ParaguayDél-Afrika. Lehet, Magyarországon sokan fanyalognak eme párosítás láttán, mondván: ugyan már, ez egy világbajnoki csoportmeccs? Pedig jobb, ha nem teszik. Hatalmasat tévednének. Mint azok a budapesti, közelebbről III. kerületi klubvezetők, akik annak idején könnyű szívvel lemondtak MacBeth Sibaya szolgálatairól. Az említett úriember ugyanis vasárnap itt szorgoskodott a fent említett összecsapáson, miközben a nála sokkal jobbnak tartott magyar labdarúgók legfeljebb televízión követhették a meccset.
Csakúgy, mint a két csapat szurkolóinak többsége, akik közül csak kevesen látogattak el Ázsiába. A stadion ugyan csak félig telt meg, de így is remek volt a hangulat, hiszen mindegyik gárdának megvan a maga dél-koreai tábora, amely kis túlzással minden egyes jó labdaérintést hangos sikongatással ünnepel. Így hát már a huszadik másodpercben nagy volt a hangzavar, amikor Arce remekül kiugratta Santa Cruzt, ám legalább ugyanilyen remekül mozdult ki a kapujából Arendse, és odalett a helyzet. A Bayern München támadója megpróbálta menteni a menthetőt, eldobta magát a kapussal való találkozása előtt, tettéért azonban nem kapott tizenegyest – örülhet, hogy sárga lapot sem.
A pillanat, amely mindent megváltoztatott: a Struwayon (középen) megpattanó labdát tehetetlenül nézi a paraguayi védelem
A pillanat, amely mindent megváltoztatott: a Struwayon (középen) megpattanó labdát tehetetlenül nézi a paraguayi védelem
Az első félidő későbbi részét is az előbb említett két játékos párharcai uralták. A többfelvonásos Arendse– Santa Cruz csata felvezetéseként mindkét oldalon egy-egy távoli próbálkozás érdemel említést: Sibaya lövése alig kerülte el a jobb alsó sarkot, a másik oldalon pedig Arce remekül csavart szabadrúgását követően Arendse tenyerelte ki a labdát a jobb "pipa” elől. És ettől kezdve Santa Cruz lett Arendse egyetlen, ám annál szorgalmasabb munkaadója. A csatár úgy gondolta, megragadja az utolsó lehetőséget arra, hogy az idén bajnoki címet szerezzen valamelyik csapatával (legutóbb 1996-ban fordult vele elő, hogy arany nélkül maradjon, azóta az Olimpia Asunciónnal, majd a Bayernnel minden évben bajnok lett, és csak 2002-ben tört meg ez a remek sorozata.) Választhatott volna egyszerűbb lehetőséget is, mint a paraguyiak számára alighanem megnyerhetetlen vb, de most már kár ezen töprengenie. Nekidurálta magát… Egy ideig azonban úgy tűnt, feleslegesen. Próbálkozott szöglet után, lábbal, fejjel – hiába. Arendse nagyobbnál nagyobb bravúrokat mutatott be – a legnagyobbat talán akkor, amikor az ifjú csatár fejjel a jobb alsó sarkot célozta meg –, majdnem az őrületbe kergetve ezzel az oldalvonal mellett egyre gyakrabban felbukkanó és egyre hevesebben gesztikuláló Cesare Maldini kapitányt.
A 39. percben viszont megnyugodhatott a dél-amerikaiak veterán szakvezetője! A helyzet kialakítása a korábban leggyakrabban előforduló szereposztás alapján zajlott – Arce volt a feladó, ezúttal a McCarthy faultját követő szabadrúgásból –, csak a befejezés volt más. Arendse katasztrofálisan jött ki – tipikus kapussors, ki emlékezett ekkor már a korábbbi bravúrokra? –, Santa Cruz pedig fejelt. És a stadion felrobbant. Nem csupán a paraguayiakat buzdítók éljeneztek, hanem ama dél-afrikainak álcázott hívek is, akik a valóságban dél-koreaiak. Nekik ennyi bőven belefért, az nem számított, hogy az "ő” csapatuk kapta a gólt, a lényeg, hogy a háló megzörrent. Ugyanők a második játékrész elején csaknem újra sikongathattak, ráadásul jókor! Csakhogy Zuma akrobatikus mozdulattal kapura továbbított labdáját Tavarelli másodszorra megfogta. Nem sokkal később újra a szőkére festett hajú csatár próbálkozása okozott hangrobbanást az arénában.
