A csapatomban lévők partnerek voltak mindebben, edzők, társak egyaránt. Természetesen valamelyest változtak az edzések is, és fontossá vált, hogy figyeljünk oda a megfelelő regenerálódásra."
Nem titok az sem, azért is váltott Cseh László, mert feltett szándéka, hogy egyszer végre legyőzze az amerikaiakat. Pekingben még „csak" Michael Phelps volt az igazán nagy ellenfél, mostanra viszont csatlakozott a földönkívülihez Ryan Lochte is – ne feledjük: Cseh a 2008-as olimpián mind 200, mind 400 vegyesen maga mögé utasította Lochte-t! És persze Phelps sem felejtette el a 400 vegyest, pedig Peking után még ezt ígérte...
„Már januárban biztos voltam benne, hogy Phelps újra próbálkozik a négyszáz vegyessel – árulja el Cseh. – Ahogy ebben a számban újra elkezdett versenyezni, tudtam, hogy elindul az amerikai válogatón, és ha már elindul, kvótát akar szerezni ezen a távon is. Természetesen figyeltem az omahai viadalt, rendesen oda kellett 'pakolniuk' magukat a fiúknak! Egy amerikai válogatón nemigen lehet taktikázni. Szerintem mindkettejükben maradt még valamennyi tartalék, de az biztos, hogy sokat kiadtak magukból."
Ahhoz, hogy Cseh László Londonban valóra váltsa az álmát, másként fogalmazva, hogy teljessé tegye éremkollekcióját, kettőzött figyelemre lesz szüksége. Szó szerint. „Nehezíti a helyzetemet, hogy ketten vannak, vagyis nem csak egy emberre kell figyelnem. Valamiért úgy érzem, le lehet őket győzni, ez a gondolat visz előre engem. Annyit elárulhatok, hogy megvan az a taktika, amely sikerre vezethet kettejük ellen" – mondja ki a legfontosabbat.
Abban pedig biztosak lehetünk, hogy a mentális felkészülés során Cseh László legyőzte már a két nagy riválist – elméletben.
„A 'fejben úszásnak' az is a lényege, hogy felkészüljünk minden lehetséges verzióra. Arra is, hogy elöl vagyunk, arra is, hogy hátul, vagyis tényleg mindenre. De leginkább arra használjuk, hogy rögzítsük, miként is szeretnénk majd azt a távot a nagy versenyen leúszni" – avat be Cseh.
Azt persze, hogy a magyar fiú hogyan akarja leúszni a három egyéni számot, nem nehéz kitalálni. Hogy melyik távon van leginkább esélye a nagy cél elérésére, majdhogynem megjósolhatatlan (nekünk valami mégis azt súgja, hogy 200 pillangón, amelyen némi könnyítésként Lochte nem indul), sőt, még maga Cseh László sem igazán tudja, melyik szám élvez nála elsőbbséget. Illetve tudja, csak aztán előfordulhat, hogy már másnap másként gondolja...
A TELJES CIKKET ILLETVE AZ EDZŐJE, TURI GYÖRGY ÉS AZ NS SZAKÉRTŐINEK VÉLEMÉNYÉT KERESSE A CSÜTÖRTÖKI LAPBAN!