Szerdán idei első meccsét vívja a magyar válogatott. Lothar Matthäus csapata Isztambulban Szaúd-Arábiával mérkőzik. Ez lesz a két együttes második öszszecsapása, az első 2000-ben Győrben 2-2-es döntetlennel zárult.
A magyar keretben ez alkalommal mindössze két légiós kapott helyet: a norvég Viking Stavanger támadója, Kovács Péter, valamint a török Malatyaspor középpályása, Tóth Balázs. A Székesfehérvárról a kelet-törökországi csapathoz került fedezet nem is jön haza a mérkőzés előtt, hanem majd kedden Isztambulban csatlakozik a társulathoz. Abban a metropolisban, ahonnan vasárnap délelőtt repült át a textil-, cukor- és cementiparáról is nevezetes Malatyába.
Már az első meccsen kezdőember lehetett
Tóth Balázs (jobbra) a válogatottban is bizonyítani szeretné a törököknek, hogy nem csináltak rossz vásárt a szerzôdtetésével (Fotó: Meggyesi Bálint)
- Másfél hete vagyok Törökországban, de csak vasárnap tettem be először a lábam Malatyába - mondta a 23 esztendős Tóth Balázs. - Egészen mostanáig ugyanis Isztambulban készült csapatom, a Malatya Spor Kulübü a Besiktas elleni találkozóra. Nagy reményekkel vártuk a meccset, hiszen odahaza ősszel egy egyre végeztünk a "fekete sasokkal", ám ezúttal sajnos egy nullára kikaptunk. - A Malatyaspor fedezetsorában a klub honlapja szerint Bülent Akin, Saidoo és Murat Erdogan mellett szerepelt egy bizonyos Balazs is. Ugye ez ön volt? - Igen, ugyanis rögtön az első meccsen bekerültem a kezdőcsapatba. Így számomra a vereség ellenére is emlékezetes marad a szombat esti mérkőzés. Itt védekező középpályásként számítanak rám, és úgy érzem, nem okoztam csalódást, amennyire ez ilyen rövid idő alatt lehetséges, beilleszkedtem a társulatba. Persze még sok munka vár rám, és lelkileg is sokat jelentett volna, ha olyan találkozón debütálhatok, amelyen pontot szerez a Malatyaspor. Egyébként ezt meg is érdemeltük volna a teljesítményünk alapján. - Hosszúnak tűnt az út hazaféle? - Ha arra céloz: nem volt valami vidám a hangulat a repülőgép fedélzetén. Egyébként szombaton még Isztambulban aludtunk, s csak másnap indultunk el. Az ezer kilométernél valamivel hosszabb út nem tartott sokáig, mindössze egy óra tíz percet töltöttünk a levegőben. Út közben többek között arról is szó esett, hogy kár a vereségért, de immár csakis előre szabad néznünk. Szombaton hazai pályán, a tizenhétezer férőhelyes Inönü-stadionban éppen Molnár Balázs csapatát, az Ankarasport fogadjuk majd. - Legalább hall magyar szót is… - Egy picit tényleg magányos vagyok, hiszen egyedül jöttem ki Törökországba, és úgy fest, a szeretteim is csak látogatóba jönnek hozzám, ha majd meglesz az apartmanom. - Most hol lakik? - A csapat edzőközpontjának szállodájában, éppúgy, mint a Malatyaspor többi újonca. Jelenleg egy johannesburgi születésű dél-afrikai srác a szobatársam, Helman Mkalele. De van a keretben szlovén labdarúgó is Milan Osterc személyében, aki tehát félig-meddig "földimnek" tekinthető. A játékostársaimra amúgy nem lehet panaszom, valamennyien nagyon segítőkészek. Amint elhangzanak például az utasítások a tréningen, valaki máris fordítja angolra, mi a teendő.
Szavazás
---- - Azért akkor sem volt kis vállalkozás 2008 nyaráig aláírnia egy, már jócskán Törökország ázsiai részén fekvő város csapatához. - Az az igazság, hogy nem volt sok időm gondolkodni. Tulajdonképpen három nap alatt lezajlott minden, és bár e szakmai kalandnak kétségkívül van némi kockázata is, hiszem, hogy jól döntöttem. A török erős, a magyarnál mindenképpen erősebb bajnokság. - Akkor is eljött volna, ha Székesfehérvárott rendben mennek a dolgok? - Most, a télen biztosan nem. Azon viszont már sokat gondolkodtam, hogy jó lenne kipróbálni magam egy más futballkultúrában is. Vagyis a nyáron, amikor amúgy is lejárt volna a szerződésem az FC Fehérvárnál, szinte biztosan összecsomagolom a bőröndömet. - Azért az nem ilyen ripsz-ropsz búcsú lett volna… - Az biztos, hogy nem a legjobb szájízzel jöttem el Székesfehérvárról. Nagyon sajnálom, hogy ez a többre hivatott csapat ilyen nehéz helyzetbe került. Nekem különösen fáj a szakítás, hiszen nagyon sokat köszönhetek Fehérvárnak: a Videotonban lettem élvonalbeli futballista, onnan kerültem be a válogatottba is. De nemcsak én vettem a vállamra a vándortarisznyát, előttem Horváth Ferenc és Kriston Attila is elköszönt a klubtól. A kapcsolat viszont nem szakadt meg, figyelem, mi történik a csapattal, és nagyon szurkolok, hogy végül minden jóra forduljon.
