Mintha csak tegnap lett volna. A szlovákoktól elszenvedett 2–0-s vereség után amennyire csalódottan, legalább annyira dühösen mondta, hogy nem ilyen bemutatkozásról álmodott. Ott állt a nagyszombati stadion főépülete előtt, fiatal korát meghazudtolva már akkor elképesztő önbizalommal sétált a csapatot szállító busz felé, de látszott rajta, alighanem ő maga sem tudja eldönteni, örüljön vagy inkább bánkódjon… Eljött a nagy nap, bemutatkozott a válogatottban, de ki szeret vesztes meccsen debütálni?
Repül az idő, öt és fél évvel később máris jubilálhat az immár válogatott csapatkapitány Szoboszlai Dominik, szombat este Hollandia ellen ötvenedszer húzhatja magára a nemzeti együttes mezét.
„A tehetség isteni áldás, de hihetetlen akarat és alázat nélkül mit sem ér” – szól az idézet a Liverpool támadójának bal karján.
Alig múlt tizenöt, amikor magára tetováltatta a mondatot, ez is jól mutatja, tinédzserként is mennyire céltudatos, eltökélt és sikerorientált volt. Míg mások a szórakozóhelyeket járták, esténként moziba ültek be a barátokkal, ő pihent, regenerálódott, hogy a másnap reggeli edzésre ismét fitt legyen. Magasra vágyott, a csúcsot célozta meg, és egészen fiatalon oda is ért. A Szlovákia elleni mérkőzés napján 18 éves, négy hónapos és 24 napos volt, Pozsonyban az 55. percben a középpályán fel alá robotoló Kleinheisler Lászlót váltotta. Hogy mennyire megy az idő, jól mutatja az is, a mostani keretből mindössze Willi Orbán és Nagy Ádám lépett még pályára, a kezdőcsapatból van, aki már visszavonult, más edzőnek állt, de olyan is, aki az NB I-be külföldről hazatérve azóta is a pályán van.
A magyar srácok már most „megőrülnek” érte...
Szoboszlai Dominik azonban még jó ideig ott is lesz, hiszen néhány hete töltötte be a huszonnégyet, ha minden jól alakul, minimum tíz évig még a csúcson maradhat. Már csak azért is, mert benne az is meg van, ami a labdarúgáshoz a tehetség és az akarat mellett mindenképpen elengedhetetlen, a megfelelő mentális képesség. A lámpaláz nála ritka, mint a fehér holló, a nehéz helyzeteket könnyedén veszi, és jól küzdi le az akadályokat. Az utóbbi években és a Liverpoolhoz kerülve alighanem a népszerűség megszokása lehetett a legnagyobb kihívás neki, a magyar gyerekek „megőrülnek” érte, a válogatott hazai találkozói után több tízezer mezt is könnyedén kioszthatna, ráadásul jóképű is, így a hölgyeket is képes a televízió képernyője elé ültetni.
A legendás Détári Lajos a vb-szereplésben bízik
Az ötvenedik válogatott fellépésére készülő támadó a válogatottban első gólját is Szlovákia ellen szerezte, a márciusi bemutatkozás után szeptemberben már a góllövők közé is feliratkozott, bár az öröm ismét keserédes volt, hiszen a szlovákok 2–1-re győztek Budapesten, ám addigra már túl volt a Horvátország (2–1), az Azerbajdzsán (3–1), valamint a Wales elleni (1–0) győztes mérkőzésen. Hetedik meccse pedig már az Uruguay elleni (1–2) Puskás Aréna avató mérkőzése volt, így a stadion megnyitása óta gyakorlatilag otthon érezheti magát, és a csapattal rendre több tízezer őrjöngő szurkoló előtt léphet pályára.
A magyar labdarúgásban a legutóbbi (világ)sztár Détári Lajos volt (az övéhez hasonlítják Szoboszlai Dominik képességeit és futballját), akit annak idején rendszeresen meghívtak a világválogatottba, s aki egykor a világ harmadik legdrágább futballistája volt. A 61-szeres válogatott játékos az utóbbi években nem nyilatkozik a magyar labdarúgásról, ám ezúttal kivételt tett.
„Nagy bravúr ilyen fiatalon az ötvenedik válogatott mérkőzést elérni – mondta az a német Eintracht Frankfurt és a görög Olympiakosz egykori támadója Szoboszlai Dominik szombati jubileumával kapcsolatban. – Én közel jártam már a harminchoz, mire félszáz meccsig jutottam, a jubileumi meccset Katar ellen Dohában játszottam, barátságos mérkőzésen nyertünk négy egyre. Igaz, akkoriban sokkal kevesebb meccset játszottunk, a számokat, statisztikákat ebből a szempontból nem is érdemes komolyan venni… Nagy tett, hogy a válogatott sorozatban kijutott az előző három Európa-bajnokságra, aki ezen a három tornán részt vett, máris előkelő helyre tornászta fel magát a ranglistán. A mexikói világbajnokság csalódása után én is úgy voltam vele, biztosan kijutunk egy újabb vébére, vagy Eb-re – hát másként alakult…”
Sztárok között játszani a legjobbak kiváltsága
Szoboszlai Dominik tizennyolc múlt, mikor bemutatkozott a válogatottban – Détári Lajos huszonegy évesen került a nemzeti együtteshez. Ahogy a korábbi irányító mesélte, akkoriban a válogatott öltözőjében óriási tisztelet övezte a rutinos futballistákat, hemzsegett az öltöző a minden hájjal megkent tapasztalt játékosoktól, a fiataloknak a tiszteletet ki kellett érdemelniük.
