Szabics Imre négy gólt lőtt

Vágólapra másolva!
2003.04.02. 20:55
Címkék
Szombaton Lengyelországban, korábban pedig az aktuális ellenfél, Svédország otthonában is vereséget szenvedett a magyar U21-es válogatott, így azt már az Üllői úti találkozó előtt tudni lehetett, a Róth Antal vezette alakulat számára az sem garantálná a csoport első helyét, ha valamennyi hátralévő mérkőzését sikerrel teljesítené.
Igaz, amikor egy csapat három fellépéséből kettőt elveszít, akkor talán nem szerencsés sorozatos győzelmekről beszélni, csakhogy a magyar fiatalok korábban a vereségek dacára bizonyították, játékban egyáltalán nem kevesebbek, mint az eddig csakis a győzelem ízét érző lengyel és svéd utánpótlásgárda.
Az már a kezdés előtt jól látható volt, hogy a svéd labdarúgók fizikálisan remekül felkészítettek, mint ahogyan a kezdeti percek azt is megmutatták, csapatuk nem egy IKEA-áruház avatására érkezett Budapestre. A 4-4-2-es hadrendben futballozó vendégek védekezésben visszaálltak a saját térfelükre, ám a kezdőkör magasságából induló két támadójuk, Jon Lundblad és Pablo Pinones-Arce már a magyar térfélen letámadta a labdát birtokló védőt. A játékrész első felében a vendégek kétszer is bántóan könnyedén kerültek a magyar együttes jobb oldalán a védelem mögé, ám szerencsére a parádés elfutásokat gyatra középre gurítások követték. Ugyanebben az időszakban a magyar válogatottnak két lehetősége adódott a gólszerzésre, ám Czeglédi Balázs és Czvitkovics Péter lövése is elkerülte néhány centiméterrel a svéd kaput.
A magyar csapat labdakihozatala hagyott némi kívánnivalót maga után, így a vendégeknek mindig maradt idejük arra, hogy elfoglalják a legmegfelelőbb pozíciót, és ideális felállásban várják a hazai akciók kibontakozását. A reméltnél több volt az átadási hiba a középpályássorban, így az elöl lévő Szabics Imréhez, majd az idővel hozzá felzárkózó Koplárovics Bélához kevésszer jutott el a labda. Róth Antal labdarúgói meglehetősen keveset használták a széleket – a bal oldalon szinte nem is sikerült a svéd válogatott mögé kerülni –, így tulajdonképpen nem derült ki, hogy a vendégvédelem mennyire hozható zavarba az oldalvonal mellől középre lőtt labdákkal. Szinte hihetetlen, de az első félidőben egyik kapusnak sem kellett komolyabbat védenie, és ez azért magyarázat arra, hogy a stadionban helyet foglaló szurkolók miért szemlélték meglehetősen csendben az eseményeket.
A szünetet követően nyolc percet kellett várni arra, hogy az első kidolgozott, remekül felépített magyar támadás fusson a pályán, és bár Szabics Imre és Németh Norbert összjátéka végül nem zárult góllal, igenis bebizonyosodott: váratlan megindulásokkal, kényszerítő passzokkal zavarba hozható a vendégek hátsó alakzata. A kimaradt helyzetet követően a svéd gárdának is akadt egy veszélyes kontrája –a hazai védelem közepe rosszul helyezkedett –, majd Koplárovics Béla elfutása hordozta magában a gól lehetőségét. Ha nem is történt látványos fordulat az első félidőhöz képest, valamivel azért pörgősebb, iramosabb lett a találkozó, és bár helyzetek a magyar fiatalok előtt is adódtak, azt is el kell mondani, hogy nagyobb odafigyeléssel a svédek is Balogh János kapujába találhattak volna.
Ami nem sikerült az ellenfélnek, az a játékrész feléhez közeledve összejött a magyar együttesnek; Szabics Imre lövése után – Stefan Alander segítségével – végre a hálóban kötött ki a labda. Aki ekkor azt gondolta, hogy a svéd együttesnek az egyenlítés érdekében támadnia kell, és eközben kinyílhat a védelme, az nem tévedett: öt perc alatt két bal oldali támadás is megoldhatatlan feladat elé állította a skandinávok hátsó alakzatát. Ekkora különbség talán nem volt a két válogatott között, de kit érdekelt ekkor ez. A 3–0-s eredmény azt jelentette, hogy Róth Antal játékosai araszolni kezdtek a csoportriválisok után. A folytatásban kétszer is szépített az ellenfél, és ez azért megmutatta, a magyar csapat védekező játéka messze van az ideálistól. Szerencsére a kihagyásokat a svéd válogatott akkor büntette, amikor jelentős volt a magyar előny, ám a bekapott két gólnak, valamint a kimaradt lehetőségeknek figyelmeztetőnek kell lenniük a jövőt illetően. Kétség nem férhet ahhoz, hogy a második félidőben olykor szellemesen, és ami a legfontosabb, eredményesen is futballozó Róth-csapat rászolgált a három pontra. Ha a fiatalok folyamatosan tudnak úgy játszani, mint tették azt a szünetet követően, akkor valóban lehet majd sorozatos győzelmekről elmélkedni…

