NEMZETEK LIGÁJA
A-LIGA, 3. CSOPORT
5. FORDULÓ
NÉMETORSZÁG–MAGYARORSZÁG 0–1 (0–1)
Lipcse, Red Bull Arena, 39 513 néző. V: Vincic (szlovén)
NÉMETORSZÁG: Ter Stegen – J. Hofmann, Süle, Rüdiger, Raum – Kimmich, Gündogan (Musiala, 69.) – Gnabry (Kehrer, a szünetben), Th. Müller (L. Nmecha, 85.), L. Sané – Werner (Havertz, 69.). Szövetségi kapitány: Hans-Dieter Flick
MAGYARORSZÁG: Gulácsi – Lang, Orbán, Szalai A. – Fiola, Nagy Á. (Styles, 78.), Schäfer, Kerkez – Gazdag (Kleinheisler, 67.), Szoboszlai (Nego, 85.) – Szalai Á. (Ádám, 67.). Szövetségi kapitány: Marco Rossi
Gólszerző: Szalai Á. (17.)
ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!
Két ünnepre készült Lipcse az elmúlt napokban: a szeptember 23-ra kiírt Németország–Magyarország Nemzetek Ligája-találkozóra, illetve az október 9-én esedékes Lichtfestre, vagyis a Fényfesztiválra. Ami utóbbit illeti, a Szent Miklós templom előtti téren a márványtáblába vésett dátum is arra a napra (1989. október 9.) emlékeztet, amikor az egykori NDK-ban gyertyával a kezükben, a velük szemben felsorakozó, tűzparanccsal felruházott egyenruhásokkal mit sem törődve mintegy hetvenezren vonultak utcára a szabadság és demokrácia reményében. A történelemkönyvek ma már arról írnak, hogy ez a megmozdulás óriási lépést jelentett abban a – végül viszonylag békés – forradalomban, amely aztán a berlini fal leomlásához vezetett.
Harminchárom évvel később, egy napsütötte péntek délelőttön háborítatlan volt a hangulat Szászország legnagyobb városának központjában, barátságban megfért egymást mellett német és magyar drukker. Ahogy telt az idő, úgy nőtt a magyarok száma, a különböző szurkolói viseletek és zászlók arról árulkodtak, hogy Londontól kezdve a Felvidéken, Kispesten és Tamásin át Gencsapátiig az anyaországon innen és túlról érkeztek fanatikusok Lipcsébe, s ha már erre jártak, éltek azzal a lehetőséggel, hogy szeptember 17-én megnyitott az Oktoberfest. Igaz, ami igaz, mások is sietősre vették a figurát: akadt olyan üzlet, amelynek polcai máris roskadoztak a csokimikulásoktól... Ha azoknak nem is éreztük az illatát, a piactéren egyszer csak megcsapott minket a fokhagyma szaga, ami abból a takaros bódéból jött, amelynek tetején és oldalán ez a felirat virított: Langos...
S hogy rákanyarodjunk az első lipcsei ünnepre: a délután híre az volt, hogy gazdára talált mind a 39 513 belépő, a kora estéé pedig az, hogy a magyar válogatott újoncot avat! Marco Rossi ugyanis bizalmat szavazott Kerkez Milosnak, az AZ Alkmaar 18 esztendős védője mindjárt az első alkalommal kezdőként ölthette magára a címeres mezt. Legfeljebb ez számított meglepetésnek, amúgy az olasz szakember azokat küldte csatába, akikre előzetesen is számítani lehetett. Közülük Gulácsi Pétert, Szoboszlai Dominikot és Willi Orbánt még a hazai drukkerek is tapssal köszöntötték, persze az lett volna a furcsa, ha a lipcsei szurkolók kifütyülik a lipcsei játékosokat. Habár később még ez is megesett...
A himnuszok elhangzása után csak a magyarokat lehetett hallani (a vendégszektor zsúfolásig megtelt, de a nézőtér más részein is szép számban feltűntek piros-fehér-zöld lobogók...), majd percnyi csend borult a stadionra: a német labdarúgás egyik legnagyobb alakjára, a július 21-én 85 évesen elhunyt Uwe Seelerre emlékeztek a jelenlévők. Bátran kezdett a magyar csapat, már az első percben sarokrúgáshoz jutott, a kisszögletet követően Szoboszlai Dominik szép csel után beadott, és Willi Orbán csak azért nem fejelhetett remek helyzetből, mert a 190 centire nőtt Antonio Rüdiger nagyot mentett előle. A megilletődöttség halvány jele sem látszott a mieinken, negyedóra elteltével meg is állapíthattuk, hogy mezőnyfölényben futballoznak.
