Reus kornerét kifejeli az ötösön Füllkrug elől, a második beadás Courtois-é. Maatsen ismétlése is.

90'
CSERE

Éder Militao be, Rodrygo le.

89'

A Borussia Dortmund az 5. helyen végzett a német Bundesligában ebben a szezonban – a BEK-aranyérmes rekord ebben a tekintetben a Bayerné, amely 1975-ben úgy nyert BEK-et, hogy odahaza a 10. helyen végzett!

89'

Joselu átlagosan 10-szer lő kapura 90 percenként, 258 perc alatt 30-szor próbálkozott. Olivier Giroud 2020–2021-ben 43 percenként lőtt gólt, éppen csak jobb ez a mutató Joseluénál (54 perc).

88'
CSERE

Jamie Bynoe-Gittens be, Sancho le, szélsőcsere.

88'

A VAR szerint is az volt.

87

Malen bal oldali, ballábas beadását Füllkrug hatról a jobb felsőbe fejeli, de les.

86'
CSERE

Luka Modric be, Kroos lejön utolsó realos meccséről.

84'
CSERE

Joselu be, Bellingham el.

84'

Maatsen rossz passza után Bellingham balra forgat, Vinícius Júnior az ötös bal sarka elől ballal a bal sarokba lő, félmagasan. Nem igazán jól találta el a labdát, de gól a gól.

83'
GÓL

VINÍCIUS JÚNIOR ALIGHANEM ELDÖNTI A BL-DÖNTŐT!

81'
CSERE

Brandt le, Sébastien Haller be, karmester helyett támadó.

80
CSERE

Donyell Malen be, Can le, szűrő helyett szélső.

79'

Kroos bal oldali kornerét a léc alá fejelné hatról Nacho, újabb hatalmas Kobel-védés!

79'
Sárga lap

Mats Hummels elkaszálja a 16-os előtt a cselezgető Camavingát, sárga lap. És szabadrúgás picit balról, 20 méterről.

78'

Camavinga jobbal a jobb felsőbe lőne 23-ról, Kobel ismét hatalmasat véd, vetődve!

Fotó: AFP

77'

Kroos ismét a jobb felsőbe lőne, Kobel ismét véd nagyot vetődve.

76'

A Madrid ebben a szezonban már három német klubbal mérkőzött meg. A csoportban az Union Berlin volt az ellenfél, aztán a Lipcse és a Bayern.

76'

A felek 1997-98-ban találkoztak először, amikor a Dortmund címvédő volt, a Real meg későbbi nyertes.

76'

Luka Modric és Dani Carvajal a 6. BL-sikerét érheti el, beéri ezzel a műfaj listavezetőjét, a szintén realos Paco Gentót. Kroos 2016-ban, 2017-ben, 2018-ban és 2022-ben szerepelt, míg Lucas Vázquez 2016-ban csereként lépett pályára, Nacho pedig öt győztes csapat tagja volt, de csak a 2018-as döntőben szerepelt.

75'

Kroos jobb oldali kornere Hummels mesteré.

75'

BELLINGHAM!!! Vinícius ad be remekül jobbról, az angol jobbal 11-ről a bal alsó mellé lő... mert bevetődve hatalmasat blokkolt Schlotterbeck.

75'

Ne feledjük: Kroos realos búcsúmeccse ez.

74
GÓL

Daniel Carvajal dönti el a döntőt? Schlotterbecket, Ryersont és Füllkrugot is megelőzve. Hummels vetődik a labdáért, kezez is a gólvonalon, de gól a gól.

74

Kroos bal oldali kornerét hat méterről a bal felső sarokba fejeli DANIEL CARVAJAL! 0–1!

72'

Mats Hummels és Marco Reus 11 év után léphet ismét pályára első BL-döntője után. A rekorder Gianluigi Buffon (12 év, 2003–2015) és Lothar Matthäus (12 év, 1987–1999) a kapusok, illetve a mezőnyjátékosok közül. Mats Hummels és Marco Reus egyaránt 90 percet játszott abban a 2013-as döntőben.

71'

Vinícius kicselezi Ryersont, de Hummelsszel nem bír.

