– Már holnap elkezdődhetne az Európa-bajnoki selejtezősorozat?
– Egyrészről nem bánnám, mert legutóbb november tizennyolcadikán volt meccsünk, és nem szeretem, amikor úgy telnek el hetek, sőt hónapok, hogy nem ülhetek le a kispadra. Másrészt azt is látni kell, egy-két játékosnak szüksége van még néhány bajnoki mérkőzésre, hogy mire eljön a Szlovákia elleni nyitány napja, megfelelő formába lendüljön – felelte a napi teendőivel a Nemzeti Sport kedvéért az interjú idejére felhagyó szövetségi kapitány, Marco Rossi. – Munka van bőven, de mégiscsak más edzést vezényelni és taktikát kidolgozni, mint a számítógép előtt ülve elemezni. Persze utóbbival sincs baj, a saját dolgunkat könnyítjük meg, ha minél jobban képben vagyunk a csapatunkat, illetve az ellenfeleinket illetően.
– Vagyis üzemel a megfigyelőhálózat.
– Az elmúlt időszakban bővült a „célkeresztben lévő” játékosok köre?
– Fogalmazzunk úgy, a korábbinál is nagyobb figyelmet kap Szoboszlai Dominik, Vida Máté, Vida Kristopher, Sallói Dániel, Balogh Norbert és Sigér Dávid. No és a Genoába átigazoló Schäfer András.
– Mielőtt utóbbi az ön szülőhazájába szerződött volna, kikérte a véleményét?
– Nem. A klub egyik vezetője régi ismerősöm, ő hívott fel, igaz, csak azt követően, hogy megszületett a megállapodás. Említettem is neki, hogy jókor keres… Természetesen örülök, hogy András Olaszországban folytatja, szerintem jó helyre került. Ezt az is bizonyítja, hogy a Primavera-csapatban jól kezdett, mi több, az előző hétvégén már az első csapat kispadján is helyet kapott a Bologna otthonában. Egyedül azt sajnáltam, hogy Nagy Ádámhoz hasonlóan ő sem állt be.
– Ha már eljutottunk Nagy Ádámig, nem aggasztja, hogy a válogatott alapembere december 29. óta nem jutott szóhoz tétmeccsen?
– Nem féltem őt. Olyan személyiség, hogy minden nehézségen átlendül, ráadásul meggyőződésem, hogy egy-két héten belül visszakerül a csapatba. Az együttes élére két hete kinevezett Szinisa Mihajlovics a csapattársam volt a Sampdoriában, ismerem a futballról vallott elképzeléseit, ezért is állítom, hogy Ádám hamarosan megkapja az esélyt. És ha megkapja, él is vele.
– Netán beszélt is erről bolognai kollégájával?
– Azt azért nem, nem akartam, hogy azt érezze, nyomást akarok gyakorolni rá. Magam is voltam klubedző, tudom, milyen a lelkiviláguk. Azt ellenben nem tagadom, hogy az APOEL szakvezetőjét, Paolo Tramezzanit felhívtam, kíváncsi voltam, hogyan vélekedik Balogh Norbertről. Nos, igencsak dicsérte, s ennek azért is örültem, mert tudom, hogy őszintén beszélt. Paolóval is összeköt a múlt, több mint húsz évvel ezelőtt még együtt futballoztunk a Piacenzában, később az edzője voltam a Pro Patriában. Megjárta az Intert és a Tottenhamet is, egyértelmű, hogy jobb játékos volt nálam – bár ezt sokan elmondhatják magukról…
– Viszont ön a jobb edző?