A 17. percben aztán csodát láttunk! Az addig látottakkal cseppet sem elégedett hazai szurkolók füttyszóval fogadták, hogy Szoboszlai Dominik ismét szögletet végezhet el, de a következő másodpercben már „csak” a több ezer magyar örömkiáltását lehetett hallani: Szalai Ádám – ki más... – káprázatos mozdulattal, a labdát sarokkal a kapuba juttatva szerzett vezetést Magyarországnak! Megkísérelhetnénk szavakba önteni, milyen érzés keríthette hatalmába a csapatkapitányt, ám talán akkor fogalmazunk a legpontosabban, ha azt mondjuk, a gólöröm alatt minden az arcára volt írva...
A Németország elleni mérkőzésen Szalai Ádám 21. alkalommal vezethette ki csapatkapitányként a válogatottat. Ennél is nagyobb szó, hogy a nemzeti együttestől a jövő hétfői, Olaszország elleni találkozóval visszavonuló támadó nyolcvanötödször ölthette magára a címeres mezt, amivel nem mást, mint a Honvéd, egyben a magyar labdarúgás legendáját, Puskás Ferencet érte be az örökranglistán, ráadásul fantasztikus, az alkalomhoz illő góllal. Hétfőn pedig következhet az újabb mérföldkő: a 34 éves csatár Grosics Gyulát utolérve, 86 válogatottsággal, a vonatkozó rangsor hetedik helyére fellépve inthet búcsút a nemzeti tizenegynek. |
Gazdag Dániel nem kevésbé lett volna boldog, ha szűk tíz perccel később megduplázza a továbbra is okosan, merészen, sőt, helyenként látványosan játszó magyar csapat előnyét, fájdalom, Marc-André ter Stegen bravúrral akadályozta meg ebben. Ellenfelénél jobban, megkockáztatjuk, sokkal jobban futballozott Marco Rossi együttese, amit olyannyira nehezen viseltek a lipcsei nézők, hogy ami a kezük ügyébe került, azzal újabb magyar szögletnél célba vették Szoboszlai Dominikot, összegyűrt papírgalacsinnal fejbe is dobták...
A németeknek viszont csak egy dobásuk volt az első félidőben, de Thomas Müller fejesét magabiztosan hárította Gulácsi Péter, így a szünetben több mint megérdemelten vezetett Magyarország!
Amit Marco Rossi nem tehetett meg, Hansi Flick igen: 45 perc után lecserélte a Bayern München támadóját. A Serge Gnabry helyét elfoglaló Thilo Kehrer beszállásával szerkezetet is váltottak a három védőre átálló németek, és az 51. percben egyenlíthettek is volna, ha Gulácsi Péter nem véd nagyot Leroy Sané lövésénél. Jóllehet sportszerűségből nem éppen jelesre vizsgázott ekkor a nationalelf, merthogy Nagy Ádám már jó ideje a földön feküdt, miután Antonio Rüdiger büntetlenül lekönyökölte, ám a házigazdák „elfelejtették” kirúgni a labdát...
Thomas Müller lesgólja, majd Timo Werner és Joshua Kimmich lövése jelezte, hogy magához tért Németország, válogatottunknak maradtak a kontrák. Akadt is néhány ígéretes megindulás, kár, hogy egy-egy rossz passzon elhaltak. Nagy volt a nyomás, de Lang Ádámék derekasan tartották magukat, mi több, a 67. percben a magyar tábor vastapsa közepette levonuló Szalai Ádámot váltó Ádám Martin öt perccel később teljessé tehette volna az Ádám-napot, azonban a második bravúrjával kirukkoló Marc-André ter Stegen eszén nem tudott túljárni. A mieink elképesztő elszántságáról sokat elmond, hogy a másik oldalon meg Lang Ádám tette bele a fejét Joshua Kimmich életerős lövésébe.