71'
CSERE

Marco Reus be, Adeyemi nyerőember lehetett volna. De nem lett az.

70'

JÖN AZ UTOLSÓ!

70'

Vinícius Júnior a nyolcadik játékos lehet, aki egynél több Bajnokok Ligája-döntőben talált be.

68'

Kobel ezt elmérte most.

68'

MELLÉ! Vinícius remek ívelését Bellingham az ötösről a bal felső mellé csúsztatja Bellingham. Milliméterekkel, és szó szerint csak pár hajszála ért labdába.

68'

Talán jobban járt volna a Real, ha ő ad most be jobbról, nem Bellingham.

67'

Glória

67'

Valverde bal oldali kornerét a kapu mellé tereli Vinícius az ötös előteréből.

66'

Jadon Sancho és Jude Bellingham: két angol játékos két nem angol csapat színeiben még nem játszott egymás ellen a BL és a BEK döntőiben.

66'

Német bedobás.

66'

Bellingham passzol rosszul balra, nem megy neki ma.

66'

2021  óta Vinícius Júnior több kanadai pontot szerzett, mint bármelyik más játékos: 31-et (16 gól, 15 gólpassz). Ebből 17 a kieséses szakaszban érkezett (8+9), ez is rekord.

66'

Vinícius Júnior öt gólt és négy gólpasszt jegyzett a BL mostani szezonjában, a 2022–23-as szezonban szerzett hét gólja és öt asszisztja után. A Bajnokok Ligája történetében mindössze egy játékos jegyzett ötnél több gólt és ötnél több gólpasszt egymást követő szezonokban: Luís Figo, 1999–2000-ben a Barcelona színeiben (5 gól, 9 gólpassz) és 2000–2001-ben a Real Madridban (5 gól, 7 gólpassz).

65'

Rodrygo kicselezi a jobb szélen Maatsent, estében hatról Schlotterbeckbe lő.

63'

HELYZET! Adeyemi bal oldali, ballábas beadását kissé jobbról, 10-ről kapura fejeli Füllkrug, kitenyereli a labdát a bal sarok elől Courtois! Vetődve.

62

Carvajal szereli harciasan a bal szélen Adeyemit, majd picit ápolja saját magát, a bal sípcsontját.

62'

Maatsen bal oldali beadását kivágja az ötösről estében Rüdiger.

61'

Harcolni és győzni

60'

A madridiak két évvel ezelőtti diadala a 12. spanyol siker volt a BL-ben – ez öttel több, mint az angoloké, héttel több, mint az olaszoké.

58'

HELYZET! Vinícius bal oldali beadását Carvajal az ötös jobb sarkáról jobbal kapura teszi, Maatsen vetődve lelassítja a labdát, amelyet felszed a bal, azaz a rövid sarok előtt Kobel!

57'

Adeyemi bodicsekeli Carvajalt, szabadrúgás.

56'

Klopp nagyon mereven néz maga elé, bizony, nem ezek a meccs legjobb pillanatai.

56'

Camavingát szereli szépen a felezőnél Brandt, azonnal visszaáll a Real, 4–5–1-ben játszanak kvázi Ancelottiék.

55'

A Madrid a legutóbbi nyolc döntőjében diadalmaskodott.

54

A Real Madridnak ez lesz a 18. szereplése a BEK-/BK döntőiben, 14-szer nyert is. Mindkettő rekord, utóbbiban a Milan a második. Héttel… A Real lehet a második a Barca (2006) után, aki veretlenül lesz BL-győztes.

50'

Kroos bal oldali, jobblábas kornerét Carvajal az ötös rövid sarkáról nem sokkal, de a léc fölé fejeli. Az első madridi helyzet ma!

49'

Kroos a 16-os bal sarka elől jobbal a rövid felsőbe tekerne egy szabadrúgást, de nagyot véd Kobel, vetődve.

48'

Letámad a Dortmund, ez nem ízlik most a Realnak. Mendy el is veszíti a labdát, bedobás.

48'
Második félidő

FOLYTATJUK!

47'

A régi Wembleyben csak a Benfica veszített el két döntőt. Az újban egyszer már kikapott a BvB...