Ők mondták
Cesare Maldini: – Nem vagyok csalódott vagy rosszkedvû, biztosan nyerünk itt legalább egy mérkôzést. A bíróval nem akarok foglalkozni, megadta a tizenegyest, és itt le is zárhatjuk a történteket. Azt hiszem, azért értünk el csak egy döntetlent, mert a második félidôben mentálisan elfáradtunk.
Jomo Sono: – Paraguay igencsak beszorított bennünket, nem hiszem, hogy a spanyolok ellen ugyanez vár majd ránk. Ma nagyjából egyforma felfogásban játszott a két csapat, Paraguayé volt az elsô, a miénk a második félidô. A hajrában beszorítottuk ôket, akkor már többször is gondban voltak, úgyhogy megérdemeltnek tartom a döntetlent.
Roque Santa Cruz: – Azt hiszem, picit elfáradtunk, a második félidôben már nem támadtunk olyan erôsen, mint az elsôben, a dél-afrikaiak hátrébb szorítottak bennünket, és ez részben a mi hibánk is volt. Ha valaki testben elfárad, akkor nehéz lélekben frissnek lennie. Mi pedig fizikailag is elfáradtunk…
Quinton Fortune: – Nagyon boldogok vagyunk az egy pont miatt, ugyanakkor szerintem mindenki egy picit csalódott is, mert két elkerülhetô gólt kaptunk. Hátul mindenkinek jobban kell majd figyelni, nem csupán a védôknek, hanem az egész csapatnak.
José Luis Chilavert: – Szerintem jól értékelte a helyzetet Maldini kapitány, amikor bementünk az öltözõbe: nem a lábakban volt a probléma, hanem a fejekben. Sajnos, ez a paraguayi mentalitás: ahelyett, hogy kellõen összpontosítottak volna a játékosok a meccs utolsó részére, ezen a szinten megbocsáthatatlan hibákat követtek el… Arce szabadrúgása? Ha nem lennék szerény, akkor azt mondanám, hogy volt kitôl tanulnia… A viccet félretéve: sokszor gyakoroljuk a szabadrúgásokat, amikor együtt a válogatott keret, és van, amit én tanultam el tôle, de ô is ellesett már egy-két fogást tôlem…
Eközben a paraguayiak sem lankadtak, mi több, Zuma két lehetősége között Gamarra elhibázta az akkor meccslabdának tűnő helyzetet. A hátvéd bátran tört előre, szerencséje is volt, hiszen a védőkről pontosan elé pattant a labda, ám a befejezést már elrontotta: a tizenhatos vonaláról, ziccerből mellé durrantott. Az 55. percben viszont már egyetlen paraguayi sem bánkódott a centerhalf bakija miatt. Maldini csapata a balösszekötő helyéről, húsz méterre a kaputól szabadrúgáshoz jutott, ami normális esetben számára gólhelyzetnek minősül. Normális esetben. A vasárnapi azonban nem volt normális, lévén a specialista José Luis Chilavert – főállásban ő a kapus! – eltiltása miatt a lelátón ücsörgött. A dél-afrikaiak akár fel is lélegezhettek volna, ha… Ha nincs Arce, és nem csavarja a labdát a léc segítségével a jobb felső sarokba. De volt, és oda is csavarta, így már két góllal álltak jobban a paraguayiak. Nem sokáig! Kellett hozzá ugyan a rosszul felszabadító Acuna és a menteni igyekvő Struway segítsége is, de a 63. percben a labda a hálóba került, méghozzá Teboho Mokoena lövését követően. Szerencsétlen Tavarelli csak nézte, amint a Struway lábán irányt változtató labda átcsorog a gólvonalon.
Ettől kezdve pedig kitették az "egyirányú utca”-táblát a puszani stadionban. Az irány Tavarelli birodalma volt, a forgalmat pedig a dél-afrikai támadások jelentették. McCarthy fejesét leszámítva a 91. percig ugyan nagyon kevés jel ígérte az egyenlítő gólt, akkor azonban füstbe ment a paraguayiak addigi összes munkája. Tavarelli teljesen feleslegesen elhúzta a labdát hosszan megtoló Zuma lábát, Michel bíró pedig jogosan mutatott a büntetőpontra. Fortune nem sokat tétovázott, a kapu bal oldalába bombázott, és gondoskodott arról, hogy az afrikai együttes sorozatban a harmadik vb-csoportmecscsén végezzen döntetlenre.