– Nem venném a bátorságot, hogy kijelentsem, bárkinél is jobb vagyok. Csupán egy vagyok a sok közül, más kérdés, hogy nálam büszkébb aligha lehet bárki is a munkájára. Még álmomban sem mérem magam Pep Guardiolához vagy Jürgen Klopphoz, csak teszem a dolgom szerényen. Egyébként is a szerénység a kulcsa szinte mindennek. Erre a legjobb példa az RB Leipzig, egyben a magyar válogatott két meghatározó alakja, Gulácsi Péter és Willi Orbán. A lipcsei csapat a Bundesliga topklubjai közé tartozik, miközben a Bundesliga Európa topbajnokságai közé sorolható. Ebből következik, hogy aki ezen a szinten megállja a helyét, topjátékos. Az értékítéletem szerint egy topjátékosnak jó embernek is kell lennie, márpedig Péter és Willi egyértelműen az. A tudásuk mellett kitűnnek profi viselkedésükkel és az alázatukkal is. Szóval szövetségi kapitányként nincsenek álmatlan éjszakáim miattuk.
– Mások miatt vannak?
– A kerettagok egyikére sem lehet panaszom, úgy tapasztaltam, hogy aki velünk volt az ősszel, átérezte a válogatottság súlyát. A gépezetbe egyszer csúszott hiba, az észtországi Nemzetek Ligája-találkozón egy-két játékostól látott hozzáállást nem is hagytam szó nélkül – a folytatásban nem akadt ezzel probléma. Egytől egyig büszkék arra, hogy a hazájukat képviselhetik, sőt azt érzem, hogy a válogatott sikerénél nincs fontosabb nekik.
– Ezek szerint öt héttel az Eb-selejtező kezdete előtt minden szép és jó?
– Sejti már, hogy az első két selejtezőn mire kell a legjobban ügyelni?
– Nem sejtem, hanem tudom, hiszen november közepe óta volt idő felkészülni mindenre. Kulcsfontosságú lesz, hogy szervezettek és motiváltak legyünk, ha egy mód van rá, szervezettebbek és motiváltabbak, mint a riválisok. Hiába rangsorolják mindkét ellenfelünket előrébb nálunk, a nagy nevektől nem ijedhetünk meg. A tiszteletet, ahogy illik, megadjuk, de félve nem mehetünk fel a csatatérre. Ha visszaemlékszem karrierem azon meccseire, amelyeken a vetélytárstól tartva léptem pályára, azt kell mondanom, mindegyiket elveszítettem. Úgyhogy legyünk szervezettek, motiváltak – és bátrak!
– Ebben mennyit segíthet, hogy már egy nagykövet is a stábja tagja?
– Remek döntés volt, hogy Gera Zoltán a jövő évi Eb magyarországi nagykövete lett. Elképzelni sem tudok nála jobb embert erre a szerepre. Ha valaki, Zoli teljes mértékben méltó rá. Persze annak is örülök, hogy másodedzőként velünk van. Amellett, hogy kedves, intelligens és jó kedélyű fiatalember, valóban sokat segít a csapatnak. Bízom benne, hogy amit tőle kapunk, vissza is adjuk, azaz támogatjuk a fejlődésben, egyúttal abban, hogy minél jobb edző váljon belőle. Tisztában vagyok azzal, mennyit jelent neki a válogatott, ezért is kívánom neki, hogy egyszer legyen szövetségi kapitány. Évek múltán lehetne az utódom is.
Marco Rossi elmondása szerint a stáb tagjai egy héten nyolc-tíz mérkőzést néznek meg – nem együtt, külön-külön. Amit lehet, élőben, a többi találkozót felvételről, így minden kerettag szem előtt van. A hétvégi „beosztást” a hét elején elkészítik, így már azt is tudni lehet, hogy a 2017–2018-as idényben a DAC-ot bajnoki bronzéremhez segítő szövetségi kapitány szombaton visszatér Dunaszerdahelyre, hogy megnézze korábbi csapatát a Slovan elleni rangadón. S ha már ott jár, innen Kalmár Zsoltot, Vida Mátét és Vida Kristophert, onnan Holman Dávidot és Guzmics Richárdot is megfigyelheti. |