Ez a nyolcadik európai kupadöntő, amelyet a Wembleyben rendeznek.

47'

De ma nem játszanak sajnos.

47'

Jó kezekben volt a trófea...

47'

STAT. 42 százalékban volt a labda a Dortmundnál, 9-szer lőttek kapura, 3-szor annak a felületére, a másik oldalon az az arány 2/0.

47'

47'

Tovább szeretné növelni előnyét az élen Carlo Ancelotti. Vezetőedzőként négy Bajnokok Ligáját nyert, kettőt a Milannal, kettőt jelenlegi csapatával, a Real Madriddal, s ezzel a vonatkozó rangsor élén áll. Mögötte három szakember is három BEK-/BL-győzelmet számlál, Zinédine Zidane mindhármat a Real Madriddal, Josep Guardiola kettőt a Barcelonával, egyet a Manchester Cityvel nyert, míg Bob Paisley háromszor a Liverpoollal ért a csúcsra. Carlo Ancelotti ráadásul játékosként a Milannal kétszer is elhódította a legrangosabb európai kupasorozat trófeáját, így mindent összevetve a hetedik sikerére készül a szombati londoni döntőben.

Nagyon nem megy ma a Realnak, majdnem rekordgyenge támadási mutató.

47'

A német edzők 10 BEK- és BL-döntőt nyertek: Cramer, Hitzfeld és Heynckes 2-2-t, Lattek, Klopp, Flick és Tuchel egyet-egyet.
Az olasz edzők 12 európai kupadöntőt nyertek: Ancelotti4-et, Rocco és Sacchi 2-2-t, Trapattoni, Capello, Lippi és Di Matteo egyet-egyet.

47'

99 Guti

47'

A Borussia Dortmund a 14 találkozójából csak hármat nyert meg a Real Madrid ellen, ez a negatív rekordja a sorozatban.

47'

A Real Madrid az a csapat, amellyel a Borussia Dortmund a leggyakrabban találkozik a BL-ben, itt a spanyol együttes csak a Bayern Münchennel (22) és a Juventusszal (16) meccselt gyakrabban.

47'

A Dortmund harmadik európai kupadöntőjében szerepel, mindet a Bajnokok Ligája korszakában. A Dortmund a 13. klub, amely három vagy több európai kupadöntőben szerepelt.

47'

E párharc legjobb góllövői:
Cristiano Ronaldo 7
Robert Lewandowski 5
Pierre-Emerick Aubameyang 5
Marco Reus 4
Karim Benzema 3

47'

Forrás: Weltfussball

47'

47'

46
Szünet

VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45

Kroos szereli a 16-os előtt a Sanchóval váltó Ryerson. Adeyemi jobb oldali beadása nem jó, Sancho kihoz belőle egy kornert Mendy mellett.

45

Négy perc a ráadás.

45

Mendyt ápolják, gyors ivószünet.

45'
Fotó: AFP

45'

Vinícius meghúzza a bal szélt, szereli becsúszva Hummels!

44'
Sárga lap

Marcel Sabitzer ellöki Mendyt és reklamál... sárga lap!

43'

Sabitzer: 40 meccs az idényben, szűrőként (!) 6 góllal és 9 gólpasszal.

42'

Sabitzer megindul, kapura lő a 16-os elől jobbal, a jobb alsó előtt véd vetődve Courtois!

40
Fotó: AFP

40'
Sárga lap

Ryerson ellöki Viníciust, szabadrúgás, Nico Schlotterbeck reklamál, és nem is hiába! Kap egy sárga lapot.

39'

Rodrygo: 51 meccs, 17 góllal és 9 gólpasszal.

39'

Rodrygo passza a jobb oldalon pocsék.

Vinícius: 39 meccs az idényben, 23 góllal és 11 gólpasszal.

38'

Kroos emelése tökély, Vinícius ezt is azonnal visszajátssza Bellinghamnek.

38'

Ryerson odalép a felezőnél Viníciusnak, aki nem mer reklamálni.