Mestermérleg

A Sturm légiósa, Szabics Imre (középen) a svédek ellen is klasszis teljesítményt nyújtott (Fotó: M. Németh Péter)
A Sturm légiósa, Szabics Imre (középen) a svédek ellen is klasszis teljesítményt nyújtott (Fotó: M. Németh Péter)
A Sturm légiósa, Szabics Imre (középen) a svédek ellen is klasszis teljesítményt nyújtott (Fotó: M. Németh Péter)
Jól kezdtük a találkozót, ám a kidolgozott helyzeteket nem tudtuk gólra váltani, és idővel egyre meddőbbé vált a játékunk. Szerencsére a szünetet követően is tudtunk kialakítani helyzeteket, majd az első gólt követően lekerült a lábakról a béklyó. A játékosok túltették magukat az idegi és fizikai fáradtságon és ötletesen futballozva megérdemelt győzelmet arattak. Büszke vagyok a csapatomra…
Róth Antal, a magyarok szövetségi edzője

Enyhe magyar fölénnyel kezdődött a mérkőzés, de ettől függetlenül kiegyenlített első negyvenöt percet produkáltak a csapatok. Az ellenfelünk a szünetet követően is próbálta ránk erőltetni az akaratát, és döntőnek bizonyult, hogy a vezéregyéniségei lévén ez sikerült is. Jó lecke volt ez a vereség a számunkra, feltétlenül szeretnék gratulálni kollégámnak és csapatának a győzelemhez.
Torbjörn Nilsson, a svédek szövetségi edzője

Percről percre

2. perc: Czvitkovics végzett el szabadrúgást a balösszekötő helyéről 20 méterről, lövése után a labda pattant egyet a tizenhatoson belül, majd centikkel a bal kapufa mellett szállt el.
3. perc: Czvitkovics lefutotta Dorsint a jobb oldalon, már a büntetőterületen belül járt, amikor visszapasszolt középre, kissé Koplárovics mögé, aki jobb lábbal, 12 méterről egyből jóval a kapu fölé lőtt.
14. perc: Czeglédi cselezte ki P. Nilssont a tizenhatos előterében, majd 18 méterről, középről, ballal a jobb sarok felé célzott. A félmagasan szálló labda néhány centivel a jobb kapufa mellett suhant el.
17. perc: Patrik Jönsson futotta le Németh Tamást a bal szélen, középre paszszolt, ám Balogh kapus elrúgta a labdát az érkező Lundblad elől, majd Vanczák Vilmos végleg felszabadított.
22. perc: Czvitkovics jobb oldali szögletét követően Vanczák középen hat méterről fejelt a kapu fölé.
29. perc: Czvitkovics vezette a labdát, majd Alandert kicselezve 14 méterről, a jobbösszekötő helyéről jobbal néhány centivel a bal sarok mellé lőtt.

