Két amerikai a legjobb 8 között, két ázsiai pedig kiesett

ZSIVERA GÁBOR (KEZDŐ5.HU)ZSIVERA GÁBOR (KEZDŐ5.HU)
Vágólapra másolva!
2012.07.04. 15:30
null
A venezuelai Gregory Vargas (fehérben) a litván Darius Songalia (jobbra) és Linas Kleiza szorításában (Fotó: Reuters)
Címkék
Ha az Olimpiai Kvalifikációs Torna első napjával kapcsolatban meglepetésekről is beszéltünk, akkor most a második játéknap után úgy fogalmazhatnánk, hogy "helyre állt a világ rendje". Az esélyesek diadalmaskodtak mind a négy találkozón, ám csak egyszer sem láttunk hatalmas verést, még a sokkal esélyesebb Dominikai Köztársaság is csupán 10 ponttal győzte le a nyitónaphoz képest lényegesen jobb játékot hozó Dél-Koreát. Ezzel az eredménnyel biztossá vált, hogy John Calipari csapata ott lesz a legjobb 8 között, illetve az is eldőlt, hogy az ázsiai éremrekorder búcsúzik.

 

Puerto Rico kiütötte Jordániát, így egy másik közép-amerikai válogatott kvalifikálta magát a negyeddöntőbe és egy újabb esett ki az ázsiai kontinensről. Ennél kuszább a helyzet az A-, illetve a D-csoportban, hiszen Litvánia magabiztos sikerrel mutatkozott be a 24 órával korábban szintén nyerő házigazda Venezuela ellen, Macedónia pedig a meglepő vereséget követően végig kétszámjegyű előnyben játszva fektette két vállra Új-Zélandot. Több igen kiemelkedő egyéni teljesítményt is láthattunk, Al Horford és Jack Martinez is letették névjegyüket a tornán. Nézzük, hogyan alakultak az egyes derbik, illetve mi a helyzet a négy csoportban!

A-csoport: Puerto Rico–Jordánia 93–52

JJ Barea és társai egy 19–2-es rohammal nyitották a találkozót, ami gyakorlatilag ott el is dőlt, s az 53–22-es félidei eredmény a csoportkör legnagyobb kiütését vetítette előre. Ez a jordán „zakó" ugyan nem lett olyan „bő", mint a görögök elleni, ám a 20 pontját 100 százalékos mezőny- (9/9 kétpontos), illetve büntetőmutatóval (2/2) elérő John Peter Ramos vezette közép-amerikaiak egy percre sem hagyták élni az ázsiaiakat, akik így búcsúznak a tornától – nem csak nyeretlenül, de kissé megszégyenülve is. Senki sem várta el Daghleséktől, hogy meccseket nyerjenek, ám kiderült, hogy bármennyit is dolgozott a NOB, illetve a FIBA azon, hogy a kvalifikáció lebonyolítása a lehető legjobb legyen, mégis került ki erre a tornára olyan alakulat, mely egyelőre más súlycsoportot képvisel, mint az összes többi válogatott.

A 49–26-os lepattanó-különbség sem akármi, ahogy a Puerto Rico által kiosztott 25 gólpassz sem mindennapi teljesítmény. A 9 pontos, 5 gólpasszos Carlos Arroyo mellett a Szolnok ellen idén szintén EuroChallenge meccset játszó Nathan Peav is kitett magáért 11 dobott pontjával. Ahogy felvezetőnkben már utaltunk rá, ezzel a diadallal Daniel Santiagóék biztosan tagjai a negyeddöntős mezőnynek, ma Görögország ellen dönthetnek arról, hogy az első, vagy a második pozícióban lépnek-e tovább. Ezzel egy időben Jordánia búcsőt int Venezuelának.
Puerto Rico legjobb dobói: Ramos 21, Sanchez Rosa 12, Peavy 11
Jordánia legjobb dobói: Daglesh 17, Abbas 9, Zaghab 8
Pihenő volt: Görögország
Az A-csoport állása:
1. Görögország 1 győzelem/0 vereség, 2. Puerto Rico 1/0, 3. Jordánia 0/2

B-csoport: Venezuela–Litvánia 82–100

A 24 pontos, 7 gólpasszt kiosztó Greivis Vásquez főszereplésével az első félidőben még ott volt az esélyesebb litvánok nyakán a rendező ország válogatottja, pedig rögtön az nyitónegyed elején két számjegyű hátrányba került Venezuela. Az egészen extra dobóformát kifogó Linas Kleiza viszont megmutatta, hogy miért is tartják egész jó spílernek még az NBA-ben is, 28 egységig jutott, közte 4 értékesített triplával, amit egyébként összesen 7 kísérletből ért el. A 11 pontos, 7 gólpasszos Jasikevicius irányította baltiak 60 százalékkal tüzeltek a hármasvonalon belülről és próbálkozásaik fele célba ért a periméteren kívülről is.