37'

Csodapasszt adott ma.
A Borussia Dortmund védője, Mats Hummels egyetlen percet sem hagyott ki a BL-idényból. Az előző mezőnyjátékos, aki ezt megtette egy győztes szezonban, Cristiano Ronaldo volt (2017–2018), az előző bekk Sami Hyypiä (2004–2005).

37'

Ez nem volt tiszta helyzet

36'

Gregor Kobel, a Borussia Dortmund kapusa a kapuját érő próbálkozások 84 százalékát védte, de ő fogta meg a legtöbb ziccert is.

35
Sárga lap

HŰHA, Vinícius Júnior odacsúszik durván Kobelre. Sárga lap és ápolás.

31'

31'

Carvajal megindul a jobb szélen, de hosszan tolja meg a labdát.

30'

A legtöbb meccs BEK- és BL-döntőkben
Gento és Paolo Maldini 8-8
Alfrédo Di Stéfano 7
Cristiano Ronaldo, Carvajal, Kroos és Modric (utóbbi ha pályára lép) 6-6

29'

Brandt passzol Adeyemihez, akit szerel Mendy az ötös bal sarkán... tovább, volt egy kis lökés azért.

28'
Fotó: Getty Images

27'

Adeyemi balról ballal 11-ről kapura lő, vetődve véd Courtois, a kipattanó nem jó Füllkrugnak, hatról csak a levegőbe tudja felfejelni a labdát... a kapusé.

27'

Vinícius csele remek a bal szélen, a beadása nem az.

26'

Gareth BALE, a Real Madrid korábbi támadója a The Guardiannek: Sok évet töltöttem a királyi klubban, természetesen követem a csapat meccseit, szeretem a Real Madridot. Ott leszek a Wembley-ben és Real-győzelmet várok. A madridiak jól kezelik a nyomást, tudják, mit kell tenni az ilyen nagy meccseken, különleges aurájuk van a Bajnokok Ligájában. Ez a legfontosabb trófea a klubnak, és amikor a futballisták nincsenek kedvező helyzetben, akkor is megtalálják a módját, hogy talpra állva megnyerjék a meccset. A csapatok félnek a Real Madrid ellen játszani, és ez fontos tényező.

25'

Emre Can csereként játszott a Liverpoolban a vesztes, 2018-as BL-döntőben. A Real ellen.

25'

Cant kell ápolni a pályán.

24'

Maatsen labdaszerzésével indult az akció.

24'

Ballal a bal oldali kapufára lő 10-ről Füllkrug Maatsen megindulása, és nagyon pontos indítása után. De les lett volna. A kipattanót a német ék balról hatról éles szögből középre adja, de nincs középen érkező.

23'

MICSODA JELENETEK!

22'

Brandt kornerét kiejti Courtois, de azonnal repül a labdára a lábak erdejébe.

22'

NINCS BENT! Adeyemi ziccerben Hummels csodapassza után, kicselezi balra a kapust, de hosszan, tízről ballal lő, de ment a visszafutó Carvajal: becsúszva blokkol.

21'

Carvajal jobb oldali passza Bellingham mögé érkezik.

21'

Vinícius a bal szélen, de azonnal visszafordul.

18'

Adeyemi megindul a bal szélen, Brandt passza azonban nem az igazi, közbelép Carvajal.

17'

BvB: egy aranyérem, 182 meccs, 88 győzelem, 36 döntetlen és 304 lőtt gól.

17'

A Real a BL-ben:  14 cím elsőség, 488 meccs, 293 győzelem, 85 döntetlen és 1073 lőtt gól.

15'
Fotó: AFP

15'

14'

MELLÉ! Füllkrug remek passzát rosszul veszi át brandt, Nacho nem figyel, de a karmester jobbal a bal alsó mellé lő kissé balról, hat méterről.

13'

Jadon Sancho 25-ször cselezett sikerrel ebben az idényben, ez rekord Neymar 2019–2020-as teljesítménye (32) óta.

13'

Vinícius megindul a bal szélen, szereli szépen Ryerson. Sancho megindulna, ha Camavinga fel nem rúgná. De felrúgja.

12'

Valverde: 54 meccs az idényben, 3 góllal.

12'

Bellingham passzát Valverde ballal 17-ről, kissé jobbról nagyon a léc fölé vágja.