Fény és árnyék

Szinte az egész ország a felnôttválogatottba követeli a Sturm Graz magyar támadóját, Szabics Imrét. Ô azonban türelmesen vár a meghívóra, addig is a fiatalok között bizonyít: a svédeknek például egyszerűen lôtt négy gólt. Márpedig egy ilyen tétmérkôzésen ennyiszer eredményesnek lenni nem kis dolog, s teljesítményét csak azért nem díjaztuk 10-es osztályzattal, mert az elsô félidôben halványabb volt.


Bár nem elôírás, az UEFA illetékesei kifejezetten kérik a rendezô országot, hogy a pályán a füvet keresztbe nyírják le. Ennek ellenére az Üllôi úton a pázsit hosszanti irányban volt csíkos, s ez nem tetszhetett az Európai Labdarúgó-szövetség ellenôrének. Kis pluszmunkával (a pályamunkásnak néhányszor többet kellett volna fordulnia a nyírógéppel) ez a baki is elkerülhetô lett volna.
35. perc: Nagy Gábor ahelyett, hogy hazaadta volna a labdát, megpróbált felszabadítani, ám a mögötte loholó Lundbladot rúgta mellbe a labdával, amely így a csatáré lett, ő azonban 13 méterről kissé balról, ballal méterekkel a kapu fölé lőtt.
36. perc: Djordjic 28 méterről félfordulatból leadott ballábas kísérlete után a labda alig szállt a bal felső sarok fölé.
44. perc: Németh Tamás hozta játékba az előtte futó Czvitkovicsot, aki a "lyukra futó” Szabicsot találta meg, a Nürnbergbe igyekvő csatár kisodródott helyzetben öt méterről, a jobbösszekötő helyéről jobbal egyből keresztbe lőtt a kapu előtt.
53. perc: Szabics játszott össze Németh Norberttel a svédek tizenhatosán belül, a győriek középpályása tíz méterről, középről, jobbal a jobb alsó sarok felé lőtt, ám Wiland bravúrral szögletre ütötte a labdát.
56. perc: Koplárovics a felezővonalnál, a jobb oldalon megkerülte Dorsint, majd a svéd kapu felé vette az irányt, már a tizenhatoson belül járt, amikor a mellette középen érkező Szabicsnak passzolt, a Graz támadója azonban 14 méterről jobbal a kapu mellé lőtt.
63. perc: Czeglédi röviden passzolt Nagy Gáborhoz, a csereként egy perccel korábban beállt Johan Andersson így megszerezte azt, majd a balösszekötő helyéről, 14 méterről, ballal Balogh Jánosba lőtt.
66. perc: Németh Norbert futott el a bal oldalon, középre passzolt, ahol Szabics 16 méterről, jobbal egyből lőtt is, a labda Alanderen irányt változtatva a jobb alsó sarokba gurult.
1–0
69. perc: Koplárovics fedezte remekül a labdát a tizenhatos bal sarkánál, majd a mellette érkező Németh Norbertnek passzolt, aki két svéd védő között kilépett, majd az alapvonal közeléből visszagurított, az érkező Szabics pedig hét méterről, jobbal, védhetetlenül a léc alá bombázott.
2–0
71. perc: Bodor futott el a bal oldalon, középre ívelt volna, ám ezt Ucar kézzel megakadályozta. Tizenegyes. A büntetőt Szabics jobbal, félmagasan a jobb sarokba lőtte.
3–0
75. perc: Dorsin baloldali beadását követően a csereember, Johan Andersson egyedül maradt középen, s nem is hibázott, hét méterről a bal sarokba fejelt.
3–1
79. perc: Szabics középről a jobb oldalon megiramodó Czvitkovicsnak játszott, aki egyből a jobbösszekötő helyén futó Németh Norberthez pöckölte a labdát. A győriek középpályása előbb átvette azt, majd nyolc méterről, jobbal a kapus fölött elegánsan a jobb sarokba passzolt.
4–1
83. perc: Karisik balról keresztbe ívelt, a jobb oldalon érkező Pinones-Arce az alapvonal közeléből még visszahúzta a labdát, Johan Andersson pedig négy méterről, becsúszva, ballal a kapu üresen maradt jobb alsó sarkába helyezett.
4–2
91. perc: Szabics térült-fordult a svéd kaputól 20 méterre, majd gondolt egyet, s a jobbösszekötő helyéről, jobb lábbal elegánsan kilőtte a jobb alsó sarkot.
5–2

