Három évvel ezelőtt igazolt Svédországba, a másodosztályú Sätra csapatához a magyar mezőny legjobb női labdarúgója, Dombai-Nagy Anett.
Nagy Anettnél (jobbra) jó helyen van a labda – a hölgy gólkirálynôi címeket szerzett (fotó: Farkas József)
Nagy Anettnél (jobbra) jó helyen van a labda – a hölgy gólkirálynôi címeket szerzett (fotó: Farkas József)
A 24 éves válogatott futballista egy évet töltött az együttesnél, majd fél éves kitérőt követően – amikor visszakerült Magyarországra és a Renovában játszott – tavaly nyáron a másodosztályú IF Vasalund ajánlatát elfogadva átigazolt a skandinávokhoz. A tavaszi, őszi rendszerben zajló svéd bajnokság második felét töltötte új klubjában, amelyben nagyszerű játékkal járult hozzá az aranyérem megszerzéséhez, valamint az első osztályba jutáshoz, nem csoda, ha továbbra is Vasalundban marasztalták. Dombai-Nagy nem is bánta meg, hogy újabb egy évet töltött kint, hiszen két díjat is nyert. – Vasalund Stockholm egyik kerülete – mondta a svédországi légiós. – Tavaly télen, a bajnoki cím megnyerése után úgy döntöttem, hogy kipróbálom magam a svéd első osztályban is. A magyar viszonyokhoz képest sokkal keményebbek, agresszívebbek a játékosok, és a mérkőzések irama is jóval nagyobb. Csapatunkkal szerettünk volna újabb aranyérmet szerezni, amely azt jelentette volna, hogy felkerülünk a tizenkét csapatos profiligába. A bajnoki cím azonban – véleményem szerint – hiú ábránd volt, ugyanis néhány poszton nem volt megfelelő képességű játékosunk. Családi és munkahelyi okok miatt én sem tudtam továbbra Svédországban maradni, hanem itthon, a László Kórházzal edzettem, és csak a bajnokikra jártam ki Svédországba.
Kicsoda Nagy Anett?
A férfi profi labdarúgókról szinte mindent tudunk, nézzük, hogy a tehetséges hölgynek mik az ismérvei.
l A Székesfehérvárott élô, 24 éves Nagy Anett 14 éves kora óta futballozik l Ötszörös magyar bajnok, ötszörös Magyar Kupa-gyôztes, az Év játékosa volt 1998-ban, az 1996–97-es évadban gólkirálynô 25 találattal l 40-szeres válogatott, a nemzeti csapatban 23 gólt szerzett l Élettársi kapcsolatban áll, szeretne megházasodni és két gyereket szülni l A TF-en tanult, de befejezte a tanulmányait a sok halasztás miatt l A civil életben ügyintézôként tevékenykedik, szabadidejében kirándul és svédül tanul
– Ez hihetetlen! Csak a meccsekre utazik el Svédországba? – Nem volt ebből különösebb probléma. Pénteken repülőre ültem, a hét végén játszottam, és jöttem haza. A svédek állták ennek a költségeit, bár biztos nem olcsó mulatság… Néhány tréningen így jelen voltam, ezeken közösen gyakoroltunk a társakkal. Szerencsére már svédül is megértetem magam, és a beilleszkedésemmel sem volt gond. Persze, sokra így sem jutottunk: a tizenkét csapatos mezőnyben a hatodik helyet szereztük meg. Velem azonban elégedettek lehettek, mert húsz találattal gólkirálynői címet szereztem, valamint egy szakemberből álló bizottság szerint – amelyben többek között a svéd női válogatott szövetségi edzője, Marika Domanski-Lifors is benne van – a három, tizenkét csapatos csoportból engem választottak az első osztályú bajnokság legjobb játékosának. – Milyenek a körülmények a Vasalundnál? – Négy füves pályája van a klubnak, ráadásul villanyvilágítással, így este is lehet tréningezni. A körülményeket csak irigyelhetjük, még a magyar férfiviszonyokhoz képest is sokkal profibbak. A bajnoki mérkőzéseinkre általában ötszáz, ezer néző jár ki. Az újságok nemcsak a profiligával, hanem még a női negyedosztállyal is részletesen foglalkoznak, míg a televíziókban összefoglalók és néhány alkalommal élő közvetítések is vannak. – Feltehetően nagy lehetett a felhajtás akkor, amikor a svédek a németek mögött másodikok lettek a világbajnokságon. – A svédek legnagyobb bravúrja a világbajnokságon Brazília kiverése volt. Az időeltolódás miatt hajnalban közvetítették a mérkőzéseket, de szinte mindenki a lányoknak szurkolt. Óriási szenzáció volt kint az ezüstérem megszerzése, az újságok többet írtak akkor a lányokról, mint a férfiakról. Amikor a válogatott hazatért, csaknem ötvenezres ünneplő tömeg várta a futballistákat a város főterén. – Ön nem kapott ajánlatot a profiosztályból? – A Djurgarden hívott, ám mivel ezen a szinten már heti öt edzésen kellene részt vennem, nemet mondtam a felkérésre, ugyanis családi okok miatt nem tudok jelenleg kiköltözni Svédországba. A következő szezon jövő áprilisban rajtol, s még nem döntöttem el, hogy a tavasszal is a Vasalundban folytatom-e a pályafutásomat vagy sem. – Nem csupán Svédországban lett az idén gólkirálynő, hanem a hazai futsalbajnokságban is, méghozzá nyolcvanhat találattal. – A nagypályás futball mellett két évvel ezelőtt igazoltam a REAC-Postás futsalcsapatához, ugyanis imádom a teremfocit is. A nyáron zárult szezonban nagy örömömre bajnoki aranyat szereztünk, és valóban gólkirálynő lettem. A most zajló szezonban még százszázalékos a REAC, s jómagam az eddigi hat meccsen tizenötször voltam eredményes. Remélem, hogy az idei futsalbajnokságban duplázom, s az aranyérem mellé a gólkirálynői címet is sikerül megszereznem.