10

Valverde szereli a jobb szélen a bizonytalan Schlotterbecket.

7'

Kroos passzával megindul Valverde, nekimegy a 16-os előtt Schlotterbecknek... tovább.

7'

Ennyi...

6'

6'

6'

A Real Madrid középpályása, Toni Kroos adta a legtöbb védősort áttörő passzt a BL-ben: 194-et. Védőkkel megharcolva Jude Bellingham teremtette a legtöbb helyzetet (19), négyből lett gól. Az egyetlen játékos, aki több ilyen gólpasszt adott, az éppen Marcel Sabitzer (5).

5'

A mostani meccsel együtt.

5'

A belga kapus 339 percet játszott ebben az idényben!

5'

Brandt jobb oldali szögletét megcsúsztatja fejjel az ötösön Füllkrug, de pontatlan, Valverde felszabadít. A német ék távoli ívelése aztán Courtois-é.

4'

Sabitzer megindul a jobb szélen, a jobblábas beadása Rüdigeré. Ryersoné dettó.

3

Folytatjuk, Bellingham kap egy nagyot a felezőnél.

3

Sabitzer is besegít, elkapja a negyedik lökött drukkert. A biztonsági szolgálat nem kapkodja el a közbelépést.

3

Két drukker is a pályán, békésen fényképezgetnek.

Aztán még ketten a pályán, szelficunami lesz? Így nem végzünk ma.

1
Meccs indítása

ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A németek sárga mezben és fekete nadrágban, a spanyolok tiszta fehérben.

A dortmundi játékosok máris odamennek a szurkolóik elé.

Természetesen a végén jön Lenny gigaslágere. A sok technós és lakossági popos tátika után felüdülés volt ez a két perc.

Előkerült egy villanygitár is. Ha már Lemmy nem lehet itt, Lennyre nem lehet panasz.

Na, ezt is megéltük, ÉLŐ és ROCKOS zene egy nagy világverseny előtt.

Egy kis örökmérleg! 14 mérkőzés, 3 német és 6 spanyol sikerrel, 19, ill. 24 lőtt góllal.

Eltiltott nincs.

A hazaiaktól Mateu Morey, Abdoulaye Kamara és Julien Duranville sérült, a vendégektől David Alaba és Aurélien Tchouaméni maródi.

A Real döntőbe jutásába komoly szerepet játszó Andrij Lunyin – aki a bajnokságban is sikeresen pótolta a belga óriást – influenzás lett, így noha bekerült a meccskeretbe, de nem a csapattal együtt utazott el a brit fővárosba.

A játékosok közül Nacho Fernández az ellenfélről, míg Luka Modric a finálé jelentőségéről beszélt.

„Természetesen tiszteljük az ellenfelet, de bízunk a képességeinkben, hiszen remekül teljesítettünk az idény során” – mondta Nacho.

„Számomra elképzelhetetlen volt, hogy elérjük ezt a pillanatot, de itt vagyunk és élvezzük a helyzetet. Bízom benne, hogy csapatként képesek vagyunk megtenni a következő lépést. Óriási dolog lenne, ha ha hatodjára is BL-győztes lehetnék” – így Modric, aki győzelem esetén Carvajallal és Nachóval együtt beállítaná a BEK-korszakban hatszor diadalmaskodó Paco Gento klubrekordját.

„A BL nem a mániánk, de a sorozat megnyerése nagyon fontos a klub életében. A csapat ezzel együtt egy rendkívül sikeres idényen van túl, függetlenül a döntő eredményétől.”

A legfontosabb dolog egy ilyen meccsen az, hogy egyértelmű gondolatokat ültessünk be a játékosok fejébe. Minél egyszerűbb az adott gondolat, annál kevésbé lesz stresszes a játékos. Az érzelmek persze ettől függetlenül jönni fognak, és minden játékos a saját személyiségének megfelelően fogja kezelni a helyzetet. Mi is szoktunk aggódni és félni, de a félelem is része a jól elvégzett munkának. Ez a csapat két dolgot mutatott meg ebben az idényben: azt, hogy képes a minőségi futballra, valamint az önfeláldozásra. A csapat kollektív hozzáállása parádés volt, míg a minőségi játék és a pályán hozott áldozatok komoly szerepet játszottak a sikereinkben” – fogalmazott Carlo Ancelotti.