Róth Antal nyerni is megtanította játékosait

Azok után, hogy 2001 őszén Gellei Imre elvállalta a felnőtt nemzeti tizenegy munkájának irányítását, és így értelemszerűen lemondott az U21-es válogatott trenírozásáról, és azt követően, hogy két találkozón a korábbi sikeredző, Dunai Antal dirigálta a gárdát – nem mellesleg: vele Olaszországban 2–0-t játszott a csapat, majd idehaza 5–1-re verte Macedónia együttesét; sőt mint emlékezetes, Dunai Antal dirigálta a gárdát az 1996-os, Atlantában rendezett olimpián is –, az utánpótláskorúak szakmai irányításával Róth Antalt bízták meg.
Vele a fiatalok egyre látványosabban játszanak, és ez még akkor is nyugodtan kijelenthető, hogy tudjuk: a jelenlegi szövetségi edző mérlege – egyelőre még – negatív. Az, hogy rendre jól, látványosan játszanak, egyelőre tehát csekély vigasz. Róth Antallal olyan mérkőzéseken maradt pont (pontok) nélkül az együttes, amelyeken szerencsével, nagyobb odafigyeléssel győzedelmeskedhetne. Ennek alátámasztása gyanánt csak annyit, hogy a legutóbbi olimpiai és Eb-selejtezőn (2003. március 28.), Lengyelországban is sokkal jobban futballoztak a vendéglátóknál Szabics Imréék, és a hírek szerint gólokkal kellett volna nyerniük. Ezzel szemben 3–2 lett a vége, sajnos, nem a mi javunkra. A svédországi Västerasban ugyancsak jól ment a játék a csapatnak, aztán 1–0-ra nyertek a svédek, míg barátságos mérkőzésen, Izlandon 1–0 lett a vendéglátóknak. Vagy beszélhetnénk Róth Antal debütálásáról: noha tavaly Olaszországban (március 28.) nagyon értékes 2–2-t játszott a mostani gárda gerincét alkotó alakulat – a csapat másik része aznap a moldovai Chisinauban Pölöskei Gáborral ért el 4–3-as sikert –, a 90 perc során is több lehetőség adódott a magyar játékosok előtt. Még jó, hogy a selejtezősorozatban a papírforma-győzelem nem okozott nehézséget a fiataloknak: San Marino ifjait Kecskemétről 4–1-gyel küldte haza a gárda.
Mindazonáltal üdvözítő, hogy a keretben olyan ígéretes labdarúgók játszanak, mint a sokak által már a felnőttek közé várt Szabics Imre, továbbá a szintén nyugat-európai élvonalbeli bajnokságban szereplő Bodor Boldizsár vagy Buzsáky Ákos.
Úgyhogy Róth Antalnak most az a legfőbb feladata, hogy a 21 éven aluliaknak megtanítsa, miként kell megnyerni egy meccset. A jelek szerint Szabics már tudja: tegnap négyszer köszönt be az 5-2-re megnyert találkozón. Ha így folytatja, mehet a felnőttek közé.
Nélküle pedig nem akármilyen kihívás vár Róth Antalra.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik