Augusztus 31-én elvben megkezdődik az olasz bajnokság. Azért csak "elvben, mert nyolc elsőligás klubnak még nincsen televíziós szerződése, és ezek az egyesületek azzal fenyegetőznek, hogy saját tv-társaságot hoznak létre. Ehhez azonban időre van szükségük, így azt kérik, hogy a bajnoki rajt egy hónapot csússzon. A liga erről augusztus 20-án kedden dönt, addig azonban a 31-i időpont tekinthető hivatalosnak. Éppen ezért megkezdjük hétrészes beharangozó sorozatunkat, amelynek első állomásán a Chievóval, a Torinóval és az újonc Empolival ismerkedünk meg.
Eribertónak (balra) óriási érdemei voltak abban, hogy a Chievo hétrôl hétre ámulatba ejtette Olaszországot a legutóbbi idényben (Fotô: afp)
Eribertónak (balra) óriási érdemei voltak abban, hogy a Chievo hétrôl hétre ámulatba ejtette Olaszországot a legutóbbi idényben (Fotô: afp)
Az előző bajnokság meglepetéscsapata egyértelműen a Chievo volt. Hiába szerepelt a Bologna hónapokon át kiválóan, hiába zárt a Verona parádés őszt, hiába ért célba a Perugia intertotós helyen, a Serie A abszolút újoncának ötödik helyére senki sem számított. Luigi Del Neri mester együttese parádés játékkal lepte meg ellenfeleit, akik hónapokig nem találták a sárga-kékek taktikájának az ellenszerét. A Chievo hosszú heteken át vezette a táblázatot a címvédő Roma és az Inter előtt, és végül csak azért nem végzett Bajnokok Ligája-indulást jelentő pozícióban, mert januártól márciusig hullámvölgybe került, és jó néhány mérkőzésen át nem tudta begyűjteni a három pontot. A Chievo-játékosok nevét megtanulta az olasz és a nemzetközi futballtársadalom, hamarosan mindenki fújta az általában Lupatelli – Moro, D’Angelo, D’Anna, Lanna – Eriberto, Corini, Perrotta, Manfredini – Cossato, Corradi összeállítású csapat névsorát. A labdarúgás szerelmesei azt is megtudták, hogy a veronai gárda egy kuglófgyáros, bizonyos Campedelli úr tulajdonában van, és hogy a keret tagjai összesen keresnek annyit, amenynyit mondjuk Alvaro Recoba, az Inter uruguayi légiósa egymaga hazavisz. Sok szakértő biztos volt benne, hogy a nyáron "szétszedik” a gárdát a nagycsapatok, már csak azért is, mert a csapat számos játékosa csak kölcsönben, vagy egy nagy klubbal közös tulajdonban futballozott a sárga-kékeknél. Eribertótól Corradiig, Lupatellitől Perrottáig sokan tudták, hogy a "gazdájuk” előbb-utóbb jelentkezni fog értük, és a szurkolók attól féltek, hogy erre az idényre alaposan meggyengül majd a csapat. Egyelőre azonban nagyon úgy fest, hogy nem ez történik. Egyrészt az olasz labdarúgást (is) sújtó válság miatt a nagyoknak nem volt pénzük arra, hogy megvásárolják a veronaiak új csillagait, másrészt az egyetlen igazi nagy átigazolást egyelőre képtelenek nyélbe ütni. A Lazio ugyanis elvben megvette
Chievo (5.)