„Amikor a csapathoz kerültem, Nyilasi Tibor volt a csapatkapitány – elevenítette fel a hétszeres világválogatott labdarúgó, akit a Nemzeti Sportügynökség a közelmúltban nagykövetének nevezett ki. – Ha Nyíl sérült volt, akkor Nagy Antal karjára került a szalag, később én már huszonhét éves koromban Garaba Imrétől örököltem meg a csapatkapitányi karszalagot. Szoboszlai Dominik igazi vezér, Marco Rossi nem véletlenül döntött úgy Király Gábor, Dzsudzsák Balázs és Szalai Ádám visszavonulása után, hogy őt jelöli kapitánynak. Jó kiállású srác, a Liverpool nem akárkit igazol le, a válogatott pedig rendkívül népszerű az elmúlt években.”
Détári Lajos egyvalamit bán, azt, hogy nem tette el az ötvenedik meccsén viselt mezét, vagy a csapatkapitányi karszalagot. Ha ma játszana, biztosan elkezdené gyűjteni az ereklyéket, olyan gyűjtemény jöhetett volna össze, amely egyedülálló lenne Magyarországon. Néhány név, akivel az egykori magyar válogatott támadó együtt futballozott a világválogatottban: Pelé, Osvaldo Ardiles, Michel Platini, Paulo Futre, Rinat Daszajev, Andoni Zubizarreta, Olekszandr Zavarov, Ihor Belanov, Gary Lineker, Dragan Sztojkovics.
Szoboszlai Dominik korunk legjobbjai ellen léphet pályára a Premier League-ben vagy éppen a válogatottban, sőt, Liverpoolban olyan társakkal lehet együtt nap mint nap, mint a holland Virgil van Dijk, a világbajnok argentin Alexis Mac Allister vagy éppen az egyiptomi gólzsák, Mohamed Szalah.
„Szurkolok Szoboszlai Dominiknak, hogy az ötvenedik után legyen meg a századik válogatottsága is. A labdarúgáshoz szerencse is kell, úgyhogy kívánom azt is, hogy kerüljék el a sérülések. Csak így lehet a csúcson maradni.”
Ez idáig épp kereken ötven olyan magyar labdarúgó van, aki pályafutása során eljutott ötven válogatott mérkőzésig. Ha a papírformának megfelelően szombaton pályára lép Amszterdamban Hollandia ellen Szoboszlai Dominik, ő lesz az ötvenegyedik – viszont amint ez megtörténik, senki sem lesz, aki nála gyorsabban elérte volna a félszázas határt. A Liverpool légiósa ugyanis 24 évesen és 22 naposan ér el ehhez a mérföldkőhöz. A további ötven labdarúgó közül csupán egy van, aki már 24 évesen eljutott idáig, Albert Flórián, aki két nappal volt nála idősebb a jeles napon: a végül 75-ig jutó „Császár” ötvenedik meccsén címeres mezben, 1965. október 9-én a Népstadionban az NDK ellen 3:2-re megnyert világbajnoki selejtezőn 24 éves és 24 napos volt. |
Megnéztük, a futballtörténelem legnagyobb játékosai milyen idős korukban értek el az ötvenedik válogatottságig. Ahogy a legtöbbszörös magyar válogatottak között, itt is a 26-28 éves kor mondható átlagosnak. Persze vannak, akik korábban kezdték, mint például Cristiano Ronaldo, aki még csak 22 éves volt, amikor 2007. október 13-án az Azerbajdzsán elleni baki Eb-selejtezőn eljutott ehhez a kerek számhoz. Ugyanakkor honfitársa, az őt megelőző korszak legnagyobbja, Eusébio 29 évesen lett ötvenszeres portugál válogatott (1971-ben a skóciai Eb-selejtezőn). Itt kell rögtön hozzátennünk, hogy korunk játékosai azért gyorsabban haladhatnak, mivel több válogatott találkozó van, és a cserelehetőségek száma a kezdeti nulláról mára ötre nőtt, így néhány percre csereként beállva is lehet növelni a válogatottsági számot. A brazil Ronaldo ugyanúgy 22 évesen jutott el a félszáz meccsig (1999 júliusában a Mexikó elleni Copa América-összecsapáson), mint portugál névrokona, de Lionel Messi sem sokkal maradt el tőlük, ő 23 volt – igaz, aligha szívesen emlékszik vissza, mert azon a meccsen döngölte bele a földbe a későbbi győztes német válogatott Argentínát a 2010-es világbajnokság negyeddöntőjében (4–0). Pelé, Diego Maradona és Franz Beckenbauer egyaránt 25 éves volt félszáznál, Bobby Charlton 26, Zinédine Zidane 27, Michel Platini 28. Ha esetleg valaki hiányolja a legnagyobbak közül Johan Cruyffot, Alfredo Di Stéfanót vagy George Bestet – nos, ők ilyen-olyan okból nem jutottak el ötven válogatottságig. |