Időközben Milánóból jött a hír, hogy Olaszország megszerezte a vezetést Anglia ellen, így ha a csoportelsőség még nem is látszott eldőlni, az igen, hogy Magyarország – nem győzzük hangsúlyozni, fantasztikus eredményt elérve – bennmarad az A-divízióban! A habot a tortára Kleinheisler László tehette volna fel a 86. percben, ám a németek kapusa hárítani tudott.
De mit számított ez néhány perccel később, amikor Slavko Vincic véget vetett a mérkőzésnek! Magyarország a sokadik csodát elérve legyőzte Németországot, és csoportelsőként várhatja a hétfői, Olaszország elleni záró találkozót.
Csak a szurkolókat tudjuk idézni: szép volt, fiúk!
Sőt – meseszép!
A csoport másik mérkőzésén
Olaszország–Anglia 1–0 (Raspadori 68.)
1. MAGYARORSZÁG | 5 | 3 | 1 | 1 | 8–3 | 5 | 10 |
2. Olaszország | 5 | 2 | 2 | 1 | 6–7 | –1 | 8 |
3. Németország | 5 | 1 | 3 | 1 | 8–6 | 2 | 6 |
4. Anglia | 5 | – | 2 | 3 | 1–7 | –6 | 2 |
A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok: Dibusz Dénes (Ferencvárosi TC), Gulácsi Péter (RB Leipzig – Németország), Szappanos Péter (Budapest Honvéd FC)
Védők: Bolla Bendegúz (Grasshoppers – Svájc), Botka Endre (Ferencvárosi TC), Fiola Attila (Mol Fehérvár FC), Kecskés Ákos (LASK – Ausztria), Lang Ádám (Omonia Nicosia – Ciprus), Mocsi Attila (ZTE FC), Willi Orbán (RB Leipzig – Németország), Szalai Attila (Fenerbahçe – Törökország)
Középpályások: Baráth Péter (DVSC), Kerkez Milos (AZ Alkmaar – Hollandia), Kleinheisler László (NK Osijek – Horvátország), Nagy Ádám (AC Pisa – Olaszország), Nego Loic (MOL Fehérvár FC), Schäfer András (FC Union Berlin – Németország), Styles Callum (Millwall FC – Anglia) , Vécsei Bálint (Ferencvárosi TC)
Támadók: Ádám Martin (Ulszan Hyundai – Dél-Korea), Gazdag Dániel (Philadelphia Union – Egyesült Államok), Szalai Ádám (FC Basel – Svájc), Szoboszlai Dominik (RB Leipzig – Németország), Vancsa Zalán (Lommel SK – Belgium), Varga Kevin (Hatayspor – Törökország)
A NÉMET VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok: Marc-André ter Stegen (FC Barcelona – Spanyolország), Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt), Oliver Baumann (Hoffenheim)
Védők: Armel Bella-Kotchap (Southampton – Anglia), Matthias Ginter (Freiburg), Robin Gosens (Internazionale – Olaszország), Thilo Kehrer (West Ham United – Anglia), David Raum (RB Leipzig), Antonio Rüdiger (Real Madrid – Spanyolország), Nico Schlotterbeck (Borussia Dortmund), Niklas Süle (Borussia Dortmund), Benjamin Heinrichs (RB Leipzig)
Középpályások: Ilkay Gündogan (Manchester City – Anglia), Kai Havertz (Chelsea – Anglia), Joshua Kimmich (Bayern München), Jamal Musiala (Bayern München), Maximilian Arnold (Wolfsburg)
Támadók: Lukas Nmecha (Wolfsburg), Leroy Sané (Bayern München), Timo Werner (RB Leipzig), Serge Gnabry (Bayern München), Jonas Hofmann (Borussia Mönchengladbach), Thomas Müller (Bayern München)
NEMZETEK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
A-LIGA, 3. CSOPORT
A MAGYAR VÁLOGATOTT PROGRAMJA
Június 4.: MAGYARORSZÁG–Anglia 1–0
Június 7.: Olaszország–MAGYARORSZÁG 2–1
Június 11.: MAGYARORSZÁG–Németország 1–1
Anglia–MAGYARORSZÁG 0–4
Szeptember 23.: Németország–MAGYARORSZÁG
Szeptember 26., 20.45: MAGYARORSZÁG–Olaszország