A folytatásban a tréner az ellenfél Real Madridról is ejtett pár szót.

„Tisztában vagyunk vele, hogy ők a legsikeresebben ebben a sorozatban, de pontosan tudjuk, hogy a legmagasabb szinten is meg tudjuk őket szorongatni. Ha egy meccsről van szó, akármi megtörténhet. Ők a favoritok, de az Atlético és a PSG ellen sem minket tartottak esélyesebbnek, szóval ha bátrak vagyunk, és nem csak azért érkezünk, hogy végignézzük a Madridot még egy kupát nyerni, akkor igenis van esélyünk.”

Terzic a rivális edzőjéről, Carlo Ancelottiról magasztosan beszélt a sajtónak.

„Nagyon tisztelem Ancelottit. Több csapattal és több válogatottal is felért már a csúcsra, és több mint két évtizede van az élvonalban. Számomra példakép.”

„A döntőt nem lejátszod, hanem megnyered, és nekünk egyértelműen ez a célunk – fogalmazott magabiztosan a sajtótájékoztató elején a dortmundiak vezetőedzője, Edin Terzic. – Persze örülünk, hogy ideáig eljutottunk, de muszáj nyernünk a Wembley-ben a Real Madrid ellen. A kezünkben akarjuk tartani a trófeát.”

„Egy-egy sérülés után vissza kell kapaszkodni, és bebizonyítani, hogy ugyanazon a szinten vagyunk, esetleg még feljebb – idézte Thibaut Courtois-t a Marca. – Boldog vagyok, mert jó formában tértem vissza, ismét a régi önmagamat idézem. A Borussia Dortmund ragyogó csapat, ezt megmutatta már korábban, nem véletlenül jutott döntőbe. Nagyon várom a mérkőzést, tovább akarjuk írni a Real Madrid történelmét.”

Néhány nappal ezelőtt a Real Madrid kezdőcsapatával kapcsolatban az volt a legnagyobb kérdés, a súlyos sérülése után újra nagyszerű formában lévő belga Thibaut Courtois vagy a belga kapust az egész idényben remekül pótló Andrij Lunyin véd-e a Wembley-ben, ám a sors választ adott. Az ukrán kapus influenzás lett, így nem utazott el a társakkal Angliába, a terv szerint szombaton repül a csapat után, ám kérdés, milyen állapotban lesz.

„Nagyon különleges mérkőzés vár rám, de félre kell tenni az érzelmeket – mondta a húszéves angol középpályás a Real Madrid médianapján. – Ezen a héten nem beszéltem korábbi társaimmal, ám nemrégiben váltottam néhány szót Jadon Sanchóval, és úgy köszöntünk el, hogy találkozunk a döntőben. A szakmai stáb maximálisan felkészített minket, ha nyerni akarunk, a legjobb teljesítményünket kell nyújtani. A Real Madrid neve egybeforrt a Bajnokok Ligájáéval, mindig is arról álmodtam, hogy ebben a csapatban játszom és sikereket érek el. A legszebb gól, amelyet BL-döntőben láttam, az Gareth Bale ollózása a Liverpool elleni kijevi összecsapáson, emlékszem, alig hittem a szememnek. Aztán ott volt az Atlético elleni milánói tizenegyespárbaj, amely nagyon feszült volt. Ebben az idényben a Napoli elleni idegenbeli mérkőzést élveztem a legjobban, szép gólt lőttem. Az az álmom, hogy megnyerjem a Bajnokok Ligáját a Real Madriddal.”