A fordulás után folyamatosan szakadt el litván alakulat, melyet talán az is feltüzelt, hogy hatalmas füttykoncerttel és pfujolással fogadta Kestutis Kemzura legénységét a venezuelai közönség. Míg a vendéglátóknál az extra Vasquez mellet John Cox (14 pont) és a helyi legenda, Oscar Torres csupán az első félidőben villogott, addig a másik oldalon egyre többen nőttek fel időszakonként Kleizához, például a 13 egységig jutó, 8 gólpasszt kiosztó, valamint 4 lepattanót és 2 szerzett labdát is elkönyvelő Mantas Kalnietis a tavalyi Eb-n mutatott formáját idézte. A mai, Litvánia–Nigéria találkozón még születhet meglepetés, de a baltiaknak óriási verésbe kéne belefutniuk, hogy ne jussanak tovább, míg Venezuela csak akkor lehet bajban a nyolcba jutást illetően, ha az afrikaiak nyernek, viszont akkor biztosan vége is lenne a tornának számukra.
Venezuela legjobb dobói: Vásquez 24, Cox 14, Torres 12
Litvánia legjobb dobói: Kleiza 28, Kalnietis 13, Pocius 12
Pihenő volt: Nigéria
A B-csoport állása:
1. Litvánia 1/0, 2. Venezuela 1/1, 3. Nigéria 0/1

C-csoport: Dominikai Köztársaság–Dél-Korea 95–85

Borzasztóan megszenvedett az első három negyedben a torna és az olimpiai mezőny legújabb csillagának várt dominikai gárda az egy nappal korábban alapos verésbe belefutó és akkor csupán 21 százalékkal mezőnyöző dél-koreaiakkal, ám a hihetetlen statisztikákat szállító Horford - Martinez páros hathatós segítségével végül érvényesült a papírforma és John Calipari legénysége biztosította helyét a legjobb 8 között. A 20 perc után még 4 ponttal vezető ázsiaiak megint a honosított Eric Sandrin vezérletével igyekeztek meccsben maradni, de az ő 21 egysége mellett a csapatszinten mutatott 44.3-as mezőnyszázalék is kellett ahhoz, hogy kegyen sanszuk az életben maradásra két nap után.

Végül döntött a 30 pontja mellé 12 lepattanót is begyűjtő Al Horford, akit sokan az egész torna legjobb játékosának tartanak, de mellette érdemes megtanulni Jack Martinez nevét is, aki dobott 16 pontot és lekapott 25(!!!) lepattanót... Utóbbi kettővel kevesebb csak, mint ahány lecsorgó labdát összesen szedett Dél-Korea. Az 56:27 arányban megnyert lepattanó-párharc tehát perdöntő volt, ázsiai csapat nem lesz a legjobb 8 között, ez már biztos, illetve az is, hogy Garciáék viszont már a negyeddöntőbe vannak. A ma esti, oroszok elleni szuperrangadón eldől az is, hogy melyik továbbjutó hely lesz az övék.
A Dominikai Köztársaság legjobb dobói: Horford 30, Martinez 16, Garcia 13
Dél-Korea legjobb dobói: Sandrin 21, S. Kim 14, T. Kim 13
Pihenő volt: Oroszország
A C-csoport állása: 1. Oroszország 1/0, 2. Dominikai Köztársaság 1/0, 3. Dél-Korea 0/2

D-csoport: Macedónia–Új-Zéland 84–62

A nyitónap egyik meglepetése volt a macedónok veresége Angola ellen, úgyhogy most nem volt elég a szimpla győzelem Bo McCalebbék számára, igyekezni kellett, hogy az esetleges körbeverésnél minél jobb pontarányra tehessenek szert, így amennyire csak tudták, elverték a Kirk Penney nélkül felálló új-zélandiakat. Egy 26 - 8-as kezdéssel meg is adta az alaphangot a 17 pontos, 10 lepattanós dupla duplát szállító Pero Antics húzta dél-szláv gárda, bár 10 pont környékére még többször is visszaengedték Rob Loe-ékat az ezzel a diadallal szinte biztosan továbblépő európaiak. A Siena légiósa, McCalebb 23 pontos, 11 gólpasszos extra perfomanszáról is ódákat lehetne zengeni, semmit sem tudott kezdeni az óceániai alakulat az amerikai születésű hátvéddel.

A felállás így több, mint érdekes, hiszen egyrészt a mai Új-Zéland - Angola derbin egyáltalán nem esélytelen a most nagy verésbe belefutó válogatott, de az afrikai csapat diadala esetén Anticsék vélhetően az oroszokkal kerülnek majd össze a negyeddöntőben, ahol egy nagyon jó gárda biztosan elvesztené további esélyeit az olimpiára jutásra. Macedónia egyébként 24 óra alatt a torna eddigi legnagyobb formajavulást mutatta be, hasonló játékkal és koncentrációval bárki ellen lehet esélyük a folytatásban is.
Macedónia legjobb dobói: McCalebb 23, Antics 17, Gecsevszki 16
Új-Zéland legjobb dobói: Pledger 11, Bartlett 9, Loe 8
Pihenő volt: Angola
A D-csoport állása: 1. Angola 1/0, 2. Macedónia 1/1, 3. Új-Zéland 0/1

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik