Élen maradtak az újonc gárdák

GALAMBOS PÉTERGALAMBOS PÉTER
2002.09.01. 22:29
A szombati mérkőzések után annak ellenére vezeti még mindig a pontvadászatot a Nice, hogy a PSG otthonában, a félelmetes Parc des Princes-ben vendégeskedett. A fővárosi együttesnek csak döntetlenre futotta az erejéből, így a nizzaiak továbbra is előttük állnak. A címvédő Lyon ugyanakkor ennél is rosszabbul járt, elszenvedte szezonbeli első vereségét.
Ligue 1
5. forduló: Lens–Monaco 1–0 (Diop 35. – 11-esbôl), Bastia–Rennes 3–1 (Gourvennec 13., Ahamada 20., Maurice 70., ill. Piquionne 16.), Guingamp–Bordeaux 0–0, Montpellier–Le Havre 0–0, Paris SG–Nice 1–1 (Cardetti 73., ill. Everson 61.), Sedan–Nantes 1–0 (Noro 27.), Sochaux–Lyon 2–1 (Monsoreau 67., Pagis 84., ill. Luyindula 89.), Strasbourg–Lille 2–2 (Le Pen 37., Martins 51., ill. Delpierre 50., Tapia 84.), Troyes–Ajaccio 1–0 (Niang 2.)
Az Olympique Marseille–Auxerre találkozót lapzártánk után játszották.
Ligue 1
Az 5. forduló egyébként rendkívül gól- és vérszegény meccseket hozott, a lapzártánkig befejeződött kilenc párharcon mindössze 16 gól esett. Ennél pozitívabb fejlemény, hogy a piroslap-termelés is visszaesett valamelyest (ezúttal négyet osztottak ki), de így is 27-nél jár már a mezőny – ami azt jelenti, hogy átlagban minden második összecsapást "megbolondítottak” a bírók egy kiállítással. Ezen a téren most a Lens–Monaco csörte vitte a prímet, hiszen a hazaiaktól a kőkemény kameruni, Rigobert Song, a látogatóktól meg Gael Givet jutott erre a sorsra. A 90 perc főszereplője ellenben egy másik afrikai, a szenegáli Pape Bouba Diop lett, aki egy tizenegyessel eldöntötte a három pont sorsát. Az előző idény ezüstérmese, a Lens ezzel – még mindig veretlenül – megszilárdította helyét az élbolyban.
A játéknap egyik legjobb mérkőzésére Korzikán került sor, ahol a helyi Bastiát remek teljesítményre kényszerítette a továbbra is nyeretlen, egyetlen pontjával megkérdőjelezhetetlenül utolsó Rennes. Az egykori válogatott csatár, Florian Maurice gyönyörű sarkazása után Jocelyn Gourvennec szerzett vezetést, ám a védelem hatalmas hibája nyomán Frédéric Piquionne higgadtan egyenlíteni tudott, szinte azonnal. A nagyszerű formában lévő Hassan Ahamada azonban újra a Bastiát juttatta előnyhöz, igaz, őt utána egy csúnya talpalás miatt az öltözőbe tessékelték. Csapatát ez sem akadályozta meg abban, hogy Maurice révén húsz perccel a lefújás előtt biztossá tegye a győzelmet. "Nem tudom, a játékosaim egyáltalán fel tudják-e fogni, mi történik velünk. Ha nem reagálnak nagyon gyorsan, óriási bajba fogunk kerülni” – nyilatkozta elkeseredetten a zsinórban harmadszor veszítő piros-feketék szakvezetője, Philippe Bergeroo.
Óriási elánnal estek neki a párizsiak a listavezető Nice együttesének, de a minden megmozdulásával gólveszélyt teremtő Aloisio és társai képtelenek voltak betalálni az újoncnak. Sőt, a második játékrészben az addig is roppant agilis Kaba Diawara (egykor szintén PSG-futballista) a jobb oldalon megforgatta az emberét, majd tökéletesen adott középre, s az érkező brazil Everson kapásból bevette a hazai kaput. Ekkor már pályán volt a csereként beállt világbajnok, Ronaldinho, akit a közönségkedvencnek kijáró üdvrivalgással fogadott az egyébként nem túl rózsás kedvében lévő publikum. Ronaldinho pedig megszolgálta a bizalmat, a 73. percben leheletfinom emeléssel indította honfitársát, Aloisiót, a brazil középre adott, s az akciót egy újabb dél-amerikai, az argentin Martin Cardetti fejezte be egy közeli bólintással.
A hátralévő időben nem sikerült még egyszer betalálnia az Újpest UEFA-kupa-ellenfelének, így maradt az iksz. Az viszont látható volt, hogy ez a csapat nagyon jó játékosokból áll, képes rettentő sebességgel játszani, és valóban csak a sokszor emlegetett "összeérés” hiányzik. Figyelemre méltó, hogy a viszonylag szerényebb teljesítménnyel sem kapott még ki, és jelenleg a negyedik helyen áll a bajnokságban. Ami a meglepetésgárdát illeti, edzője, Gernot Rohr egy pillanatra sem felejti el eredeti célját: "Amikor az ember vezet ebben a stadionban, hajlamos a diadalról álmodozni, és ez gyorsan visszahozott minket a földre. Örülök, hogy szereztünk egy pontot a vége felé nagy mezőnyfölényben játszó PSG ellen, de megtiltottam a fiúknak, hogy a táblázatot nézegessék. Tíz pontunk van a bentmaradáshoz szerintem szükséges negyvenkettőből, úgyhogy lesz még dolgunk” – óvatoskodott a német szakember.
Az érthetetlenül tompa Lyon úgy kapott ki 2–1-re Sochaux-ban, hogy a sárga-kékek akár hatot is lőhettek volna az első játékrészben. Végül csak kettőig jutottak, ráadásul mindkét találat a szünet után esett, de ez is elég volt, mert a Sonny Anderson és Juninho Pernambucano vezérelte bajnok tehetetlen volt. A szépítő gól részben a labdát a kapu irányába perdítő Pegguy Luyindula, részben az abba belepiszkáló, s így kapusát megzavaró jugoszláv védő, Nisa Szaveljics nevéhez fűződik.
Az Ajaccio és a Nantes ellen megszerezte első győzelmét a Troyes és a Sedan, a jó iramú Strasbourg–Lille összecsapást (2–2) pedig már önmagában a veterán Corentin Martins csodálatos gólja miatt is érdemes volt megrendezni.