M Gy D V Gólk. Pont 34 14 12 8 57–52 54
Alapítási év: 1929 Edzô: Luigi Del Neri Stadion: Stadio Bentegodi (befogadóképessége: 44 092) A klub színe: sárga-kék Mezszponzor: Paluani Legnagyobb sikerei: B-liga, 2. hely (2001), bajnoki 5. hely (2002) A keret. Kapusok: Ambrosio, Lupatelli; védôk: Chiecchi, D’Angelo, D’Anna, Lanna, Legrottaglie, Lorenzi, Mensah, Moro, Vincenti; középpályások: Corini, De Franceschi, Eriberto, Esposito, Firmani, Franceschini, Manfredini, Nalis, Passoni, Perrotta; csatárok: Bierhoff, Beghetto, Cossato, Marazzina, Pellissier, Runström, Veronese. Edzô: Luigi Del Neri
Manfredinit és Eribertót, a Chievo két alapemberét, a két szélső középpályást, ám egy árva petákot sem fizetett értük, így most még – a szövetség szerint is – mindketten a Chievo játékosának tekintendők. A brazil és az elefántcsontparti származású olasz középpályás is Veronában csinálta végig az alapozást, és bár elképzelhető, hogy a következő napokban mégis Rómába költöznek, szakértők szerint erre egyre kevesebb az esély. Így aztán az egyetlen igazi távozó Bernardo Corradi volt, aki visszament ahhoz a csapathoz, amelytől a Chievo kölcsönkapta: az Internazionaléhoz. (Nem tudjuk, hogy a játékosnak volt-e választási lehetősége, de ha igen, akkor szerintünk nem döntött valami bölcsen: a kék-feketéknél Ronaldo, Vieri, Kallon és Ventola személyében legalább négy csatár áll sorban – előtte – a két posztért, és akkor még nem számítottuk ide Recobát, akit Cúper szívesen alkalmaz támadóposzton.) Sokáig úgy tűnt, hogy a Chievo vezetői Corradi távozása után megelégednek a Marazzina, Cossato csatárduóval, ám szombaton bejelentették, hogy leigazolták Oliver Bierhoffot, a 34 éves német támadót, aki korábban tíz évet töltött már Olaszországban. Az Ascoli, az Udinese és a Milan egykori játékosa ugyan elképzelhetőnek tartotta, hogy visszavonul a nyáron, ám végül a folytatás mellett döntött, és a sárga-kékek ajánlatát fogadta el. "Az elmúlt idényben a Chievo nagyon sok mérkőzését láttam, és megmondom őszintén, hogy az egész európai porondon ennek a csapatnak a játéka nyűgözött le a legjobban. Del Neri mester futballja egyszerre szórakoztató és eredményes, ráadásul idén az UEFA-kupában indulunk, így a nemzetközi porondon is megmutathatjuk magunkat” – indokolta a döntését Bierhoff, aki azt is elárulta, hogy a szerződésében fontos szerepet játszott München és Verona közelsége. A német csatárral a helyére került az utolsó bábu is a sakktáblán, sőt, azt is elárulhatjuk, hogy a Chievo szakvezetői akkor sem jönnének zavarba, ha végül Manfredini és Eriberto mégis a Lazióé lenne: a bal oldalon Franceschini már az előző idényben is megmutatta, hogy legalább olyan jól tudja alkalmazni Del Neri taktikáját, mint Manfredini, míg a jobb szélre De Franceschi érkezett a kiesett Veneziától. A Chievo egyébként meglehetősen sok játékost igazolt a nyáron, ám közülük a kezdőcsapatban egyelőre keveset láthatunk majd: De Franceschin kívül talán a Genoától megvásárolt ghánai Mensah, a Bastiától érkezett francia Nalis és a Spaltól megvett Pellissier kerülhet be időnként, de tőlük eltekintve többé-kevésbé ugyanazokat láthatjuk játszani, akiket tavaly megcsodáltunk. Kérdés persze, hogy kitart-e a kezdeti lendület, különösen most, hogy a csapatnak az UEFA-kupában is helyt kell állnia. Del Neri szerint mindent megtesznek majd érte, de ha nem sikerül, akkor sincsen baj: elvégre senki sem "egy Chievótól” várja, hogy megszakítsa az olasz kupacsapatok hosszú koplalását… Olasz sorozatunk következő részében (augusztus 22-én) a Laziót, az Atalantát és a Regginát mutatjuk be.