A legkevésbe sem ismeretlen a Real Madridnak a Bajnokok Ligája-döntő. A rekordgyőztes az elmúlt tizenegy kiírásból hatodszor jutott a fináléba, s az előző ötöt (amiként az azt megelőzőeket is a BL-ben) kivétel nélkül megnyerte. Kétszer-kétszer az Atlético Madriddal és a Liverpoollal, egyszer pedig a Juventusszal csapott össze, szombaton a Wembley-ben a Borussia Dortmund vár rá. Sokak szerint papíron most áll a legkönnyebb feladat előtt a spanyol klub, ám pontosan ezért lehet nehéz a tizenötödik BEK-/BL-trófea elhódítása. A német együttes nem véletlenül jutott be a döntőbe, s talán éppen a tavaly nyáron Dortmundból Madridba szerződő Jude Bellingham tudja a legjobban, mire képes a fekete-sárga gárda.

A tizenötödik BEK-/BL-trófeájára hajtó, rekordgyőztes Real Madrid a Wembley-ben még nem nyerte meg a sorozatot, szombaton a korábbi dortmundi Jude Bellingham vezetésével megteheti a Borussia ellen.

Szintén csak méltatni lehetett az idényben (főleg a BL-meccseken) Ian Maatsent, a Dortmund 22 éves holland balhátvédjét is. Ő bekerült Ronald Koeman holland szövetségi kapitány bő keretébe, de a minap a keretszűkítés első áldozatai közé került.

Hasonlóan meglepő, hogy Gareth Southgate, az angolok szakvezetője lemondott Jadon Sanchóról, aki korábban nagyszerűen teljesített Dortmundban, s noha a Manchester Unitedban megtorpant a fejlődése a még mindig csak 24 éves játékosnak, Dortmundba visszatérve újra bomba formában futballozik, nagy erőssége volt a német csapatnak a tavaszi menetelés során. A PSG elleni elődöntő első meccsének ő volt a legjobbja, mert bár gólt nem szerzett, kialakított három gólhelyzetet, megnyert tizenhárom párharcot és megcsinált tizenkét cselt.

Bizonyos, hogy ez a dac, ami általában is az outsider csapatokat tüzeli, most is ott munkál a dortmundiakban. És úgy gondoljuk, az is jelentős motiváció, hogy a jelek szerint az Európa-bajnokságon szereplő válogatottak szövetségi kapitányai valami miatt mintha nem értékelnék megfelelően őket. Julian Nagelsmann, a német válogatott szövetségi kapitánya meglepetésre nem hívta be a házigazda együttesbe a Borussia védelmének vezérét, Mats Hummelst (bár már 35 éves, a tavaszi BL-meccsek azt bizonyították, nem fog rajta az idő), továbbá a középpályás Emre Cant és Julian Brandtot. És nem lesz ott a német csapatban a négyszeres válogatott támadó, Karim Adeyemi sem, aki szintén nagyszerűen játszott. Ez a négy játékos az Eb huszonnégy csapata közül legalább húsznak a keretébe alighanem simán befért volna…

Ám a Dortmund ebben az idényben sokszor bizonyította, fikarcnyit sem törődik a papírformával, igazi kupacsapat jeleit hordozza magán. Már azt sem igazán várták tőle, hogy továbbjusson a csoportjából, hiszen a PSG, a Milan és a Newcastle mellé került. Pláne akkor tűnt reménytelennek a fekete-sárgák helyzete, amikor két forduló után egy ponttal és szerzett gól nélkül álltak a csoportban. De aztán megnyerték a kvartettet, a nyolcaddöntőben a PSV elleni párharcot esélyesként hozták, majd mind az Atlético Madrid, mind a PSG ellen esélytelenebbnek számítottak. Az Atlético ellen egy félidő után máris kétgólos hátrányban voltak, ám onnan is vissza tudtak kapaszkodni, hogy aztán a párizsiak elleni elődöntőben is borítsák a papírformát.

Ritka az olyan Bajnokok Ligája-döntő, amelyen ennyire esélytelennek számít az egyik fél, mint most a Borussia Dortmund, hiszen a német bajnokság ötödik helyezettjeként, tulajdonképpen világ-sztárok nélküli csapattal kell szembeszállnia a spanyol ligában és a BL-ben is az egész idényben ellenállhatatlan, egyébként is BL-specialista Real Madriddal, amely nem csupán rekordgyőztese az első számú európai kupasorozatnak: nem szokása döntőket veszíteni, legutóbbi nyolc Bajnokok Ligája-fináléját egyaránt megnyerte.