Rejtély, hányan ülnek majd a lelátón
- Az előbb a válogatottságot említette: szerdán akár a tizedik strigulát is behúzhatja, ha Lothar Matthäus pályára küldi Szaúd-Arábia ellen. - Noha a légiósok zöme ez alkalommal nem lehet tagja a keretnek, szerintem szakmailag hasznos meccs vár ránk. A részletekről sok mindent nem tudok, hiszen legutóbb a válogatott évzáróján találkoztam Lothar Matthäusszal, de rajtam semmi sem múlik majd, örömmel várom az újabb előadást. Kedden repülök vissza, némi túlzással azt is mondhatnám, szinte már hazamegyek. - Mit hallott a csapattársaitól, Törökországban vajon hány nézőt vonzhat egy magyar-szaúdi meccs? - Az igazat megvallva erről nem beszélgettünk. Azt azonban tudom: a török rádióban többször elhangzott már, hogy válogatott mérkőzés lesz szerdán Isztambulban. - Árulja el még: mit szóltak a törökök, amikor meglátták a janicsárokat idéző frizuráját? - Már nem volt miben gyönyörködniük, a múlt év végén ugyanis megfogadtam a családomnak, hogy levágatom a hajam, s az új esztendő elején ezt az ígéretemet be is tartottam. Bízom benne, hogy nem a hajamban volt az erőm…
Szavazás
---- Gabriel Humberto Calderón. A szaúdi delegáció legismertebb tagja, amúgy a magyar kapitány, Lothar Matthäus "személyes" ismerőse, noha kapcsolatukról kevés az információ. Ami viszont dokumentált, s ezáltal tényként kezelendő: a pillanatnyilag az arab állam nemzeti tizenegyét dirigáló argentin szakember, illetve a német válogatottsági csúcstartó 1990 nyarán Olaszországban pompás körítés közepette "randevúzott" egymással, nevezetesen a világbajnoki döntőben. A szakvezetők tekintetében tehát 1-0 ide, ám ha figyelembe vesszük, hogy 1982-ben Alicantéban Jorge Valdano helyett a 24. perctől harcba dobott Gabriel Humberto Calderónnal az argentinok 4-1-re lelépték a Mészöly-csapatot, máris egyenlő az állás. S borúsabb lesz a kép, ha az általuk kormányzott válogatottak legújabbkori vb-döntős szerepléseit vizslatjuk: nyomasztó az ázsiai fölény. Ami nekünk az utóbbi három alkalommal nem jött össze, nekik igen (bár vélhetően a 2002-es világjátékokon a németek elleni 0-8-ról lemondtak volna), sőt 1994-ben világra szóló szenzációt keltve elérték, amiről mi 1978-ban, 1982-ben és 1986-ban is hiába álmadoztunk: továbbléptek a csoportjukból. A pillanatnyi állapotokhoz visszatérve, a tavaly november óta hivatalban lévő szakember betlizett a debütáláson, a decemberi Öböl-kupán a zöld-fehérek ugyanis - címvédőként - csúfosan leszerepeltek, s bár a Kuvaittól és Bahreintől kapott "zakók" a csapatot hazáig repítették, a maestrót nem, ami az edzőket ing módjára váltó szövetségre tekintettel már-már gyanús. Mindazonáltal amennyiben Gabriel Humberto Calderón a vb-selejtezők harmadik szakaszának nyitányán jövő szerdán Taskentben is felsül, alighanem az üzbég kaland lesz az utolsó az életében, amit szaúdi kapitányként jegyezhet (megjegyzendő: a csoport egyébként sem egy életbiztosítás, itt kapott helyet ugyanis a "mumus" Kuvait és Dél-Korea is). Az isztambuli főpróbára ennek megfelelően az ország jelenlegi legjobb játékosaival érkezik, soraikban Ibrahim el-Sahranival, aki az eddig lejátszott selejtezőkön három gólt szerzett. Ne tessenek mosolyogni! Inkább egy kérdés: ugyan ki érdeklődött volna az amerikai seregszemle előtt bizonyos Szaed el-Ovairanról vagy Szami el-Dzsaberről?
(Á. L.) ---- A program Kedden 10 órakor a budapesti Kempinski Hotelben találkozik a keret, a küldöttség 11 órakor indul a Ferihegyi repülőtérre, ahonnan 13.05 órakor felszáll a csapatot Isztambulba szállító menetrend szerinti járat. Az érkezést követően a Conrad Hotelben foglalja el szállását a csapat, 19 órától Lothar Matthäus szövetségi kapitány edzést vezényel a találkozó helyszínén, az Olimpiai stadionban. Szerda délelőtt 10.30 órától újabb tréning vár az együttesre, majd 18 órától, török játékvezetői négyes közreműködésével, Szaúd-Arábiával mérkőzik a nemzeti tizenegy. A válogatott a találkozó másnapján, a késő délutáni órákban indul vissza Budapestre.
Csatlakozók Kivételes esetek: a közelmúltban a török élvonalban szereplő Malatyasporhoz szerződött Tóth Balázs és a norvég Viking Stavanger légiósa, Kovács Péter külön utakon jár, a középpályás és a támadó csak Isztambulban csatlakozik az együtteshez.
Közvetítés A találkozó kezdési időpontja magyar idő szerint 18 óra, a meccset a Sport1 élőben közvetíti, habár a szaúdiak az utolsó pillanatban azzal a kéréssel fordultak a magyarokhoz, tekintettel az egy héttel későbbi vb-selejtezőjükre, két órával korábban csapjanak össze a felek. Döntés ma vagy holnap születik ez ügyben.
Ellenfélnézőben Az isztambuli túrát követően Lothar Matthäus Détári Lajossal, a Nyíregyháza Spartacus szakmai tanácsadójával találkozik, a szövetségi kapitány ugyanis a korábbi ötszörös világválogatottat kérte fel arra, hogy február 9-én térképezze fel Szófiában a szerb-montenegrói válogatottat fogadó Bulgáriát, a magyar csapat soros vb-selejtezőbeli ellenfelét.